kasper kirjutas:
Kas on olemas ja kui kallid on sellised süsteemid, mis on tahkekütus + elekter? Vajadusel võiksin ka paigaldada akupaagi. Üheks kindlaks sooviks oleks sellise süsteemi puhul see, et ma saaksin ka endale sooja tarbevett. Milline lahendus on ikkagi mõistlik ja mis on seadmete ligikaudne hind?
Kui soovid keskküttet vajadusel kütta ka elektriga, siis odavaim ja lihtsaim lahendus on valmis tenn akupaaki sisse panna.
Sooja tarbevee jaoks on kahesüsteemne boiler. Hinda on väga raske ennustada.
Lõpphinda mõjutab see, kas tellid firma, erategija või teed ise.
Paljud tahavad ka teatud % materjali maksumusest paigaldusrahaks, aga see on minu arust eriti tobe. Siis ei saa ju kalleid materjale kasutada, ilma et maksaks jälle rohkem paigalduse eest.
Minul näiteks olid vana süsteemi 2" torud katlaruumis juba seinas, jätsin need alles. Samas 2" kraanid ja fittingud maksavad isegi juba palju, nii et tegu oli mitte kokkuhoiu vaid laiskusega. Kuna uue katla paigaldus käib enda viitsimise ja jõududega, tegin sügisel asja nii kaugele, et põhimagistraalil kraanid ja kolmikud vahel, et kiiresti uut katelt ka talvel ühendada. Katla alus valatud ja katel korstnaga ühendatud. Akupaagid sisse toodud (üks 1300 liitrit läbimõõduga 1m ja teine 750 liitrit. Uksed uuesti ette pandud
Nüüd viimastel päevadel aga on niigi soojaks läinud, kütan korra päevas ja ülejäänud aja on töös 3 konditsioneeri.
40kw Atmos katel maksis 1,5 aastat tagasi 27000.- kohale toomisega
2 akupaaki kokku läksid koos toomisega 1600.- eurot . Tegu kasutatud roostevaba paakidega ja toodud saksast.
Eestis on paaritonnine rauast akumulatsioonipaak kuskil 12 000 umber (saab ka odavamalt )
Arvestades , et meil on poes 200 liitrine topelt seinaga roostevaba saunapaak umbes 4000.- eek, siis polegi minu paagid väga kallid.
Pumbad, kraanid, termostaadid, automaatika toodud hulgihinnaga saksast tuttava katlafirmast.
Eestis maksaks segamiskraani automaatika umbes 4000.- , kolmikkraan sinna otsa mingi 1000.-, termostaadiga kolmik katlale 1000.- , pump umbes 1000 tk, (akupaagiga süsteemis peaks olema neid 2 , üks väiksem tsirkulatsioonile ja suurem katla ja paagi vahel) Saab katla juurde panna ka valmis termostaadi ja pumbaga termovar segamissõlme- hind ka kuskil 3000-4000 vahel.
Kui tahad sooja tarbevee tsirkuleerima panna, siis 1/2" termostaadiga tsirkulatsioonipump on ka miinimum 1000.-
Korstna roostevabast tõmbeklapi kivikorstnale saab odavaima saksa oma Torujüri poest- vist 375.- (raudtoru vahele oli pea poole kallim)
Firma, mis neid esimesi maale toob on Kadrinas .
Katla suitsutorud koos põlvedega läksid umbes 2000.- jagu. (oli vaja kõrgelt korstnasse viia ) Peaks ka vabalt 1000- 1500.- ehk hakkama saama, kui odavamaid torusid kasutada ja korstnajalg lähedal on.
Ülejäänud arvestad ise kokku vastavalt FEB hinnakirjale.
Torude meetrid umbkaudu ja siis juba sellest, mida kasutad. Kas vasktoru jootmisega või traditsioonilist keermelõikamist ja põlvi, muhve, kolmikuid. Keermelõikaja komplekti rendihind kuskil 100.- eek + käive, olenevalt firmast.
Kraane on nagunii vaja, mõned termomeetrid ka, eriti korstnale.
Kavalam on lasta kuskil oma katlamaja ikka ära projekteerida. Pärast tead siis ka ise, mis on mis ja kus asub.
Elektrit ei maksa ka unustada, natuke maksab ka see.
Kui katelt paigaldada lased, siis enamus katlapaigaldajaid jätavad ära katla kaitseahela, mis ülekuumenemise korral laseb katlasse läbi jahutusspiraali külma vee. Väljuv vesi läheb kanalisatsiooni või õue.
Sõbra väimees alles hiljaaegu laskis oma katla selle kokkuhoiu pärast üle kuumeneda. Tsirkulatsioni pump andis otsad, kuna talle jooksis vesi peale.
Nii et seda viga ära tee, uutel kateldel on EU nõuetega kõigile see spiraal sisse ehitatud. (Läti katlaid ei tea ) Sinna külge käib 25-50 eur maksev klapp, mis laseb külma vee sealt jahutusspiraalist läbi , kui katla vesi on 95 ja üle.
Muidugi arvesta veel sellega, et näiteks FEB hinnakirjast saab iga normaalne firma allahindlust olenevalt tootest 10-25%
Keskmiselt teeb see 10% ikka. Mõni paigaldaja arvab selle oma lisakasumiks ja müüb kliendile edasi FEB või mõne muu firma hinnakirja alusel.
Seega vajalik alati enne kokku leppida, mis hinnaga ja kes ostab kogu vajamineva materjali.
(Kehtib ka paljude väikeste autoparandutöökodade puhul
Odavaim (vähemalt 18% jagu ) tuleb kindlasti erategija, kellele pead kogu vajamineva ise kohale tooma. Kui tööde maht ja hind kokku lepitud, siis ainult edu ehitamisel.