Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2777
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

EE väänab 1. märtsist elektri ostukomisjoniks 0,99 senti/kWh..
Ehk - börsihind alla 10 €/MWh kukub, siis müüdki kahjumiga...

Kes ostab soodsamalt. ?
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

trebla kirjutas: 23 Jaan 2023, 19:56 EE väänab 1. märtsist elektri ostukomisjoniks 0,99 senti/kWh..
Ehk - börsihind alla 10 €/MWh kukub, siis müüdki kahjumiga...

Kes ostab soodsamalt. ?
Alexela pakkus oktoobris UT-le üleminejatele uue lepinguga 0.8 senti tagasiostumarginaali. Klienditeenindusega suheldes pakuti personaalselt ka 0.6 senti marginaali. Detsembris fikspaketti sõlmides selgus aga, et vana, 0-marginaaliga tagasiostuleping jääb kehtima. Samas hoiatati, et neil on õigus seda (marginaali) iga kell 30 päevase etteteatamisega muuta, seega kindel ei saa millegi peale olla.

Kuna aga EE on pidevalt silma paistnud tarbijavaenulike pakettide ja lepingutega, siis juba põhimõtte pärast tasuks jalgadega hääletada ja alternatiivide poole vaadata.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

ping kirjutas: 23 Jaan 2023, 22:05
trebla kirjutas: 23 Jaan 2023, 19:56 EE väänab 1. märtsist elektri ostukomisjoniks 0,99 senti/kWh..
Ehk - börsihind alla 10 €/MWh kukub, siis müüdki kahjumiga...
Äkki on mõni asjakohane viide ka juurde lisada?
Terve sotsiaalmeedia kihab täna inimestest, kes on saanud 0.99 s/kWh teate. Kodulehel marginaale pole, vaid suunatakse otse lepingu sõlmimisse. Ehk neid teateid on kommentaariumisse tulnud ikka kümneid kui mitte sadu.
Kõige parem on veel see ähvardus, et "kui Te ei kinnita uut pakkumist hiljemalt 1. veebruaril (k.a), puudub Teil alates 1. märtsist kehtiv tagasiostuleping ning annate edaspidi elektrienergiat võrku tasuta."

Kahjumiga müümise kohta puudub info.
Samas kui elektri hind on null, siis tuleb ostes võrgutasu ikka maksta, seega võib ka oodata tagasi müües sama loogikat.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2030
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Erinevad erakonnad UT-st (tasuline lugu, kui soov, võin tsiteerida): https://arileht.delfi.ee/artikkel/12013 ... a-moistnud
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

kunn24 kirjutas: 29 Jaan 2023, 13:35 Erinevad erakonnad UT-st (tasuline lugu, kui soov, võin tsiteerida): https://arileht.delfi.ee/artikkel/12013 ... a-moistnud
Klassikaline parteide poliitmöla enne valimisi.
Ühed lubavad, et hüvitame, kompenseerime, jne, jne.
Teised lubavad, et teeme kohe korda selle, mida 10 aastat pole teinud.
Põhjusega ei tegele keegi- ilmselt pole ei tahtmist, aru, pealehakkamist ega julgust.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Mida siin üldse vaja korda teha rääkimata kompenseerimisest...
On olemas fix paketid / UT / börsipaketid
Ise valid / ise maksad ja ongi "kogu moos"
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

xxx111 kirjutas: 31 Jaan 2023, 15:09 Mida siin üldse vaja korda teha rääkimata kompenseerimisest...
On olemas fix paketid / UT / börsipaketid
Ise valid / ise maksad ja ongi "kogu moos"
Alates eelmise aasta lõpust on üüratu kogus raha riigist lihtsalt välja voolanud, paljud firmad koomaeelses seisundis, mõned üksikud firmad sõna otseses mõttes rahakuhja alla mattunud ja küsida, et mis on vaja korda teha?
Valesti ongi see, et valida ei saa/ei saanud.
Eraisik muidugi näeb asju hoopis teisiti suuremast tootmisettevõttest aga veidi laiemalt maailma vaadata ei teeks kunagi paha.
:hello:
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

rannamees kirjutas: 31 Jaan 2023, 18:34
xxx111 kirjutas: 31 Jaan 2023, 15:09 Mida siin üldse vaja korda teha rääkimata kompenseerimisest...
On olemas fix paketid / UT / börsipaketid
Ise valid / ise maksad ja ongi "kogu moos"
Alates eelmise aasta lõpust on üüratu kogus raha riigist lihtsalt välja voolanud, paljud firmad koomaeelses seisundis, mõned üksikud firmad sõna otseses mõttes rahakuhja alla mattunud ja küsida, et mis on vaja korda teha?
Valesti ongi see, et valida ei saa/ei saanud.
Eraisik muidugi näeb asju hoopis teisiti suuremast tootmisettevõttest aga veidi laiemalt maailma vaadata ei teeks kunagi paha.
:hello:
Jah...

Mis seal imelikku on, et osad (kes nt ei arvesta õieti riske või ei maanda riske ja keda ka turuolukord ei soosi) panevad uksed kinni ja teised (kes teevad midagi teisiti ja turuolukord ka soosib) kühveldavad kasumit...
Tavaline turumajandus...

Mida tähendab valida ei saa / ei saanud?
Alati on valikud...
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

xxx111 kirjutas: 31 Jaan 2023, 18:58 Jah...

Mis seal imelikku on, et osad (kes nt ei arvesta õieti riske või ei maanda riske ja keda ka turuolukord ei soosi) panevad uksed kinni ja teised (kes teevad midagi teisiti ja turuolukord ka soosib) kühveldavad kasumit...
Tavaline turumajandus...

Mida tähendab valida ei saa / ei saanud?
Alati on valikud...
Arvestad oma äriplaanis ette, et järgmise kuu energiakulu on võimalik 5x suurem tänasest?
Lisad selle lõdva randmega toodangu lõpphinnale? Või näiteks piletihinnale?
6 kuu perspektiivis samuti?
Tõsiselt mõtled?
Maris Lauri ütles samuti- mis ettevõtjal viga, tema lisab kõik kulud toodangu lõpphinda. :banghead:
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kui Sa täna ennustad, et kuu pärast on el hind 5x siis on Sul viimane aeg teha fix leping...
Kui hindad, et ka 6 kuu pärast on nii või veel kõrgem siis teed veel pikema fix lepingu...
Ja kui ma ei eksi, siis oled Sa "tugev" PV pooldaja ja ka rääkija kui tulus see on...
Mis Sind takistab kogu oma äri elekter (või enamus või vähemalt pool) sellele üle viia ja vbl üldse "võrgust minema"

Valikud on alati...
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2777
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Mina läksin veebruariks börsihinnale tagasi - gaasihind praegu ju langeb.
Mõneti ennatlikult - mul puudub pragu oluliste tarbijate distantsilt juhtimise võimalus.
Enne sügist tuleb üht-teist lisada..
Võtsin Alexela pakutud nullmarginaaliga börsihinna. Sellega kaasneb 4-eurone kuutasu...
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2030
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Offgridina kui võrguga koos töötavad inverterid on täitsa olemas. Pane aga akud juurde ja naudi. Mul just 1 tuttav komposteeris sellise teemaga ajusid ja jauras mingite Huawei inverteritega.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4423
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

trebla kirjutas: 31 Jaan 2023, 21:57 ... Võtsin Alexela pakutud nullmarginaaliga börsihinna. Sellega kaasneb 4-eurone kuutasu...
"Nullmarginaal"?
Kuna seda kuutasu tuleb maksta aasta läbi, 12 kuu jooksul, siis eeldades 10 000kWh aastatootlust, tuleks tasu 0,48senti/kWh.

Mida suurem on omatoodetu omatarve ja mida väiksem on võrku müüdav kogus, seda suurem tuleb suhteline püsitasu müüdava koguse kohta.

Kui PV inverter on 3F ja on soov oma elektriautot laadida omatoodetud PV elektriga 1f laadija kaudu, siis tuleb suure tõenäosusega maksta lisaks võrguteenuse eest.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4423
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 31 Jaan 2023, 22:25 Offgridina kui võrguga koos töötavad inverterid on täitsa olemas. Pane aga akud juurde ja naudi.
On küll olemas aga kostab kasutajate nurinat, et need ei pruugi toota ühte, koormatud faasi ja ajal kui 1 faaasist ise tarbid tühjeneb aku teiste faaside kaudu võrku kuigi ise ei plaani võrku hetkel müüa.

Ehk inverteritel on olemas erinevad võimekused aga see, mida need seadmed konkreetselt teevad, see sõltub tarkvara versioonist.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

ping kirjutas: 31 Jaan 2023, 23:24
trebla kirjutas: 31 Jaan 2023, 21:57 ... Võtsin Alexela pakutud nullmarginaaliga börsihinna. Sellega kaasneb 4-eurone kuutasu...
"Nullmarginaal"?
Kuna seda kuutasu tuleb maksta aasta läbi, 12 kuu jooksul, siis eeldades 10 000kWh aastatootlust, tuleks tasu 0,48senti/kWh.

Mida suurem on omatoodetu omatarve ja mida väiksem on võrku müüdav kogus, seda suurem tuleb suhteline püsitasu müüdava koguse kohta.

Kui PV inverter on 3F ja on soov oma elektriautot laadida omatoodetud PV elektriga 1f laadija kaudu, siis tuleb suure tõenäosusega maksta lisaks võrguteenuse eest.
:hello:
Suure tõenäosusega räägib trebla siin OSTMISEST...
Ja suure tõenäosusega ta kalkuleeris
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2030
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Huvitaval kombel EE oma süsteemis laseb paketti muuta ka kuu viimasel minutil, aga teistes firmades on mingi rohkem kui kuujaline kanitell.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4423
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 01 Veebr 2023, 00:13 Huvitaval kombel EE oma süsteemis laseb paketti muuta ka kuu viimasel minutil, aga teistes firmades on mingi rohkem kui kuujaline kanitell.
Laseb sõlmida lepingu ja võib ka kuvada kehtiva lepinguna, aga kontrolli "lepingujärgse tehingu" enda kehtimahakkamise kuupäeva!
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4423
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 31 Jaan 2023, 23:35 ... Suure tõenäosusega räägib trebla siin OSTMISEST...
Ja suure tõenäosusega ta kalkuleeris
Kui kauba liikumisel tekkib kuutasu, siis ei ole tegu mitte "0 marginaaliga" vaid "muutuva marginaaliga".
Aga reklaamiks hea küll.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2030
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

ping kirjutas: 01 Veebr 2023, 00:28
kunn24 kirjutas: 01 Veebr 2023, 00:13 Huvitaval kombel EE oma süsteemis laseb paketti muuta ka kuu viimasel minutil, aga teistes firmades on mingi rohkem kui kuujaline kanitell.
Laseb sõlmida lepingu ja võib ka kuvada kehtiva lepinguna, aga kontrolli "lepingujärgse tehingu" enda kehtimahakkamise kuupäeva!
:hello:
Tuhkagi ei saa aru. Klõpsutasin prooviks viimasel tunnil (EE portaalis) ja tuli meilile leping, milles on kirjas:
HINNAPAKETT
Muutuv
LEPINGU SÕLMIMISE KUUPÄEV
31.01.2023
ELEKTRIMÜÜGI ALGUS
01.02.2023

EE röövib muidgi parajalt, aga valikut kiirel muutmisel polnud nagu eespool mainisin.
Müüja marginaal käibemaksuta
0,667 senti/kWh 0,133
Kalendrikuu tunnipõhine börsihind +
0,80 senti/kWh
(müüja marginaal käibemaksuga)
Kuutasu 1,658 EUR/kuu 0,332 1,99 EUR/kuu

Kusjuures, kui börsihind mägedesse lendab, laseb EE 14 päeva jooksul lepingust taganeda. Kuid siis vist kärutab hinna üldteenuse (mitte ajada segi Univeraalteenusega!) järgi. Nii, et väga ei tasu proovida. Mõistlikum on tarbimist korrigeerida.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2030
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Postimehes asjakohane lugu: GRAAFIK ⟩ Elektrihind kukub, tarbijad loobuvad universaalteenusest
https://majandus.postimees.ee/7703030/g ... lteenusest
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 01 Veebr 2023, 01:03 Postimehes asjakohane lugu: GRAAFIK ⟩ Elektrihind kukub, tarbijad loobuvad universaalteenusest
https://majandus.postimees.ee/7703030/g ... lteenusest
Samas kõrval on jällegi täiesti vastupidine pealkiri:
Elektri börsihind tõuseb jätkuvalt (BNS 31. jaanuar 2023, 18:35)
https://majandus.postimees.ee/7702980/e ... -jatkuvalt

Kahe artikli avaldamise vahe ~5h. Mine võta siis kinni, kas kukub või tõuseb. Mõlemale evangelistile leiab oma loo.
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 416
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

"Kahe artikli avaldamise vahe ~5h. Mine võta siis kinni, kas kukub või tõuseb. Mõlemale evangelistile leiab oma loo."
Mine vaata ise ja võrdle: https://www.nordpoolgroup.com/en/Market ... view=table
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2030
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Andmetega leiabki oma loo, kui muuta nende valiku ja esitamise tingimusi. Et nad oleksid võrreldavad, tuleb täpselt paika panna esitamise ja valiku kriteeriumid. Ka KäibeMaks andmetes on oluline välja tuua. Elektrikell.ee graafikus on see sees. UT elektrihind on 18,49 S/kWh koos km-ga. Ehk selle portaali graafikul on hea hindu võrrelda ja iga1 võib siis koostada oma kaalutud tarbimise tabeli ja leida omale meelepärase kaalutud keskmise elektrihinna, mille põhjal saab juba väita, kas tõusis, seisis või langes.

Kuid BNS-i lugu pole ümber lükanud väidet:"tarbijad loobuvad universaalteenusest". Inimene võtab loost enam vastu sellist infot, mis teda erutab. Kui näiteks panna kõrvuti loosse 2 fakti: kodanik annetas lastekodule 1 milj € ja kodanik k...s lammast, siis tõenäoliselt saab viimane suurema tähelepanu, eriti kui veel pilt ka juurde pista.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Rein Sa kirjutas: 01 Veebr 2023, 10:34 "Kahe artikli avaldamise vahe ~5h. Mine võta siis kinni, kas kukub või tõuseb. Mõlemale evangelistile leiab oma loo."
Mine vaata ise ja võrdle: https://www.nordpoolgroup.com/en/Market ... view=table
Jutt oli pikemast trendist tulevikus, mitte ainult järgmise päeva hinnast
kunn24 kirjutas: 01 Veebr 2023, 10:52 Andmetega leiabki oma loo, kui muuta nende valiku ja esitamise tingimusi. Et nad oleksid võrreldavad, tuleb täpselt paika panna esitamise ja valiku kriteeriumid. Ka KäibeMaks andmetes on oluline välja tuua. Elektrikell.ee graafikus on see sees. UT elektrihind on 18,49 S/kWh koos km-ga. Ehk selle portaali graafikul on hea hindu võrrelda ja iga1 võib siis koostada oma kaalutud tarbimise tabeli ja leida omale meelepärase kaalutud keskmise elektrihinna, mille põhjal saab juba väita, kas tõusis, seisis või langes.
Siinkohal tuleb veel sisse arvata riigipoolne kompensatsioon. Kui hetke börsihind on näiteks 8 s + km = 9.6 s/kWh ja UT hind 15.4 s + km = 18.5 s/kWh, siis esimesel juhul ei hüvitata midagi, aga teisel juhul hüvitatakse 5 senti ja lõpphind tuleb koos käibega (15.4 - 5) x 1.2 ca 12.5 s/kWh.

Ehk kui ilma hüvitiseta tuleks hinnavahe börsi ja UT vahel ligi 9 senti, siis hüvitisega koos alla 3 sendi.
kunn24 kirjutas: 01 Veebr 2023, 10:52Kuid BNS-i lugu pole ümber lükanud väidet:"tarbijad loobuvad universaalteenusest". Inimene võtab loost enam vastu sellist infot, mis teda erutab.
Küsimus on selles, kas tarbijad loobuvad universaalteenusest börsihinna kasuks või sõlmivad pikaajalise fixhinnaga paketi.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Siinkohal tuleb veel sisse arvata riigipoolne kompensatsioon. Kui hetke börsihind on näiteks 8 s + km = 9.6 s/kWh ja UT hind 15.4 s + km = 18.5 s/kWh, siis esimesel juhul ei hüvitata midagi, aga teisel juhul hüvitatakse 5 senti ja lõpphind tuleb koos käibega (15.4 - 5) x 1.2 ca 12.5 s/kWh.

Ehk kui ilma hüvitiseta tuleks hinnavahe börsi ja UT vahel ligi 9 senti, siis hüvitisega koos alla 3 sendi.
Õige tähelepanek...
Ja tulebki vastavad rehkendused teha, et otsustada mis ja kuidas
Ja päris paljudele on vbl oluline ka nö "kindlustus" so tead alati, et on kindel hind
Ja arusaadavalt on kõik "kindlustusteenused" tasulised
So valiku kriteeriumid on sõltuvad indiviidist ja pole "õiget ja valet"
Vasta