Projekteerimispärleid siit ja sealt

Siin arutletakse naljakate juhtumite üle ehitusvaldkonnas
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Saadeti novembris siia objektile päästma mis päästa annab, kollase PVC all on peno, selle all betoon ja betooni all garaazh.

Uste ja akende sissepanemisel ei taibatud kedagi kohale kutsuda, kes raamid PVCga vormistaks, seega nüüd tehakse avatäited veekindlaks...teibiga. Fassaad oli ka paigas ilma ülestõsteteta, see oli vähemasti "kergelt" tehtav.

PVC peale tuleb sendine kummikiht ning pinnas ja muru. Kuhu see kõik ära mahub, ma ei tea, aga projekteerija pani garaazhi laiusega mööda kaheksa meetrit, asi see meeter-pool kõrguses puusse panna. Ootan põnevusega.
Pilt
Pilt
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Minu küsimused sellisel puhul oleks:
- mis staadiumis projekt projekteerijalt telliti?
- mis oli lähteülesanne?
- milline oli projekteerimistööde piiritlus?

Ja arvamus selle kohta, et projekteerija pani 8m mööda garaaži laiusega - ei usu
Arvan, et võrreldes projekteerituga on garaaži laiust muudetud

So - enne kui projekteerijale midagi ette heita tuleks selgeks teha mida ja kuidas projekteerijalt telliti
Samas ma muidugi ei välista projekteerija vigu - lihtsalt enne kui pole selge projekteerijale esitatud lähteülesanne ja tingimused pole asi selge...
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Ei tea, nagu alati on neeger see, kes asjad klappima peab panema.

See uskumatu kaheksa meetrit läks arhitektuuribüroo kindlustusfirmale pool milli eurikut maksma, mis kohalik omavalitsus kasseeris.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

8m viga ei saa olla viga selle otsese mõttes - siin peab olema asi mingites vasturääkivustes
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6094
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

pancho villa kirjutas: 28 Veebr 2021, 20:58PVC peale tuleb sendine kummikiht ning pinnas ja muru
Mis mõttes muru? Sinna ukse alla seina vastu?
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

xxx111 kirjutas: 28 Veebr 2021, 22:30 8m viga ei saa olla viga selle otsese mõttes - siin peab olema asi mingites vasturääkivustes
Maja projekteeriti 8m kaugemale, kui projekteerimistingimustes kirjas. Alles üle-eelmine aasta ühe teise arenduse juures siit poolteist tundi eemal unustati mere täitmist planeerides ära promenaad, mis korrusmaja ning uue rannajoone vahele ära pidi mahtuma. Väike mill-eurine lugu. Ikka juhtub.
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Küülaline kirjutas: 28 Veebr 2021, 22:50
pancho villa kirjutas: 28 Veebr 2021, 20:58PVC peale tuleb sendine kummikiht ning pinnas ja muru
Mis mõttes muru? Sinna ukse alla seina vastu?
Ei sinna peaksid lisaks pinnasele ja murule veel kõnniteekivid ka ära mahtuma :lol:
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

8m kaugemale vs laiusega mööda kaheksa meetrit on väga suur vahe...
Nüüd jääb üle vaid küsida, et kas ehitati ehitusloata?
Või kui ehitusluba oli olemas (st siis 8m kaugemale) siis milles oli KOV-i probleem (nemad ju ise väljastasid loa)?
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Ma ei tea ja ei huvita ka, kindlasti puudub võimalus, et projekteeriti valesti ning ma nägin seda kõike unes.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Täiesti usun, et Sa ei näinud seda unes...
Lihtsalt viitan, et enne järelduste tegemist oleks (võiks) mõistlik erinevad asjad nö üle kontrollida
Tihtipeale nt viidatakse, et projektis pole seda ja teist kuid kui hakata uurima mis oli projekteerijalt tellitud siis tuleb välja, et tellitud on ainult EP või PP ning sedagi vaid nt AR osa kohta...
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas Prill »

Meenub oma tuttava arhitekti vähemalt paarikümne aasta tagune lugu, kus tal õnnestus ühes suures pealinna projektis osaleda. Skeem oli selline, kus üks noorte ja ambitsioonikate arhitektide punt võitis ühe konkursi aga endil neil sisulist bürood ega midagi taga ei olnud, et töö ära teha, hakati nö kolleege läbi helistama, et meeskond kokku saada ja nii sattus minu tuttav ka sinna, kes omakorda helistas oma tuttavaid läbi, et puuduvat tööjõudu värvata.
Projektist kujunes meeldejääv kogemus, kus renditi juurde pinda kuskil kallis city büroos ja see kirju seltskond pandi töösse projektiga, millest neil kellelgi õiget aimu ei olnud. Töötati ööd-päevad, magati seal büroos mati peal ja kombati inimvõimete piire, umbes nagu eriüksuslaste valik, kus olles läbinud läbi pasa endast kõike andes täisvarustuses 20km, ütleb instruktor finishis - tee veel üks ring, nii kirjeldas mu tuttav, kuidas 2 ööpäeva olematute unetundidega tehtu saadeti prügikasti, sest ilmnes muudatus, mille põhjal tuli kõike otsast alustada.
Seltskond oli noor ja ambitsioonikas, tähtajad olematud, rahad suured. Sellisesse skeemi, kus erinevad inimesed eri tausta, tarkvara, kogemustega olevatki jamad sisse kirjutatud ja nii ka tolle objektiga ehituse käigus ilmnes projekti jamasid, mille maksis kinni kindlustus ja pealik olevatki kommenteerinud, kus suurte objektiga asi nii käivatki, kõik kindlustavad oma riskid, sest riskid ongi kõrged ja teatud projektide puhul etteantud ajaaken on niivõrd kitsuke, kus ei olevatki võimalik kõike kontrolli all hoida, kindlustatakse ja loodetakse parimat :)
Lihtsalt osade büroode ja isiksuste ambitsioonid on niivõrd kõrged, et ollakse valmis riskima enam ja see risk tasuvat ära, sest lõpuks ei huvita kedagi, mis tülide ja trahvirahadega asi valmis sai vaid portfoolios maamärgilises projektis osalemine kaaluvat jamad ülesse ja tegelik vundament millele tuleviku karjääri ehitada.
Eks tänapäevaks on asjad ehk muutunud aga mu tuttav meenutab senini aegajalt seda zombi perioodi, kusjuures ta ei kahetse, sest maksti hästi, toonane seltskond mäletab toonast hullust ja teeb tänini eri kooslustes suuremate ampsude puhul koostööd.

Enda kogemus projekti üllatustega on kuu jagu värske, kus töödejuhiga sattusin vestlusse, vestlusest vaidlusse, kus mina väitsin, et ühte kaablit ei mahu ehitama, sest satub teiste trasside otsa aga tema ajas vastu, et vabalt mahub ja probleemi ei näe. Kuni mõõtkettidega ekraanitõmmiste vahetamiseni ja üllatus-üllatus, tema joonis hoopis midagi muud, kui see mis minu käsutuses. Palusin saata mulle ka tema versiooni, ja kõige veidram, et meie mõlema joonise kirjanurgad on identsed, kõik kuupäevad, töönumbrid jne aga joonise sisu on erinev. Osad projekteerijad vähemalt vaevuvad oma jooniseid versiooninumbrite, paranduste kuupäevaga varustama, et oleks kuidagi võimalik arugi saada kumb joonis on uuem/viimane. Antud juhul töödejuhi joonis oli saadud hiljem otse projekteerijalt e-kirjaga aga mina oma versiooni projekteerija dropboxist.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Enda kogemus projekti üllatustega on kuu jagu värske, kus töödejuhiga sattusin vestlusse, vestlusest vaidlusse, kus mina väitsin, et ühte kaablit ei mahu ehitama, sest satub teiste trasside otsa aga tema ajas vastu, et vabalt mahub ja probleemi ei näe. Kuni mõõtkettidega ekraanitõmmiste vahetamiseni ja üllatus-üllatus, tema joonis hoopis midagi muud, kui see mis minu käsutuses. Palusin saata mulle ka tema versiooni, ja kõige veidram, et meie mõlema joonise kirjanurgad on identsed, kõik kuupäevad, töönumbrid jne aga joonise sisu on erinev. Osad projekteerijad vähemalt vaevuvad oma jooniseid versiooninumbrite, paranduste kuupäevaga varustama, et oleks kuidagi võimalik arugi saada kumb joonis on uuem/viimane. Antud juhul töödejuhi joonis oli saadud hiljem otse projekteerijalt e-kirjaga aga mina oma versiooni projekteerija dropboxist.
Antud situatsioon kuulub rubriiki "puudub peaprojekteerija"
Sagedane olukord kus tellija nn kokkuhoiu nimel tellib projekti erinevad osad ise erinevatelt tegijatelt ning üritab ise täita peaprojekteerija rolli
Kasutaja avatar
Maaks
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 224
Liitunud: 04 Nov 2014, 12:20
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Ähh, projekteerimisele kulutatud raha on mahavisatud raha - niikuinii ÕIGE ehitaja teab kuidas peab ehitama. Projektid ainult vigadest ja teistest projektides kokku visatud sõlmedest ju koosnevadki. Oluline on ehitusluba kuidagi kätte saada :mrgreen:
PS Ma kah projekteerija tegelikult :)
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6094
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Maaks kirjutas: 01 Mär 2021, 15:12projekteerimisele kulutatud raha on mahavisatud raha - niikuinii ÕIGE ehitaja teab kuidas peab ehitama
Seda muidugi, aga vähemalt mingid arhitektuursed plaanid ja vaated võiksid ikka olla, muidu ei tea ÕIGE ehitaja ka, mida on üldse vaja ehitada :scratch:
PS Ma kah projekteerija tegelikult :thumbsup:
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Mina ei taha öelda midagi muud peale selle:
projekti tellija peab saama aru mida ta tellib (vajadusel vastava abiga)

Kui ikkagi tellid EP (või PP) siis tuleb ka teadvustada, et saad EP (või PP) ja ei ole sealt mõtet otsida ehitamiseks vajalikku detailsust
Kui tellid AR osa siis ei ole sealt mõtet otsida konstruktiivseid lahendusi
JNE
Kui tellija seda teab ja otsustabki, et küll ma ise või ehitaja lahendab ülejäänu ongi kõik OK
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

See nädal on päevasel ajal sulatanud pärast nädalast katkematut lumesadu. Ootasingi kõnet või maili, tuli seakisa objektilt, et lekib ja hullu kanti.

Saadeti meil kontorist arendajale uuesti kõik need aruanded kõrvalekallete kohta, millest esimese saatsin novembris, viimased veebruaris. Natuke mämmutasid, homme hakkavad aknaid ja uksi välja võtma. Oleks kohe alguses kuulda võetud, ei oleks korteritel juba siseviimistlus tehtud. Kõrgus on ikka pekkis.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Mulle meenub Bruce Hornsby loo "The way it is" refräänist üks lõik "Some things will never change" ...
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Ehitati Lofootidele uhke hotell

Pilt

Projekteeriti katusele uhke kasvuhoone

Pilt

Targad mehed kvalifikatsioonide ja diplomitega jätsid kahe silma vahele asjaolu, et kasvuhoone õhuniiskus on, noh, päris kõrge ja mõistlik oleks seda projekteerimisel arvesse võtta

Pilt

Viis kuud peale hotelli käikuvõtmist eelmisel suvel tuli kasvuhoone seinad tühjaks teha, kuna kasvuhoones seeni kasvatada ei tahetud, aga seinas nad juba olid. Kasvuhoone all kuus numbrituba hävinud, vett tuli lõpuks 20-30l ööpäevas. Põhiviga, et kasvuhoone projekteeriti osana katusest ning mitte iseseisvana katuse peale.

Nüüd samad targad insenerionud tellisid kantossi lappima, ei ole häda, tulen muidugi! Andsin ka hotelli asjapulkadele garantii, et luban, et lekib edasi, kuna kondentsvee minimaalne ümbersuunamine ei tee hoonet aurutihedaks. Eks suvel pekstakse kogu krempel katuselt minema ja alustatakse nullist.

No ja kogu see krempel iseenesest - metsikud kogused vett ja elektrit, et saaks FB pilte teha. Väga roheline. Suvel oli päikese käes temperatuur 70+.
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Projekteerimispärleid siit ja sealt

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Ehitati 1990 13 000m2 spordihall
Talade peal profiilplekk, kõik hästi.
Profiilpleki peale sätiti moodulid, mis koosnevad: vineer, vill,.... 2x kipsplaat.

Kips laguneb kinnitusvahendite alt ära ja katus lendab kokkuvõttes minema. Lähitulevikus vahetatakse kõik ca 20 tuhat ruutu välja, senini lapib kantossi nööri otsas rippudes. Miks seda kipsi sinna vaja oli, ei tea, pole vastavat haridust.
Manused
20230602_120619 (1).jpg
Nordlandshallen+4.jpg
Vasta