Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Veidi aga siiski mitte põhitegijana. Olevat lisandunud üksjagu just päikesepaneele mida erainvestorid kiirkorras siin foorumiski lisasid peale eelmise suve ehmatavaid elektrihind Lisaks lisati ju juurde Saksamaal, Soomes ja mujalgi üksjagu taastuvenergiat, peaasjalikult päikest.
Mida just napib on reguleervõimsust. Natuke on seda Saksamaal, Norras ja Rootsis hüdroenergia näol kuid ülkallid ja üliodavad näitavad - seda on juba täna väga vähe. Appi tuleb võtta Narva, kõik juhitavad söejaamad ja lausa kallil gaasil töötavad gaasijaamad. Siiski - eelmise aasta energiadefitsiit on kiirkorras vähendatud. Selle aasta märksõnaks olekski - südaöösel ja keskpäeval on odavad tunnid, hommik ja õhtu saame kalleid nautida. Talvel on ikka kerge defitsiit, mistõttu on kalli elekter valdavalt (kuna taastuv siis ei tooda)
Asja teeb põnevaks suuremas mahus veel juurdelisanduv taastuvenergia. st. odavaid tunde tuleb juurde ja ülikalleid samuti. Taastuvenergia tootjatele saabki raske dilemma olema - ülikallid on alati siis kui päikest on vähe ja tuult pole - ehk just siis ei teeni midagi kui väga tahaks. Niikui päike sirab ja tuult on palju - on jälle odav hind ja kalli elektrihinnale panustatud investeering ei taha kuidagi tagasi tulla... (mõni jääbki kahjumisse - eriti need kellelt elektrilevi läkiläki varvasteni tõmbas)
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@Kalvis
Ei ole mõtet rääkida sellises "kategoorias" nagu "odav PV elekter"
Just Sinu eelnev kommentaar näitab ilmekalt, et "odava" juurest "unustatakse" üks (tegelikult küll mitu) komponent lihtsalt ära...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ei, just tuleb rääkida. Paljud panevad praegu PP ülesse ja arvavad sinisilmselt, et saavad 15 senti kWh eest. Tegelikult hakkavad saama vaid 2 senti kWh eest. Sel juhul on tasuvusarvutustega puusse pandud kui 15 kw päikesejaama eest tuleb välja köhida 35 k€
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4221
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 81 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Hiid »

ma arvan, et mu päikesepark jääb staadiumisse, liitutud. Loodetavasti trahvi alla 15kw liitujatele ei panda peale. Ja liitumistasu jääb koolirahaks..
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kalvis kirjutas: 18 Mär 2023, 08:51 Ei, just tuleb rääkida. Paljud panevad praegu PP ülesse ja arvavad sinisilmselt, et saavad 15 senti kWh eest. Tegelikult hakkavad saama vaid 2 senti kWh eest. Sel juhul on tasuvusarvutustega puusse pandud kui 15 kw päikesejaama eest tuleb välja köhida 35 k€
OK- Sa räägid nüüd teisest aspektist
Aga jah - Sinu poolt viidatud aspektist muidugi oluline...
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Saavad mida nad saavad aga midagigi saavad ..ka rahaliselt.
Vähemalt on sul hinnakindlustus - kui hind tõuseb, siis tõusevad ka sinu tulud, kui hind langeb, siis langevad ka sinu kulud.
Sama summa võib kulutada miski mahagoniparketi peale ja see toob peale uhke enesetunde ainult lisakulusid spets puhastusvahendite ja mitte odavate näol... Ja kui ise hooldada ei viitsi/oska, siis tuleb spets firma palgata..

Seega.....asja vastu võiks enesel huvi olla ja üle tuleb dimensioneerida niipalju kui saab.
Ma olen siin foorumis juba 13 aasta jooksul pidevalt korrutanud, et ei tasu paigaldada kallimalt kui 1 €/W,
ise sain 0,55 €/W .Kui 1 W toodab aastas 1 kWh, siis 25 aastaga saab 55 sendi eest 25 kWh, ... omahind?

"komponente" tuleks aga kõigi kütuste juures ühtviisi arvestada ..Ukraina sõda ja ISIS nafta ja gaasihinnale juurde arvata...
Militaaraktsiad aga toovat praegu hästi sisse, nii, et gaasikütte promomine oli ilmselt xxx pikem plaan ?


Arvestage, et see, et Eestis lastakse eraisikul börsihinnaga võrku müüa, on Euroopa üldpildis haruldane.
Mujal üritab riik asja igatpidi administreerida... kohati suured toetused kuid samas ka maksud...

PS
Ja päevasiseste kõikumiste vastu aitavad akud. Esialgu on need veel kallid, kuid areng toimub. Tasub silma peal hoida mitmeotstarbelistel akudel - neil, millel lisavarustuseks kaasas ka mõned rattad ja rool. Tulevikus saab nendega ehk seda olematu hinnaga elektrit ka linnast maale või vastupidi vedada...
Viimati muutis trebla, 18 Mär 2023, 10:45, muudetud 2 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

xxx ei promo midagi
xxx lähtub iga objekti individuaalselt juures KOGUKULUDEST
Ja konkreetselt minu gaasikulud ei anna mulle mingit märki millegi asendamisest / lisamisest vms
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Sa jätsid omal ajal klientidele lihtsalt osad "komponendid" näitamata... rehkendasid küll gaasikütte kWh hinna aga ei maininud, et riigi kaitsekulud tuleb tõsta 2% pealt kolmele...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

trebla kirjutas: 18 Mär 2023, 10:34 Sa jätsid omal ajal klientidele lihtsalt osad "komponendid" näitamata... rehkendasid küll gaasikütte kWh hinna aga ei maininud, et riigi kaitsekulud tuleb tõsta 2% pealt kolmele...
Et kui riik otsustab kaitsekulud (või mis iganes kulud / maksud vms) tõsta nt ülejärgmisel aastal 3x siis ma peaks sellega arvestama?
Selle kohta öeldakse "poliitiline risk"...
Ja otsused teeb investor - mitte investorile mingi sisendi andja
Sisendi andja teeb oma arvutused parima teadmise põhjal - see ei tähenda, et sisendi andjatel ei võiks olla erinevad arvamused
Järjekindlalt kinnitub veendumus, et antud foorumis pole selged elementaarsed "investeerimistõed"
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Mina arvutan omatoodetud päikeseelektri omahinna samamoodi parima teadmise põhjal... need kulud mis ma tegin ja rohkem ei oska midagi lisada... sain kaks senti ja kui kestavad 50 aastat, siis 1 sent...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

trebla kirjutas: 18 Mär 2023, 11:00 Mina arvutan omatoodetud päikeseelektri omahinna samamoodi parima teadmise põhjal... need kulud mis ma tegin ja rohkem ei oska midagi lisada... sain kaks senti ja kui kestavad 50 aastat, siis 1 sent...
Ja ma ju olengi korduvalt maininud, et arvutuste tulemuste tõlgendamine / järeldused on individuaalselt erinevad
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

trebla kirjutas: 18 Mär 2023, 09:28 Arvestage, et see, et Eestis lastakse eraisikul börsihinnaga võrku müüa, on Euroopa üldpildis haruldane.
Mujal üritab riik asja igatpidi administreerida... kohati suured toetused kuid samas ka maksud...

PS
Ja päevasiseste kõikumiste vastu aitavad akud. Esialgu on need veel kallid, kuid areng toimub. Tasub silma peal hoida mitmeotstarbelistel akudel - neil, millel lisavarustuseks kaasas ka mõned rattad ja rool. Tulevikus saab nendega ehk seda olematu hinnaga elektrit ka linnast maale või vastupidi vedada...
Paljud riigid tegelevad rahvakeeli turusolkimisega. Igasugused täiendavad administratiivsed meetmed ja regulatsioonid - eks iga riik üritab oma turgu kaitsta ja subsideerida administratiivselt. See selleks. Mõnes mõttes Eesti Vabariigis hetkeseis on siiski üsna õige - on veel turusolkimismeetmed kasutusel (vaata taastuvenergiatasu arvel) aga üldplaanis liigutakse normaalsuse suunas.

JAH, siin väljahõigatud akudesse salvestamist (muud variandid on eraisikule kättesaamatud) oleks lähiaja paneelide trend. Kõige soodsam oleks jah akuga inverter vahel, millel saaks akudesse salvestatavat kui tarvitatavat voogu juhtida samas inverteris. Ühtteist on turul ja tasub eelistada peaaegu sama hinna juures intelligentsemaid invertereid. akud on tõsi kallid aga saab kerget võitu kui kallim tarbimishind on 12 s kWh ja tootmishind 2 s kWh. Siis tasub see mäng juba ära.
Enamusel paneeliomanikel tasub esimese ringina muidugi oma automaatikat täiustada - boilerid, soojuspumbad pesumasinad, külmkapid ja söögitegemine nihutada keskpäevale. See on lihtne ja ei nõua eriti raha.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Kalvis kirjutas: 18 Mär 2023, 13:32 ... JAH, siin väljahõigatud akudesse salvestamist (muud variandid on eraisikule kättesaamatud) oleks lähiaja paneelide trend. Kõige soodsam oleks jah akuga inverter vahel, millel saaks akudesse salvestatavat kui tarvitatavat voogu juhtida samas inverteris. Ühtteist on turul ja tasub eelistada peaaegu sama hinna juures intelligentsemaid invertereid. akud on tõsi kallid aga saab kerget võitu ...
Nende "väga intelligentsete" riistadega tasuks olla ettevaatlikum, kui oma mõistus ei käi üle ja teenus tuleb sisseosta, siis võib oodatud tulu hoopis ärakaduda.

Näiteks Huawei kuulutab küll reklaamis intelligentset akukasutamist aga kasutusjuhendist selgub, et seda "Intelligentset režiimi" saab sisselülitada ainult äpist ja alles siis kui seade on piisavalt kogunud infot tarbija elektrikasutuse profiili kohta, ja alles siis kui pilve on kogutud piisavalt infot muutub sisselülitamise nupp aktiivseks.

Ehk pole sugugi selge, et mis on selle inverteri tehisintellekti eesmärk ja kas see ühildub kasutaja enda (rahasäästu) eesmärkidega.

Huawei inverterit juhtiva, FusionSolar äpi kasutusjuhend, milles on 390 lehekülge:
https://www.photomate.eu/wp-content/the ... 10x297.pdf
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Sinna on vaja osta juurde täiendavalt Smartlogger, mis maksab mitte vähe.
Täiendavalt, kui tahta automaatselt võrgust välja lülitada, veel võrgust automaatse lahutamise kola.
Akud on ka suht kallid.
Ehk 2 või kolm tavalise paigaldise hinda.
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Aku põhieesmärk võiks süsteemis siiski olla justkui kevadest sügiseni pimeda aja omatarve ära katta ja tagada võimekus kasvõi igasuguse võrguühenduseta sel ajal ööpäevaringne süsteemi toimimine(needsamad akudega inverterid vist peakski võimaldama toimida nii võrgu olemasolul kui ka ilma võrguta süsteemil). Sellise lahenduse jaoks lihtsalt päikesetoodangust tekkiv ülejääk läheks esmalt akusse ja alles siis võrku ning kui pimedus saabub, siis toimetaks aku pealt kuni hommikuni. Talveperiood, mil päikest enam pole, siis võiks selle borsihinnaga võrgust laadimise/mahalaadimse võimekuse ka tekitada, ent see ei tohiks vist eriti kuluas vahetükk seal olla, siinsamaski vist läbi käinud kusagilt, et saab mingil 100 eurisel vidinal lisada näiteks paar kõige odavamat tundi börsihinna alusel, mil seade oleks sisse lülitatud ning annaks siis käsu akusid võrgust laadida ja ehk on ka siis valik seal, et ööpäeva kaks kallimat tundi saaks sellesama vidinaga võrku müüma suunata akudest?
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Aku põhieesmärk võiks süsteemis siiski olla justkui kevadest sügiseni pimeda aja omatarve ära katta
Võimatu ülesanne, paluks utoopiat mitte toota.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Just mõtlesin sama asja üle. Mul näiteks kulub hetkel pimedal ajal u. 11-12 kWh. Kui suure võimsusega paneelid peaks olema ja kui suure raha eest akusid, et ka kõige kehvematel päevadel (pilves, vihma sajab) vajaliku koguse akudesse saaks (+tarbimine päevasel ajal 8-9 kWh)?
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Eks sõltub elamise tarbimisest, võib siin ju mingid erakordselt pilves päevad ka aegajalt võrgust juurde võtta, ent suurema osa ajast peaks siiski piisavalt valgust olema. kui eeldada, et 200 eur kWh saaks akuelemendid kätte, siis 15kWh võiks nii 3k euriga kätte saada. Pigem paigaldaks hetkel kui paigaldamiseks nagunii läheks lihtsalt akuvõimekusega inverteri ettevaatavalt ja ootaks vaataks mis need akude hinnad teevad lähiaastatel. Siin 15kW parkide omanikke üksjagu, kui palju selliseid päevi oli eelmisel aastal näiteks aprilli algusest kuni oktoobri alguseni, kui alla 15kWh päevas tootmist oli?
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

Märtsi algusest septembri lõpuni oli selliseid 10..

Aga milleks selline arvutus ? Kas tahaks vägisi ainult oma elektrit tarvitada... võõrast voolust tehtud sooja tuulutaks uksest välja ja valguse kataks kinni... ?
Ja suvisest 100 kWh päevatoodangust 90 laseks maasse ?
Viimati muutis võhik, 21 Mär 2023, 20:39, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Väga õige - sõltub tarbimisest sh tarbimisest ajateljel
Väga rämedalt (ja eraldi rõhutan rämedalt)
- homne keskmine börsihind ~5 s/kWh
- 3K eest saaks 60 000 kWh
- see oleks minu tarbimine ca 12-13 aasta jooksul
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Liigne läheks võrku, tulevikus suvisel ajal saab tõenäoliseks, et valgel ajal ei maksa see elekter suurt essugi ja öösel maksad mitmekordselt rohkem, seetõttu olekski sellisele akut võimaldavale inverterile paras sellises mahus aku külge pista, mis parasjagu sõltuvalt elamisest valgemal peioodil öise tarbimise enamvähem kataks. Akupakiga hinnakõikumiste vahelt teenida tahta, siis peakski selle hinnajälgimislahenduse veel vahele pistma sinna, ent tõenäoliselt oleks päris tõhus ka see, kui lihtsalt päeval päike akusse ja öösel tarbid sealt, võrgutasu mõlemis suunas jääb välja käimata sedasi lisaboonusena. Kui nagunii paneelide paigaldamisega praegu tuleks kahesuunalise arvesti ja inverteri investeering teha, siis tundub üsnagi ettenägelik see mõni protsent kohe rohkem kulutada ja akuvõimekusega isend võtta, julgedes ennustada ,et need hinnad jäävad veel päris pikaks ajaks sedasi suhteliselt suures ulatuses kõikuma.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

...valgel ajal ei maksa see elekter suurt essugi ja öösel maksad mitmekordselt rohkem...
Jällegi - väga rämedalt:
Kui "mitte essugi" korrutada "mitmekordsega" siis saab "natuke suurema mitte essugi"
Ja keskmiseks tuleb "õige pisut essu"
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Eks see ongi igaühe isiklik ennustus, milliseks need elektrihinnad kujunevad ja mida ka akude hinnad tulevikus teha võivad. Esimesed naatriumakud pidavat kusagil mingitel elektrimasinatel peal olema(küll vist hiinas) ja nüüdseks turul, tootmiseks kuluva toorme hind pidi palju väiksem olema, ehk saaks 5 aasta pärast juba ka uue akupaki märksa soodsamalt(inverter võiks vist seal eelduste/lootuste kohaselt 25 aastat toimetada). Siis oleks seda inverterit omakorda ümber vahetama hakata jällegi põhimõtteliselt uue inverteri soetuskulu, kuna ega vist kasutatud seadmetel väga turgu pole ja vana müügist suurt tagasi ei saaks.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Akude hinnalangus võtab veel aega aga tehnika areneb pidevalt edasi. Väga ka ei maksa ponnistada... viie aasta pärast ei pruugi nende tänaste inverterite ja selleks ajaks ilmunud uute akude koostöö enam ideaalne olla...
Kunagi tuleb inverterid niikuinii välja vahetada.

Äsja oli teemaks 15 aastane 100 kW paigaldis kus esimesed inverterid (SMA) andsid nüüd otsad ja otsustati igaks juhuks kõik korraga välja vahetada....(siin muidugi pole akud vajalikud, kõik tarbitakse kohe ära ja tuleb puudugi).
Huvi pärast lappasin toodangu ajalugu miski 5-6 aastat tagasi... kõigub üles-alla ilmselt sõltuvalt ilmast, st. et mingit tugevat silmaga nähtavat paneelide vananemist ei tuvastanud, ehkki see peaks ju kindlasti olemas olema.
Paneelide eluea suhtes lisab see optimismi...


Esimesel pilgul tundub päeva-ja ööhinna 10x erinevus jah ägeda teenimiskohana, kuid :

-15 kW paigaldis oli võimalik saada ka 10 000 euriga ja see toodab ilusal päeval kuni 100 kWh elektrit,
- sama raha eest saad ehk täna vaid 10 kWh võtmed kätte akusüsteemi ehk opereerid ainult kümnendikuga sellest päevatoodangust.. ülejäänud 90% müüd ikka maha või kadedamad lasevad maasse....
Akud täis laadida ja seejärel tarbida või kallilt müüa saad ju ainult 1 korra ööpäevas...

Mõistlikum oleks ehk selle teise 10 000 eest teha teine 15 kW lisaks, kui võimalik ?

Mina ajaviiteks hobi korras lihtsalt panen oma 15 kW-sele täiendavaid paneele juurde..see ei võta nii palju raha, sest muundurit pole juurde vaja osta aga pikendab tootmisperioodi ja tõstab toodangut pilves ilmaga..
Viimati muutis trebla, 22 Mär 2023, 08:33, muudetud 1 kord kokku.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Inverter annab otsad kuskil peale 15 eluaastat. Ei soovita kellegil nii vana inverterit osta, sest võib töötada veel vaid paar aastat ja siis tuleb ikkagi uus osta.
akude hinnalangusest on räägitud kogu minu eluea aga tegelikkuses - kui elektrikärud tahavad akusi ja seega pigem on defitsiit kui hinnalangus...
Vasta