Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Hüvitamisele läheb 80% üle mingi piiri ehk austatet vtl peaks vaatama täpsustatud jutu hüvitamise kohta.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 01 Veebr 2023, 11:39 Hüvitamisele läheb 80% üle mingi piiri ehk austatet vtl peaks vaatama täpsustatud jutu hüvitamise kohta.
https://mkm.ee/energiakulude-huvitised

(Toetused) kehtivad tarbijatele perioodil 1. oktoobrist 2022. aastal kuni 31. märtsini 2023. aastal tarbitud energia eest väljastatud arvetele. Toetused on automaatsed ehk müüja vähendab juba kodutarbijatele laekuvatelt energiaarvetelt ise elektri, gaasi või kaugkütte ühikhinda.

[…]

Elektri kodutarbijale kompenseeritakse kuu keskmisest käibemaksuta elektrienergia hinnast, mis ületab 8 senti kilovatt-tunni (kWh) kohta, kuni 5 senti/kWh.
Näiteks kui tarbija ostab elektrienergiat kuu keskmise hinnaga 15 senti/kWh, siis kompensatsiooni abil oleks tarbija poolt makstav hind 10 senti/kWh.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ok, ajasin gaasihinna kompenseerimisega segi. Ei osanud eeldada, et elektri puhul on teine reeglistik kuigi kompenseerimise lävend on sama: 8 s/kWh= 80 €/MWh.

Gaasi puhul:
Gaasi kodutarbijale kompenseerib riik 80 protsenti kuu keskmise gaasihinna sellest osast, mis ületab käibemaksuta 80 eurot/MWh ehk 0,8264 eurot kuupmeeter. Seejuures kompenseeritakse maksimaalselt kuni 2,6 MWh (ehk 251,7 kuupmeetrit) tarbimist, mis on keskmise eramu kuine gaasitarbimine.
----------
Kuid börsipaketi puhul tekib kohe küsimus, millist hinda võetakse 8 s lävendi puhul arvesse:
-kas börsi kuu keskmine,
-kas börsi kaalutud keskmine (oletame näiteks, et kodanik tarbis vaid siis, kui börsihind oli 15 s, kuid börsihinna keskmine tuli alla 8 s,
-kas kompenseeritakse ka siis, kui kodanik tarbis vaid börsi alla 8 s hinnaga ajal, kuid börsi kuu keskmine oli üle 8 s,
-või on veel mingid variandid? Näiteks, et börsipaketi valinul ei kompenseerita midagi, kuigi ma seda kuskilt ei lugenud.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Gaasi puhul (börsipakett) võetakse arvesse kuu keskmine ja kompensatsioon tuleb (või ei tule) sealt...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Kuidagi väke huvi on muutmise vastu, kui ainult 5% muudab?
Kas elektrihind ei ole enamusele veel piisavalt valus või lihtsalt ei osata seisukohta võtta?
Eesti Energia energiatoodete juht Armen Kasparovi sõnul on universaalteenusel praegu 220 000 klienti. Neist suur osa liideti automaatselt 1. jaanuaril, kuna detsembri lõpuga said neil senised lepingud läbi.
Tarbijad on hakanud börsihinna langusele tasapisi reageerima. Viimase kahe nädalaga on universaalteenuselt lahkunud umbes 4500 klienti.
"Me ise arvame, et umbes sama palju kavatseb veel kahe nädala jooksul sealt lahkuda," ütles Kasparov. "Täna me näeme oma nõustamiskeskuses päris palju pöördumisi sel teemal ja kliendid valivad fikseeritud lepinguid ja börsilepinguid, mis on täna soodsamad kui universaalteenus."

Universaalteenuselt börsipaketile minnes ei võta inimesed ka kuigi suurt riski. "Kui täna klient otsustab, et ta tahab universaalteenusest loobuda, siis seitsme päeva pärast on tal võimalik liituda juba järgmise paketiga, olgu see börsipakett või fikseeritud pakett. Ja siis uuesti seitsme päeva jooksul loobuda sellest paketist ja tagasi tulla universaalteenusele," ütles Kasparov.

Praegu kehtiva seaduse järgi võib klient niimoodi börsipaketi ja universaalteenuse vahel pendeldada kuni 2026. aastani.

https://www.err.ee/1608868469/kahe-nada ... 00-klienti
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

"Ma ei soovitaks kellelgi sõlmida praegu suurte trahvidega 7-10-aastast lepingut hinnaga 13 senti, mis oleks natuke alla universaalteenuse hinna (mis on 15 senti kilovatt-tunnist – toim.)," rääkis Liive "Vikerhommikus". Liive sõnul oleks tema jaoks maksnud sellise lepingu ennetähtaegne lõpetamine 7500 eurot.

https://www.err.ee/1608870293/liive-hoi ... 00%20eurot.

Nagu näha, siis leppetrahvi summa on muutuv ja sõltub aastatarbimisest.
Aastatarbimisel 2000-5000kWh on trahvisumma ainult 100eur aasta kohta aga 10 000-50 000kWh tarbimise korral on juba 1000eur aasta kohta.

Ehk tarbimise suurenemisel 4900kWh'lt - 10100kWh'ni, suureneb rahvisumma ca 10 korda ja seab elektriautoomanikud keerulise valiku ette.
Alla 2500kWh tarbival väiketrbijal on trahv 48eur/aasta kohta.
EE_TRAHVISUMM.png
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 414
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

vtl kirjutas: 01 Veebr 2023, 11:19
Rein Sa kirjutas: 01 Veebr 2023, 10:34 "Kahe artikli avaldamise vahe ~5h. Mine võta siis kinni, kas kukub või tõuseb. Mõlemale evangelistile leiab oma loo."
Mine vaata ise ja võrdle: https://www.nordpoolgroup.com/en/Market ... view=table
Jutt oli pikemast trendist tulevikus, mitte ainult järgmise päeva hinnast
kunn24 kirjutas: 01 Veebr 2023, 10:52 Andmetega leiabki oma loo, kui muuta nende valiku ja esitamise tingimusi. Et nad oleksid võrreldavad, tuleb täpselt paika panna esitamise ja valiku kriteeriumid. Ka KäibeMaks andmetes on oluline välja tuua. Elektrikell.ee graafikus on see sees. UT elektrihind on 18,49 S/kWh koos km-ga. Ehk selle portaali graafikul on hea hindu võrrelda ja iga1 võib siis koostada oma kaalutud tarbimise tabeli ja leida omale meelepärase kaalutud keskmise elektrihinna, mille põhjal saab juba väita, kas tõusis, seisis või langes.
Siinkohal tuleb veel sisse arvata riigipoolne kompensatsioon. Kui hetke börsihind on näiteks 8 s + km = 9.6 s/kWh ja UT hind 15.4 s + km = 18.5 s/kWh, siis esimesel juhul ei hüvitata midagi, aga teisel juhul hüvitatakse 5 senti ja lõpphind tuleb koos käibega (15.4 - 5) x 1.2 ca 12.5 s/kWh.

Ehk kui ilma hüvitiseta tuleks hinnavahe börsi ja UT vahel ligi 9 senti, siis hüvitisega koos alla 3 sendi.
kunn24 kirjutas: 01 Veebr 2023, 10:52Kuid BNS-i lugu pole ümber lükanud väidet:"tarbijad loobuvad universaalteenusest". Inimene võtab loost enam vastu sellist infot, mis teda erutab.
Küsimus on selles, kas tarbijad loobuvad universaalteenusest börsihinna kasuks või sõlmivad pikaajalise fixhinnaga paketi.
Kui tahad teada tulevikuhinda, siis mine selgelnägija juurde :). Seal ei ole mitte ainult homne hind, vaid 8 päeva oma on näha ja kui vaatad pidevalt, siis näed ka trendi. Tulevikku ei näe keegi ette.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Vaatasin EE portaalist veebruari tarbimise andmeid ja harjutasin Exeliga. Tulemused:
EE arvestus 02.2023.JPG
Exeli algus 02.2023.png
Exeli algus 02.2023.png (4.2 KiB) Vaadatud 983 korda
Exeli koond 02.2023.png
Exeli koond 02.2023.png (7.18 KiB) Vaadatud 983 korda
Sain selgust, et EE arvestab kenasti börsihinnaga tunni kaupa, esitab oma portaalis tulemused ja börsihinna (Bh) koos KM-ga, millest ei iitsata sõnangagi ja tulemused klapivad.
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Kaudselt on ka küsimus, mida oma rahaga enam hindad- stabiilsust (kindlasti suhtelist) või ebastabiilsuse suurenemist(mis samas võib ka keskmise hinna alla tuua)?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 03 Veebr 2023, 19:09 Vaatasin EE portaalist veebruari tarbimise andmeid ja harjutasin Exeliga. Tulemused:
EE arvestus 02.2023.JPG

Exeli algus 02.2023.png

Exeli koond 02.2023.png

Sain selgust, et EE arvestab kenasti börsihinnaga tunni kaupa, esitab oma portaalis tulemused ja börsihinna (Bh) koos KM-ga, millest ei iitsata sõnangagi ja tulemused klapivad.

Kas esimesed isiklikud kogemused börsipaketiga?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Enne Ut-d oli ka. Nüüd hakkasin huvi pärast kontrollima, mida EE veebis esitab, kui hästi klapib jne. Sain veendumuse, et ma saan EE poolt esitatud 2 numbri alusel kenasti rehkendada börsihinna kaalutud keskmise koos KM-ga ja võrrelda UT-ga (18,49).
Viimati muutis kunn24, 05 Veebr 2023, 00:57, muudetud 1 kord kokku.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Jaanuari arves oli UT-ga elektrihind 103,5 (arvutasin KM-i juurde vastavale arvereale) ja Tarbmisajaloos EE veebis näitas börsihinnaga 68,18 € koos KM-ga. Seega UT-ga sain pügada 35 € koos KM-ga.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kuidas sa börsihinna tunnihindadelt riigiabi maha arvestasid ?
Mul oli UT elektrihind 13,44 senti, Nordpooli jaanuari keskmine börsihind oli 99,27.. ehk koos km-ga olnuks 11,9 sendi kanti.

Kui mullu jaanuaris sai elektritootmise eest 76 euri siis tänavu vaid 74 euri, ehkki toodangut oli 22% rohkem.
Hinnad on langustrendis.. :write:
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ma ei arvestanud riigiabi maha, sest EE oma veebis näitab ka börsi kaalutud hinda riigiabi maha võtmata. Eeldada võib, et kui börsihinnaga arve tulnuks, arvestataks enam- vähem samuti maha.

Reegel on eespool esitatud:
Elektri kodutarbijale kompenseeritakse kuu keskmisest käibemaksuta elektrienergia hinnast, mis ületab 8 senti kilovatt-tunni (kWh) kohta, kuni 5 senti/kWh.
Trebla kirjutas:
Hinnad on langustrendis..
Börsi reaalset hinda saab võtta vaid kaalutuna oma tarbimise vaatevinklist. Näiteks täna hommikul oli kell 7-8 hind alla 6 s koos KM-ga. Kui ma tarbinukski ainult sel ajal ja muul ajal null, tulnukski mul arvel see hind.Lihtne asi, ei pea ju pikalt selle ümber jutustama? Nagu eelnevalt kontrollarvutusega näitasin, esitabki EE Tarbimisajaloo juures börsi kaalutud keskmise hinna koos KM-ga.

Julgen väita, et võrreldes jaan 2023 on börsishind kaalutud keskmisena veebruari alguses veidi tõusnud. Aga see on minu tarbimisprofiiliga. Sinu oma võib olla ka langustrendis. Seda enam, kui võrdled eelmise aasta jaanuariga ja teed järeldusi oma PV tootmise kohta.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Imelik kirjutas: 03 Veebr 2023, 20:53 Kaudselt on ka küsimus, mida oma rahaga enam hindad- stabiilsust (kindlasti suhtelist) või ebastabiilsuse suurenemist(mis samas võib ka keskmise hinna alla tuua)?
Vastus peaks olema seal, kus tõenäoliselt sain UT-ga jaanuaris pügada.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 05 Veebr 2023, 00:49 Jaanuari arves oli UT-ga elektrihind 103,5 (arvutasin KM-i juurde vastavale arvereale) ja Tarbmisajaloos EE veebis näitas börsihinnaga 68,18 € koos KM-ga. Seega UT-ga sain pügada 35 € koos KM-ga.
Börsipaketti kasutades peab olema valmis, et sellega võib suurema tarbimise puhul ühe päevaga 35eur ülemaksta.
Elektriauto omanikud räägivad elektri kuukuludest suurusjärgus 3500kWh ühes kuus ja hoone küttevajadusest isegi 200kWh ühes külmal päeval.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Seda minagi ütlesin, et kõik sõltub tarbimisprofiilist. Kes ostab poest kastiga kallist brändit, kes lepib 1 odava õllega või ostab sama õllet kastidega ja kujutab ette, et on brändi. ;)
Kui ennast talitseda ei suuda, võib ju kiusaja vahele pista. Siin foorumiski asi üles pandud viewtopic.php?p=423367#p423367
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

EG reklaamib, et gaasi on küll ja hind tuleb allapoole https://www.gaas.ee/post/talvele-turval ... aheb-alla/
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 09 Veebr 2023, 18:21 EG reklaamib, et gaasi on küll ja hind tuleb allapoole https://www.gaas.ee/post/talvele-turval ... aheb-alla/
26. oktoobri 2022 artikkel?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

vtl kirjutas: 10 Veebr 2023, 10:11
kunn24 kirjutas: 09 Veebr 2023, 18:21 EG reklaamib, et gaasi on küll ja hind tuleb allapoole https://www.gaas.ee/post/talvele-turval ... aheb-alla/
26. oktoobri 2022 artikkel?
Mis näitab, et oligi nii...
Ja nö asjakohane ka täna...
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

xxx111 kirjutas: 10 Veebr 2023, 10:35Mis näitab, et oligi nii...
Ja nö asjakohane ka täna...
See, et kardetud ja ennustatud suur külm on siiani keskmisest soojemaks talveks osutunud, on siiski tagantjäreletarkus. Kui teaks ette, kuskohas kukud, siis läheks ja paneks sinna enne padja maha, eksole.

Hõisata on siiski veidi vara. Jah, praegu on mahutid täis, aga me ei tea, kas nad ka täis jäävad ehk gaas on midagi, mida peab pidevalt torust peale tulema. Stabiilsusest saame rääkida ehk mõne aasta pärast.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

vtl kirjutas: 10 Veebr 2023, 10:48
xxx111 kirjutas: 10 Veebr 2023, 10:35Mis näitab, et oligi nii...
Ja nö asjakohane ka täna...
See, et kardetud ja ennustatud suur külm on siiani keskmisest soojemaks talveks osutunud, on siiski tagantjäreletarkus. Kui teaks ette, kuskohas kukud, siis läheks ja paneks sinna enne padja maha, eksole.

Hõisata on siiski veidi vara. Jah, praegu on mahutid täis, aga me ei tea, kas nad ka täis jäävad ehk gaas on midagi, mida peab pidevalt torust peale tulema. Stabiilsusest saame rääkida ehk mõne aasta pärast.
Jah, kõik õige...
Aga kehtib mitte ainult gaasi vaid ka kõige muu kohta...
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Et viia siinse foorumi teema alla, siis langev gaasihind oligi põhjus miks ma veebruarist elektri börsihinnale tagasi kolisin... Veebruari esimised päevad küll erilist optimismi ei sisendanud...
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

vtl kirjutas: 10 Veebr 2023, 10:11
kunn24 kirjutas: 09 Veebr 2023, 18:21 EG reklaamib, et gaasi on küll ja hind tuleb allapoole https://www.gaas.ee/post/talvele-turval ... aheb-alla/
26. oktoobri 2022 artikkel?
Mulle tuli EG poolt meilile allolev spämm, milles oli ülaltoodud viide. Lugesin spämmi diagonaalis üle ja viskasin viite siia eeldades, et nii ongi. Edaspidi luban selliste "uudiste" transleermisest hoiduda. Spämm ise selgitavas mõttes:
Hea gaasiklient


Sügisel, küttehooaja eel sain oma blogipostitust Eesti Gaasi kodulehel alustada kauaoodatud sõnadega – „gaasi maailmaturu hinna asjus on häid uudiseid, gaasi hind läheb alla“. Eeldasin tollal, et kui uued tarnijad ja tarneteed paika saavad ning hirm gaasihinnast välja läheb, on võimalik talvega enam-vähem mõistlikult hakkama saada.



Et aga gaasi hind päris samas tempos hakkab alla tulema nagu ta varem üles oli läinud, ei julgenud prognoosida vist ka kõige suuremad optimistid. Tuleb olla tänulik keskmisest soojemale ilmale ja sellest tulenevalt väiksemale gaasivajadusele, samuti äritarbijate paindlikkusele energiaallikaid asendada ja kombineerida. Gaasifirmad omalt poolt, nii meie Eestis kui teised mujal Euroopas, on andnud endast maksimumi ning teinud loetud kuude jooksul täispöörde läände.



Kõik see on võimaldanud meil klientidele pakutavat gaasihinda alla tuua. Alates veebruarist on gaasi hind meie koduklientidele senisest üle poole soodsam. Me oleme jõudnud tagasi sõjaeelsele hinnatasemele ning gaasiga on praegu taas soodsam kütta ja toota kui näiteks kerge kütteõli või vedelgaasiga. Ka autosõit on CNG-ga juba odavam kui bensiiniga.



Jah, ka tänane hind pole veel nii madal kui ideaalis sooviksime, kuid siiski palju mõistuspärasem tase 2022. aastal kogetust. Põhiline on see, et turg ja hind on normaliseerumise kursil. Kui läheb nii nagu tänased prognoosid näitavad, võib hinnarahu kestma jääda pikemalt, järgmise kevadeni, et sealt edasi veel madalamatele tasemetele liikuda.


Meie varustuskindluse olukord on väga hea. Toome nüüd gaasi läänest ja laevadega. Kui eelmisel aastal hankisime klientidele viis suurt laevatäit veeldatud maagaasi, siis tänavu kavatseme kuni sügiseni tuua juba kümme LNG tarnet. Jaanuaris toimetas Equinori gaasitanker Isabella Leedu Klaipeda sadamasse selle aasta esimese laevatäie Ameerika Ühendriikide päritolu LNG-d. Märtsis toome Klaipedasse veel kaks lasti. Teises ja kolmandas kvartalis on meil aga kokku lepitud seitse tarneakent Soome Inkoo terminali. Koostöö siinse piirkonna mõlema suure LNG terminali ning Läti gaasihoidlaga annab meile tarnekindluse ja stabiilsuse.

Täna, küttehooaja keskel saame öelda, et gaasi hind pole mitte ainult alla läinud, vaid märgid näitavad, et maagaas tervikuna teeb comebacki. Mitmed meie suured ärikliendid, kes vahepeal alternatiivseid kütuseid kasutasid, on pöördumas gaasile tagasi. Ka kodude jaoks jääb gaas mugavaks ja mõistlikuks energiaallikaks. Gaasil on täita oluline roll Eesti energiaportfellis ja rohepöördes, kuna just gaas on taastuvenergia kõige loomulikum liitlane – puhas, paindlik ja kindlalt olemas.

Lugupidamisega

Margus Kaasik

Eesti Gaasi juhatuse esimees
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

trebla kirjutas: 10 Veebr 2023, 11:34 Et viia siinse foorumi teema alla, siis langev gaasihind oligi põhjus miks ma veebruarist elektri börsihinnale tagasi kolisin... Veebruari esimised päevad küll erilist optimismi ei sisendanud...
Mis asi optimismi ei sisenda:
Vasta