Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 09 Mär 2023, 11:28 EE soovitab ise UT pikalt saata. https://www.ohtuleht.ee/1081288/eesti-e ... llim-valik
Ma ei saa aru nendest, kes täna kiruvad universaalteenust. Kas keegi sunnib täna seal peal olema?

Veel pool aastat tagasi ei pakkunud ükski elektrimüüja UT-le ligilähedasegi hinnaga fixpaketti. Sisuliselt jagunesid ostjad kaheks - need, kellel veel oli kehtiv odava hinnaga fix ja need lepingud said järjest otsa...
Ja siis need, kes iga päev börsihinda jälgisid ja oma tarbimist sättisid küll käsitsi, küll automaatikaga.
Toona pakuti uusi fixhinnaga lepinguid a'la 30+ senti kWh, mis ei olnud kusagilt otsast mõistlikud.
Massiliselt nuriseti, et miks riik ei fikseeri hinnalage ära.

Nüüd, kus lagi ON ära fikseeritud, nurisetakse, et näe, vahepeal on veel odavamad paketid tulnud. Tore, see on tarbija valik ju.

EE kirjutab, et UT pakkus "mõnevõrra soodasmat hinda 3 kuud" ja pakub nüüd MÕNEVÕRRA (ehk närused 17% odavamat hinda) KUUEKS KUUKS. Isegi mitte aastaks või paariks.
Tuletan meelde, et veel pool aastat tagasi käis kiun, et UT hind on konkurentsiameti poolt liiga madalaks tehtud ja nemad on sunnitud kahjumiga müüma.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

vtl mõtetega päri
Eks see börsipakett loterii ole - võibolla kuni oktoobrini säästate, kuid keegi ei tea - miski jaam remondis ja ühe päevaga võib überkallis ühe päeva börsihind süüa võidetud tulu ära.
Naabrimees oli eelmine talv kalli hinnaga fix üle 20 s kWh paketi sõlminud 3 aastaks koos räige leppetrahviga. Esimese hooga klienditeenindaja keeldus paketti ilma leppetrahvita lõpetamast. Lõpuks teistkordsel vaatas - 'haa - teil on lepe sõlmitud paar nädalat enne UT ja siis saate eraisikuna lõpetada leppetrahvita.
Suveks kindlasti langeb - EL, Eestis on taastuvat juurde lisatud aga see tähendabki - suvel on ülimadalate hindadega päevi aga kui jaam remondis siis kohe kallid hinnad. Talvel on klassika - elektrit pole ja saab kalli hinnaga vaid. Rahalugejal tasub sügisel võta "suve" hinnaga fix pakett ja kevad-suvi siis börsiga. Jama - pidevalt tuleb elektri hinda jälgida.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Talvel on klassika - elektrit pole ja saab kalli hinnaga vaid.
Vaatasin kalendrisse, jaan oli talv, veebr ka, nüüd märtsi algus ja samuti talv. Kui midagi öelda, siis võiks nagu reaalsusega klappida. ;)
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

hetkel odavaimad fixpaketid 9000 kWh tarbijale 13,5 senti.
Sellisel on ilmselt mõistlik minna praegu börsihinnale ja siis passida suve peale võimalikult madalat fix hinda, mida seejärel aastateks fikseerida...

Jutt käib 85m2 õhkvesi soojuspumbaga köetavast korterist.
Kui selle energiakulu õnnestuks viia alla 2000 euri aastas, siis peaks tänapäeval ilmselt rahul olema?
Mõni aasta tagasi sai aastas hakkama 1000 euriga.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

trebla kirjutas: 11 Mär 2023, 10:50 hetkel odavaimad fixpaketid 9000 kWh tarbijale 13,5 senti.
Sellisel on ilmselt mõistlik minna praegu börsihinnale ja siis passida suve peale võimalikult madalat fix hinda, mida seejärel aastateks fikseerida...

Jutt käib 85m2 õhkvesi soojuspumbaga köetavast korterist.
85m2-ne ÕVSP-ga saab hetkel hakkama 5 sendise hinnaga( koos saba ja karvadega oli vist midagi 10 sendi kanti) ja eks augustiks tuleb midagi välja mõelda. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
kaimagk
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 480
Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
On tänanud: 28 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kaimagk »

Urmas kirjutas: 11 Mär 2023, 12:49
trebla kirjutas: 11 Mär 2023, 10:50 hetkel odavaimad fixpaketid 9000 kWh tarbijale 13,5 senti.
Sellisel on ilmselt mõistlik minna praegu börsihinnale ja siis passida suve peale võimalikult madalat fix hinda, mida seejärel aastateks fikseerida...

Jutt käib 85m2 õhkvesi soojuspumbaga köetavast korterist.
85m2-ne ÕVSP-ga saab hetkel hakkama 5 sendise hinnaga( koos saba ja karvadega oli vist midagi 10 sendi kanti) ja eks augustiks tuleb midagi välja mõelda. ;)
...150m2 maja ,maasoojuspump, hetkel universaalteenus . Kevadel muudan ära.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Mina ka täiesti päri vtl-ga...
Paketi valik on iga inimese enda teha ja kedagi teist kiruda on pehmelt öeldes lollus...
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Hiid »

trebla kirjutas: 11 Mär 2023, 10:50 ... ja siis passida suve peale võimalikult madalat fix hinda, mida seejärel aastateks fikseerida...
TEHTUD
hind 21s 7 aastaks :shock:
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma nii põhimõtteliselt tahaks aru saada...
Ma usun, et keegi ei vaidlusta, et fix hind on "kindlustusteenus"
Kindlustusteenusel on "kindlustuspreemia"
Nõus, et börsipakett võib kõikuda ja kõigubki, kuid kõikide majandusreeglite järgi peaks olema kokkuvõttes odavam...
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Hiid kirjutas: 11 Mär 2023, 14:24
trebla kirjutas: 11 Mär 2023, 10:50 ... ja siis passida suve peale võimalikult madalat fix hinda, mida seejärel aastateks fikseerida...
TEHTUD
hind 21s 7 aastaks :shock:
:scratch:Kas see on sul koos võrgutasuga?

Praegu saaks seitsmeks aastas fikseerida elektri 13,5 peale

9 peal hakkaks ehk mõtlema ja 8-ga teeks vast kindla peale ära…
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

trebla kirjutas: 11 Mär 2023, 15:19 ... Praegu saaks seitsmeks aastas fikseerida elektri 13,5 peale

9 peal hakkaks ehk mõtlema ja 8-ga teeks vast kindla peale ära…
Kes pakub 13 sendiga?
EE pakub 15 sendiga ja teistel puudub omal tootmisvõimekus ning on ainult vahendajad.

Aga juba esimese hinnatõusu juures mitmed vahendajad Soomes ja Lätis läksid pankrotti või lõpetasid toote müügi, sest "antud toode lõppes otsa".
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

ping kirjutas: 11 Mär 2023, 19:52Kes pakub 13 sendiga?
EE pakub 15 sendiga ja teistel puudub omal tootmisvõimekus ning on ainult vahendajad.
Ma ei taha reklaami teha kellelegi, aga kuna küsimus oli konkreetne, siis ka vastus konkreetne:
päevane 15 s, öine 12 s, keskmine ~13.5 s. Leping tähtajaline 7 aastat, väljumistasuga.

https://www.alexela.ee/et/elekter/tahta ... eenusega-0
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kas sul elektri müügileping on EE-ga börsihindadega?
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 11 Mär 2023, 22:19 Kas sul elektri müügileping on EE-ga börsihindadega?
Kui Sa minu käest küsid, siis Alexela müüb sulle fixhinnaga, aga ostab PV jaama ülejäägi tagasi börsihinnaga.

Edit: mul jäi see "EE" enne tähelepanuta. Ma ei ole börsi tulekust kuni tänaseni EE käest midagi ostnud ega müünud, sest absoluutselt kõik korrad, kui ma nendelt olen pakkumist küsinud, on nad teinud kõige kallima pakkumise.
Edit2: Jah, Elektrilevi klient olen, kuna siin ei ole valikut.
Viimati muutis vtl, 11 Mär 2023, 22:25, muudetud 1 kord kokku.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Sinu käest ikka, kas börsihinnal on mingi marginaal ka, mis müüdava elektri hinnast maha võetakse?
Kas Elektrilevi koorib müüdava elektri eest ka võrgutasu?
Millist võrgupaketti kasutad?
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 11 Mär 2023, 22:24 Sinu käest ikka, kas börsihinnal on mingi marginaal ka, mis müüdava elektri hinnast maha võetakse?
Enne UT tulekut oli nii ostul kui müügil 0-marginaal.
Oktoobris teatas A, et UT-le üleminekuga seoses tuleb uus müügileping ja marginaal on 0,8 senti. Küsisin klienditeenindajalt, et kas odavamalt ei saa. Sellepeale pakuti 0,6 senti. Jäin toona börsipaketile (ja 0-marginaalile) edasi.
Detsembris võtsin fixpaketi. Küsisin, kas müügimarginaal börsihinnalt tuleb nüüd 0,6 senti. Öeldi, et ei, teie senine müügileping kehtib edasi senistel tingimustel. - Kas see tähendab, et 0-marginaaliga? - Jah, 0-marginaaliga.

Aga lisas, et neil on õigus seda marginaali suvalisel ajal 30-päevase etteteatamisega muuta ja minul on võimalus otsustada, kas ma jätkan uute tingimustega või lõpetan nendega lepingu.

Noh, senini on vanad tingimused kehtinud. Kui kaua, eks seda näitab aeg.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 11 Mär 2023, 22:24 Kas Elektrilevi koorib müüdava elektri eest ka võrgutasu?
No kurat, selle kohta on ju ometigi kusagil FAQ-d olemas.

Ei, müügi pealt võrgutasu ei saa ega ei maksa. Ehk arveldus käib puhtalt kWh jooksva tunni börsihinna järgi.
kunn24 kirjutas: 11 Mär 2023, 22:24Millist võrgupaketti kasutad?
Võrk4
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Tänud, ma panen praegu mõtteid kokku, kas pista ka kola katusele ja kalkulatsiooniks on vaja selget pilti. Mul on suht lamekatus kaldega ca 7 kraadi ja kalle suht Lõuna suunas. EL-ilt on lepingupakkumine olemas, mõtlen, kas seda aktsepteerida või mitte. Variant on see leping praegu sõlmida, sest EL on selline kontor, mis võib üleöö hindu tõsta ja siis edasi vaadata.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 11 Mär 2023, 22:38 EL-ilt on lepingupakkumine olemas, mõtlen, kas seda aktsepteerida või mitte. Variant on see leping praegu sõlmida, sest EL on selline kontor, mis võib üleöö hindu tõsta ja siis edasi vaadata.
Kui Elektrileviga on leping olemas, siis peaasi inverter paika saada ja võrguleping ära teha.
Paneelide ülesseadmisega on siis aega, ja peaasi, et kui tähtaeg on seatud, siis tähtajal kasvõi mõne kWh võrku saadad.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Katusel on hea see, et silma alt ära ja kõrvalised objektid varjavad pisut vähem.
Aga kaalu ka maa peale paigaldamist kui ruumi on...
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 11 Mär 2023, 22:38 ...EL-ilt on lepingupakkumine olemas, mõtlen, kas seda aktsepteerida või mitte. Variant on see leping praegu sõlmida, sest EL on selline kontor, mis võib üleöö hindu tõsta ja siis edasi vaadata.
Tagantjäreletarkus - kui leping teha, siis võimaluse korral võtta kohe mikrotootja maksimum (15kW).

Omal ajal tegin 12,5kW ja kui nüüd tahaks näiteks kõrvalhoone katusele ka mikroinverteritega paneele lisada, siis tuleks hakata lepingut ümber tegema koos kõige kaasneva bürokraatia ja tasudega.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Pole pointi ahneks minna, katusele vb olla mahub 14 tk selliseid https://www.onninen.ee/leapton-pv-panee ... v%20paneel nii, et nad madala päikesega üksteist ei varjutaks, kui neid tahta 35- 40 kraadi alla panna ja katusel pärast liikuda saaks (et käigutee oleks). Väikese võimsusega paigaldise tegemisel läheb ka püsikulu osakaal (liitumine, audit, inverter) suureks. Tüütu on ka see, et EL tahab kohe lepingusse kärutada inverteri mudelit. Peab mõtlema. Teine var on maale põllufarmike teha, seal on PK 32 A ja midagi nagu juba oleks. Kaableid lihtsam vedada, ei pea ehitamiseks üles-alla turnima jne.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

vtl kirjutas: 12 Mär 2023, 00:36
kunn24 kirjutas: 11 Mär 2023, 22:38 ...EL-ilt on lepingupakkumine olemas, mõtlen, kas seda aktsepteerida või mitte. Variant on see leping praegu sõlmida, sest EL on selline kontor, mis võib üleöö hindu tõsta ja siis edasi vaadata.
Tagantjäreletarkus - kui leping teha, siis võimaluse korral võtta kohe mikrotootja maksimum (15kW).

Omal ajal tegin 12,5kW ja kui nüüd tahaks näiteks kõrvalhoone katusele ka mikroinverteritega paneele lisada, siis tuleks hakata lepingut ümber tegema koos kõige kaasneva bürokraatia ja tasudega.
sõltub kas on juba 15 kW vastav peakaitse olemas. Kui jah siis on vaid kerge paberimäärimine, kui ei siis lisandub heal juhul vaid ampritasu aga nad võivad kiuasata altpoolt vööd löökidega (need on tõrjutavad aga läheb kõvaks bürokraatiaks). siin ongi mõttekoht kas see paari ampri lisamine tasub vaeva.
Üle 15 kW võib elektrilevil olla õigustatud kirvelöök selga - sest siis võib ta lajatada igasuguste liinitugevdus tasudega ja sul puudub võimalust elektrilevi arve sisu kontrollimiseks.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 12 Mär 2023, 02:38 ... Tüütu on ka see, et EL tahab kohe lepingusse kärutada inverteri mudelit. ...
Inverteri võib hiljem vahetada samaväärse (kW) vastu ja sellest ei pea võrguettevõtet teavitama.
Soovitan teha samaaegselt mitu erinevat päringut, erinevate inverteritega ja nende vastuste alusel valid omale sobivaima lahenduse.

Kui katusel ruumi vähe, siis on kasulik 1F 5kW inverter või 2x 5kW , kus teine faas oleks hiljem lisatavate mikroinverteritega.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Väidavad, et Olkiluoto võimsuse lisandumine on "süüdi" odavnenud elektrihinnas https://majandus.postimees.ee/7734816/h ... rsult-alla
Vasta