Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

ehitustööriistadega seonduv. Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
tequila
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
On tänatud: 2 korda

Re: Saeketi teritamine - kuidas ja millega?

Lugemata postitus Postitas tequila » 13 Jaan 2019, 07:48

Sa ei pannud tähele, mida ma väitsin ;)
Nimelt et TAVALIST puud lõikab kõvasulam sitemini. Sinu pandud videos on just nimelt see juhtum, mille jaoks need kõvasulamketid tehtud. Teine kett ei lõika seal üldse midagi, sest ta läheb kohe nüriks.
Looduses toimetab kõvasulam niimoodi (samuti sihtotstarbeline kasutus)-

Pane tähele, kui räsitud see kett välja näeb ja kui sitasti ta tegelikult lõikab.

Näide terava ketiga lõikamisest (muidugi saag umbes 4x võimsam, aga ikkagi)

Just sealt ladva pool töötamisel ja lati pealt lõikamisel on näha, kui hästi kett võtab.

Või nt pisike 42cc saag Stihli 3/8" lopro chisel ketiga (mul on endal täpselt sama saag, ainult euro mudel, .325 variant)

kunn24
Ehitusguru
Ehitusguru
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 18 korda

Lugemata postitus Postitas kunn24 » 13 Jaan 2019, 12:19

"Sa ei pannud tähele, mida ma väitsin
Nimelt et TAVALIST puud lõikab kõvasulam sitemini."

Ma vist olen korduvalt maininud, et mind huvitab kett ehituse jms jura tarbeks. Kui lisaks lõikab ka toorest puud talutavalt, on hästi. Aga olgu, teema tundub ammendunud.
Bürokraatia sünnib idiootidest.

tequila
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas tequila » 13 Jaan 2019, 12:58

Ja mina olen korduvalt öelnud, et võta otsasaag ja sawzall kõvasulam tera. Saed nagu valge inimene ükskõik mida.

kunn24
Ehitusguru
Ehitusguru

Lugemata postitus Postitas kunn24 » 13 Jaan 2019, 13:05

Teoreetiliselt saab sama teraga ka metsa langetada, kui valida piisava pikkusega. Kuid miskipärast ei tehta. Väikese nihkega edasi-tagasi liikuva tera probleem on see, et saetee ei puhastu purust. See tähendab, et aktsepteeritav materjali paksus, mida sellega saab efektiivselt lõigata on saelehe käigu pikkus ja kui mööndus teha, siis paar käigu pikkust. Palkmaja remondil selline saag ei taha sobida või saab üksiku lõike teha "nussiga" pooleks. Selles mõttes jagasid halba soovitust ja lasid omale varbasse.
Muideks, mul on see olemas ja katsetanud küll. Ainuke hea asi on see, et selle terameistrid on isegi puidu jaoks mõeldud tera suutnud teha ka naelte võimekusega. Ilma kõvasulamplaatideta. Nii, et saab küll, kui tahavad.
Ja selle sae ülimalt vastik omadus on see, kui tera ots läheb kuskile vastu. Heal juhul lööb vaid tagasi. Pikk elastne tera ei taga ka paksemas materjalis suuna-stabiilsust.

tequila
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas tequila » 13 Jaan 2019, 14:06

Kärss kärnas ja maa külmand.

Tegelikult kasutatakse näiteks viljapuude kärpimisel ja üle pea lõikamisel aias, olen ise lasnud ca 10+ cm läbimõõduga oksi nagu ludiseb. Ja 5x15 tala võtab ka täiesti vabalt.
Jah, jõudlus väiksem kui kettsael. Ja kipub viltu vedama. Aga kui on ikkagi mingit jura vaja lõigata siis nii on ja kettsaag ei ole variant. Minu arust naeltele vastupidavuse puhul on küsimus juba lõiketera liikumise kiiruses. Ja teine asi on see, et keti lüli lõikab ju n.ö. lennus olles (kett on lati küljest lahti liikudes).
Kui see "vastupidava" keti tegemine lihtne oleks, küll siis ka tehtud saaks.

kunn24
Ehitusguru
Ehitusguru

Lugemata postitus Postitas kunn24 » 13 Jaan 2019, 14:48

Kärss võib ju kärnas olla ja maa on ka praegu külmanud. Kuid viitsin hetkel oponeerida su tublile kettsae lõiketeooriale. Netis on ka selle kohta videosid, küll leiad. Teooriad on sul lennus, :). Kuid märgin uuesti ära, et nn kiirlõiketerased on täiesti tavaline kraam muus vallas. Ja mis on huvitav, mitte ükski saeketi tootja minu mulje alusel pole välja toonud, mis marki terasest ta oma kette vorbib, kuidas ja kas on karastanud, milline on lõikehamba kõvadus jms. Hetkel ei käsitle kõvasulamplaatidega kette.

tequila
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas tequila » 13 Jaan 2019, 18:21

Oregon kasutab terast OCS-01, mida iganes see tähendab (arvata on, et oregon chain steel :D )

Karastatud on needid, hammas on kroomkattega ja tera moodustab kroomi serv. Lennukate ideede osas aga vaata näiteks seda-
Seal on ilusti näha, kuidas kett lati peal "elab", k.a. parajasti lõikav hammas.
Need lained või keti võnked on muide sellised, et kui üritad lõigata puntras olevaid peenikesi oksi vms viskab keti täiesti konkreetselt maha, seda pinguse puhul, kui üle poole hamba soonest välja ei kergita.

Metalli lõikavaid kettsaage on muide täitsa olemas. Näiteks- http://www.northtowncompany.com/ics_Pow ... g_saw.html

Mis võiks mõtlema panna, et nii sellel jurakal kui ka nt Stihli kivisael on jahutus. Et see HSS ja karbiid, see selleks, aga põhi probleem on ilmselt siiski hamba kuju, mis on eri materjalide jaoks üsna ilmselt erinev (pmslt on puud lõigates tegu peitliga, nagu ka hamba nimi viitab ;) ) ja jahutuse vajadus. Muuseas, selle Stihli rescue sae üks eripära oli suurem õlipaak. Keti materjalide muutmisest üksi ei piisa, vaja on põhimõtteliselt erinevat disaini.

Ma jõuan oma poindini tagasi. Tavasaag ja -kett on disainitud puu lõikamiseks. Universaalne "kõigelõikaja" on otsasaag, universaalset keti ja sae kombinatsiooni kõige lõikamiseks (ja- mõistliku hinnaga!) ei eksisteeri. On erilahendused, mille hind väljub mõistlikest piiridest. Või- näiteks need rescue- ketid, on kasutatavad teatud kitsendustega (lühiajaliselt, väga kitsal otstarbel) jne.

Ja siis on võimalik võtta vana p...s kett ja relakas ning kah kuidagi hakkama saada (kahtlustades kõiki tootjaid üleilmses ehitajate vastases vandenõus). Pikas perspektiivis kindlasti mitte ülearu tervislik, aga nii on.

MOTT

kunn24
Ehitusguru
Ehitusguru

Lugemata postitus Postitas kunn24 » 13 Jaan 2019, 19:53

Lõikeprotsess (vene keeles): Lendamisega on seal vähe ühist. Kui videot edasi vaadata, siis hõisatakse legeerivatest komponentidest (tekstis loetletud), termotöötlusest jne. Kuidagi ei taha reaalsusega kokku klappida. Samas videos öeldakse ilusti, et keti kvaliteet sõltub otseselt tooraine kvaliteedist. Mis iseenesest on õige, :).
Neete karastada ei saa, siis ei saa neid neetida. Needid kalestuvad neetimisel ise, kui on valitud õige materjal.
Tootjaid ei tundu mingi vana maja teema suurt kottivat, kuna enamus, kes lõugavad ja kelle toode on suunitletud, on tõenäoliselt metsamehed. Neile saab pehmet ketti pakkuda ja müüa veel kamaluga viile kah juurde, :). Tehes juurde ajuloputust, et nii peabki.
Ja siis tõenäoliselt riiklikud tellimused päästjate jaoks. Otseselt metalli lõikavat ketti ma pole küsinud. Kusjuures Ductile Iron tähendab kõrgtugevat malmi (mis võib olla päris kõva), mitte lihtsalt metalli. Silmaringi avardamiseks näide muidugi hea.

Oregon on leiutanud PowerSharp keti, millel on hamba profiil hoopis teine http://www.oregonproducts.eu/en/powersh ... harpr.html Kas sellest ka keegi midagi teab ja on kogemust?

Lambivend
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

Lugemata postitus Postitas Lambivend » 14 Jaan 2019, 12:52

tequila kirjutas:
12 Jaan 2019, 16:25
Proovisin pilta teha, ei kukkunud kõige paremad välja- telefon ei taht ära teravustada miskipärast.
Kett on 95VPX, teritatud 55/30/10 ja 4,8mm kiviga. Sedapidi vaadates tundub, et jube sügavale on lastud, aga kõik on siiski õige :D
IMG_20190112_125018.jpg
IMG_20190112_124617.jpg
Ei ütleks ,et jube sügavale lastud, tundub okei.Sul see pink siis hoiab ilusti seda 10 kraadist nurka? Minu omal kui alt pingutama hakkan, liigub sealt 10 kraadi märgist ära ;/

Pean ka täna keti pinki panema, läks langetuslabidale kallale ja tegi korraliku damaget. :D

tequila
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas tequila » 14 Jaan 2019, 15:28

Sa vaata see video ise ka läbi, kett käitub seal täpselt nii millest ma rääkisin ;) naljatilk. Ja üks kopipaste- "Hardened rivets provide a high-quality, load-bearing surface that resists wear and improves strength" (Oregoni kettide tutvustusest)

Powersharp on kodukasutajatele mõeldud teritussüsteem, ketti teritatakse "pealtpoolt". Müüakse nt elektrisaagesid, millel on korpusel nupp, vajutad ja kett teoorias terav. Koduperenaiste värk.

Eks see Ozeki üks paras nikerdis ole. 10 kraadi hoiab ilusti, aga horisontaalsuuna tõmbab keti kinnipigistamisega ära (noh selle ektsentriku liigutamisega). Ma võtsin selle "pea" korra lahti ja puhastasin määrisin ära, aga ega ta oluliselt parem ei saanud, see on disainiviga. Oregon müüb praegu teritajaid, kus kinnitus on kas hüdrauliline või keeratava pingutuskruviga. Teine selle teritaja viga on hamba asukoha külgsuunas reguleerimine, uutel teritajatel nihutatakse tervet pead vs see lollakas tugikruvi, millega ei saagi korralikult miskit paika saama minu arust. Teoorias peaks see asi töötama nii, et keerad alt vedru parajalt pingesse nii et kannatab pead soovitud asendisse keerata ja siis peaks ta paika jääma, aga ma keeran lihtsalt kruvi lõpuni kinni, muidu see pea jääbki töllerdama.

Vaata, kuidas see pink välja näeb-
http://oregon.ee/ketiterituskaiad-ja-pi ... 19789.html

Kusjuures seda "kala" pole ka sellel variandil ära parandatud, et keti põrktoe külgsuunas reguleerimise kruvi lahti ei tuleks :D ma kompunnisin ise sinna kontraga süsteemi, tavalised ehituspoe liblikad on väga head.

Lambivend
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas Lambivend » 14 Jaan 2019, 17:39

tequila kirjutas:
14 Jaan 2019, 15:28
Sa vaata see video ise ka läbi, kett käitub seal täpselt nii millest ma rääkisin ;) naljatilk. Ja üks kopipaste- "Hardened rivets provide a high-quality, load-bearing surface that resists wear and improves strength" (Oregoni kettide tutvustusest)

Powersharp on kodukasutajatele mõeldud teritussüsteem, ketti teritatakse "pealtpoolt". Müüakse nt elektrisaagesid, millel on korpusel nupp, vajutad ja kett teoorias terav. Koduperenaiste värk.

Eks see Ozeki üks paras nikerdis ole. 10 kraadi hoiab ilusti, aga horisontaalsuuna tõmbab keti kinnipigistamisega ära (noh selle ektsentriku liigutamisega). Ma võtsin selle "pea" korra lahti ja puhastasin määrisin ära, aga ega ta oluliselt parem ei saanud, see on disainiviga. Oregon müüb praegu teritajaid, kus kinnitus on kas hüdrauliline või keeratava pingutuskruviga. Teine selle teritaja viga on hamba asukoha külgsuunas reguleerimine, uutel teritajatel nihutatakse tervet pead vs see lollakas tugikruvi, millega ei saagi korralikult miskit paika saama minu arust. Teoorias peaks see asi töötama nii, et keerad alt vedru parajalt pingesse nii et kannatab pead soovitud asendisse keerata ja siis peaks ta paika jääma, aga ma keeran lihtsalt kruvi lõpuni kinni, muidu see pea jääbki töllerdama.

Vaata, kuidas see pink välja näeb-
http://oregon.ee/ketiterituskaiad-ja-pi ... 19789.html

Kusjuures seda "kala" pole ka sellel variandil ära parandatud, et keti põrktoe külgsuunas reguleerimise kruvi lahti ei tuleks :D ma kompunnisin ise sinna kontraga süsteemi, tavalised ehituspoe liblikad on väga head.
Eks ta jah kodukasutaja aparaat ole aga kindlasti parem kui need väiksed junnid. Aga üldiselt peaks saama sama tulemuse mis oregoni käiadega.

Oregoni ei jaksa nagunii osta, kui siis võtaks hortulusest selle tecomec jolly käia. Tecomec vist toodabki oregonile neid käiasid.

Tõmbasin täna käiaga keti üle, eks ole näha kuidas lõikab. Hambad näevad suht näljased välja küll :D

Aaa aga mis su kogemus muidu nende ozaki ketastega oli? Need mis kaasa tulid 3.5mm ja 4.5mm

NLS
Korralik postitaja
Korralik postitaja

Lugemata postitus Postitas NLS » 14 Jaan 2019, 19:07

Urmas
autodidakt
On tänanud: 127 korda
On tänatud: 208 korda

Lugemata postitus Postitas Urmas » 14 Jaan 2019, 19:50

NLS kirjutas:
14 Jaan 2019, 19:07
Dremeli omaga ei ole kogemusi?
https://www.dremeleurope.com/ee/et/saek ... 227-ocs-p/
Kahtlustan, et käiapulk kulub liiga kiiresti. On endal ka üks minifrees, millega olen kasutanud sinna otsa käivaid käiakettaid ja need kuluvad küll hämmastavalt kiiresti. Näiteks kui on vaja olnud toru lõikeserv ka seestpoolt ilusaks saada. Võib olla on Dremeli käiapulgad vastupidavamad, ei tea.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252

tequila
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas tequila » 15 Jaan 2019, 05:14

Ei oska paremaid kettaid hetkel tahta ja enda kasutamisega pole veel ära kulunud. Ilmselt samad asjad, mis Oregoni sildiga müüakse.
See teritaja töötab küll, aga kuidagi nagu enamat ootasin. Kodukasutaja asi siiski päris kindlasti ei ole. Aga üle tahab käimist nagu ütlesin. Seal pea sees need fiksaatorkuulide pesad jne üle nikitseb saab ikka parem.

Ega see Jolly Star on ka üsna krõbeda hinnaga, need odavamad on samaväärsed. Eks nad kõik tule ühest tehasest ;)

Dremeli rakise kohta on kusagil foorumis mitte eriti hästi öeldud. Ilmselt need 12V pealt käivad asjad siiski töötavad, Granberg ja kes neid teevad.

Aga nohh ausalt öeldes on käiaga siiski lihtsam ja kui ei ole, saab viiliga ka. Ja pigem juba viilirakis, kui aega on ja jube korralikult tahab teha. Sinna käivad tavalised viilid sisse ja pole vaja mingeid spetspulki.

Panen ühe Soome e-poe lingi kust saab Granbergi osta. https://www.sahanpuru.com/
NB! Kestvuse kohta ei oska miskit öelda, Amazonis vms kohas on kurdetud, et nt File-n-Joint raam on ära murdunud. Ilmselt ka nemad vorbivad tänapäeval Hiinas asju teha. Endal on Oregoni oma. Vaesel ajal käib küll, aga kui leiba lauale teenima peaks sellega, jääks nälga. Videos näeb muidu oluliselt koledam välja, kui päris elus on.

Lambivend
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas Lambivend » 15 Jaan 2019, 08:51

Mitte jolly star vaid jolly evo. Visuaalselt tundub päris korralik.
Ei ole küll mingit hüdro lukustit aga vähemalt pea on reguleeritav.
http://www.hortulus.ee/index.php?produc ... ct_details

Aga noh, hetkel ei plaani küll uut osta.

Nii ,et sa siis kasutad seda originaalset ozaki ketast?

tequila
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas tequila » 15 Jaan 2019, 11:53

Jah, originaalkettad.

Evo minu arust ka ei omaks pointi upgrademiseks, tal on parem ainult see sängi nihutamine. Aga need oluliselt paremad on rämedalt kallid. See hüdrovärk ilmselt ei olegi nii tähtis, kui need edevamad kruustangid.

Ma soovitaks pea korra maha keerata ja pinnad üle vaadata. Ainult see vedru pingutuskruvi hoiabki paigal. Vaata ainult, et kuule ära ei kaota ;) need on seal lahti.
Pärast tõmbad õhukese kihi määret peale.

Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 39 korda

Lugemata postitus Postitas Hiid » 15 Jaan 2019, 12:36

milleks seda sängi nihutada on vaja?
Ma ei teadnudki, et see featuur olemas on, enne kui teie vestluse peale oma ozekit kaema lähe4malt läksin-

Lambivend
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas Lambivend » 15 Jaan 2019, 13:04

tequila kirjutas:
15 Jaan 2019, 11:53
Jah, originaalkettad.

Evo minu arust ka ei omaks pointi upgrademiseks, tal on parem ainult see sängi nihutamine. Aga need oluliselt paremad on rämedalt kallid. See hüdrovärk ilmselt ei olegi nii tähtis, kui need edevamad kruustangid.

Ma soovitaks pea korra maha keerata ja pinnad üle vaadata. Ainult see vedru pingutuskruvi hoiabki paigal. Vaata ainult, et kuule ära ei kaota ;) need on seal lahti.
Pärast tõmbad õhukese kihi määret peale.
Ma juba olen selle pea kunagi lahti võtnud. Puhastasin ja määrisin ära, hakkas sujuvamalt liikuma küll, ning selle seibi kuhu vedru vastu surub vahetasin ka ära, panin vähe tummisema.

Käisin täna metsas, no blat ei tea, kohe üldse ei taha puitu sisse tirida, uisutab ainult puidu peal.Aga kui korralikult jõudu taha panna siis nagu lõikab ja viskab enam-vähem kamakaid välja :? Tahaks ,et ikka tiriks mõnuga puitu sisse.

Hiid, see on selleks ,et ketas hamba suhtes tsentris oleks. Kui ketas on hamba suhtes sentris siis eemaldab käi mõlemal hambal sama palju materjali, ja ei pea tegema mingeid parandusi kui teritusnurka 90 kraadi keerata.
Ja sellest lähtuvalt jäävad mõlema poole hambad sama pikad.

Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar

Lugemata postitus Postitas Hiid » 16 Jaan 2019, 08:58

aaa. Loll on loll olla :oops:
ma olen alati näppind, nii et vähe ei ole :lol:

tequila
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas tequila » 16 Jaan 2019, 12:07

Ega see reguleerimisvõimalus on suuresti teoorias. :D
Pluss ketta kuludes ja teise paksusega keti korral peaks niiehknaa üle reguleerima.

3lindu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
On tänanud: 1 kord

Lugemata postitus Postitas 3lindu » 17 Jaan 2019, 17:10

Teritasin prooviks ühe vanema keti tequila soovituse järgi 55/30/10 4,5mm kettaga. Nüüd on see majapidamises kõige lõikavam kett! Lausa vajub puusse! Tänud soovituse eest!
Küsin nüüd nõu elektrilise kettsae (Husq. 317) keti kohta. Sellel hambaid vähem, vahemaad pikemad. Mis valem selle teritamise juures kõige parem oleks?

Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar

Lugemata postitus Postitas Hiid » 17 Jaan 2019, 17:17

peab siis ka jämmema ketta külge panema prooviks :scratch:

tequila
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas tequila » 17 Jaan 2019, 18:40

See husq kasutab Oregon 91VG ketti (3/8" lopro). Kõigil 91 kettidel on 55/30/0 ja peenike ketas (1/8" ehk 3.17mm).

91 = H36 = Dolmar 092 need on kõik samad asjad. VG asemel on nüüd PX

Lambivend
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas Lambivend » 18 Jaan 2019, 21:45

Ketta laius ei tohiks mõjutada keti otsest teravust. Ja see 10 kraadine nurk peaks andma rohkem efekti full chiesel ketil.

nb: võib mulle privasse pakkuda saage müügiks, võivad olla vanad ja katkised.
Viimati muutis Lambivend, 19 Jaan 2019, 08:19, muudetud 1 kord kokku.

tequila
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja

Lugemata postitus Postitas tequila » 19 Jaan 2019, 06:42

Nii see peaks olema jah.

Aga mis konkreetselt .325 kettidesse puutub, siis nende nurkadega on mingi kamm. Oregon reklaamib nüüd X-Grid süsteemi, mis pidi out-of-box superterav olema jne.
Minu arust see vahe ongi nüüd selles, et antakse karbiketile ka see 10 kraadi. Ja et kasutatakse 55 klaadist lõikenurka. "Standard" teritamine micro chisel jaoks peaks olema 60/30/0

Miks teritajad nüüd järsku X-Grid on, sellest mina aru ei saa?????? Justnagu enne ei saanud 55 kraadi peale keerata????

(Nendel odavatel teritajatel ongi see 60 kraadi jäigalt paigal ja mingist 10 kraadist pole juttugi.)

Seda ma võin kinnitada, et Dolmar 484 on 0 kraadi peal, olen ise üle mõõtnud. Samas instruktsioon käseb 10 kraadi peale viilida :D
Huumor on selles, et seda saab teha kas viilirakisega, rullikutega toega, sobiva käiaga või vaba käega, aga MITTE nende saagede/kettide jaoks mõeldud standardse Oregoni- stiilis viilihoidjaga. Enamasti on see ka ära mainitud, aga mitte igal pool :D

Igatahes keda huvitab, võib googeldada "filing angles" vms ja näiteks Forestry Forums jne pealt leiab põnevamat lugemist, kui mõnest seebikast.

P.S. kusagil Oregoni promotekstides oli selle 10 kraadi kohta kasutatud väljendit "fine tuning" :scratch:

Mina olen lugenud kaht varianti seletust- justkui peaks olema midagi, mida on tarvis kuiva/külmunud puu korral. Või teine- et parandab puru eraldamist (noh nagu semi/full skip jne).

Kes täpselt teab, võiks öelda.

Vasta