1. leht 1-st

Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 10 Nov 2013, 09:23
Postitas DarkSky
Küsimus lahenduse kohta millest juba mõnda aega olen mõtteid mõlgutanud. Et kas hakkaks toimima ja kas on mõtet hakata sellele aega ja raha kulutama? Tegemist siis ühekorruselise puidust maamajaga. Nimelt vannitoas (pindala ca 6 m2) ei ole hetkel toimivat küttelahendust, seni kasutatud soojapuhur ajab elektriarved liiga suureks. Samas on samas majas olevas magamistoas alati ülemäära palav kuna seal asub puuküttega ahi. Selle asemel et sooja õhku magamistoast akna kaudu õue lasta tekkis mul mõte juhatada see soe õhk mõõda toru hoopis vannituppa sundventilatsiooni abil. Toru viiks siis magamistoast läbi lae pööningule ja sealt mõõda pööningut vannitoa kohale (umbes 6 m magamistoast) ja seal taas läbi lae vannituppa. Kasutaks siis 110 mm kanalisatsioonitorusid ja 100 mm torusisest ventilaatorit (19W, tootlikkus 100 m3/tunnis). Laepealsele torule muidugi paneks ka kivivilla ümber. Vannitoast teeks augu põrandapinna lähedalt kõrvalasuvasse kööki (jääb magamistoa ja vannitoa vahele) augu kuhu paigutaks vajadusel teise tõmbeventilaatori suunaga vannitoast kööki, et tekiks õhu ringvool vannitoas ja kõigis eelpoolnimetatud ruumides. Magamistoa lae all võib õhutemperatuur olla palavaimal hetkel +25...+30 vahel, kui säärane temperatuur saavutada ka vannitoas oleks väga tore. Lisan veel et vannituba on kipsplaatseintega metallkarkassil ja välisseinte pool ka soojustatud kivivillaga.
On ka veidi lihtsam ja odavam lahendus. Teen köögist lae alt augu läbi seina vannituppa ja panen ventilaatori sinna ja teise augu nagu juba eespool mainitud vannitoa põranda lähedalt kööki ja sinna ka vajadusel tõmbeventilaator. Et sel juhul tekiks õhuvahetus köögi ja vannitoa vahel. Paraku on köök magamistoast mõned kraadid jahedam. Seega saavutatav temperatuur ei ole vannitoas nii kõrge. Lisaks oleks ventilatsiooni eesmärk vähendada õhuniiskust vannitoas et vähendada kondentsvee tekkimist veefiltrile ja külmaveetorudele. Et kas antud lahendusest oleks abi või on mõttekam hakata otsima väiksemat õhksoojuspumpa vm küttelahendust vannitoa jaoks?

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 10 Nov 2013, 11:21
Postitas Küülaline
DarkSky kirjutas:Kasutaks siis 110 mm kanalisatsioonitorusid ja 100 mm torusisest ventilaatorit ... Vannitoast teeks augu põrandapinna lähedalt kõrvalasuvasse kööki
Siis kasuta 100mm venttorusid, mitte kanalitorusid. Vannitoa niiske õhu kööki puhumine ei ole küll hea mõte, see ikka otse õue.

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 10 Nov 2013, 13:54
Postitas DarkSky
Pidasin ise plasttorusid selles mõttes paremaks et plastiku kaudu on soojakaod väiksemad.
Aga kas see projekt muidu tasuks ette võtta, ehk kas see süsteem hakkaks ennast õigustama?

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 10 Nov 2013, 19:21
Postitas tõnu
kindlasti on plastiktorul eelised: vähem kondentsi, vähem müra. endal on kogu ventsüsteem kanalitorudest tehtud ja ei mingeid probleeme!

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 10 Nov 2013, 19:32
Postitas Küülaline
Tahtsin öelda, et plastist tehakse ka ventilatsiooni torusid. Ei pea kasutama kanalitorusid.

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 11 Nov 2013, 06:56
Postitas tõnu
Küülaline kirjutas:Tahtsin öelda, et plastist tehakse ka ventilatsiooni torusid. Ei pea kasutama kanalitorusid.
kanalitorod on lihtsalt odavamad!

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 11 Nov 2013, 14:34
Postitas fgh
Kipun arvama, et sellisel kujul on suht mõttetu see lahendus. Sisuliselt keerutad vananenud siseõhku, eesmärk peaks olema õhuvahetus hoones.
Ise paigaldaks vannituppa väljapuhke ventilaatori mis kogu aeg vähehaaval õhku välja pressiks majast.
Teeks uksele ventilatsiooni augud või eemaldaks lävepaku,et õhk pääseks peale tulema ja küll see temperatuur seal tõusma hakkab pluss paraneb õhu kvaliteet. Ilmselt võiks magamistuppa paigaldada ühe värskeõhuklapi, et tuleks uut õhku peale. Õhu liikumisega magamistoa saun jaheneb ja vannitoas soojeneb. Kõige tähtsam muidugi õhukvaliteedi tõus magamistoas.

Õhk magamistoast sisse ja vannitoast välja. Usun, et annab tuntava tulemuse. Eesmärk pole ainult õhukvaliteedi tõstmine vaid maja peaks ka vaikne ja häältpidav olema. Öösel teevad need odavad ventikad parajat häält, seega vaata ostes kindlasti detsibellide arvu tootelehes.

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 11 Nov 2013, 20:01
Postitas DarkSky
Uste kaudu ventileerimise lahendus kahjuks ei toimi kuna sissepääs vannituppa läheb läbi veel jahedama esiku.
Eks tuleb ikka teha ava seina köögi ja vannitoa vahele. Sel juhul tuleks vist vannitoa uks hoopis õhutihedaks muuta et ventilaatori tekitatud õhuhõrenduse toimel ei hakkaks esikust jahedat õhku sisse voolama.
Kas üksainus väljatõmbeventilaator suudab tekitada piisava hõrenduse et paneks õhu liikuma läbi terve maja?

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 12 Nov 2013, 16:51
Postitas loghome1
Tere!

USKUMATUD insenerimõtted...rõhud.....kondentsid.....plast ja metalltorud.

Usun vaid ühte. 20.-EUR i eest annab iga ventinsener sulle tarka ja kasutuskõlblikku nõu.

Kui aga naabrimehele on vaja mingi kökerdis õnnetuseks kaela määrida, siis võib ju Jaan Tatikat panna.
Ärge pange pahaks..austatet kaaskannatajad.

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 12 Nov 2013, 17:46
Postitas rokikas
tõnu kirjutas:
Küülaline kirjutas:Tahtsin öelda, et plastist tehakse ka ventilatsiooni torusid. Ei pea kasutama kanalitorusid.
kanalitorod on lihtsalt odavamad!
Mina küll ei julge kanalisatsioonitorustikku vent süsteemi ehitamiseks kasutada. Mis erinevus on polüpropeenil (kanalisatsioonitoru) ja polüpropüleenil (vent toru) materjalidel ma sisuliselt kirjutada ei oska (ehk "Keemik" aitab :beg: ) aga lubatud vent torude sisepinna antistaatilisus kõlab mulle küll olulisena.
http://www.uponor.ee/lahendused/tarbeve ... sioon.aspx
http://www.catalog.uponor.com/index.php ... ild%5D=561

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 13 Nov 2013, 12:16
Postitas keemik
Tere!

Tegemist on sama materjaliga, polüpropüleen peaks olema korrektsem nimetus. Ilmselt on vahe siiski kahe toru vahel olemas ja selle määravad järgmised asjad:

1) polümeeri molekulmass (mitmest monomeerist koosneb)
2) polümeeri tootmise/töötlemise iseärasused (kui palju on tootmisest jääkaineid sees, kuidas pressitud, kuidas kuju antud)
3) erinevad lisandid (antistaatilisus, vastupidavus UV-le, hapniku toimel toimuvale lagunemisele)

Sestap ma kasutaks torusid ikka neile ettenähtud kohas. Võib olla ju nii, et kanalka torule on lisatud antioksüdandiks (takistab vabadel radikaalidel polümeeri ahela lagundamist) midagi, mis sealt tasakesi lendub ja kanalisatsionis inimesele ohtu ei tekita, kuid sattudes ruumi õhku, võib omada mingit toimet. Siiski, see on vaid hüpotees.

Re: Vannitoa ventilatsioon

Postitatud: 21 Dets 2013, 09:23
Postitas Klaabu oy
Tõstaksin teemat . Keerlesid vahepeal ka minul sarnased mõtted peas nagu teema algatajal, kuid vahemaa ahju ja vannitoa on poole väiksem.

Küsiks siis nii, et millistel põhjustel siinsed ehitusveteranid ja spetsialistid sellist lahendust ei kasutaks.