Soovitage puukerist / tootjat

saunad, santehnika, boilerid jne
A23
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 203
Liitunud: 05 Mär 2023, 01:06
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas A23 »

@Ping,
Loodusõpetuse tunde tasuks korrata jah ;-)
Sa räägid aurumisest, aga mõtled keemist.
Aurumiseks ei pea tingimata keemist olema, aurumine toimub alati, kui rel niiskus on alla 100%. Mõtle näiteks kuidas pesu saab kuivaks.
(Keemisel küll on aurumisprotsess väga intensiivne.)
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas aero »

@ping kuna videos rõhku ei tõstetud, siis auru temp üle 100*C ei saanud tõusta mitte kuidagi? Internet väidab, et 180°C vaja tiku süütamiseks.
klem38
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 30 Dets 2008, 18:23
On tänatud: 1 kord

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas klem38 »

Kuna siin targad inimesed koos, kes teavad kõike füüsikast ja loodusteadusest, siis seletage palun vene sauna ja suitsusauna efekt lahti. Olukord järgmine: peale päev otsa kestnud saunakütmist on kerises olevad sisemised kivid punased (ca 600kraadi, vanad sepad ütlevad selle kohta "koeramu**i punane") Nüüd leili visates ei lajata mitte lahmaki vett kividele, vaid valad vaikselt niristades, et vesi jõuaks nende punaste kivideni ja saadki kerge leili. Nüüd küsimus, et kas see 600kraadi kividelt saadud leil (aur) on sama temperatuuriga, kui pealmistelt "külmadelt kividelt" saadu? Rõhku ju ei tõstetud.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas Urmas »

klem38 kirjutas: 05 Okt 2023, 16:06 Kuna siin targad inimesed koos, kes teavad kõike füüsikast ja loodusteadusest, siis seletage palun vene sauna ja suitsusauna efekt lahti.
Kasutaja klem38, äkki enne seediks peast läbi tänapäeva eramus asuva sauna leiliruumi ja vene või suitsusauna ruumalade suhted. No olgu vene kerisega saunas olen oma kadunud onu saunas isegi käinud küll ja küll ja seal oli leiliruum tavamõõtu kui keris välja arvata. Aga suitsusauna leiliruumi m3-d ei anna ikka küll samastada eramu leiliruumiga. Vähemalt minu arvamus ja pisasjade nüansside otsimise peale, mida vaikitakse maha või ei mainita, olen ma mihkel. ;)

Sajandi vanused saunad olid umbes oma mõõtudelt väikesed 3x5 meetrit (leiliruum 3x3 ja eeruuum 2x3), siis reeglina praegu eelistatakse natuke avaramaid ruume.

Allikas http://mooska.eu/index.php/mooska/ehitu ... aneerimine

Olen siseviimistlustöid teinud ühes suveskodus, kus leiliruum oli mõõtudega ca 4x5m ja kütmiseks oli ca 1,5m läbimõõduga ümmargune keris ja sauna kütmisel üle 80* ei saavuta. Kuna lava oli vastasseinas ja kopsikuga oli liiga kauge leili visata, siis tal oli lavale organiseeritud seina seest kraan. Mingit avatud dušši kerise kohal ei olnud, vaid kusagilt kivide vahelt jooksis vesi kerisele. Rääkis ka, et üks äksi täis soomlane oli unustanud kraani lahti ja ega ta eriti kaua seal vastu ei pidanud. ;)
klem38 kirjutas: 05 Okt 2023, 16:06 Olukord järgmine: peale päev otsa kestnud saunakütmist on kerises olevad sisemised kivid punased (ca 600kraadi, vanad sepad ütlevad selle kohta "koeramu**i punane") Nüüd leili visates ei lajata mitte lahmaki vett kividele, vaid valad vaikselt niristades, et vesi jõuaks nende punaste kivideni ja saadki kerge leili.
Ah, ära plära! Aga värvuse iseloomustus on tabav! :thumbsup: Ei olnud enne sellist võrdlust kuulnud. ;) Kirjeldasin eelpool onu sauna ja ma kohe mitte ei mäleta, et seal oleks kivid olnud "koeramu**i punased", kuigi õhtul saunatamiseks hakati lõunast kütma .
klem38
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 30 Dets 2008, 18:23
On tänatud: 1 kord

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas klem38 »

Urmas kirjutas: 05 Okt 2023, 17:29
klem38 kirjutas: 05 Okt 2023, 16:06 Olukord järgmine: peale päev otsa kestnud saunakütmist on kerises olevad sisemised kivid punased (ca 600kraadi, vanad sepad ütlevad selle kohta "koeramu**i punane") Nüüd leili visates ei lajata mitte lahmaki vett kividele, vaid valad vaikselt niristades, et vesi jõuaks nende punaste kivideni ja saadki kerge leili.
Ah, ära plära! Aga värvuse iseloomustus on tabav! :thumbsup:


Olen käinud saunas regulaarselt üle poole sajandi ja seega kogemust ikka "veits" on. Samuti ka punaseid kive korduvalt ise näinud, aga see selleks. Samuti ei puutu hetkel asjasse leiliruumi suurus. Küsimus endine, et kas punastelt kividelt saab sama temperatuuriga auru, kui äärmistelt külmematelt, juhul kui rõhku ei tõsta? Ma nagu julgeks kahelda, aga see tunne ei põhine mitte füüsikal vaid reaalsel leilivõtmise kogemusel. Seepärast palungi targematel füüsikutel asi loodusseadustest lähtuvalt lahti seletada.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas aero »

Mul see aururõhu teema koolifüüsikast meeles pole (pole vaja läinud), jätan teooria teistele. Vene kerise praktikast võib rääkida ilma koerteta. Olen seda palju kasutanud. Minu jaoks olulist vahet pole, kuidas ja kuhu visata. Vahe soome saunaga on eelkõige selles, et venekaga võib leiliruum olla avaram ja kraad mõistlikum. Saad minna higistama kasvõi 40-50 pealt, ei pea pikalt olema kuumal laval. Samas on kerises piisav varu, saad jooksvalt valida temperatuuri laval. Ma kütan ära (kive ei vaata, jälgin aega ja puude kogust), nõeleil, siiber kinni, väike paus ja lavale. Luugi asendiga timmid sooja ja ei pea muretsema kas leili jätkub. Seinad ja lava on parajalt soojad, pole teravalt kiirgavaid pindu. Vaikimisi on kõik mahe ja leebe aga soovi korral saab mida iganes. Igaüks niristab/ lajatab, sätib just endale sobiva leili ja see väga ei mõjuta järgmist saunatajat. Puudu ei tule. A la Carte, taylor-made, superluks. Seda kassid ostaksid.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas Urmas »

klem38 kirjutas: 05 Okt 2023, 18:11 Samuti ka punaseid kive korduvalt ise näinud, aga see selleks.
Ise vastupidiselt ei ole punaseid kive näinud. Äkki lolli saunakütja viga? Aga see selleks. ;)
klem38 kirjutas: 05 Okt 2023, 18:11 Samuti ei puutu hetkel asjasse leiliruumi suurus.
Sooh, mis väide see nüüd oli? :scratch: 1,5x2x2,3m(lxpxk) suurusesse leiliruumi mahutada ära näitena toodud vene kerise või suitsusauna kerise ja siis rääkida pehme leili tundest peaks nagu puutuma asjasse. Need peaks olema ikka vist omavahel seotud.
Väike OT. Olen siin foorumis piisavalt jahunud meil maal kasutatavast ilma suuremate mugavusteta saunast, kus saab kätte nii sauna naudingu kui ka peale saunaskäiku kerge tunde. Ei ole meil kerises mittemingisugust leilikatalüsaatorit, vaid kuna kaevumajast ulatub aiavoolik vabalt leiliruumi, siis pistame vooliku otsa püstoli, keerame otsikus vihmuti peale ja enne lavale minekut uhame üle leiliruumi seinad. Pärast seda protseduuri jätkub leiliruumis pehmet niiskust vähemalt tunniks ajaks ehk 2-3x saab käia pehmes leilis. Kui enne veega uhamist on näitajad umbes 90* ja 30%, siis peale seinte veega uhamist on umbes 60-70* ja 50-60%. Meie jaoks ideaalne ehk ei kõrveta ja higi võtab lahti ja istuda saab laval kauem kui 3 minutit.
klem38
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 30 Dets 2008, 18:23
On tänatud: 1 kord

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas klem38 »

Urmas kirjutas: 05 Okt 2023, 19:34
klem38 kirjutas: 05 Okt 2023, 18:11 Samuti ei puutu hetkel asjasse leiliruumi suurus.
Sooh, mis väide see nüüd oli? :scratch: 1,5x2x2,3m(lxpxk) suurusesse leiliruumi mahutada ära näitena toodud vene kerise või suitsusauna kerise ja siis rääkida pehme leili tundest peaks nagu puutuma asjasse. Need peaks olema ikka vist omavahel seotud.

Ei puutu asjasse selles mõttes, et küsimus oli selles, kas aur on sama temperatuuriga, kui ta tuleb punase kivi pealt või pealmise külmema kivi pealt.

Urmas kirjutas: 05 Okt 2023, 19:34 kuna kaevumajast ulatub aiavoolik vabalt leiliruumi, siis pistame vooliku otsa püstoli, keerame otsikus vihmuti peale ja enne lavale minekut uhame üle leiliruumi seinad. Pärast seda protseduuri jätkub leiliruumis pehmet niiskust vähemalt tunniks ajaks ehk 2-3x saab käia pehmes leilis. Kui enne veega uhamist on näitajad umbes 90* ja 30%, siis peale seinte veega uhamist on umbes 60-70* ja 50-60%. Meie jaoks ideaalne ehk ei kõrveta ja higi võtab lahti ja istuda saab laval kauem kui 3 minutit.

Sellega olen nõus, et 70* ja 50% on väga mõnus saun. Seinu ma ei niisuta. Kuidas see saavutada, sellest ka ei räägi, muidu arvavad jälle, et reklaam. :D
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

klem38 kirjutas: 05 Okt 2023, 18:11ee tunne ei põhine mitte füüsikal vaid reaalsel leilivõtmise kogemusel
Tegelikult kõik põhineb füüsikal. Muide kas te olete sellises saunas käinud, kus kivid köetakse kuumaks hoopis leiliruumist väljas? Ja sees on nii kuum, et kõik ei pea seal vastugi.
IMG_8483 (1).JPG
klem38
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 30 Dets 2008, 18:23
On tänatud: 1 kord

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas klem38 »

Küülaline kirjutas: 06 Okt 2023, 00:25 Muide kas te olete sellises saunas käinud, kus kivid köetakse kuumaks hoopis leiliruumist väljas? Ja sees on nii kuum, et kõik ei pea seal vastugi.
IMG_8483 (1).JPG
Päris nii ehedas indiaanisaunas, kus õues kive köetakse, pole õnnestunud käia. Küll aga sellises, kus enne köetakse kivid ära ja siis telk peale. Pimedal sügisõhtul kumab see ahi seest punaselt, nagu aladdini lamp.
Manused
Indiaanisaun 11.jpg
Indiaanisaun 07.jpg
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Soovitage puukerist / tootjat

Lugemata postitus Postitas keemik »

Sipas Kasari jõe kaldal sai paar korda higitelki tehtud - mõned põllukivid said punaseks küll.

100 kraadi ei ole veeauru temperatuuri piir normaaltingimustel, see on ikka vee keemistemperatuur. Kui kivi on 500 kraadi kuum, kehtib ikka termodünaamika ning see soojus kandub aurule edasi ja aur kuumeneb. Selle tulemusel veeauru molekulid hakkavad kiiremini liikuma ning aur paisub ehk vajab rohkem ruumi. Leiliruum on poolavatud süsteem - gaas saab vabalt paisuda, näiteks mul hakkab keris paariks sekundiks hoogsamalt põlema, mõnel lööb leiliruumi ukse praokile. Ehk gaas teeb tööd. Kuigi vahetus kivide läheduses aur kuumeneb üle 100 kraadi, siis tegelikult annab ta oma soojuse kohe leiliruumis ära, põrkudes leiliruumi 95 kraadise (minu eelistatud temperaatuur paariks esimeseks leiliks, siis lasen jahedamaks) atmosfääri molekulidega ning jahtub kiirelt leiliruumi üldtemperatuurini.
Vasta