XPS vs EPS maasse

aquaest
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 30 Apr 2020, 18:12

XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas aquaest »

Sai endal 20a maas oldud vundament lahti võetud.

Lõikasin maa sees olnud EPS'st 5x5cm kuubiku ja kaalusin ära. Kaalus 35g. Kuuris kuiv EPS kuubik kaalus 2g.

https://www.achfoam.com/ACH/media/ACH/d ... vs-XPS.pdf
Artikkel sellest, kuidas 15a maas olnud XPS vs EPS välja kaevati ja ära mõõdeti.
Seal siis XPS 18%imanud, EPS 4%. Lühike sisu, et XPS imeb aeglaselt aga välja annab ka aeglaselt.

Millega siis ikkagi oma vundamenti soojustada, et mitte uuesti 10-15-20a pärast lahti kaevata. Drenaaži 20a tagasi ei ehitatud, et selle teen kindlasti ära enne uue soojustuse paigaldust.

::edit
Soomlastel selline uurimus https://www.sciencedirect.com/science/a ... 60#fig0025
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Kõlab väga müügimehe kallutatud reklaami moodi.
Võibolla paigaldati fassaadi EPS maa sisse. See on ju odavam. Suur osa inimestest oskavad vaadata ju vaid raha numbreid ja materjalide välimust, materjalide muudest omadustest pole aimugi. Ja ka need inimesed juhivad protsesse.
Tuleks esmalt ära määrata, millise EPS-ga tegu. Alles siis saab teha järeldusi.
aquaest
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 30 Apr 2020, 18:12

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas aquaest »

Aga kui täna vaadata lisaks rahanumbrile ka materjalide muid omadusi, siis kumb?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Omadusi on mitmeid...
Nt surveroome...
Kandvate konstruktsioonide all (nt plaatvundament) all kasutaks XPS.
Kui nõutakse ainult soojaisolatsiooni siis pinnases julgeks kasutada mõlemaid / EPS puhul jälgiks pinnase omadusi (pinnasevee taset nt) ja vbl igale poole ei paneks.
Kui "normaalses keskkonnas" siis vahet pole.
timmuat
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 99
Liitunud: 11 Juul 2017, 13:17
On tänatud: 3 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas timmuat »

Soomlaste leid hea kuna ei tohiks olla kellegi poolt kallutatud.
Olles ise antud dilemma ees eelmise aasta xps vs eps vundamendi soojustuseks sattusin lehele https://www.concreteconstruction.net/ho ... sulation_o

Kuu tagasi uurides Eps silveri tootjalt kas seina (60 silver ) ja eps120 imavuse protsent on sama ( kas mõistlik eps60silver pesuruumi maha paigaldada ) sain vastuseks,et eelõige on toodete erinevus tugevuses, imavus on võrdväärne.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

EPS (nt Reiden) hetkel ei suuda anda surveroome serte 50 aastaks.
Puuduvad vastavad katsed.
Kandekonstruktsioone all võiks ikkagi olla min 50a (kasutusiga 50a).
Rangelt võttes kui standardid nõuavad min 50a kasutusiga siis EPS projekti sisse panna ei saa.
Omaette küsimus on see kes peab seda serti oluliseks ja kes mitte.

Ühesõnaga - iga mees ise otsustab mis / kuhu / kuidas...
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Kunagi ammusel ajal sai käidud koolitusseminaril. Teema oli EPS vs XPS. Tookord väideti, et maa sisse mõeldud EPS ei vetti, aga seina mõeldud EPS vettib. Samas kõige väiksema veeimavusega olevat siiski XPS kuna sellel teistsugune sisemine struktuur.
XPS tootjaid-turustajaid võib kiita kuna on oma toodete veeimavuse näitajad numbriliselt kenasti välja toonud.
Styrofoam XPS pikaajaline veeimavus vette kastmisel kuni 0,5% mahukaalust ja difusioonil kuni 3%.
Techonicol Carbon XPS pikaajaline veeimavus vette kastmisel kuni 0,7% mahukaalust ja difusioonil kuni 3%.
EPS tootjatel paistab olevat selles osas arengu ruumi (või olen mina loll, ei oska infot üles leida). Üks EPS tootjatest on oma toote EPS-120 veeimavuse huvitaval kombel lausa deklareerinud kPa-des ehk 1,5 kPa.
Seina mõeldud EPS-le ja EPS Silverile pole üldse konkreetseid numbreid välja toodud. Lihtsalt kusagil tekstis mainitud, et EPS materjali veeimavus üldiselt kuni 5%. Tekib kahtlus, et tootja pole ka ise kursis, mis nende toodete tegelik veeimavus on. Inimestele saab igasugu häma ajada, peaasi, et ostetakse.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Selge ju, seina mõeldud EPS-le pole ju vaja vundamendi EPS parameetreid.
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

Teemaalgataja jutt ei tunu kallutatud, kuna on ühest küljest on osutanud enda praktikas ette tulnud suurele EPSi veeimavusele kui ka viidatud uurimuses suurele XPSi veeimavusele.

Miks siin vahtklaasist pole juttu olnud?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Vahtklaas on väga hea materjal + väga hea sõlmede konstrueerimisel...
Kuid kardan, eratellijale (eramajad) "kättesaamatu hinna mõttes"
Siinkohal siis mitte ainult materjal vaid ka paigaldus...
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Lugesin teemaalgataja postituse uuesti läbi.
Pean tunnistama, et kiiruga pole lugenud piisava tähelepanuga ja eksisin kallutatuses.
Tänud tähelepanu juhtimast ja vabandan teemaalgataja ees alusetu lahmimise pärast!
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas T25 »

Ma huvi pärast küsiks, et mis marki eps see maa sees oli ja ma ei saa ka päris täpselt aru, mis mõõtmetega kuubiku sa lõikasid ( 5x5x?). Ja veel küsiks, et kuidas oli eps-i kujupüsivus, kui ta niipalju kaalus, kas sai teda tõsta ilma probleemideta või oli läbi vettinud ja pehme ning tahtis laiali pudeneda.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas aero »

Jutt oli kuubikust ehk kuubist, 5 astmes 3 cm. Sobib kaaluvahemikuga 2-35 g.
aquaest
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 30 Apr 2020, 18:12

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas aquaest »

Kuubik, 5*5*5cm.
Marki ei tea, pole ise paigaldanud.
Suured tükid ikka pudenesid raskuse all.

Eks nüüd korralik drenaaž ja XPS.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Pange betoniit(savi)kangas alla ja äärtest üles, jääb soojustusisolatsioon hüdroisoleeritult.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas T25 »

Ok, ma lugesin , et kaalus 35 kg. Mul oli kerge lühis.

Ja ära veel kiirusta väljavahetamisega, ma olen mitmetest kohtadest lugenud, et eps kannatab niiskust paremini kui xps. Näiteks siit võib lugeda:
http://epsindustry.org/news/xps-insulat ... absorption
XPS R-values begin to deteriorate at only 0.03 percent, meaning its tolerance for water absorption is extremely low.
On the other hand, EPS demonstrates excellent drying abilities and has a much higher tolerance for moisture exposure while still delivering the same R-value throughout the life of the building.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas Urmas »

T25 kirjutas: 10 Mai 2020, 23:47 Ja ära veel kiirusta väljavahetamisega, ma olen mitmetest kohtadest lugenud, et eps kannatab niiskust paremini kui xps. Näiteks siit võib lugeda:
http://epsindustry.org/news/xps-insulat ... absorption
Kas selles viites olevad järeldused on ikka sõltumatute teadlaste omad? Või on "sõltumatute" väidetav arvamus või kuulub see artikkel "sisuturunduse" rubriiki?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas T25 »

Kas selles viites olevad järeldused on ikka sõltumatute teadlaste omad? Või on "sõltumatute" väidetav arvamus või kuulub see artikkel "sisuturunduse" rubriiki?
Kunagi, kui ma oma garaazile põranda alust ette valmistasin, siis ma uurisin seda teemat lähemalt. Ma ise kasutasin garaazi põranda all xps-i, kuna ma tahtsin kõige tugevamat soojustust , aga foorumitest lugedes juba siis oli välja toodud see probleem, et xps ei hoia nii hästi soojust kui eps ja märgub rohkemgi.

Siin on veel üks lõik kiirelt leitud netiotsingust:
Independent research2 has shown that over time XPS will actually absorb and retain more moisture than EPS resulting in a significant decrease in R-value. One of the studies showed XPS retained 19% water absorption compared to 5% for EPS after being buried below grade for 15 years. As a result, the XPS samples only retained 52% of its initial R-value, whereas EPS retained 94% of its R-value. The reason for the higher R-value retention of EPS is likely due to the comparatively higher vapour permeance property, which allows moisture absorbed in the
EPS to escape more readily than XPS – most of the moisture absorbed in XPS will be retained in the XPS reducing the R-value
aquaest
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 30 Apr 2020, 18:12

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas aquaest »

T25 kirjutas: 11 Mai 2020, 09:18
Kas selles viites olevad järeldused on ikka sõltumatute teadlaste omad? Või on "sõltumatute" väidetav arvamus või kuulub see artikkel "sisuturunduse" rubriiki?
Kunagi, kui ma oma garaazile põranda alust ette valmistasin, siis ma uurisin seda teemat lähemalt. Ma ise kasutasin garaazi põranda all xps-i, kuna ma tahtsin kõige tugevamat soojustust , aga foorumitest lugedes juba siis oli välja toodud see probleem, et xps ei hoia nii hästi soojust kui eps ja märgub rohkemgi.

Siin on veel üks lõik kiirelt leitud netiotsingust:
Independent research2 has shown that over time XPS will actually absorb and retain more moisture than EPS resulting in a significant decrease in R-value. One of the studies showed XPS retained 19% water absorption compared to 5% for EPS after being buried below grade for 15 years. As a result, the XPS samples only retained 52% of its initial R-value, whereas EPS retained 94% of its R-value. The reason for the higher R-value retention of EPS is likely due to the comparatively higher vapour permeance property, which allows moisture absorbed in the
EPS to escape more readily than XPS – most of the moisture absorbed in XPS will be retained in the XPS reducing the R-value
Selle viimase "uuringu" autor EPS müügiosakond. :oops:
hannes123
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 14 Apr 2020, 13:04

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas hannes123 »

T25 kirjutas: 10 Mai 2020, 23:47 Ok, ma lugesin , et kaalus 35 kg. Mul oli kerge lühis.

Ja ära veel kiirusta väljavahetamisega, ma olen mitmetest kohtadest lugenud, et eps kannatab niiskust paremini kui xps. Näiteks siit võib lugeda:
http://epsindustry.org/news/xps-insulat ... absorption
XPS R-values begin to deteriorate at only 0.03 percent, meaning its tolerance for water absorption is extremely low.
On the other hand, EPS demonstrates excellent drying abilities and has a much higher tolerance for moisture exposure while still delivering the same R-value throughout the life of the building.
Mnjh, loen ja uurin ka juba päev otsa erinevaid lehekülgi ja foorumeid sellesosas, et kumb ikka parem kuna endalgi maja ehitus ees seismas. Nii palju kui ma aru saan siis EPS-i kogukond väidab, et pikema aja peale (15 aastat) XPS imab endasse rohkem niiskust. Põhjusena toovad välja seda, et XPS imab küll väga vähehaaval kuid ei väljuta niiskust praktiliselt üldse ja kõik mis pikapeale sisse imendub see sinna jääb, aga, et EPS seevastu võimaldab niiskusel paremini materjali seest väljuda/aurustuda.. Meie kliimas kus 11 kuud sajab, ei tea kui palju sealt aurustuda jõuab küll. Kui vaadata seda youtube videot: https://www.youtube.com/watch?v=CHW0iEvRYbw siis 55-ndal sekundil testitakse XPS-i ja EPS-i nõnda, et mõlemasse materjali süstitakse vedelikku sisse, siis EPS-st pressib ikka kõvasti rohkem seda möginat välja samal ajal kui XPS-i jääb enamik sisse. Siin tekibki mõte, et võibolla pinnas on see faktor lõpuks mis ühe või teise üles kaalub? Et kui sa elad ikka täitsa lombis ja aastaringselt on pinnas vettinud siis sellest EPS-st vaevalt mingit niiskust väljuda jõuab.
mkubi
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 350
Liitunud: 14 Nov 2016, 17:38
On tänanud: 26 korda
On tänatud: 12 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas mkubi »

Kas kusagil saab ühe plaadi kaupa ka osta eps-i ja xps-i . Tekis mõte teha videomaterjal pikaajalisest katsest, kus kaks sama suurt tükki on vee sees aasta, kaks, kolm jne.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kolm aastat tagasi välismaal(Šveitsis) nähtu põhjal võin öelda, et seal ma EPS-i näinud kusagil. Sokkel, kohati 1,5m kõrgune, kaeti kogu perimeetri ulatuses XPS-ga ja tõsteti/täideti maja ümbruse pinnas vahustatud laavakiviga umbes sama kõrgele. Maa all oli üks korrus veel kindlasti, kui mitte kaks, ei mäleta täpselt.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

"Maas" ja "maas" on vahe
Täiesti subjektiivse hinnanguna kasutaksin (julgeks kasutada) enda maja juures põranda all ja soklil vertikaalselt EPS-i / välisperimeetril horisontaalsena XPS-i
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

mkubi kirjutas: 07 Sept 2020, 19:57 Kas kusagil saab ühe plaadi kaupa ka osta eps-i ja xps-i . Tekis mõte teha videomaterjal pikaajalisest katsest, kus kaks sama suurt tükki on vee sees aasta, kaks, kolm jne.
Kuna sa ebamugavatele küsimustele nagunii ei vasta, on suht mõttetu küll küsida, aga miks?
mkubi
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 350
Liitunud: 14 Nov 2016, 17:38
On tänanud: 26 korda
On tänatud: 12 korda

Re: XPS vs EPS maasse

Lugemata postitus Postitas mkubi »

pancho villa kirjutas: 08 Sept 2020, 20:42
mkubi kirjutas: 07 Sept 2020, 19:57 Kas kusagil saab ühe plaadi kaupa ka osta eps-i ja xps-i . Tekis mõte teha videomaterjal pikaajalisest katsest, kus kaks sama suurt tükki on vee sees aasta, kaks, kolm jne.
Kuna sa ebamugavatele küsimustele nagunii ei vasta, on suht mõttetu küll küsida, aga miks?
Lihtne. Inimesed soovivad teada, kumb materjal imab rohkem vett mullas, soos, liivas. Endal huvitav teada ja kui taoline test on teiste jaoks huvitav, siis saaks mõned eurod igakuiselt passiivselt raha taolise video pealt.
Vasta