Plaatvundamendi paksus?

kirvesupp
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 26 Mai 2020, 13:08
On tänanud: 2 korda

Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas kirvesupp »

Tere,

soov ehitada elumaja/suvemaja 4x5m 20m2 aluspindalaga (ehitisteatisega ei viitsi tegeleda ja pole jaksu/raha ka üksiküritajana suuremat maja ehitada). Küsimus selline, et, kas keegi kogemustega/teadmistega hea inimene ütleks mulle, kas minu planeeritud konstruktsioon on üleüldse toimiv või kas oleks mingid muudatused mõistlik sisse viia?

Joonis:
Pilt

Joonis on mõõtkavas. Betooni tellin seguautoga, betooni arvestuslik kulu 2 m3. Betoonplaadi paksuseks 10cm, servades 20cm laiuselt plaadi paksus 20cm. Plaadi sees ühes tasapinnas armatuurvõrk 150x150x 6mm, servad armeeritud armatuurrauaga 8mm. Plaadi all ja sokli äärtes EPS 120 perimeeter 100mm (50mm plaatidega saavutan ülekatte). Peno ja betooni vahel ehituskile. Peno all tihendatud liiv 30cm + selle all kruus 10-15cm.

Betoonplaadi peal Fibo 5 kividest (150mm laiusega, 250mm kõrgusega) 3 kivi kõrgune madal müür, iga Fibo kihi vahel bi-armatuur. Fibode peal 15x15cm pruss, selle peal 15x5cm sarikad 60cm sammuga, sarikate vahel kivivill 15cm. Plekk-katus hingava alusriidega.

Plaan ehitada moodulkorsten kergkruusast 6m kõrge (arvutuslikult 600kg) + kaminasüdamik ühte maja nurka. Korstnaalusesse ossa mõtlen lisada täiendavalt armatuurvardaid.

Küsimused:
1) Põhiküsimus: Betoonplaadi serva paksus piisav arvestades hoone suurust ja kaalu, või tuleb sihtida sellistesse mõõtudesse? https://www.finnfoam.ee/files/6514/4714 ... LS-300.pdf
2) Kas oleks mõistlik paigaldada sokli äärde peno peale (või betooni ja peno vahele?) must mulliline hüdroisolatsioon või tõrvapapp kapillaarniiskuse tõusu takistamiseks vms?
3) Kas peaks panema geotekstiili liiva ja kruusa vahele?
4) Kas peaks Fibo müüri peale valama ca 10cm armeeritud vöö või saab ilma hakkama mingi muu ehitustehnilise lahendusega (a la pruss Fibo müüri peal, mis kinnitatud pikkade kergbetoonikruvidega?)
5) Kui mu arvutused paika peavad, siis EPS 120 pikaajaline survetugevus 3,5 tonni/m2, mis ei peaks olema kuidagi ületatud arvestades planeeritud hoone kergust.

Hoone ei ole mõeldud kestma aastakümneid ja jääma lastele, lastelastele jne. Pigem soov mõistlike kuludega püsti panna majake, kus üks inimene madalate kuludega elada saab.

Auk on mul kaevatud, kruus ka augu põhjas, kuid kõik muu lahtine veel. Olen üritanud maksimaalselt kodutööd ära teha, aga üks hetk jookseb juhe kokku, eriti kui mingit päriselt arusaamist asjadest ei ole. Kes viitsib vastata kasvõi sellele küsimusele betoonplaadi paksuse osas - suured tänud!!!!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10830
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kirvesupp kirjutas: 26 Mai 2020, 14:06 Tere,

soov ehitada elumaja/suvemaja 4x5m 20m2 aluspindalaga (ehitisteatisega ei viitsi tegeleda ja pole jaksu/raha ka üksiküritajana suuremat maja ehitada).
Mida sa konkreetselt ikkagi tahad? Kas suvemaja, kus kevadest sügiseni elada või aastaringseks kasutamiseks?
kirvesupp kirjutas: 26 Mai 2020, 14:06 Pigem soov mõistlike kuludega püsti panna majake, kus üks inimene madalate kuludega elada saab.
Nii pisikese maja kohta sinu idee nüüd küll mõistlike ehituskulude alla ei kuulu.
kirvesupp kirjutas: 26 Mai 2020, 14:06 Auk on mul kaevatud, kruus ka augu põhjas, kuid kõik muu lahtine veel. Olen üritanud maksimaalselt kodutööd ära teha, aga üks hetk jookseb juhe kokku, eriti kui mingit päriselt arusaamist asjadest ei ole.
Arvan, et teema oleks võinud püstitada enne augu kaevamist,oleksid palju paremaid ja soodsamaid ideid saanud.

Millegipärast on mul mingi tunne, et samade mõõtmetega tutika ja korraliku soojaku oleksid odavamalt kätte saanud. Kütteks oleks sobinud edukalt väike õhksoojuspump.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
kirvesupp
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 26 Mai 2020, 13:08
On tänanud: 2 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas kirvesupp »

Urmas kirjutas: 26 Mai 2020, 22:06 Mida sa konkreetselt ikkagi tahad? Kas suvemaja, kus kevadest sügiseni elada või aastaringseks kasutamiseks?
Elumaja aastaringseks kasutamiseks, mis peab ka talvel sooja. Lihtsalt kahtlen, et pimedal aastaajal kehvade teeoludega on mu plaan linna tööle maalt käia jätkusuutlik.
Urmas kirjutas: 26 Mai 2020, 22:06 Millegipärast on mul mingi tunne, et samade mõõtmetega tutika ja korraliku soojaku oleksid odavamalt kätte saanud.
Soojakuid vaatasin, mõtlesin. Et saaksin odavamalt või sama rahaga soojaku, mis on juba valmistoode, mitte et ei hakka ise ehitama - nõus, loogiline. Mis mulle ei meeldi, on mõte soojakus pikemaajaliselt sees elamisest. Olen elanud väikestes funktsionaalsetes kuubikutes aastaid (ühikatoad) ja mul on väga üle visanud. Eriti veel, et kolin maale looduse keskele elama, kuid siis ikkagi elan ühikatoas keset heinamaad.
Urmas kirjutas: 26 Mai 2020, 22:06 Nii pisikese maja kohta sinu idee nüüd küll mõistlike ehituskulude alla ei kuulu.
Mõistlikuse all mõtlesin pigem seda, et alternatiiv praegusele plaanile oleks olnud analoogse pindalaga korter osta linna, mis tuleks 3-5x kallim + tähendaks laenu jms. Ehituskulude seisukohast, et algselt oli mul mõte valada betoonpostid vundamendiks ja nende otsa puitkarkass-karp, kuid lõplik valmis tulemus samamoodi ei inspireerinud. Meeldima hakkas A-frame tüüpi maja oma kuju poolest, kuid kui jääda 20 ruudu sisse ja maja kõrgus alla 5m, et ehitisteatisega tegelemist vältida, siis hoone kubatuur tuleb pisike. Seetõttu loobusin postidest ja valisin plaatvundamendi, et maja kõrgust langetada ja seeläbi kubatuuri juurde võita.
Urmas kirjutas: 26 Mai 2020, 22:06 Kütteks oleks sobinud edukalt väike õhksoojuspump.
Võib-olla endiselt hea mõte. Mu soov on, et õhtul küttes järgmise õhtuni temp. ok on.
Urmas kirjutas: 26 Mai 2020, 22:06 Arvan, et teema oleks võinud püstitada enne augu kaevamist
Eks augu saab vajadusel kinni ajada.. : )

Eks soov on ka kogeda isetegemise rõõmu + kui tulevikus peaks olema tahtmine mõnes suuremas elumajas elada, siis saada mingigi kogemus ehitusalal. Hoone alune krunt on mul olemas, tööriistad ka ilma rendirahata valdavalt olemas, elekter tuleb hoonele juurde, veevarustusega keerulisem ainult...

Ma ei tea ka, kas see, millega tegelen, kõrvaltvaatajale tundub idiootne, aga eks igal lollil oma lõbu.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas Prill »

Arvatavalt spetsialistid-insenerid ei oska sellest suurt midagi arvata, sest nende töö põhineb seatud ülesandel, olemasolevatel andmetel (nt pinnase kandevõime jm) ning arvutustel. Esimese asjana võiksid nad küsida, miks plaatvundament, kas pinnase kandevõime ei kanna muid vundamendivariante ära, et vaja just kogukoormus plaadile jagada.
Ammugi ei hakka keegi vundamendi armatuuri kohta midagi ütlema, sest x silmadega võrk ei ütle midagi, oleneb kuhu see betoonis sees paigutada, jne - jälle inseneritöö ja arvutused.

Kui tahta oma talupoja tarkusest teha, on kõige riskivabam teha sarnaselt (nt vundament) nagu olemasolevad hooned või lähedal hooned on tehtud - kui teiste hoonetega pole midagi halba juhtunud, tehes ise sarnaselt, tõenäoliselt püsib samuti.
kirvesupp
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 26 Mai 2020, 13:08
On tänanud: 2 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas kirvesupp »

Tänan vastamast, olgu pealegi. Eks ehitan valmis ja siis saan teada, kas sai ka hea.

Lähedal asub tõesti 1 elumaja, aga tegu sisuliselt ilma vundamendita palkmajaga, mis ehitatud 100 a. tagasi.(kraavis kivid, millele otse toetuvad palgid peale 10-15cm laiused, põranda laagide ja laudade all muld vastas). Maja küll igatpidi viltu vajunud ajaga, palkides säsipuit on kohati ära mädanenud ja kui krohv maha võtta, saab kruvikeeraja läbi seina torgata. Sooja saamiseks tuleb ilmselt tänapäeva standardeid arvesse võttes arulagedalt palju ja sageli kütta - aga hulk inimesi kaua aastaid sellises majas elanud. Eks võtan seda inspiratsiooniks, et niikaua kui minu majal katus mulle pähe ei kuku on kõigega võimalik toime tulla.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10830
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Eeeh, ma saan aru, et ei viitsi paberimajandusega jamada, aga 20m2 ei erine eriti ühikatoast. Minu arvates on ainuke vahe ühikatoaga selles, et saad oma putkas üksi "laiutada" ja vaikust nautida ega ole sunnitud kuulama toakaaslase kõvemahäälset norskamist või peeretamist. :) Ise küll pesemise pärast ei muretseks. Karu ka duši all ei käi, aga vaata kui tugev ta on. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas ping »

Urmas kirjutas: 27 Mai 2020, 23:24 Eeeh, ma saan aru, et ei viitsi paberimajandusega jamada, aga 20m2 ei erine eriti ühikatoast. Minu arvates on ainuke vahe ühikatoaga selles, et saad oma putkas üksi "laiutada" ja vaikust nautida ega ole sunnitud kuulama toakaaslase kõvemahäälset norskamist või peeretamist. :) Ise küll pesemise pärast ei muretseks. Karu ka duši all ei käi, aga vaata kui tugev ta on. ;)
Eespool oleva pildi järgi tundub see "vigvam" ühikatuppa paigutatud telgi moodi.

Soovitaksin uurida veel väiksemaid elamisi, sest kui neile korralikum soojustus lisada saab päris lux elamise teha.

Omast kogemusest soovitan kohe alul plaanida ka perspektiivsete autovarjualuse, terrassi, suveköögi, kilesauna ja tööriistade panipaiga asukohad ning lahendused, sest nagunii läheb neid mingi aja pärast vaja.
https://www.google.com/search?q=tyni+ho ... 93&bih=526
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1001
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Pilt

Plaadi paksus võib 8 cm olla ja seal sees armatuurvõrk ning 20 mm põrandaküttetoru.
Kuid see on teisejärguline asi. Oluline on et "maja" tuleb soojustada.
Ehk maja on lintvundamendi peal ja väga küsitav kas 4x5 ehitisele just peab plaadi valama ning 2 m3 segu tellima.
Nagu eelkõnelejad ütlevad on see väga kummaline maja.
Seda ka et külm ei tohi vundamenti kergitada. Kunagi sai tehtud liiva peal,400 mm lai taldmik, 10mm armatuuriga ,sinna peale 3 rivi 200 mm plokke.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Maeitea kas nüüd nii julmalt oleks mõtet mingi alla 20m2 suvilaköksi pärast peale lennata. Plaatvundamendid, kiviseinad ....... muidugi kui raha rõvedalt käes on, võib igast lollusi sellega teha.

Variant a: osta mõni paksema seinaga freesprussmaja
Variant b: osta suur haagissuvila. Lahmakamad on seest 20+ ruutmeetrit pinnaga. A24 on neid 10k + midagi hinnaga mõned mis on piltide järgi täitsa viisakad saada.
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas rst »

Mind täitsa huvitab, milline on antud hoone lõige ja reaalne kasulik pind?
Ehitusalune pind on meil kuni 20m2, kuid siit tuleb maha arvestada välisseina konstruktsioon. Kasulikku pinda arvestatakse 1.6m kõrguselt põranda pinnast. Tahaks täitsa teada palju seda reaalselt alles jääb teisele korrusele, kui sealt treppi ava ka maha arvestada.
Lisaks ma ei saa aru, mis värk sellega on, et inimesed kardavad ehitusprojekti tellida ja ehitusluba taodelda. Nende kahe hind on suhtkoht olematu võrreldes kogu hoone hinnaga, kuid pärast on lootust, et saadakse päriselt ka selline asi, mis on silmale ilus ja kasutuskõlbulik.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

rst kirjutas: 29 Mai 2020, 14:51ma ei saa aru, mis värk sellega on, et inimesed kardavad ehitusprojekti tellida
See jääb mulle ka arusaamatuks. Ise elan Muugal, kus neid suvilast ümber ehitatud "elumaju" on päris palju. Üks jubedam kui teine.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas aero »

ping kirjutas: 28 Mai 2020, 00:29... soovitan kohe alul plaanida ka perspektiivsete autovarjualuse, terrassi, suveköögi, kilesauna ja tööriistade panipaiga asukohad ning lahendused, sest nagunii läheb neid mingi aja pärast vaja.
https://www.google.com/search?q=tyni+ho ... 93&bih=526
:hello:
Huvitav. Otsing "tyni house" annab (mulle) 1,3 miljardit tulemust aga "tiny house" tagastab 846 miljonit. Miks vigane versioon annab 50% rohkem tulemusi? Kas tõesti enamik inimesi eksib selle sõnaga :scratch:

Konstruktsiooni ei kommenteeri. Imestan, et peale pikalt kuubikutes elamist tahad telkkatuse alla asuda. Miks mitte seinad kõrgemaks ja nautida vähemalt 1. korrusel sirget seina? Saaksid väikeste kuludega mõlemale korrusele avarust juurde ja alumisel korrusel tavalisi aknaid kasutada, normaalkõrgusel. Kui eesmärk on madalad küttekulud (?) siis meenutan, et kõige efektiivsema ruumala/seinte pindala suhtega kujund on kera, mitte kolmnurk. Tehes kõrgemad seinad saaksid lihtsa vaevaga ruumi/avarust juurde aga välisperimeetri pindala kasvaks vähe. Ja proportsioonid paraneksid. Tulemus hakkaks vähem meenutama tööriistakuuri või kämpingut ja olema rohkem elamu moodi. Mis sind A-frame majakese juures köidab? Ma tean vaid üht plussi - ei pea katuselt lund rookima.
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 757
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas suvaline »

Ainult arhitektid kasutavad musta tausta, sest siis paistab kollane värv välja (projekteerijate inside nali).
Noorusajal sõda mängides me otsisime kohti, kus üks kuusk oli teise najale vajunud kõvema tuule tõttu, nööride ja plokkidega vinnasime kolmanda juurde. Oligi vigvam valmis.
Joonisel seina kõrgus ca 90cm. No kuulge, kui näiteks Aafrikas savannis ja lehmasitaonnis mõnel mõõgavennal erektsioon tekib siis ju lammutab aknaraamid kohe ära.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas ping »

aero kirjutas: 30 Mai 2020, 15:07
ping kirjutas: 28 Mai 2020, 00:29... soovitan kohe alul plaanida ka perspektiivsete autovarjualuse, terrassi, suveköögi, kilesauna ja tööriistade panipaiga asukohad ning lahendused, sest nagunii läheb neid mingi aja pärast vaja.
https://www.google.com/search?q=tyni+ho ... 93&bih=526
:hello:
Huvitav. Otsing "tyni house" annab (mulle) 1,3 miljardit tulemust aga "tiny house" tagastab 846 miljonit. Miks vigane versioon annab 50% rohkem tulemusi? Kas tõesti enamik inimesi eksib selle sõnaga :scratch:
Kusjuures Guugel ise soovitas otsingus sellist sõnakombinatsiooni.
Masin õpib.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Tanel22
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 37
Liitunud: 10 Dets 2019, 10:14

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas Tanel22 »

ifffff kirjutas: 29 Mai 2020, 14:37 Plaatvundamendid, kiviseinad ....... muidugi kui raha rõvedalt käes on, võib igast lollusi sellega teha.
Miks plaatvundament lollus on? Miks taldmik + hulk plokiridu maa sees + lõpuks ikka valatud betoonist põrandaplaat targem on?
ifffff kirjutas: 29 Mai 2020, 14:37 Variant a: osta mõni paksema seinaga freesprussmaja
Kas selle freesprussmaja toetaksid huumusekihile? :)



1. Kui plaadi aluspinna korralikult tihendad, plaadi korralikult armeerid ja tugevat betooni kasutad, siis kirjeldatud paksusest piisab.
2. Plaadi alla paned paksu kile, kile servad pöörad üles.
3. Kui kruus on nii jäme, et liiv vahele läheb, siis geotekstiil vahele.
4. Sellise mõõduga hoonele betoonvööd ei valaks, 150 x 150 mm pruss ei anna ka midagi juurde.
45 x 145 mm pikkade kergbetoonikruvidega kinni ja sarikad peale. Üks rida Fibot ehk juurde? Või rohkem, kui ei ole kindlat soovi kämpingumaja stiilis ehitada.
5. EPS 120 on piisav.

Lisaks: Põrand 100 mm maapinnast on liiga vähe. 300-400 mm.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Tanel22 kirjutas: 01 Juun 2020, 09:24
Kas selle freesprussmaja toetaksid huumusekihile? :)
Mõned fibo plokid alla, või valad postvundamendi. Katsu aru saada, et mingi aiamajakese moodustamiseks pole vaja vundamendiga üle tõmmata. Praegu jääb mulje, et sa ehitaks kuskile turbarabasse kahekordset betoonvahelagedega kivimaja.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Jättes korraks kõrvale vundamendi teema (millele selle pildi ja info põhjal pole võimalik vastata) juhiks tähelepanu hoopis muule.

Sarika sellisel toetusel tekivad horisontaalreaktsioonid.
Horisontaalreaktsioon tekitab paindemomendi fibo seinas - kandevõime rohkem kui küsitav.
Lisaks tekitab see horisontaalreaktsioon vastavalt õlale paindemomendi vundamendis.

Kõiki neid asju tuleks arvestada...
tuuling
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 10
Liitunud: 01 Juun 2020, 22:47

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas tuuling »

xxx111 kirjutas: 02 Juun 2020, 09:18 Jättes korraks kõrvale vundamendi teema (millele selle pildi ja info põhjal pole võimalik vastata) juhiks tähelepanu hoopis muule.

Sarika sellisel toetusel tekivad horisontaalreaktsioonid.
Horisontaalreaktsioon tekitab paindemomendi fibo seinas - kandevõime rohkem kui küsitav.
Lisaks tekitab see horisontaalreaktsioon vastavalt õlale paindemomendi vundamendis.

Kõiki neid asju tuleks arvestada...
Ma ise mõtlesin sama. Üsna suur ja järsk katus ajab lükkab selle pisikese fiboseina lihtsalt laiali. Rohuks peaks sinna vertikaalset sarrust lisama ja/või fiboseina ümberringi maja tegema. Samas see juba nii hull nikeradamine, et siis võiks juba selle seina üldse ära jätta ja sarikad otse põrandataladega siduda. Need siis võtaks kogu horisontaalreaktsiooni endale. Ruumi muidugi vähem, aga tööd ja raha läheb ka vähem.
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas rst »

Pilt

Raiskasin natukene oma tööaega aga tahtsin juba sportlikust huvist teada, mis need toakõrgused tuleks kui arvestada ka enamvähem konstruktsioonide paksustega. Päris elus kahjuks peab seda arvesse võtma. Liiga palju tuleb minu juurde kliente, kes on joonetanud 150m2 maja ruudulise paberi peale oma soovitud ruumide suurustega ning kui konstruktsioonid välja joonestada, siis maja kasvab 180m2 peale ja oh seda üllatust kui on võetud mingi m2 hind ehitamise aluseks. :lol:

Kui võtta A kujuline maja sama lai ning enamvähem samad konstruktsiooni paksused, siis minu arust sinna küll mingid kasulikku pinda reaalselt alles ei jää teisele korrusele. :D
Samas mingi koridori saab vist ikka sinna teha aga kas see ka kasulik/mõistlik on?
Tanel22
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 37
Liitunud: 10 Dets 2019, 10:14

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas Tanel22 »

xxx111 kirjutas: 02 Juun 2020, 09:18 Sarika sellisel toetusel tekivad horisontaalreaktsioonid.
Horisontaalreaktsioon tekitab paindemomendi fibo seinas - kandevõime rohkem kui küsitav.
Lisaks tekitab see horisontaalreaktsioon vastavalt õlale paindemomendi vundamendis.

Sarikas on ju A-kujuline. Milleks see horisontaalne kriips seal on?

Järelikult tuleb vundament ikka huumusele toetatud Fibo plokkidest teha, siis on piisavalt elastne, eks? Plaatvundamendi lõhuvad sarikad ära. :D

Las inimene teeb korralikult, kui tahab.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma päris täpselt ei saanud aru, et kas Tanel22 viimane postitus on sarkasm või mitte...

Kui mitte siis ma isegi ei hakka vaidlema...
Kui on sarkasm siis minu vabandused...
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 916
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas T25 »

Mõtlesin ka natukene, kuidas mina omale sellise 20 ruuduse majakese teeks. Kõigepealt ma näeks vundamendiga rohkem vaeva ja teeks alla täiskeldri. Põrandapinda tuleks sedaviisi ohtralt juurde. Katuse teeks minimaalse kaldega lamekatuse, et maksimaalselt ruumi saada teisele korrusele. 5 m piirang paneb lagede kõrgusele muidugi omad piirangud aga mingil määral saab ehk maapinnaga mängida ka , visata vundamendi äärde natuke täidet juurde, kui mõni kontrollima tuleb kõrgust. Pärast eemaldad jälle täite ära vajalikule kõrgusele.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1809
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Võiks mõelda, et kuidas teisele korrusele ja keldrisse pääseda. Kui pole tegemist Karlsoniga, kel propeller seljal ja nupp ees, siis on vaja treppi. Vähegi mugav trepp rööviks suure osa põranda pindalast ära.
Väikese põhjapindala puhul võiksid seinad olla võimalikult õhukesed. Kõige õhemad seinad sama u-arvu juures saab puitkarkass seinte korral, valides karkassi vahele mõne kaasaegse, eriti tõhusa soojustusmaterjali. Sel juhul saab välisseinte kogupaksus olla vaid 150 mm.
Selline kerge puitkarkassmajake eriti ei kaalu ja võib vabalt toetuda postvundamentidele. Majake ise võiks olla ehitatud sellise põhimõttega nagu soojakud. Et soovi korral saaks kraana ja veoki abil teise kohta transportida.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 916
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas T25 »

See 20 m2 nõue on ajale jalgu jäänud , kuna normaalselt soojustatud seinad on tänapäeval üpriski paksud. Kokkuvõttes sunnib see ehitama kehva soojustusega seina. Puitkarkassi puhul on veel see jama, et võiks maapinnast olla min 30cm ja põrand peaks olema ka alt tuulduv. Kõik see röövib olulise osa hoone kõrgusest. Tegelikult mind täitsa huvitab, et kui ma ehitan esialgu 4x5m karbi fibost vms plokist ning kunagi hiljem aastate pärast plaanin selle soojustamist väljast, siis kas soojustamine on siis keelatud, kuna ruutmeetrid lähevad lõhki?
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Plaatvundamendi paksus?

Lugemata postitus Postitas Prill »

T25 kirjutas: 03 Juun 2020, 08:56 Tegelikult mind täitsa huvitab, et kui ma ehitan esialgu 4x5m karbi fibost vms plokist ning kunagi hiljem aastate pärast plaanin selle soojustamist väljast, siis kas soojustamine on siis keelatud, kuna ruutmeetrid lähevad lõhki?
Sarnane teema on krundipiirile ehitatud hoonetega, kus soojutuse lisamise järel hoone "nihkub" üle piiri, või piir tundub "vale" ja paistab olevat mõõdetud läbi hoone seina lõikavana.
Samas linnades eriti vanalinna osas tihti krundipiirid jooksevad tänaval fassaadi pidi ja hoonete trepid, valgusaknad jm asetsevad sootuks tänava maa peal ja tänavaomanik võiks need lasta oma maalt ka ära koristada :)
Vasta