Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6094
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Universaalteenusega esimene arve:
elekter - 13,5 s/kWh
võrk ja muu - 6,8 s/kWh
Kokku - 20,3 s/kWh
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Tuttavaga sai vaadatud - päevane tarbimine on ikka sotsiaalelektriga soodsam. Ta jah kobises, et boiler ja pesu peseb öösel või nädalvahetusel kus saaks börsiga odavamalt aga jäi ikkagi universaalteenuse peale, sest kõike nagunii ei saa ja talv ukseees (soojuspump läheb siis 24/7 tööle). Kevadel vaatab uuesti üle, võibolla on uus valitsus uute tuultega.
valaskalakene
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 199
Liitunud: 10 Nov 2008, 11:22
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas valaskalakene »

Börsipakett oktoobris - elekter 7,9s/kWh, kokku edastuse ja maksude jms 17,8
(börsi keskmnine 17,43; börsi päeva miinimumide keskmine 5,9)
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 285
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Alexy »

Küülaline kirjutas: 04 Nov 2022, 22:58 Universaalteenusega esimene arve:
elekter - 13,5 s/kWh
võrk ja muu - 6,8 s/kWh
Kokku - 20,3 s/kWh
Kas on käibega hinnad?

Minul käibega

elekter - 14 s/kWh
võrk ja muu - 9,8 s/kWh
kokku - 23,8 s/kWh
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Universaal, kõik jutud, maksud ja soodustus 51€

0.19 € kWh
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6094
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

tabarabarap kirjutas: 05 Nov 2022, 11:50soodustus 51€ ... 0.19 € kWh
Minul oli soodustus 41 € (tarbimine 819 kWh).
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Arve summa oli 95.66€. Tarbitud 862 kilovatttundi, keskmine kilovatttunni hind 0,111, sellest soe vesi ja olmeelekter 520 ja küte 340 kilovatttundi. Hinnad koos saba ja sarvedega. Keskmist hinda tõstis vist võrgutasude tõus. Aga ei midagi hullu. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Jäin oktoobris börsipaketi peale ja loobusin pakutud universaalteenusest.

Esiteks on see universaal siiski suhteliselt kallis. Jah, börsi tipuhinnad tasandab ära, aga samas võtab võimaluse tarbida küllaltki odavat elektrit öötundidel ja neid odavaid tunde oli oktoobris omajagu.
Teine asi, universaalteenuse hind võib veelgi tõusta, kuna EE ei ole praeguse hinnaga rahul ning taotleb järjekindlalt konkurentsiametilt 18 s/kWh praeguse 15.4 asemel.
No ja kolmas asi, mul on praegu 0-marginaaliga ostu- ja müügilepingud ja nii kui need ümber teha, tõusevad marginaalid uute lepingutega sinna < sendi kanti ja vanu tingimusi enam tagasi ei saa.

Tulemused: börsipaketiga tuli minu keskmine kWh hind oktoobrikuus 14.4 s/kWh. Seega sent odavam, kui praegune universaalteenus.
Sellest ~350 kWh tarbitud päevasel ajal ja ~1050 kWh öisel ajal ehk suhe jämedalt 1:3. Mul on koduautomaatikaga hulk võimsamaid tarbijaid ajatatud odavamatele tundidele.
Päevase elektri keskmine hind tuli 23.9 s ja öise aja keskmine 11.2 s kWh ehk ligi kahekordne vahe.
Oktoobris toodetud päikeseenergiast võrku tagasi müüdud ~480 kWh ja keskmine müügihind tuli 20.1 senti kWh.
Kõik hinnad ilma käibemaksuta. Ostuhinnast tuli maha riigipoolne hüvitis 5 s/kWh. Eks vaatame, mis november toob.

Üks huvitav fakt veel - nagu ma ka ennustasin, tõusis universaalpaketi tulekuga tiputarbimine ehk inimesed enam ei hooli sellest, millal nad tarbivad. Tulemus on see, et börsi tiputundide hind tõuseb veelgi ja halvimal ajal võib lihtsalt energiat puudu jääda.

https://www.err.ee/1608778888/universaa ... utarbimine
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

vtl kirjutas: 05 Nov 2022, 20:54tõusis universaalpaketi tulekuga tiputarbimine ehk inimesed enam ei hooli sellest, millal nad tarbivad.
Ei hooli sellest, millal tarbivad? Tarbivad täpselt siis kui vajadus on, mitte nii nagu börs neile ette dikteerib. :hello:
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 05 Nov 2022, 23:15 Elektrisüsteemis puudu ei saa jääda, siis lülitatakse midagi/ kedagi välja.
Jah, seda ma mõtlesingi. Teatavasti on eratarbijad esimesed, mida hakatakse gruppide kaupa välja lülitama, kui vajalikku võimsust ei suuda keegi turule pakkuda.

https://www.err.ee/1608778795/olkiluoto ... amatustega

Soome Olkiluoto tuumajaama äsja valminud kolmanda reaktori töökatkestus Eesti elektriga varustatust otseselt ei ohusta, aga kui samal ajal toimub ka muid rikkeid, võib halvemal juhul olla siiski vaja ka siin tarbimist piirata.
[...]
Siiski on Elering koos Elektrileviga läbi mõelnud ka olukorra, kus tuleks elektritarbimist väljalülitamiste abil piirama. Ning sellisel juhul hakataks esmajärjekorras välja lülitama elamupiirkondi nagu rääkis septembris ERR-ile majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) kriisireguleerimise osakonna juhataja Priit Saar.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Miskit on kusagik ikka väga mäda kui kirjutatakse, et

Eesti Energia kommunikatsioonijuht Mattias Kaiv ütles, et hinna kooskõlastamise protsess jätkub. „Ajutiselt kehtestatud hind ei kata ettevõtte elektritootmise kulusid,“ sõnas ta, lisades, et nad esitasid möödunud nädalal konkurentsiametile oma seisukohad ning vajaliku lisateabe ja -materjalid.

ja mõned päevad varem avaldati EE kolmnda kvartali aruanne, kus kirjas, et

Kolmandas kvartalis teenis Eesti Energia aasta varasema 15,4 miljoni euro suuruse kahjumi asemel 27,4 miljonit eurot kasumit.

Üheksa kuu võrdluses asendus aastatagune 12,3 miljoni euro suurune kahjum 111,9 miljoni euro suuruse kasumiga, seisab ettevõtte kvartaliaruandes.


https://www.err.ee/1608776335/eesti-ene ... 0-miljonit
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Miks ta peaks odavamalt tahtma elektrit ära anda kui saab kallimalt NPS müüa! Loomulikult saadab EE oma juristide kahurväe Konkurentsiametile kallale aga siin on siiski raske põhjendamatult kulusi juurde kirjutada. Tallinna Vesi proovis kah ega ikka ei õnnestunud. Väikeses mahus saab.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

vtl kirjutas: 05 Nov 2022, 20:54 Jäin oktoobris börsipaketi peale ja loobusin pakutud universaalteenusest.

. Ostuhinnast tuli maha riigipoolne hüvitis 5 s/kWh. Eks vaatame, mis november toob.

Kuidas see 5 senti maha rehkendati? Idee järgi pidanuks nad seda tegema iga tunni tarbimisest eraldi..?
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

trebla kirjutas: 13 Nov 2022, 09:56
vtl kirjutas: 05 Nov 2022, 20:54 Jäin oktoobris börsipaketi peale ja loobusin pakutud universaalteenusest.

. Ostuhinnast tuli maha riigipoolne hüvitis 5 s/kWh. Eks vaatame, mis november toob.

Kuidas see 5 senti maha rehkendati? Idee järgi pidanuks nad seda tegema iga tunni tarbimisest eraldi..?
Novot, ma ei saanud ka aru. Ilmselt oli kas energiamüüja arvelduse viga või arvestati seda 5 senti kuu tarbitud kWh hinna keskmiselt.
Igatahes arve järgi klappis 5 senti toetus kogu tarbitud kilovattidega.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 188
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Näib et novembris on universaalteenus börsist odavam.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

jaguar3 kirjutas: 27 Nov 2022, 15:34 Näib et novembris on universaalteenus börsist odavam.
Jah, kusagil poole novembri pealt hakkas börsi keskmine tasapisi universaalist kallimaks tiksuma.
Hetkeseisuga (27. nov) tuleb minu börsi keskmine 18 s/kWh (millele rakendub 5 s riigipoolset soodustust)
Universaalteenuse hind koos EE marginaaliga on ~16 senti/kWh. Ilma käibeta hinnad siis.

No see 2 senti siia-sinna ei muuda ka suurt midagi. Vaatame, mis järgmised kuud toovad nii börsil kui universaalteenuse hindades. Ei taha oma null-marginaaliga vanu lepinguid niisama maha visata praegu.

Maja kütte jõudsin see aasta elektri pealt pelleti peale ümber teha ja sealt üllatusi ei tule enam.

November on päikesejaama tootlikkuse kohapealt üks sitemaid kuid muidugi - kogutoodang 120kWh ehk sama suurusjärk, mis üks ilus suvepäev.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 188
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

vtl kirjutas: 27 Nov 2022, 17:23
jaguar3 kirjutas: 27 Nov 2022, 15:34 Näib et novembris on universaalteenus börsist odavam.
Jah, kusagil poole novembri pealt hakkas börsi keskmine tasapisi universaalist kallimaks tiksuma.
Hetkeseisuga (27. nov) tuleb minu börsi keskmine 18 s/kWh (millele rakendub 5 s riigipoolset soodustust)
Universaalteenuse hind koos EE marginaaliga on ~16 senti/kWh. Ilma käibeta hinnad siis.

No see 2 senti siia-sinna ei muuda ka suurt midagi. Vaatame, mis järgmised kuud toovad nii börsil kui universaalteenuse hindades. Ei taha oma null-marginaaliga vanu lepinguid niisama maha visata praegu.

Maja kütte jõudsin see aasta elektri pealt pelleti peale ümber teha ja sealt üllatusi ei tule enam.

November on päikesejaama tootlikkuse kohapealt üks sitemaid kuid muidugi - kogutoodang 120kWh ehk sama suurusjärk, mis üks ilus suvepäev.
Ma ikkagi läksin universaalile üle, ei viitsi enam hindasid jälgida. Mugavus ka maksab midagi. Oktoobris oli natuke nukker null-tunde börsis näha, aga november nüüd kompenseerib seda.
Päikesejaam ei tooda jah midagi enne veebruari enam. Lume all on niikuinii osad paneelid.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

jaguar3 kirjutas: 28 Nov 2022, 19:56 Ma ikkagi läksin universaalile üle, ei viitsi enam hindasid jälgida. Mugavus ka maksab midagi. Oktoobris oli natuke nukker null-tunde börsis näha, aga november nüüd kompenseerib seda.
Noh, kuidas see laiskus sul nüüd nii järsku(2 kuuga) peale tuli? ;) Kas sa ei arva, et uuesti börsipaketile tagasi minemise puhul tehakse sulle vastuvõetamatu ettepanek ja jäädes universaalile saad ikkagi lüpsta ehk EE asub sisuliselt väljapressijaks. :scratch: ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

jaguar3 kirjutas: 28 Nov 2022, 19:56Ma ikkagi läksin universaalile üle, ei viitsi enam hindasid jälgida. Mugavus ka maksab midagi...
Eks selle mugavusega on nii ja naa. Ma olen koduautomaatika abil tarbimise ajatamisega jõudnud arusaamisele, et on vähemalt viite eri liiki tarbimist, mis kõik nõuavad omaette loogikat:

Tarbijad, mida ei saa ajatada:

1) Seadmed, mis peavad 24/7 toimima ja millest ei saa või ei taha elukvaliteedi säilitamise tõttu loobuda: külmkapp või ka nt. internetiruuter, side- ja valveseadmed, koduautomaatika ise.
Sinna hulka kuulub ka mitte-akumuleeriv põhiküte elektriga nt. soojuspumpade näol.


2) Tarbijad, mida kasutad küll episooditi, aga mida on (jällegi elukvaliteedi säilitamiseks) vältimatult vaja ja mida kasutad hoolimata elektrihinnast: elutähtsate ruumide valgustusest alustades ja elektripliidiga lõpetades. Kui ikka on vaja süüa teha või kempsus tuli põlema panna, siis seda kõrge elektrihinna pärast edasi ei lükka ju.

Tarbijad, mida saab ajatada:

3) Kodumasinad, mis vajavad ööpäevas x arv tunde järjest töötamist, aga mida saab odavamal ajal (nt. öösel) tööle panna: tüüpiline näide pesumasin ja nõudepesumasin.

4) Tarbijad, mis vajavad ööpäevas x arv tunde energiat, aga ei pea töötama järjest (nagu pesumasin), vaid võivad tarbida üksikute odavamate tundide kaupa. Kõik salvestavad seadmed: elektriline veeboiler, salvestav elektriline põrandaküte, elektriauto laadimine.

5) Mugavustarbijad, mille kasutamisest oled üldse nõus loobuma või tarbimist määramatu aja edasi lükkama, kui energia hind läheb üle teatud piiri: mugavus-põrandaküte, el. saunakeris, kodune spaa...

. . .

Eks igaüks otsustab oma primaarsete tarbimiskategooriate järgi ise, kas tarbimise ajatamine on mugav ja üldse võimalik või mitte.
Elektrikütte korral ei saa tarbimisaega eriti valida, samas nõudepesumasina rutiin on meie peres juba pikemat aega selline, et mustad nõud laotakse päeva jooksul masinasse ja masin läheb taimeriga öösel käima. Hommikul on puhtad nõud ootamas.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

On sul alles prioriteedid. ;)
Milleks on sulle kempsus vajalik valgus? Kui juba käsikauda sinna jõudsid(loodan, et tead kus see ruum sinu elukohas asub), siis edasine tegevus peaks olema köki-möki. Kas sa ei oska püksirihma lõdvaks lasta, püksilukku lahti teha, püksid rebadele lasta ja teha oma häda nagu naisterahvad? Käib meesterahvale omase eneseuhkuse pihta, et mina küll nr 1 häda istudes tegema ei hakka? ;)
Kas pesu- või nõudepesumasinate töövalmidus on mingid kohustuslikud inimõigused? Ei, puhas laiskus ja sellest laiskusest "inimõiguseni" ei olegi eriti palju aega möödas. Nüüd käid duši all kui oled peale tööd tolmune. Kas tolmuste või suvel higiseks ajavate tööde tegijad käisid iga päev dusi all? Oi kui ruttu harjutakse mugavustega, sest need mugavused lihtsalt on olemas. Olen vihjete põhjal aru saanud, et oled tegev ka mingis militaarfoorumis, siis küsiks, et mis sinuga juhtub kui sa ei saa ennast 1-2 nädalat pesta, sest hetketingimused ei võimalda seda? Ise arvaks, et sinu immuunsüsteem lihtsalt tugevneb.
Huvitav, kuidas meie 3-4 põlvkonda tagasi esivanemaid ellu jäid kui külmkapp oli põhimõtteliselt alles üleeelmise põlvkonna leiutis? Või kuidas meie tänapäevaste tingimuste puudusel meie tänapäevased lumehelbekesed on üleüldse sündinud?
Väike soovitus- loe meie praeguse peaministri ellujäämissoovitusi! Tuleb omada ? nädalate tagavara kus iganes, kasvõi elutoas 20kg-st tatrakott! ;) Tatart annab vahetada millegi vastu vaheldueks tatrale. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Ma saan vajadusel telgis või kaevikus ka hakkama, küsimus on justnimelt prioriteetides. Kuniks on ressurssi, on igaühe oma otsus, milleks ja kuidas ta seda kulutab.
PS. Milleks osta kokku makarone ja tatart. Ostke padruneid. Kellel on padruneid, sellel on ka makarone ja tatart.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Urmas kirjutas: 28 Nov 2022, 21:28 ... Huvitav, kuidas meie 3-4 põlvkonda tagasi esivanemaid ellu jäid kui külmkapp oli põhimõtteliselt alles üleeelmise põlvkonna leiutis? ....
Tänapäeval ei mäletata, et kuidas ehitada sellist sahvrit kus on aastaläbi madal ja stabiilne temperatuur.
Kas oskad nimetada, et milliste ehituslike võtetega saavutati 100a tagasi talumaja sahvris vajalik temperatuur?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 29 Nov 2022, 00:31 Äkki see on müüt? Sest isegi pinnasele tehtud põrandaga ei saavuta kuidagi stabiilset temperatuuri läbi aasta. NB! Mul on olemas vana talumaja koos sahvriga.
Siis on ju võimalus uurida järgi, et kuidas on sahvri põrand algselt tehtud.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

vtl kirjutas: 28 Nov 2022, 20:53
jaguar3 kirjutas: 28 Nov 2022, 19:56Ma ikkagi läksin universaalile üle, ei viitsi enam hindasid jälgida. Mugavus ka maksab midagi...
Eks selle mugavusega on nii ja naa. Ma olen koduautomaatika abil tarbimise ajatamisega jõudnud arusaamisele, et on vähemalt viite eri liiki tarbimist, mis kõik nõuavad omaette loogikat:

Tarbijad, mida ei saa ajatada:

1) Seadmed, mis peavad 24/7 toimima ja millest ei saa või ei taha elukvaliteedi säilitamise tõttu loobuda: külmkapp või ka nt. internetiruuter, side- ja valveseadmed, koduautomaatika ise.
Sinna hulka kuulub ka mitte-akumuleeriv põhiküte elektriga nt. soojuspumpade näol.


2) Tarbijad, mida kasutad küll episooditi, aga mida on (jällegi elukvaliteedi säilitamiseks) vältimatult vaja ja mida kasutad hoolimata elektrihinnast: elutähtsate ruumide valgustusest alustades ja elektripliidiga lõpetades. Kui ikka on vaja süüa teha või kempsus tuli põlema panna, siis seda kõrge elektrihinna pärast edasi ei lükka ju.

Tarbijad, mida saab ajatada:

3) Kodumasinad, mis vajavad ööpäevas x arv tunde järjest töötamist, aga mida saab odavamal ajal (nt. öösel) tööle panna: tüüpiline näide pesumasin ja nõudepesumasin.

4) Tarbijad, mis vajavad ööpäevas x arv tunde energiat, aga ei pea töötama järjest (nagu pesumasin), vaid võivad tarbida üksikute odavamate tundide kaupa. Kõik salvestavad seadmed: elektriline veeboiler, salvestav elektriline põrandaküte, elektriauto laadimine.[/i

5) Mugavustarbijad, mille kasutamisest oled üldse nõus loobuma või tarbimist määramatu aja edasi lükkama, kui energia hind läheb üle teatud piiri: mugavus-põrandaküte, el. saunakeris, kodune spaa...

. . .

Eks igaüks otsustab oma primaarsete tarbimiskategooriate järgi ise, kas tarbimise ajatamine on mugav ja üldse võimalik või mitte.
Elektrikütte korral ei saa tarbimisaega eriti valida, samas nõudepesumasina rutiin on meie peres juba pikemat aega selline, et mustad nõud laotakse päeva jooksul masinasse ja masin läheb taimeriga öösel käima. Hommikul on puhtad nõud ootamas.
]Natuke eksid. TTÜ uuriti ja leiti - külmkapi saab kuni 4h välja tõmmata. Sedasi saad börsipaketis kõige kallimad tunnid mitte tarbida. Soovitus oligi kauplustel sedasi hommikust tippu arvel tasandada aga poed polnud huvitatud. Tehniliselt oleks vaja osta vaid programmkell
Soojuspumpadega saab samuti - testisin enda peal. Peaaegu lausa 8h suudab maja seinad, õhk akumuleerida soojust. Sama asi nagu külmkapp - sai kenasti hommikuse ja õhtuse maksimumi hinnal väljas hoida (kasutasin SP taimerit). Nüüd olen suinuga sama pulga peal SP seisab ja katel kütab. Tulevikus loodetavasti targem valitsus võtab rahvast kuulda ja elektri hind normaliseerub siis olen SP klubis tagasi.
Nõus valgustuse, ruuter, netiseadmed pealt kokku ei hoia.Kurb aga põhiarves on üsna suur komponent. Jama selles - server, ruuter jne - kokku tarbisid 100 W aga kuna 24/7 siis tuleb kopsakas kulu.
Üks asi mida rahvas pole nõus muutma - söögitegemine - elektripliit. Ja see on paraku kallimal tiputunnil.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 188
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Urmas kirjutas: 28 Nov 2022, 20:21
jaguar3 kirjutas: 28 Nov 2022, 19:56 Ma ikkagi läksin universaalile üle, ei viitsi enam hindasid jälgida. Mugavus ka maksab midagi. Oktoobris oli natuke nukker null-tunde börsis näha, aga november nüüd kompenseerib seda.
Noh, kuidas see laiskus sul nüüd nii järsku(2 kuuga) peale tuli? ;) Kas sa ei arva, et uuesti börsipaketile tagasi minemise puhul tehakse sulle vastuvõetamatu ettepanek ja jäädes universaalile saad ikkagi lüpsta ehk EE asub sisuliselt väljapressijaks. :scratch: ;)
Laiskus ei tulnud peale, talv tuli ja elektripõrandakütted vannitubades läksid järgi. Neid aga ajastada eriti ei saa, niiet mugavam on universaaliga talv üle elada. Ja novembrikuu hindasid vaadates lisaks ka kasulikum.
EE kui tahab lüpsta, teeb ta seda anyway. Vaata kasvõi neid kes kõvatasid siin oma vana kindla paketiga. Kõik on vait jäänud, kõigil see muudeti ümber. Niiet ei arva.
Vasta