Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Mul on fix pakett ja nõks alla selle universaalteenuse hinna. Saan aru et automaatselt viiakse kallima hinnaga olevad universaalile üle, ent kui see üle viimine peaks juhtuma, siis peaks mulle meilile mingi teavitus sellest ikka tulema? Poleks esimene kord, kui mingi segaduse tõttu kallim lahendus automaatselt pähe määritakse.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

new1 kirjutas: 02 Okt 2022, 19:59 Mul on fix pakett ja nõks alla selle universaalteenuse hinna. Saan aru et automaatselt viiakse kallima hinnaga olevad universaalile üle, ent kui see üle viimine peaks juhtuma, siis peaks mulle meilile mingi teavitus sellest ikka tulema? Poleks esimene kord, kui mingi segaduse tõttu kallim lahendus automaatselt pähe määritakse.
Jutt oli sellest, et viiakse siis kui praegune pakett on odavam. Kahtlustan, et kurjad elektrimüüjad püüavad viia ka neile, kel varasem pakett on odavam.
Siiski kui seda tehakse, tasub kohe kindlasti nüüd kuuarveid jälgida ja vastuskiri teha, et ei soovi. Tarbijakaitse peaks siin abimees olema ja üsna kindlalt ei saa pakiti müüja sinu tahte vastaselt sulle sundvahetust teha.
kütja2
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 166
Liitunud: 03 Okt 2014, 07:42
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 5 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kütja2 »

Küülaline kirjutas: 02 Okt 2022, 19:49 Pikk ja õnnelik kooselu börsipaketiga on lõppenud :
Alates 1. oktoobrist 2022 on Teil võimalik osta elektrit universaalteenusena hinnaga 19,24 s/kWh + kuutasu 1,99 eurot (koos käibemaksuga).
Teie tarbimiskohal oli juuli- ja augustikuu kulu elektrienergiale 416,72 eurot, mis teeb keskmiselt 28,15 s/kWh (koos käibemaksuga).
Universaalteenuse puhul oleks Teie kulu elektrienergiale kahel viimasel kuul olnud 288,81 eurot, mis teeb keskmiselt 19,51 s/kWh (koos käibemaksuga).
Kas jälgid hoolega odavamaid tunde, või millest huvitav selline KWh hinna erinevus börsipaketiga tekib?

Teie tarbimiskohal oli juuli- ja augustikuu kulu elektrienergiale 541,72 eurot, mis teeb keskmiselt 36,03 s/kWh (koos käibemaksuga).
Universaalteenuse puhul oleks Teie kulu elektrienergiale kahel viimasel kuul olnud 293,28 eurot, mis teeb keskmiselt 19,5 s/kWh (koos käibemaksuga
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

On jah möödas börsipaketi aeg. Mul küll suurt erinevust ei tule, aga natukene ikka.
Ja päikesejaam jääb börsipaketiga.

Teie tarbimiskohal oli juuli- ja augustikuu kulu elektrienergiale 92,75 eurot, mis teeb keskmiselt 23,35 s/kWh (koos käibemaksuga).

Universaalteenuse puhul oleks Teie kulu elektrienergiale kahel viimasel kuul olnud 80,41 eurot, mis teeb keskmiselt 20,24 s/kWh (koos käibemaksuga).

Kuna talv tulemas, ajastada õnnestub järjest vähem ja päikese energia järjest vähem katab kallid tunnid ära, tõuseks börsipaketi keskmine hind veelgi kõrgemale.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

kütja2 kirjutas: 03 Okt 2022, 13:54Kas jälgid hoolega odavamaid tunde, või millest huvitav selline KWh hinna erinevus
Põhilise jälgimise teeb Celeoni nutipistikupesa boileri puhul ja Themo termostaadid põrandaküttel. Eks ise sai ka võimaluse korral jälgida näiteks pesumasina ja nõudepesumasina taimerit kasutades.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Küülaline kirjutas: 03 Okt 2022, 16:06
kütja2 kirjutas: 03 Okt 2022, 13:54Kas jälgid hoolega odavamaid tunde, või millest huvitav selline KWh hinna erinevus
Põhilise jälgimise teeb Celeoni nutipistikupesa boileri puhul ja Themo termostaadid põrandaküttel. Eks ise sai ka võimaluse korral jälgida näiteks pesumasina ja nõudepesumasina taimerit kasutades.
Novot, mulgi sama. Ja mis nüüd nende Celeonidega peale hakata?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

jaguar3 kirjutas: 03 Okt 2022, 18:19mis nüüd nende Celeonidega peale hakata
Mine tea, millal jälle börsihinda jälgida võib vaja olla.
Celeonil saab jälgimise asemel taimeri panna ja Themo juhib ka põrandakütet etteantud temperatuuri järgi võimalikult ökonoomselt. Tähendab tal on siiski mõningane nutikus võrreldes tavaliste termostaatidega, mis jäigalt ainult põranda temperatuuri jälgivad.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Rõrk on sõnal võimalikult, füüsikaseaduste vastu muidugi ei saa. Tal on põrandaandur ja õhuandur. Kui anda ette erinevatele kellaaegadele erinev soovitud temperatuur, siis pidavat mõningase harjutamise tulemusel konkreetse ruumi soojenemise ja jahtumise kiiruse järgi leidma optimaalseima variandi.
remo22
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 192
Liitunud: 04 Okt 2011, 20:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas remo22 »

Ma ei saa enam miskit aru. Jutt nii, eelmisest sügisest fix tähtajatu leping mul. 9 senti kw. Septembris, kui tuli augusti arve oli kirjaga kaasas, et nende lepingu punkt, 4 vms, annab neile õiguse ühepoolselt mu hindasi muuta ja et seda nad teevad ja uueks hinnaks kesk 33 vms. Hakkab kehtima 1.11.2022 ja kestab ajutisel lt 1a, kuniks 31.10.2023
Täna sain alexelast kirja, et mu leping soodsam ja ühisele ei viida voi mis ma siit aru peaksin saama. Ise arvan, et küll novembrist see nende tostetud pakett aktiveeritakse ja siis saavad plaksutada, et näe tegime sulle ka selle ühis värgi hea hinnaga 😂
BF87898B-97CF-4870-9438-B715D12B9506.jpeg
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1196
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 34 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Kui uus hind hakkab kehtima 01.11 siis see kuu ei peagi ju muretsema - saad oma vana fix hinnaga. Järgmine kuu tuleb ilmselt uus kiri ja viiakse universaalteenusele üle.
valaskalakene
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 199
Liitunud: 10 Nov 2008, 11:22
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas valaskalakene »

Mulle tundub, et täna on _kindlust hindaval_ eratarbijal universaalteenusest kasulikum EE "Kindel klõps" - 21 senti.
See on täna peaaegu sama, mis universaalteenus aga teeb 20% inflatsiooni puhul 2029 aasta lõpuks hinnaks 4,4 senti tänases rahas ja seitsme aastase lepinguperioodi keskmiseks 11 senti.
10% inflatsiooni puhul vastavalt 10 ja 15.
Sel talvel läheb elektritoetus ca 5 senti maha igalt poolt.

Selge, et see on inflatsiooni ennustamine ja seega suht tänamatu tegevus aga selle peale, et me sel perioodil ühekohalisi inflatsiooninumbreid ei näe, olen ma nõus keskmise kangusega mürki võtma. ;)
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Kui prognoosid 2029 ni aastas 20% inflatsiooni, siis on targem soojemasse kliimasse kolida ja see pisku mis alles mangodele kulutada.

Universaalteenuse kasu täna ongi tingimusteta liitumine ja loobumisvõimalus mingile fix hinnale. Võta julgelt kütteperioodiks ja loobu börsi kasuks jälle kevadel ja võta kevadel kindlasti ka teine võrgupakett, kui kulu kordades madalam.

Kuna küte läheb stabiilselt taha, siis ilmselt on kütteperioodil see odavam ka mul, kui auto laadimine nõks kallim. Riigile muidugi kahjulikum ja ei saa olla jätkusuutlik.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

tabarabarap kirjutas: 04 Okt 2022, 08:42 ... Universaalteenuse kasu täna ongi tingimusteta liitumine ja loobumisvõimalus mingile fix hinnale. Võta julgelt kütteperioodiks ja loobu börsi kasuks jälle kevadel ja võta kevadel kindlasti ka teine võrgupakett, kui kulu kordades madalam. ...
"Kasu" on rahvamasside rahustamises.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
valaskalakene
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 199
Liitunud: 10 Nov 2008, 11:22
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas valaskalakene »

tabarabarap kirjutas: 04 Okt 2022, 08:42 Kui prognoosid 2029 ni aastas 20% inflatsiooni, ...
Kui suureks sina järgneva viie või seitsme aasta inflatsiooni prognoosid? Mille põhjal?
Kui suur on sinu arvates olnud viimase viie aasta inflatsioon? Miks nii arvad?
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 416
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Universaalteenusest on selge kasu. Mul näiteks oli augustkuu elektri arve 92,... euri, keskmine kw/h hind börsipaketiga tuli 41,... senti, universaalteenusega aga on 19,19 senti, mis näitab, et arve tuleks üle poole väiksem. Kui veel 5 senti võetakse riigipoolse toetusega, siis veel väiksem.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kas see 41 oli ainult elekter või kõik kokku? Mul tuli augustis 40 senti kogu arve pealt.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

September koos maksudega oli börsilt 0.30 eur kwh
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Tühja sellest ostuhinnast. Tundub, et kõik, kellel just imeodavat fixpaketti ei ole, lähevad praegu (vähemalt mõneks ajaks) universaalteenusele üle. Aga mind huvitab hoopiski see, kes pakub parima tagasiostuhinnaga mikrotootja lepingut? Tagasiostul kehtib börsihind, selge see, aga küsimus on marginaalis.

Seni oli mul Alexelas 0-marginaaliga tagasiostuleping. Just sain kirja, et nüüdsest küsitakse 0.8 senti/kWh marginaali tagasiostu pealt. Augustis müüsin neile 1500 kWh toodangut ja selle koguse pealt oleks marginaal olnud 12 €!
Helistasin võrdluse mõttes Eesti Energiasse. Seal öeldi pikema jututa 0.99 senti marginaal! Kui küsisin, kas see hind on läbiräägitav ning mainisin, et konkurent pakub veidi odavamat hinda, siis käratati, et mine siis sinna kus on odavam.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Lõin aasta arvud kokku, ja sain järgmised arvud: Börsipakett, s/kWh koos KM, (sulgudes koos võrgutasu ja kõige muuga):
Jan 14,2 (17,9)
Feb 10,6 (14,4)
Mar 15,6 (18,1)
Apr 9,4 (15,1)
Mai 12,7 (19,4)
Jun 12,5 (19,8)
Jul 20,3 (27,8)
Aug 26,6 (34,3)
Sep 15,0 (22,0)
Automaatse üleviimise teavitus tuli juuli ja augusti keskmise järgi, need aga miskipärast juhtusid kõige kallimad kuud olema.
No ja nüüd ei teagi, minna üle või mitte. Samas talv on tulemas, ajastada saab ainult boilereid. Põrandakütted läksid järgi, need kütavad siis kui kütavad. Päikest ka enam pole. Ei tea ju ette, mis börsihinnad teevad.
Vast ikka kasulikum üle minna, vähemalt talveks.
Oleks vaja veel ühte liitumist, saaks ajastatavad seadmed börsi alla ja tavamajapidamine universaali alla:), osta või kõrvalkinnistu ära.
Viimati muutis jaguar3, 04 Okt 2022, 18:55, muudetud 1 kord kokku.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Septembri keskmine ostuhind 25.5 , koos võrgutasuga 34.3 senti. tabarabarapist kallim ilmselt selle pärast, et sisse sai ostetud peamiselt hommikust ja õhtust elekttrit. Müüki läks omatoodang 26.39 sendiga.

Omal sama keiss Alexelaga, mul on need eraldi liitumiste taga, aga ühine leping. Vaevalt nad liitumiskohtade lahkulöömisel teisele vana komisjoni jätavad....
Kui suvel hind 15 €/MWh peale kukub, siis läheb pool rahast müüjale.
Aga eks ega müügikulud on ka kõigi muude asjade puhula alati suuremad kui otsesed tootmiskulud..
Parfümeeriaäris pidavat pakend rohkem maksma kui pudeli sisu...

Ilmselt ei jää muud üle, kui paneele juurde panna ja rohkem tootma hakata....

PS.
Praeguseks oleks 220Energia oma sõbralemüügiga turu valitseja, kui Alexela teda üles ei oleks ostnud...
Viimati muutis trebla, 04 Okt 2022, 18:57, muudetud 1 kord kokku.
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Kas sellist trikki ei saaks teha, et võtaks endale niiöelda kaks eraldi liitumist/arvestit elektrikappi ja siis ühe paneks universaalteenuse peale ja teise börsi peale ning 3faasiline kontaktor peale arvesteid vahele ning lülitaks vastavalt vajadusele, et kummaga parasjagu odavam on, siis sealt arvesti tagant tarbiks? :D. Ütled et ala näed siin krundi nurgas mul 10 ruutmeetrit maalapp ja siia tuleb üks mikromaja tulevikus ning sellele oma liitumsit vaja, tegelikult tõstaks endale ümberlülituseks. :P
Viimati muutis new1, 04 Okt 2022, 18:59, muudetud 1 kord kokku.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

new1 kirjutas: 04 Okt 2022, 18:57 Kas sellist trikki ei saaks teha, et võtaks endale niiöelda kaks eraldi liitumist/arvestit elektrikappi ja siis ühe paneks universaalteenuse peale ja teise börsi peale ning 3faasiline kontaktor peale arvesteid vahele ning lülitaks vastavalt vajadusele, et kummaga parasjagu odavam on, siis sealt arvesti tagant tarbiks? :D.
Teist kappi sulle ei anta tavaliselt aga pole ju vajagi - see on naabrimehe värava ees juba olemas.
Räägi inimestega ! :good:
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

jaguar3 kirjutas: 04 Okt 2022, 18:19 Lõin aasta arvud kokku, ja sain järgmised arvud: Börsipakett, s/kWh koos KM
Automaatse üleviimise teavitus tuli juuli ja augusti keskmise järgi, need aga miskipärast juhtusid kõige kallimad kuud olema.
No ja nüüd ei teagi, minna üle või mitte.
Kõige paremini võtab minu arvates selle küsimuse kokku Hanschmidt-i FB postitus, mille ajalehed üles korjasid.

https://epl.delfi.ee/artikkel/120077142 ... uutumisega

Kuna EPL torkas selle (avaliku) jutu maksumüüri taha, siis viitan originaalile:
https://www.facebook.com/khanschmidt/po ... qD19TjhpUl

Alati saad börsipaketi peale tagasi minna, kui see osutub odavamaks.
jaguar3 kirjutas: 04 Okt 2022, 18:19Oleks vaja veel ühte liitumist, saaks ajastatavad seadmed börsi alla ja tavamajapidamine universaali alla:), osta või kõrvalkinnistu ära.
Ja kui palju sa selle liitumistasu eest elektrit (õigemini seda hinnavahet) tarbida saad?
kunn24 kirjutas: 04 Okt 2022, 19:03 Sama trikiga võid ju "tootjat" mängida- autotrafo vahele ja tuld. Arvatavasti neid aferiste nüüd tekib ka. Kõige lõbusam, kui omal 2 krunti kõrvuti.
Võrguettevõttes ei tööta päris idioodid. Mikrotootja on allkirja andnud lepingule, milles ta "tagab, et tootmisseade/-moodul vastab igal ajahetkel õigusaktides toodud tehnilistele nõuetele." Selle tingimuse rikkumist ei ole kuigi raske tuvastada, kui elekter voolab võrku ajal ja/või kogustes, mil tootmisseade ei saa toota või ei ole realistlikud. Sanktsioonideks on ilmselt see, et juhe tõmmatakse seinast välja võrguettevõtte poolt.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10831
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

vtl kirjutas: 04 Okt 2022, 20:24 Võrguettevõttes ei tööta päris idioodid. Mikrotootja on allkirja andnud lepingule, milles ta "tagab, et tootmisseade/-moodul vastab igal ajahetkel õigusaktides toodud tehnilistele nõuetele." Selle tingimuse rikkumist ei ole kuigi raske tuvastada, kui elekter voolab võrku ajal ja/või kogustes, mil tootmisseade ei saa toota või ei ole realistlikud. Sanktsioonideks on ilmselt see, et juhe tõmmatakse seinast välja võrguettevõtte poolt.
Kas keegi on tundnud huvi seoste osas nende ajahetkel õiguslikele tingimustele vastavatele nõuetele vajavate seadmete omamise "kohustuslikkusele"? Korruptsioon? Kas see ei viita mingisugusele "vabatahtlikusele" nagu omaaegne vabatahtlikult maiparaadil käimine?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas: 04 Okt 2022, 21:41Kas keegi on tundnud huvi seoste osas nende ajahetkel õiguslikele tingimustele vastavatele nõuetele vajavate seadmete omamise "kohustuslikkusele"? Korruptsioon? Kas see ei viita mingisugusele "vabatahtlikusele" nagu omaaegne vabatahtlikult maiparaadil käimine?
Ma ei saa hetkel päris hästi aru Sinu küsimusest?

Kui keegi läheb oma tootmisüksusega elektrivõrku, siis oleks nagu elementaarne, et see vastab kehtestatud tehnilistele nõuetele ning ei põhjusta häireid, ülepinget vms. probleeme teistele tarbijatele. Samamoodi nagu tehnonõuetele mittevastavat autot ei lubata avalikele teedele sõitma.

Elektrilevil on nimekiri testitud ja võrku lubatavatest tootmisseadmetest.
Vasta