Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

kena.... aga miskis maksuameti seisukohas "oli leitav" et ettemaks kuulub deklareerimisele...

nii et.. ?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

võhik kirjutas: 21 Veebr 2023, 08:50 kena.... aga miskis maksuameti seisukohas "oli leitav" et ettemaks kuulub deklareerimisele...

nii et.. ?
Endal selliseid "tulusid" pole - seega pole uurinud
Kui oleks, siis uuriks ja kindlasti mitte ainult maksuameti seisukohti...
Ja kindlasti üritaks vältida maksustamist so kui peaks ilmnema KINDEL seisukoht, et ettemaks kuulub maksustamisele siis ma väldiks sellist olukorda / üritaks selle tulu "pöörata samaväärseks kuluks"
Kuidas seda teha peaksin jällegi "uurima / puurima" - aga kindel oleks, et ma ei tegeleks sellega aasta lõpus vaid alguses
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Läksin börsipaketile tagasi ja veebruari arve käes.
Elektri ostuhind 9,6 senti (jaanuaris universaalteenusega 13,4 s ) pluss võrgutasud 9,5 senti teeb kokku 19,1 senti.
päevase osakaal 41%:
Samal aja müüa sai elektrit 11,1 senti/kWh neto.

Kokkuvõttes jäin veebruaris 10 euriga plussi nagu mullugi veebruaris (8 euri plussis).
Aga seda nagu mullugi vaid tänu riigiabile , mis seekord oli 29 euri,,( mullu 19 euri)
Aitäh!

Tuleb ilmselt töötada tarbimise juhtimise kallal, et jääda plussi veebruarites ka ilma riigiabita...

PS see võhiku tõstatatud teema tekitab küsimuse, et kas see riigiabi tuleb deklareerida... ?
Erinevalt taastuvenergiatoetusest pole ju selle kohta eraldi välja antud seisukohta, et see on maksuvaba ? :scratch:

Või on ?
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1984
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

UT-ga 13,4?? Kontrolli ikka veel kord.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

kunn24 kirjutas: 05 Mär 2023, 13:07 UT-ga 13,4?? Kontrolli ikka veel kord.
108,7 € / 809 kWh.
40 euri riigiabi on kah seal sees...

Ilma riigiabita oleks tulnud jaanuaris jah 19,4 senti/kWh pluss võrgutasu..

Ehk siis universaalteenuse kasutaja saab rohkem riigiabi kui börsihinna kasutaja.
Seda muidugi seepärast, et börsihind jaanuaris oli madalam kui UT (ja ka madalam kui BH veebruaris). Iseasi kuidas see minu konkreetse tarbimisprofiiliga kokku oleks langenud...
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 484
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Mul fix pakett 2025 kevadeni, 18,5 senti kWh kõik maksud ja jutud seal sees, ca 30% päevast, 70% öist tarbimist, seda seal vist torkima pole mõtet minna, börs siin vahepeal küll ilmselt odavam, ent kokkuvõttes poleks mõtet riskida vist?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

new1 kirjutas: 05 Mär 2023, 16:49 Mul fix pakett 2025 kevadeni, 18,5 senti kWh kõik maksud ja jutud seal sees, ca 30% päevast, 70% öist tarbimist, seda seal vist torkima pole mõtet minna, börs siin vahepeal küll ilmselt odavam, ent kokkuvõttes poleks mõtet riskida vist?
Sul on veel aega seedida küll ja küll vaatamiseks, mis toimuma hakkab. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1984
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

new1 kirjutas: 05 Mär 2023, 16:49 Mul fix pakett 2025 kevadeni, 18,5 senti kWh kõik maksud ja jutud seal sees, ca 30% päevast, 70% öist tarbimist, seda seal vist torkima pole mõtet minna, börs siin vahepeal küll ilmselt odavam, ent kokkuvõttes poleks mõtet riskida vist?
Ise otsustad, kuid vaata elektrikell.ee börsihindu, mis on seal toodud KOOS käibemaksuga.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

new1 kirjutas: 05 Mär 2023, 16:49 Mul fix pakett 2025 kevadeni, 18,5 senti kWh kõik maksud ja jutud seal sees, ca 30% päevast, 70% öist tarbimist, seda seal vist torkima pole mõtet minna, börs siin vahepeal küll ilmselt odavam, ent kokkuvõttes poleks mõtet riskida vist?
Võrgutasu ka seal sees?
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 484
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Kogu kupatus jah, meilile tulnud arve jagasin kWh-dega. Julgeb keegi ennustada praeguste börsihindade püsimist või suvel isegi langust? Ma suurema osa tarbin öötundidel elektrist tegelikult ja kui öösiti suvisel ajal suht nulli peaks hind vajuma, siis oleks küll kasulik praegune leping ära lõpetada ja börsi peale minna.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

new1 kirjutas: 05 Mär 2023, 23:25 Kogu kupatus jah, meilile tulnud arve jagasin kWh-dega. Julgeb keegi ennustada praeguste börsihindade püsimist või suvel isegi langust? Ma suurema osa tarbin öötundidel elektrist tegelikult ja kui öösiti suvisel ajal suht nulli peaks hind vajuma, siis oleks küll kasulik praegune leping ära lõpetada ja börsi peale minna.
Alustame sellest, et kui suur üldse tarbimine on so palju oleks "võit" kui "kogu kupatus" oleks nt poole odavam?
So mille ümber üldse "rabeled"...
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6095
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Näide börsi tunnihinna jälgimisest - boiler Celeoni releega otsib 5 odavaimat tundi ööpäevas ja põrandakütted Themo termostaatidega:
IMG_7942.jpg
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

xxx111 kirjutas: 05 Mär 2023, 23:30 Alustame sellest, et kui suur üldse tarbimine on so palju oleks "võit" kui "kogu kupatus" oleks nt poole odavam?
So mille ümber üldse "rabeled"...
Minu puhul nii palju, et kinnisvara on kulupositiivne - st jooksvate kulude asemel (energia, vesi, kanal, prügi, korstnapühkija, maamaks jne... ) on aasta lõikes jooksev tulu...
Küülaline kirjutas: 06 Mär 2023, 11:13 Näide börsi tunnihinna jälgimisest - boiler Celeoni releega otsib 5 odavaimat tundi ööpäevas ja põrandakütted Themo termostaatidega:
IMG_7942.jpg
Ja kui madalaks veebruari kWh hind sellega läks ?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

trebla kirjutas: 06 Mär 2023, 11:15
xxx111 kirjutas: 05 Mär 2023, 23:30 Alustame sellest, et kui suur üldse tarbimine on so palju oleks "võit" kui "kogu kupatus" oleks nt poole odavam?
So mille ümber üldse "rabeled"...
Minu puhul nii palju, et kinnisvara on kulupositiivne - st jooksvate kulude asemel (energia, vesi, kanal, prügi, korstnapühkija, maamaks jne... ) on aasta lõikes jooksev tulu...
Absoluutselt kontekstist välja - tõmban võrdluse remondime "energiatõhusaks" siis küttearve väiksem - aga millegipärast nii mitmelgi juhul KÜ laenumaksed suuremad kui eelnev küttekulu - eriti aktuaalne praegu tõusvate intresside keskkonnas
So enne kui rääkida "kulupositiivsest" võtaks ikka kõik arvesse...
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6095
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

trebla kirjutas: 06 Mär 2023, 11:15Ja kui madalaks veebruari kWh hind sellega läks
Veebruaris kahjuks olin ikka universaalhinnal, märtsist vahetasin tagasi börsihinnale.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1984
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Küülaline kirjutas: 06 Mär 2023, 11:13 Näide börsi tunnihinna jälgimisest - boiler Celeoni releega otsib 5 odavaimat tundi ööpäevas ja põrandakütted
Celeon kasutab Shelly asju ja korrutab hinna vähemalt 4-ga. Mingi boileri jaoks teha ligi 100 € investeering on väga pika tasuvusega, eriti, kui kohe on saada tunduvalt soodsam alternatiiv.
Lisaks ma pole uurinud, kas Celeon laseb võrgusolevate erinevate jubinate vahel saata RPC kohaseid käske. Näiteks 1-s jubinas on script, millega juhitaks ka teises kohas sissevõrgus asuvat jubinat, millel ei pruugi enam scripti olla.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6095
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

kunn24 kirjutas: 06 Mär 2023, 12:23kohe on saada tunduvalt soodsam alternatiiv ... võrgusolevate erinevate jubinate vahel saata RPC kohaseid käske
Minu oma maksis 79 €, aga milline see alternatiiv on? Ja see scriptide värk ei ole eriti minu teema. Selliste vidinate ostu ma küll mingi investeeringuna ei võta.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

tuli ka teise liitumise, kus UT, veebruari elektriarve: energia hind riigiabiga 13,62 s/kWh+ võrgutasu = 23,88.
Ilma riigiabita olnuks numbrid 19,62 ja kokku 29,88.
Abi on abiks ikka...
xxx111 kirjutas: 06 Mär 2023, 11:37
Absoluutselt kontekstist välja - tõmban võrdluse remondime "energiatõhusaks" siis küttearve väiksem - aga millegipärast nii mitmelgi juhul KÜ laenumaksed suuremad kui eelnev küttekulu - eriti aktuaalne praegu tõusvate intresside keskkonnas
So enne kui rääkida "kulupositiivsest" võtaks ikka kõik arvesse...
Miks kontekstist väljas ?
Ma ei ole näiteks pidanud maksma ei gaasiliitumise ega gaasikatla eest. Ei maksa ka gaasiseadmete korralise hoolduse eest.
Mis see teistmoodi on? Ainult niipalju, et gaasiarved on sul alati sinu makstavad... ? Või vähimalt null, kui ei tarbi.... või on siiski ka miskid "kuutasu" taolised asjad ?

KÜ ma ei ole ja remondifondimakseid kah ei ole. Intressimakseid ka ei maksa... ahjaa... päikesepaneelide aluse maa maks ei ole arvesse võetud - 61 € 18 ha peale annab nende ruutmeetrite aastakuluks kokku lisa 6,8 senti.
on risk, et see võib 10 aasta jooksul isegi viiekordistuda...

Kas inimesed peaks võtma oma gaasikatla hinna ja rehkendama kulusse, kuipalju nad seetõttu mullu börsi keskmise tõusu tõttu kaotasid? Oleksid selle asemel kütnud kõige vähem lisainvesteeringuid võtva kütteviisiga (elektriradikas) aga selle eest oleks teeninud börsil pappi. Börsitulud-elektrikulu oleks v-olla plussi jäänud, v-olla mitte ?
Börsi langusaastal oleks gaasikatlaomanikud muidugi rämedas eelises, sest see investeering ei kaota börsil raha... ?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

trebla kirjutas: 06 Mär 2023, 13:50 tuli ka teise liitumise, kus UT, veebruari elektriarve: energia hind riigiabiga 13,62 s/kWh+ võrgutasu = 23,88.
Ilma riigiabita olnuks numbrid 19,62 ja kokku 29,88.
Abi on abiks ikka...
xxx111 kirjutas: 06 Mär 2023, 11:37
Absoluutselt kontekstist välja - tõmban võrdluse remondime "energiatõhusaks" siis küttearve väiksem - aga millegipärast nii mitmelgi juhul KÜ laenumaksed suuremad kui eelnev küttekulu - eriti aktuaalne praegu tõusvate intresside keskkonnas
So enne kui rääkida "kulupositiivsest" võtaks ikka kõik arvesse...
Miks kontekstist väljas ?
Ma ei ole näiteks pidanud maksma ei gaasiliitumise ega gaasikatla eest. Ei maksa ka gaasiseadmete korralise hoolduse eest.
Mis see teistmoodi on? Ainult niipalju, et gaasiarved on sul alati sinu makstavad... ?

KÜ ma ei ole ja remondifondimakseid kah ei ole. Intressimakseid ka ei maksa... ahjaa... päikesepaneelide aluse maa maks ei ole arvesse võetud - 61 € 18 ha peale annab nende ruutmeetrite aastakuluks kokku lisa 6,8 senti.
on risk, et see võib 10 aasta jooksul isegi viiekordistuda...

Kas inimesed peaks võtma oma gaasikatla hinna ja rehkendama kulusse, kuipalju nad seetõttu mullu börsi keskmise tõusu tõttu kaotasid? Oleksid kütnud kõige vähem lisainvesteeringuid võtva kütteviisiga (elektriradikas)
aga selle eest oleks teeninud börsil pappi. Börsitulud-elektrikulu oleks v-olla plussi jäänud, v-olla mitte ?
Börsi langusaastal oleks gaasikatlaomanikud muidugi rämedas kasumis, sest see investeering ei kaota börsil raha... ?
Loomulikult on KÕIK kulud kulude komponent...
Sh Sinu PV maksumus, et "saada tulu" on kulude komponent...
Ja "tulu" tekib siis kui kogutulud ületavad kogukulusid...
See, et mingil hetkel on jooksvad laekuvad summad suuremad kui jooksvad välja minevad summad ei tähenda veel tulu
KÜ tõin analoogiks mitte ei väitnud, et Sinul nii on
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

ma räägin jooksvatest kuludest... kui neid ei pea maksma, siis ongi "jooksvakuluvaba" ehk katab jooksvad kulud.
Kütteseade on hoone osa...nagu ka trepp ja uks.
Ka trepi pealt saaks ehitades kokku hoida ja ronida tuppa mööda redelit läbi akna.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kütteseade + küttekulud vs kütteseade + PV soetus + diskonto +/- küttekulud teatud aja lõikes
Nii lihtne ongi...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 06 Mär 2023, 16:11 Kütteseade + küttekulud vs kütteseade + PV soetus + diskonto +/- küttekulud teatud aja lõikes
Nii lihtne ongi...
Samamoodi saaks hinnata: redelit - treppi - lifti (püsikulu).
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

ping kirjutas: 06 Mär 2023, 16:58
xxx111 kirjutas: 06 Mär 2023, 16:11 Kütteseade + küttekulud vs kütteseade + PV soetus + diskonto +/- küttekulud teatud aja lõikes
Nii lihtne ongi...
Samamoodi saaks hinnata: redelit - treppi - lifti (püsikulu).
:hello:
Aga hinda - kes takistab?
Ega siis ka oma PV võid hinnata täpselt nii nagu soovid...
Mina lihtsalt teisiti ei oska...
indre
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 06 Mär 2023, 21:07

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas indre »

Palju segadust, kui suureks oleks kujunenud arved ühe või teise elektripaketiga.
Siin üks võrdlus jaanuari ja veebruari hindade põhjal:
Pilt
https://tarkhoone.ee/blog/kas-lulituda- ... arts-2023/

Näiteks sõlmisin eelmise aasta juunis fikseeritud paketi 15,9 s/kWh koos KM, mis hakkas kehtima augustist. Perioodil august-detsember 2022 oli võit kokku 600 € (!!!) võrreldes tunnipõhise börsipaketiga. Nüüd aga maksan veidi peale võrreldes börsihindadega. Eks näis mis järgmine talv toob - kui säilib praegune öise ja päevase tunnihinna suur erinevus ning hinnad samas suurusjärgus, maksan veidi leppetrahvi ja vahetan ilmselt tagasi börsile.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1984
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Vasta