Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

ehitustööriistadega seonduv. Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas tequila »

Ketas ei mõjuta konksu, sest külg on ees. Ainult allapoole jääv raadius sõltub paksusest. Sellepärast saab teoorias õhukese kettaga ka .325 ja 3/8 teritada, miks see praktikas ei tööta ausõna ei tea :D
Kulunud ketti teritatakse muide peenema viiliga, et konks st nurk õige saada.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Mul endal ka 545, sellel ka .325 ise kasutan nii 3.2 kui ka 4.8mm ketast.
4.8mm on parem selles mõttes ,et pärast on kergem viiliga teritada.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Küsimus kokkuvõtteks- kui ma teritan 3,6mm kettaga nii Makita kui ka 545/535(?) kette, siis ma orki ei lähe? Mul on olemas ka üks 3,4mm ketas. Mõlema paksused on digisupleriga mõõdetud. Ei tee teenustööd, vaid Makitaga kodus 50cm halgusid pooleks(15-20rm kütteperioodi jooksul) ja suvel juppideks mõned jämedamad palgid, mis ei mahu kreissaele. Husqvarnaga saab metsas käidud oma kütte tarbeks, seega mingit metsikut mahtu taga ei ole.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Ei lähe. Lihtsalt pead masina vastavalt ketile paika timmima, soovitatavalt timmida masin võimalikult sügavale, peaasi ,et keti lülidesse ei käiaks. Mida rohkem materjali hamba põhjast eemaldada seda efektiivsem on laastu väljutamine.
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas tequila »

Selle masinaga on sügavusega suht ohutu, sest külgkallet ei saa anda.

Paksema kettaga (kui tahaks Makita ketti 4,8 mm kettaga teritada) läheb "orki" lihtsalt sellega, et ketas ei mahu hammaste vahele ära, see paistab ka kohe kätte. Peenemaga ei juhtu .325 puhul midagi, lihtsalt võtab veidi kehvemalt ja lihtsam siniseks lasta ning vabalt võib olla tihendi probleem. Ja nagu Lambivend kirjutas kuna hamba juurikas (raadius) jääb teistsugune siis kui viiliga teritad jukerdad algul rohkem ja eriti siis, kui mall on kaldega.

husq 535i on akuga ja tal on mingi ulme 1,1 mm aga .325 sammuga kett ja ma ei leidnud esimese raksuga enda paberitest vajalikke numbreid. Põhimõtteliselt näeb ju pinki pannes kohe ära, kas ketas sobib või mitte. Vale ketas hakkaks eelmis hammast tagant sööma ja põhja raadius on väga vale. Lisaks see "pisiasi", kas kett üldse renni läheb või loksuma ei jää.

Ära siis unusta puruhammast! Selle jaoks on sablon ja lapikviil, lükkad samamoodi nagu hammast väljapoole. Kahe käiamise järel tahab tõenäoselt ka puruhammas täpsustamist. Muud ei juhtu midagi, et hakkab vähem laastu võtma ja kehvemini lõikama.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Sain endale sellise isendi. Kasutatud, töötab ja muidu korras, kuid puruks on vedru üks ots, mis hoiab mootorit üleval. Oskab keegi aimata ja suunata, kus kohast võiksin saada sarnase vedru? Saab ka nii, et käepideme tagant läheb seina külge kumminöör(eelmisel omanikul oli nii tehtud), kuid sooviks siiski paremat varianti. Pilt kah katkisest vedrust.
saeteritaja.jpg
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4422
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas ping »

"Sellist vedru" teha pole keeruline, aga et ta oleks ka vajaliku tugevusega, on päris keeruline ja katsetamiseks tuleks neid kena hulk teha.
Kummilindi asemel oleks täpsem töötada kui seinale plokk kinnitada ja nööriotsa paras raskus riputada.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas tequila »

Kas Hortulus ei müü? Neil Oregoni juppe peaks olema.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kunn24 kirjutas: 14 Okt 2020, 23:01 Sa oled tulbli kulibin, ei oska traadist sellist vedru keerata ja ära karastada?
Tänan komplimendi eest, kuid vedru isetegemiseni mu mõistus ei küündi. ;)
ping kirjutas: 15 Okt 2020, 04:28 Kummilindi asemel oleks täpsem töötada kui seinale plokk kinnitada ja nööriotsa paras raskus riputada.
Kah idee, kuid kuna võib olla tuleb teritajat vahest ka transportida, siis ploki variant ei sobi mulle kohe teps mitte. ;) Juba jõudsin kokku keevitada garaažist leitud vanarauast paraja kõrgusega teritaja aluse raami.
tequila kirjutas: 15 Okt 2020, 05:18 Kas Hortulus ei müü? Neil Oregoni juppe peaks olema.
Minu isendi nimetus on TECOMEC Type135 jolly. Selle teema eelpool olevatest kommentaaridest on jäänud meelde, et Tecomec tegi Oregonile käiasid või oli vastupidi. Eks kirjutan Hortulusele ja uurin edasi. Kataloogi sirvides midagi nagu oli. Kuidas see isend nagu on? Peaks olema tunduvalt parem kui see, mille ostsin COOP-st.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Aga miks sa ei kuumuta seda sama vedru ning kerid/sirgendad nii palju ,et saaksid uue otsa.

Sinu isend on sama mis oregon 511a, ja need ozaki jne hiinakad on kõik selle järgi kloonitud.
Üldiselt hea käi, mingeid probleeme nendega ei ole.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Lambivend kirjutas: 15 Okt 2020, 08:31 Aga miks sa ei kuumuta seda sama vedru ning kerid/sirgendad nii palju ,et saaksid uue otsa.
Kahtlustan, et selle väikse gaasileeklambiga ma ei saa nii punaseks kui vaja. Lihtsam on Hortulusest uus vedru osta. Seal sobiv vedru täitsa olemas ja maksab 6€. Eks peale lõunat võtan igaks juhuks oma isendi kaasa ja lähen toon selle vedru ära.
Tänan veelkord kõiki kommentaatoreid vihjete ja soovituste eest!
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4221
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 81 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Hiid »

mul on head vedrutraati, kui lellegi vaja.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Hiid kirjutas: 15 Okt 2020, 17:49 mul on head vedrutraati, kui lellegi vaja.
Milline on hea vedrutraat? Maal garaažis on mingit 3-4mm tsingitud terastraati, mida painutada eriti ei anna.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4221
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 81 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Hiid »

selline, mida üldse ei anna, kui on kuumutamata
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4422
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas ping »

Lambivend kirjutas: 15 Okt 2020, 08:31 Aga miks sa ei kuumuta seda sama vedru ning kerid/sirgendad nii palju ,et saaksid uue otsa.

Sinu isend on sama mis oregon 511a, ja need ozaki jne hiinakad on kõik selle järgi kloonitud.
Üldiselt hea käi, mingeid probleeme nendega ei ole.
See vedru töötab väändele ja kui proovida otsa sirgendada, siis ei jää see sama nurga alla.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Hiid kirjutas: 15 Okt 2020, 19:04 selline, mida üldse ei anna, kui on kuumutamata
No selge, siis sellest garaažis vedelevast saan pehmema vedru keerata. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Tekkis veel üks küsimus. Kuna võtsin selle isendi enam-vähem algosadeks kontrollimise ja puhastamise ja määrimise ja pikema toitejuhtme asendamise eesmärgil, et kõik töötaks nii nagu vaja, siis avastasin ketta jooksu kontrollimisel, et mingi 1/4 ringist on ebasümmeetriline. Vibratsiooni ei tunnetanud, töötab vaikselt, mootori laagrites ei mingit lõtku. Ketast mõõtes tundus olevat tutikas ehk praktiliselt 145mm nagu sildil kirjas. Kui suur probeelm see on? Või on see ketta väike ebasümmeetria tehase viga? Kas peaksin hoonimiskiviga vaikselt sümmeetriliseks laskma?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Kui vibratsiooni ei tunnetanud siis ei ole ka probleemi. Ega nad ei olegi kunagi perfektsed ning lõpptulemust ega teritus kvaliteeti see ei mõjuta.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Aitäh lohutamast, Lambivend. ;)
Nonii, veel tekkis küsimusi, mis teha, uudishimulik olen. ;) Seda teemat veelkord lugedes jäid meelde numbrid 60/30/10 ja 55/30/10. Olgu, numbritest 60*/55* ja 30* saan aru, kuid kust kohast tuleb see 10*? Jah, minu isendi keti rakise ovaalsel pesal on küll mõlemale poole tsentrist üks kriips, aga kui isendit lahti võtsin, siis sees oli ainult kaks fixpesa vedruga kuulide jaoks. Või pole minu isendil ette nähtudki seda müstilise 10* reguleerimiseks? Mis efekti annab 55* vs 60*? Kui kellegil viitsimist, võiks selles valdkonnas juhmile arusaadavalt selgitada ja liiga teaduslikuks paluks mitte minna. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Üldiselt kui kriipsud külgedel olemas siis peaks saama seda 10 kraadi 'tilt' nurka kasutada. Aga keera alt kruvi lõdvemaks ja lükka/tõmba kogu kremplit ja siis on näha.

55 kraadi võrreldes 60ga annab agressiivsema ja sellest lähtuvalt kiiremini lõikava keti.

Tegin ka illustreeriva näidise nö kõrge nurga ja madalam nurga vahel.
Ilmselgelt ülemisel pildil oleva hamba ründenurk on olematu ja ta rohkem hõõrub kui hammustab ehk siis puittu sisse ennast tirida ei taha. Aga alumisel on ilusti näha agressiivne 'kulp' mis tirib ketti korralikult puittu.
Muidugi nürib kett agressiivsema nurga korral kiiremini.

Pilt
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas tequila »

Saad ikka külgkallet sättida, pildilt täitsa näha see võimalus. Parema hamba jaoks lükkad alt seda suurt mutrit eemale ja vasaku hamba jaoks tõmbad enda poole. Right away, hea meelde jätta. Või jätad selle järgi meelde, et n.ö. uuristad hambaid seestpoolt :D (vaatad ketile ülevalt peale, siis saad pihta). Skaala on selle ovaalse sängi külje peal.
Kõiki kette nii ei tehta.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

tequila kirjutas: 16 Okt 2020, 07:38 Kõiki kette nii ei tehta.
Kas põhimõtteliselt on parem kui ma seda 10* ei torgiks igaks juhuks ja teritan 0*-ga? Ei kavatse teritamise teenust osutada, ainult enda saekettide teritamiseks. Kui see 10* annab ka veidike suuremat jõudlust, siis arvan, et meie mahtude juures on see väga-väga marginaalne. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas tequila »

Minu arust kõige lihtsam on meelde jätta, et see nurk võib käia .325 ja päris 3/8" kettidele, lopro on 0. Kui nurgaga ei lase, ei juhtu ka midagi. Palju olulisem, et puruhammas õigesti saaks
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Nonii, kõigi mulle nõu andnud kommentaatorite rõõmuks võin ette kanda, et tasuta saadud isend on valmis. ;) Sai teritatud ka elektrilise Makita kett, mida kasutame 50cm halgude pooleks laskmiseks. Nurgad olid 55/30/0. Ilus puru tuli ja proovitööks pool raamitäit läks läbi nagu lupsti. Üks asi, mis teeb veidi muret on see, et kas teritajaga kaasa saadud ketas(4,7mm) liiga paks ei ole? Varasematest kommentaarides oli mu COOP-st ostetud isendil kitsam ketas ja ei pidavat midagi juhtuma. Pilt kah valmis isendist.
Teritaja.jpg
tequila kirjutas: 16 Okt 2020, 16:11 Minu arust kõige lihtsam on meelde jätta, et see nurk võib käia .325 ja päris 3/8" kettidele, lopro on 0. Kui nurgaga ei lase, ei juhtu ka midagi. Palju olulisem, et puruhammas õigesti saaks
Jätsin 0* peale. Kuidas selle puruhambaga täpselt on? Varem lasin puruhammast relakaga madalamaks, aga see on nagu on. Kui selle isendi sain, hakkasin juutuubist erinevaid videosid vahtima, et kuidas teritajat õigesti kasuatada, milleks, mida, miks jnejne. Ühest videost nägin, et pani joonlaua keti peale ja proovis mingi šablooniga(a´la nagu süüteküünalde oma). Ma ei saanud aru šablooni paksuse mõõdust. Sellest ma sain aru, et puruhamba ketas peab olema 90*. Garaaži leiunurgas oli kusagilt mingist ajast saadud tutikas veneaegne 5-6mm paksune ja 90* servaga käiaketas. Isendil kasutamiseks lasin täna sellele teha 32/22,2mm seibi. Kuna ma videost ei saanud selget sotti, et kui palju võik olla kõrguste vahe lõikehamba ja puruhamba vahel, siis äkki saaks mõned soovitused. Oleks tänulik.
On tõesti nagu siga ja kägu kui võrrelda seda isendit ja COOP-st ostetut. Uuel isendil ei mingeid lõtke, ketilülisse on võimatu lasta, sest piiraja ei luba jnejne plusse.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas tequila »

Tavaliselt on puruhammas 0.65 mm ehk 0.025"

Selle jaoks müüakse šabloone. Käiaga teritades teed ühe šablooniga viili kasutades ja siis keerad käia kõrguse selle järgi paika. Ja nukka tuleb ka järgi aidata (profiil anda). Puruhammast on vaja 3..4 terituse järel teha.

Minul paksu ketast pole, teen viiliga.

Vaata keti järgi, osta Hortulusest sobiv Oregoni terituskomplekt. Seal on viilidele lisaks ka plaadi konks ja šabloon. Minu arust hästi mõistlik combo ja viile läheb ikka vaja ka siis kui käi on.
Vasta