Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10824
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

vtl kirjutas: 04 Sept 2022, 21:10 Sentidest räägid sina. Mina räägin ca 540 eurost see kuu. Aga maksma läks see jura veidi alla kümpi.
Ja kui meie elektriarvel ei oleks taastuvenergiatasu, siis millisest arvust räägiksime siis? :scratch: Ei midagi isiklikku, lihtsalt küsimus. Minu suhtmist "rohetoetuste" saajatesse teiste arvelt, kelledel selline võimalus puudub, sa tead. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas: 04 Sept 2022, 21:21
vtl kirjutas: 04 Sept 2022, 21:10 Sentidest räägid sina. Mina räägin ca 540 eurost see kuu. Aga maksma läks see jura veidi alla kümpi.
Ja kui meie elektriarvel ei oleks taastuvenergiatasu, siis millisest arvust räägiksime siis? :scratch: Ei midagi isiklikku, lihtsalt küsimus.
Kui meie elektriarvel ei oleks taastuvenergiatasu, siis räägiksime täpselt samasugusest arvust. Ehk siis kui teie ostate elektrit 36 senti kWh, siis mina samal ajal müün elektrit 36 senti kWh. Korruta see 1500 kWh läbi ja saadki 540 €.

Ma olen sellest (taastuvenergia tasust) juba korra Sulle kirjutanud, aga kordame siis üle. Need, kes said oma jaama enne 2020 aasta lõppu püsti, saavad seaduse järgi Eleringilt järgmised 12 aastat iga müüdud kWh pealt toetust 5.37 s/kWh.
Ma ei tahaks nüüd Sinu haava peale soola raputada, aga paraku on nii, et see toetus (antud juhul 0.0537 * 1500 = 80 €) laekub kusagil peale 25. kuupäeva LISAKS minu poolt müüdud elektrile (540 €) ja seda ma enne isegi ei arvestanud. Unustasin ära, vabanda :)
Urmas kirjutas: 04 Sept 2022, 21:21Minu suhtmist "rohetoetuste" saajatesse teiste arvelt, kelledel selline võimalus puudub, sa tead. ;)
See võimalus oli kõigil olemas, kes enne 2020 a oma mikrotootmise käiku lasid. Ka sinul.
Ma mõistan eestlase kadedust, et "miks tema saab, aga mina ei saa" ja ka seda, kui oluliselt see ÜKS sent taastuvenergia toetust kilovati kohta sinu elektriarvet suurendab. Aga sellegipoolest proovi mõista seda, et tänu kõikidele nendele inimestele, kes enne 2020 (kui elektri müügihinnad olid hoopiski teised) võtsid riski ja paigaldasid endale päikesejaamad, on meil 9 kuud aastas päevasel ajal oluliselt suurem tootmine ja tootmise tipptundidel (ehk keskpäeval) on ka börsihind madalam justnimelt selle tõttu. Ehk võit sellest toodetud lisaenergiast on kõigil suurem, nii tootjatel kui tarbijatel.

Kuna Sa aga süüdistasid mind teiste arvelt elamises, siis küsin sinult niipidi - kui Sina oleksid 2020 oma päikesejaama misiganes põhjustel püsti pannud, kas Sa oleksid siis oma (seadusega ette nähtud) toetusest loobunud ja sirge seljaga öelnud, et "mina küll teiste arvelt ei ela"?
Viimati muutis vtl, 04 Sept 2022, 22:25, muudetud 2 korda kokku.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

täpsustuseks- need, kes jäid vahemikku 01.07.2020 - 31.12.2020 , ei saa ilmselt 12 aastat.
Enne leitakse , et sedasorti jaamad on enese kenasti ära tasunud ja ülekompenseerimise vältimiseks lõpetatakse toetuse maksmine ära.
Esmalt peaks see moment kätte jõudma kobarjaamadel, .. eks varsti saab siis kuulda...

2020 paigaldusbuumi jaamadest jäi II poolaastasse vist küllaltki suur osa?
Viimati muutis trebla, 04 Sept 2022, 22:26, muudetud 1 kord kokku.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

trebla kirjutas: 04 Sept 2022, 22:17 täpsustuseks- need, kes jäid vahemikku 01.07.2020 - 31.12.2020 , ei saa ilmselt 12 aastat.
Enne leitakse , et sedasorti jaamad on enese kenasti ära tasunud ja ülekompenseerimise vältimiseks lõpetatakse toetuse maksmine ära.
Esmalt peaks see moment kätte jõudma kobarjaamadel, .. eks varsti saab siis kuulda...
Jah, see info on teemagruppidest juba läbi jooksnud. Algne põhjendus oli küll toetus ära võtta nendelt (kobar)jaamadelt, mis on ehitatud ainult müügiks, mitte omatarbe katmiseks, aga ma ei imestaks karvavõrdki, kui ühel kenal päeval leitakse, et ka väikesed (<15kW) jaamad teenivad täna liialt palju.

Noh, kui see elektrihind sama kõrgele jääb, siis ei muuda selle toetuse olemasolu üldist pilti kuigi palju.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Omatarvet katvad jaamad müüvad niikuinii ju välja omatarbe võrra vähem... samas võidavad nad sisseostu puudumise tõttu omatarbelt ka võrguteenuse ja maksud.

Mõnel pool makstakse toetust ka oma tarbeks kulutatud elektri eest, ehk pead teada andma, palju sa tootsid.
Samas võrku antud elektri enese eest aga makstakse väga niru tariifi järgi..
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

trebla kirjutas: 04 Sept 2022, 22:30 Omatarvet katvad jaamad müüvad niikuinii ju välja omatarbe võrra vähem... samas võidavad nad sisseostu puudumise tõttu omatarbelt ka võrguteenuse ja maksud.
Antud juhul pidasin ma silmas majapidamise aastatarvet kokku. Reeglina on ju suvel tarbimine väiksem ja müüd ülejäägi võrku. Talvel ostad jällegi võrgust tagasi. Sama asi päevase tootmise ja õhtuse tarbimisega.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

vtl kirjutas: 04 Sept 2022, 21:10 Sentidest räägid sina. Mina räägin ca 540 eurost see kuu. Aga maksma läks see jura veidi alla kümpi.
Eurodest võime rääkida siis kui see jura on ennast ära tasunud ja kokkuvõttes normaalset kasumit hakanud tootma. :hello: Ärme unusta, et paneelid vananedes hakkavad ka vähem tootma ja inverterites jms elektroonikas komponendid väsivad ja hakkavad üles ütlema. Ja kas selle 540 eur pealt tulumaks ka läheb või on see juba maha arvestatud?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10824
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

vtl kirjutas: 04 Sept 2022, 21:35 Ma olen sellest (taastuvenergia tasust) juba korra Sulle kirjutanud, aga kordame siis üle. Need, kes said oma jaama enne 2020 aasta lõppu püsti, saavad seaduse järgi Eleringilt järgmised 12 aastat iga müüdud kWh pealt toetust 5.37 s/kWh.
Ma ei tahaks nüüd Sinu haava peale soola raputada, aga paraku on nii, et see toetus (antud juhul 0.0537 * 1500 = 80 €) laekub kusagil peale 25. kuupäeva LISAKS minu poolt müüdud elektrile (540 €) ja seda ma enne isegi ei arvestanud. Unustasin ära, vabanda :)
Ei, see ei ole soola raputamine, olen sellega leppinud kui paratamatusega ja selle toestuste raha maksavad nagunii kinni mu teenuste tellijad, sest mitte ükski koalitsioonipartei või opositsioonipartei seda ei tee(me lihtsalt ei mahu toetuste saajate mõiste alla) . Minu arusaamine roheärist(toetused) on vist natuke teistmoodi ehk see ei tohiks toimuda nende arvelt, kelledel sellist võimlust ei ole.
vtl kirjutas: 04 Sept 2022, 21:35 Kuna Sa aga süüdistasid mind teiste arvelt elamises, siis küsin sinult niipidi - kui Sina oleksid 2020 oma päikesejaama misiganes põhjustel püsti pannud, kas Sa oleksid siis oma (seadusega ette nähtud) toetusest loobunud ja sirge seljaga öelnud, et "mina küll teiste arvelt ei ela"?
AKF vtl, palun ära võta seda minu "süüdistust" kõikide elektritarbijate arvelt kasu kasu saamises isiklikult. Ma saan väga hästi aru, et need toetused määrati valitsuse tasemel ja sa ei saa sinna mitte midagi parata. ;)
Ausalt öeldes ma ei teagi, miks me ei ole siiani maale paneele paigaldanud, kuigi meil on seal selleks ruumi sitaks selle sõna otses mõttes. :scratch: No ju vist ei ole sellist "juudilikku/mulgilikku" mõtlemist, mis teha. ;) Mis teha, minu ajutegevus ei suuda ära seedida asjasse mitte puutuvate inimeste kohustust toetada minu äri. Ju oskan oma töö eest nii palju raha küsida, et suudame elektirarveid(sealhulgas kellegi kasu, millest meie pere jaoks on ainult siiani aru saamatu kulutuste rida) ära maksta, end normaalselt ja tervislikult ära toita(poes vaatame hinda, ka allahinnatud sektsioonist tooteid, kuid ostame vahest ka seda, mis on kallis, kuid maitsev), käia vähemalt korra aastas soojal maal puhkusel ehk meie elukvaliteet ei ole siiani kannatanud(va "koroonaepideemia ajal).
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Urmas kirjutas: 04 Sept 2022, 23:05 Ausalt öeldes ma ei teagi, miks me ei ole siiani maale paneele paigaldanud, kuigi meil on seal selleks ruumi sitaks selle sõna otses mõttes. :scratch: No ju vist ei ole sellist "juudilikku/mulgilikku" mõtlemist, mis teha. ;)
Õige juut ka sellise s*ta investeeringuga ei hakkaks üldse tegelemagi. See on mõeldud lollikestele, kellelt on vaja raha käest ära võtta. :wave:
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Ac457765 kirjutas: 04 Sept 2022, 22:59Eurodest võime rääkida siis kui see jura on ennast ära tasunud ja kokkuvõttes normaalset kasumit hakanud tootma. Ärme unusta, et paneelid vananedes hakkavad ka vähem tootma ja inverterites jms elektroonikas komponendid väsivad ja hakkavad üles ütlema. Ja kas selle 540 eur pealt tulumaks ka läheb või on see juba maha arvestatud?
Ma küll ei saa ise ka aru, miks ma pean triviaalseid käibetõdesid selgitama, aga olgu peale...

Jah, paneel väsib vananedes. Suurusjärk on ca 0.5% aastas. Vähegi nimega paneelitootjad garanteerivad, et 25 aasta möödudes on säilinud vähemalt 80% nimivõimsusest.

See jutt, et inverter väsib 5... aasta möödudes ja vajab väljavahetamist on tekkinud ilmselt hiinakate levimisega. Odavad ja aladimensioneeritud komponendid ning olematu jahutus - siis pole ime, kui see vastu ei pea.

Samas näiteks Fronius (Austria tootja, kellel on aastakümnete kogemus võimsate keevitusinverterite tootmisel) annab oma inverteritele 7 aastat tootjagarantiid.
SMA (Saksa) inverter töötab Meesakul juba 10 aastat ja null probleemi.

Kui müügist saadud raha välja võtad, siis tuleks selle pealt ka tulumaksu maksta. Kas seda ka kontrollitakse, ei tea.
Kui see raha jääb ettemaksuna talviseks perioodiks, siis tulumaksu maksma ei pea.

Ettevõtjal (sh. füüsilisest isikust ettevõtjal) on õigus kõik elektritootmisega seonduvad kulud maha arvata, sealhulgas jaama soetamisega ja ehitamisega seotud kulud) ning maksustamisele läheb kasum.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Ac457765 kirjutas: 04 Sept 2022, 23:12Õige juut ka sellise s*ta investeeringuga ei hakkaks üldse tegelemagi. See on mõeldud lollikestele, kellelt on vaja raha käest ära võtta.
Mõeldud lollikestele? Sellise steitmendi peale peaks ilmselt küsima, kas kingad hõõruvad? Naine ei anna kätte? Riist on liiga pisikene? Enesekindlus on nii madal, et kogu aja on tarvis tõestada, et Sinu otsused või tarbimisvalikud on õige(ma)d?

Nagu me kõik oleme ammu aru saanud, ostab foorumlane ac457765 fikseeritud hinnaga elektrit ning päikesepaneele ega muud "jura" ei oma. Seega ei peaks tal ka asja olema teemadesse, kus räägitakse börsihinnast ja/või elektritootmisest. Aga ei - kasutaja profiili vaadates on tema kõige aktiivsem teema just "Avatud elektriturg - minu esimene leping" (75 postitust), kus ta käib ennast näitamas ja teisi õpetamas?
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas: 04 Sept 2022, 23:05...Ausalt öeldes ma ei teagi, miks me ei ole siiani maale paneele paigaldanud, kuigi meil on seal selleks ruumi sitaks selle sõna otses mõttes. :scratch: No ju vist ei ole sellist "juudilikku/mulgilikku" mõtlemist, mis teha. ;) Mis teha, minu ajutegevus ei suuda ära seedida asjasse mitte puutuvate inimeste kohustust toetada minu äri.
Ühesõnaga, Sa Urmas tahad praegu tõsimeeli väita, et ei ole päikesejaama ehitanud sellepärast, et "sinu ajutegevus ei suuda ära seedida asjasse mitte puutuvate inimeste kohustust toetada sinu äri" :roll:

No aga pole probleemi. Esiteks tänasel päeval alustav mikrotootja enam taastuvenergia toetust ei saa. Seega võid sirge selja ja ausa südamega tootma hakata ja "asjasse mittepuutuvad inimesed" sind selle juures ei toeta.
Teiseks ei ole ka elektri müügi kohustust. Võid ka rajada tootmisüksuse puhtalt oma tarbeks.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

vtl kirjutas: 04 Sept 2022, 23:28Vähegi nimega paneelitootjad garanteerivad, et 25 aasta möödudes on säilinud vähemalt 80% nimivõimsusest.

See jutt, et inverter väsib 5... aasta möödudes ja vajab väljavahetamist on tekkinud ilmselt hiinakate levimisega. Odavad ja aladimensioneeritud komponendid ning olematu jahutus - siis pole ime, kui see vastu ei pea.

Samas näiteks Fronius (Austria tootja, kellel on aastakümnete kogemus võimsate keevitusinverterite tootmisel) annab oma inverteritele 7 aastat tootjagarantiid.
SMA (Saksa) inverter töötab Meesakul juba 10 aastat ja null probleemi.
Kuidas need paneelide tootjad seda 80% võimsust sulle reaalselt garanteerivad? Kas vahetavad paneelid 25 aasta pärast tasuta välja kui ei saa 80% kätte? Või kompenseerivad selle puudujäägi rahaliselt? Või on see lihtsalt üks ilus reklaamijutt? :P Praktiliselt iga number igas reklaamis on ilustatud ja pigem näitab maksimaalselt võimalikku ideaaltingimustel. Millegipärast keegi ei saa reaalselt autoga sõita tehase poolt antud kütusekuluga ja ka katlad ei anna välja reklaamitud kasutegurit.
Kasutavad ka enamus Austria ja Saksa firmad "pilukate" komponente. Aastakümneid tagasi tehti vastupidavaid asju, mis ka maksid selle aja kohta meeletult. Nüüd on sama nagu autodega- nõudlus on suur, toodetakse võimalikult odavalt ja vastupidavus ongi garanteeritud vaid garantiiajaks. :scratch:
vtl kirjutas: 04 Sept 2022, 23:39 Mõeldud lollikestele? Sellise steitmendi peale peaks ilmselt küsima, kas kingad hõõruvad? Naine ei anna kätte? Riist on liiga pisikene? Enesekindlus on nii madal, et kogu aja on tarvis tõestada, et Sinu otsused või tarbimisvalikud on õige(ma)d?

Nagu me kõik oleme ammu aru saanud, ostab foorumlane ac457765 fikseeritud hinnaga elektrit ning päikesepaneele ega muud "jura" ei oma. Seega ei peaks tal ka asja olema teemadesse, kus räägitakse börsihinnast ja/või elektritootmisest. Aga ei - kasutaja profiili vaadates on tema kõige aktiivsem teema just "Avatud elektriturg - minu esimene leping" (75 postitust), kus ta käib ennast näitamas ja teisi õpetamas?
Ära mu pärast muretse, vaba maad on piisavalt ja võin soovi korral kasvõi homme 10k eest paneele tellida... kui see vaid kuidagi mõistlik tegevus tunduks, aga paraku nii ei ole. :beg: Saan aru, et rumalatelt tulebki raha ära võtta, aga vahel hakkab veidi kahju neist ja püüan õigele teele suunata. :cray:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10824
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

vtl kirjutas: 04 Sept 2022, 23:28 See jutt, et inverter väsib 5... aasta möödudes ja vajab väljavahetamist on tekkinud ilmselt hiinakate levimisega. Odavad ja aladimensioneeritud komponendid ning olematu jahutus - siis pole ime, kui see vastu ei pea.

Samas näiteks Fronius (Austria tootja, kellel on aastakümnete kogemus võimsate keevitusinverterite tootmisel) annab oma inverteritele 7 aastat tootjagarantiid.
SMA (Saksa) inverter töötab Meesakul juba 10 aastat ja null probleemi.
No ma ei tea? Vahest olen ostnud mõningate firmade asju, kellede toodang peaks olema kvaliteedi etalon, siis olen pidanud pettuma. Kurb, kuid nii see on olnud. Ja see ei ole ainult minu isiklik kogemus. Mul on 13 erinevat Makita tööriista, mis on toodetud 7-s erinevas riigis. Mitte ühegi minu omanduses oleva Boschi tööriista sildil tootjamaaks märgitud Made in Germany. Kusjuures Boschi motoks oli omal "Loodud kestma". Nüüd on netitosingusse toksides sõna "Bosch", et "Seadmed kogu eluks". Milleks on sellise hüüdlause väljahüüdmiseks Boschil garantiiremondi töökojad? :scratch: ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 00:12Kuidas need paneelide tootjad seda 80% võimsust sulle reaalselt garanteerivad? Kas vahetavad paneelid 25 aasta pärast tasuta välja kui ei saa 80% kätte? Või kompenseerivad selle puudujäägi rahaliselt? Või on see lihtsalt üks ilus reklaamijutt?
Sõltub tootjast. Loe ise lähemalt:
https://news.energysage.com/shopping-so ... -warranty/
Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 00:12Millegipärast keegi ei saa reaalselt autoga sõita tehase poolt antud kütusekuluga ja ka katlad ei anna välja reklaamitud kasutegurit.
Olen ka autoga saanud tehase poolt antud kütusekulu (wltp järgi) ja katlaga reklaamitud kasuteguri.
Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 00:12Kasutavad ka enamus Austria ja Saksa firmad "pilukate" komponente...
Üks asi on hiinas tehtud komponent, teine asi on hiinas tehtud disain. Ma kirjutasin sulle selgelt, et kui komponendid on kokkuhoiust või oskamatusest pandud äärmuslikul reziimil tööle ja sealjuures ei ole läbi mõeldud jahutust ja paigutust, siis ongi tulemuseks komponentide väsimine.
Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 00:12Nüüd on sama nagu autodega- nõudlus on suur, toodetakse võimalikult odavalt ja vastupidavus ongi garanteeritud vaid garantiiajaks. :scratch:
Ja kui see garantiiaeg on 5, 7 või 10 aastat? (ka autol) Milles probleem?
Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 00:12...Saan aru, et rumalatelt tulebki raha ära võtta, aga vahel hakkab veidi kahju neist ja püüan õigele teele suunata.
Mitte "vahel", vaid paistab, et sinust on saanud siin teemas "rumalatelt õigele teele suunamise evangelist. Aitäh, kõik said juba aru. Nüüd sai piisavalt ja aitab.

- - - - -
Urmas kirjutas: 05 Sept 2022, 00:28 ...Mitte ühegi minu omanduses oleva Boschi tööriista sildil tootjamaaks märgitud Made in Germany. Kusjuures Boschi motoks oli omal "Loodud kestma".
Võtsin selle jutu peale kõige esimese kättesattunud Boschi tööriista:

IMG_2737.jpeg

PS. Osadel minu Boschi tööriistadel oli ka "Made in Switzerland".
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

jaguar3 kirjutas: 04 Sept 2022, 17:53 Teine jama seisneb selles, et me saame börsihinda teada liiga hilja. Mul suht suus boiler, soojast veest jagub nädalaks vist on palju öeldud, aga 3-4 päevaks kindlasti. Kui vaid teaks paar päeva hinda ette... Tihtipeale olen vaadanud, boiler küttis mitu päeva kalli elektriga, aga siis järsku tuli päev pikalt kestvate tasuta tundidega. Vesi aga boileris soe, tund-paar vajab ainult kütet. Siis küll paneb ropendama, et oleks vaid teadnud.
NPS hinna saab teada 24 h ette. See on ju piisav!
Tegin Raspberry peal lihtsa relee - vaatab NPS hinda ja lükkab kõige odavamal tunnil boileri sisse.
Vajalik on mistahes netiühendust omavat kontrollerit ja scripti mis loeb netist NPS 24 h sisse. Programm tuli umbes 10 käsku pikk.
Teine variant on inimene ... vaatad ise ja iga päev käid kellaajaliselt lülitamas.
Mina lahendasin asja õigeaegselt fix paketi valikuga - nüüd on boiler 24/7 otse võrgus. Kahjuks leping kestab vaid max 3 aastat ja esimene aasta juba täis.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

vtl kirjutas: 04 Sept 2022, 22:24
trebla kirjutas: 04 Sept 2022, 22:17 täpsustuseks- need, kes jäid vahemikku 01.07.2020 - 31.12.2020 , ei saa ilmselt 12 aastat.
Enne leitakse , et sedasorti jaamad on enese kenasti ära tasunud ja ülekompenseerimise vältimiseks lõpetatakse toetuse maksmine ära.
Esmalt peaks see moment kätte jõudma kobarjaamadel, .. eks varsti saab siis kuulda...
Jah, see info on teemagruppidest juba läbi jooksnud. Algne põhjendus oli küll toetus ära võtta nendelt (kobar)jaamadelt, mis on ehitatud ainult müügiks, mitte omatarbe katmiseks, aga ma ei imestaks karvavõrdki, kui ühel kenal päeval leitakse, et ka väikesed (<15kW) jaamad teenivad täna liialt palju.

Noh, kui see elektrihind sama kõrgele jääb, siis ei muuda selle toetuse olemasolu üldist pilti kuigi palju.
Täpsustame selguse huvides, et "kobarjaamade" väljamõtleja ja käikuandja oli EE ise.
Väiksemad vennad tulid loomulikult kohe kaasa.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

vtl kirjutas: 05 Sept 2022, 02:11 Sõltub tootjast. Loe ise lähemalt:
https://news.energysage.com/shopping-so ... -warranty/
Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 00:12Millegipärast keegi ei saa reaalselt autoga sõita tehase poolt antud kütusekuluga ja ka katlad ei anna välja reklaamitud kasutegurit.
Olen ka autoga saanud tehase poolt antud kütusekulu (wltp järgi) ja katlaga reklaamitud kasuteguri.
Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 00:12Kasutavad ka enamus Austria ja Saksa firmad "pilukate" komponente...
Üks asi on hiinas tehtud komponent, teine asi on hiinas tehtud disain. Ma kirjutasin sulle selgelt, et kui komponendid on kokkuhoiust või oskamatusest pandud äärmuslikul reziimil tööle ja sealjuures ei ole läbi mõeldud jahutust ja paigutust, siis ongi tulemuseks komponentide väsimine.
Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 00:12Nüüd on sama nagu autodega- nõudlus on suur, toodetakse võimalikult odavalt ja vastupidavus ongi garanteeritud vaid garantiiajaks. :scratch:
Ja kui see garantiiaeg on 5, 7 või 10 aastat? (ka autol) Milles probleem?
Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 00:12...Saan aru, et rumalatelt tulebki raha ära võtta, aga vahel hakkab veidi kahju neist ja püüan õigele teele suunata.
Mitte "vahel", vaid paistab, et sinust on saanud siin teemas "rumalatelt õigele teele suunamise evangelist. Aitäh, kõik said juba aru. Nüüd sai piisavalt ja aitab.
Ilusat juttu paneelide garantii kohta võib internetist võibolla lugema jäädagi, aga kuidas siis reaalselt on, kas su paneelid vahetatakse tasuta välja (sh. vahetamise töö) või makstakse lubatust väiksema toodangu saamise eest kompensatsiooni? Ja kuidas seda vähenemise % tuvastatakse/kes seda teeb?

Mida see annab kui SINA oled oma katla reklaamitud kasuteguri ja auto kütusekuluga hakkama saanud. 1 inimene miljonist saab loto peavõidu ka. :lol:

Seda sa ju reaalselt ei tea kui hästi need elektroonika komponendid sinna pandud on ja kui kvaliteetsed need on, loodad vaid, et "kena nimega firma, ju nad teevad head asja".

Ei saanud veel piisavalt ja ei aita, rumalaid leidub palju ja neid tärkab nagu seeni pärast vihma. :amen:
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Nonii, lõpuks ka minul arve käes.
Tootmise eest makstakse 36,04 senti (ilma müüja komisjonita oleks hind siis 36,13 senti , minu oma rehkendus andis 36,06) , tarbimisel pean ise maksma 34 + km senti ja sinna otsa veel kohaletoomine ning aktsiis ja Urmast ärritav taastuvenergiatasu. Tarbimine 554 kWh - elektri eest 226 ja võrguteenuse osa 48,5 €.

Kuna seda arvestust on saanud pidada pikka aega, siis paari aasta tagant leiab kindlasti sarnase tarbimisega kuu, kus elektrihind oli 3,4 s + km. Koguarve oli toona vast nii 75 € tänase 275 € vastu.
Tollal oli kombeks, et kommenteerijad virisesid võrguteenuse osa suure osakaalu pärast - see oli 2/3 koguarvest. Täna jääb see alla viiendiku, sisaldades endiselt toda 1,13 senti (kokku 6,26 €) , mis läheb otse omal ajal taastuvenergiaseadme rajamisega riskinud tootjale.
Samal ajal on käibemaks ja aktsiisimaks ehk siis riigi otsesed tulud täna sellelt tarbimiselt 48 € ( 8,66 senti kWh kohta). See raha läheb otse riigile ja saan aru, et taastuvenergiatasu kriitikute arvates peaks selle raha eest muuhulgas ka riiklik elektritootmine olema garanteeritud? Kahe aasta taguses arves oli see käibemaksu osa 12,5€ - ka siis kaks korda suurem kui otsesihitusega taastuvenergiatasu tollal, kuid selle raha eest riik energiatootmist arendatud ei saanud....

Suvel pangaarvele salvestamine ja talvel sealt tarbimine on üksikisikule mugav kuid suures plaanis kogu energiatootmise finantseerimiseks ebaloogiline.

Tulumaksu teemat väidetavalt praegu käsitletakse ning üllatusena kuulukse ideed olevat üllatavalt tootjasõbralikud - peaaegu nagu ettevõtluse maksustamine - et enne maksustamist võib maha arvestada nii elektri eest makstu kui ka võrguteenuse ja võivat ühendada ka mitme tarbimiskoha kulud ? Haakub küll ilusti eraisiku tulu kassapõhisuse põhimõttega (maksukohustus tekib alles siis kui energiamüüja ülesjäänud ettemaksu sinu arvele üle kannab), kuid ausalt öeldes tundub liiga ilus, et olla tõsi...


...Ausalt öeldes ma ei teagi, miks me ei ole siiani maale paneele paigaldanud, kuigi meil on seal selleks ruumi sitaks
See on inimese loomulik alalhoidlikkus mitte võtta ette uusi asju, eriti kui ei tunne end teemas kodus olevat.
Erinevalt enamusest, oled sina siiski vähemalt ühe olulise sammu teinud - oled hakanud ise teenust pakkuma, kasseerides raha (ja mitte vähe, nagu oma avataris märgid) sisse inimestelt, kes võiks põhimõtteliselt need tööd kaise ära teha.... (minagi pusisin äsja vundamendi ära krohvida ja peaaegu sain valmis... sulle näe ei olnud valmis maksma...) ..
Elektriarvega sarnasuse suurendamiseks võiks kujutada ette, et ehitajate puuduse tõttu nõub riik elamufondi korrastamiseks kõikidelt korteriüürijatelt täiendavat "ehitusmaksu" - näiteks 1 sent/m² - ja selle rahaga toetab ehitusfirmasid, kui need maiade soojustamiseks pakkumisi teevad....
:scratch:

PS. Ruumist üksi on paneelide paigaldamiseks vähe, vajalik on alajaama vaba ressursi olemasolu.

Mina oma paigaldiste tegemise ajal suhtlesin möödaminnes ka naabritega ja küsisin neilt korduvalt, et ega nendel sarnast huvi ei ole.... vastused olid üheselt eitavad..... allkirja muidugi ei võtnud, et nad on nõus, et panen kogu alajaama ressursi ise tuuri....

Kuidas need paneelide tootjad seda 80% võimsust sulle reaalselt garanteerivad? Kas vahetavad paneelid 25 aasta pärast tasuta välja kui ei saa 80% kätte? Või kompenseerivad selle puudujäägi rahaliselt? Või on see lihtsalt üks ilus reklaamijutt? :P
https://www.pveurope.eu/solar-modules/s ... r-40-years
Viimati muutis trebla, 05 Sept 2022, 10:46, muudetud 1 kord kokku.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Senimaani on valdav enamus maailmas toodetud paneelidest paigaldatud ekvaatorilähedastesse väheviljakatele maadele (kõrbesse), kus on kõige suurem paneelide eluea kulutaja liivatorm, mis muudab klaaspaneeli pealispinna matiks, nii et vähem valgust jõuab elektrit tootva aktiivkihini.

Kuigi põhjapool liivatorme tavaliselt ei esine, siis tootjatel ei ole olnud tarvidust põhjaregioonidele mingit muud eluea numbrit välja öelda.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kui kolada Suntrol Portal keskkonnas mööda maailma ja vaadata ligipääsetavate jaamade graafikuid, siis tekib jah mulje, et tootluse vähenemine esineb tuntavamalt rohkem ekvaatorile lähemal.

Juba Saksamaa paigaldistes nii tugevat vähenemistrendi ei ole.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 08:42
vtl kirjutas: 05 Sept 2022, 02:11Sõltub tootjast. Loe ise lähemalt:
https://news.energysage.com/shopping-so ... -warranty/
Ilusat juttu paneelide garantii kohta võib internetist võibolla lugema jäädagi, aga kuidas siis reaalselt on, kas su paneelid vahetatakse tasuta välja (sh. vahetamise töö) või makstakse lubatust väiksema toodangu saamise eest kompensatsiooni? Ja kuidas seda vähenemise % tuvastatakse/kes seda teeb?
Ilmselgelt Sa ei lugenud minu antud viidet, seal on vastused sinu küsimustele olemas.
Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 08:42Seda sa ju reaalselt ei tea kui hästi need elektroonika komponendid sinna pandud on ja kui kvaliteetsed need on, loodad vaid, et "kena nimega firma, ju nad teevad head asja".
Ma olen erialalt elektroonik, "natukene" ikka tean seda asja.
Ac457765 kirjutas: 05 Sept 2022, 08:42Ei saanud veel piisavalt ja ei aita, rumalaid leidub palju ja neid tärkab nagu seeni pärast vihma.
See tuletab meelde juttu pioneerist, kes vanainimest üle tee aitas. Ja kui küsiti, miks tal nii kaua läks, siis ütles, et "ta ei tahtnud alguses minna". Sinuga on sama asi - Sind vist ei huvita, kas teised seda õigele teele juhtimist tahavad.
Viimati muutis vtl, 05 Sept 2022, 14:40, muudetud 1 kord kokku.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Kalvis kirjutas: 05 Sept 2022, 08:04
jaguar3 kirjutas: 04 Sept 2022, 17:53 Teine jama seisneb selles, et me saame börsihinda teada liiga hilja. Mul suht suus boiler, soojast veest jagub nädalaks vist on palju öeldud, aga 3-4 päevaks kindlasti. Kui vaid teaks paar päeva hinda ette... Tihtipeale olen vaadanud, boiler küttis mitu päeva kalli elektriga, aga siis järsku tuli päev pikalt kestvate tasuta tundidega. Vesi aga boileris soe, tund-paar vajab ainult kütet. Siis küll paneb ropendama, et oleks vaid teadnud.
NPS hinna saab teada 24 h ette. See on ju piisav
Kalvis, loe nüüd uuesti see tekst läbi, millele vastasid. Inimene kirjutas selge sõnaga, et talle piisaks ka 3-4 päeva tagant kütmisest, seega 24h on ilmselgelt liiga väike aken selleks. Ise mäletan, kus augustis oli mitu päeva järjest, kus hind ei langenudki alla 30 sendi ja siis ühel päeval sai pikalt poolmuidu.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

trebla kirjutas: 05 Sept 2022, 10:35 Kui kolada Suntrol Portal keskkonnas mööda maailma ja vaadata ligipääsetavate jaamade graafikuid, siis tekib jah mulje, et tootluse vähenemine esineb tuntavamalt rohkem ekvaatorile lähemal.

Juba Saksamaa paigaldistes nii tugevat vähenemistrendi ei ole.
Pealispinna mehaaniline kulumine (tolm, liiv) on küll üks tootluse vähenemise faktoreid, aga mitte ainus. UV kiirgus ja temperatuur põhjustab samuti muutusi ränikristalli pinnal ning ekvaatoril on see kiirgus tugevam. Aga üldiselt peaks see miski paari protsendi järel stabiliseeruma.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

just..seda ma öelda tahtsingi, et jahedamas ja nõrgema kiirgusega piirkonnas, nagu meil siin, võib paneeli eluiga olla kõvasti paremgi kui tootjagarantii ette näeb. See minu poolt näiteks toodud Šveitsi 40 aastane jaam pole just kah kuskil kõrbealal...
selliseid pilte meil ei näe :
https://www.freepik.com/free-photos-vec ... cleaning/3
Vasta