Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Ac457765 kirjutas: 06 Aug 2022, 09:58
ping kirjutas: 06 Aug 2022, 08:19 See on sama, kui kiidelda, et "minu kunagi ostetud asjad" on odavama hinnaga kui need mis tänapäeval maksavad.
Samamoodi on narrus pidevalt toonitada, et varem ostetud elekter (pikaaegne leping), tatrakilo, kütusekanister või lihakonserv on odavam kui hetkel olev hind.

Kas Su oma ajuehitus ei suuda aru saada, et kui energiakandjate hinna tõus muudab majanduse toimimist, siis mõne isiku pidev (narrusesse kalduv) kilkamine, "kuidas on varusid ette ostetud" (odaval ajal sõlmitud elektrilepinguga) ei muuda üldise majanduse muutumist ja tundub totakas?
:hello:

Tundub, et su ajuehitus kanget jooki ei kannata, ära täna enam juurde küll võta. :bye:
Mul ei ole siin midagi ette ära ostetud, võrreldes tu tatrakiloga või lihakonserviga, sest neid on piiratud kogus (täpselt nii palju kui kunagi ostsid) ja sama hinnaga neid juurde osta ei saa. Olukord on mul hoopis kenam, sest elektrit ostan niipalju kui tahan ja kasvõi müün pikendusjuhtme ja pistikupesasse käiva energiaarvesti abil naabrile. :lol:
Kas ikka tasub lapsiku rõõmustamisega oma kitsast silmaringi demonstreerida?
Sinu "pikk leping" on samasugune elektri "ette ostmine" nagu teisel PV paneelide ostmine aga nende tehingute kasutegurit saab võrrelda alles 25 aasta pärast.

Hetkel vist "pikendusjuhtmega müügi" äri vist väga ei õitse?
Kas see katab sinu kulutused, sinu isikliku elamise toasoojale, talvisel kütteperioodil?
Kui sel suvel on börsipaketil tarbijaid nörritanud rekordhinnad ja juuli oli kõigi aegade kalleima elektriga kuu, siis talveks prognoositakse veel 1,7–2,3 korda kallimat elektrit. Positiivse poole pealt on rohkem kui 200 000 leibkonda fikseerinud hinna odavamalt, kui praegu börsil välja käia tuleks.

Kui kolme kuu eest tundusid talveks börsil küsitud 150 eurot ebameeldivalt kõrgena, siis praegu prognoositakse talveks 400eurost hinda, ütles Eesti Energia juht Hando Sutter ettevõtte kvartalitulemusi kommenteerides.

Loe pikemalt Äripäeva veebist: https://www.aripaev.ee/uudised/2022/08/ ... kaks-korda
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

pikk88 kirjutas: 06 Aug 2022, 10:56 ... Säästmisvõimalus on praktiliselt olematu, sest maja milles asub korter on renoveeritud ja kuna tarbimine on tegelikult minu arusaamist mööda minimaalne siis see ei anna rahaliselt erilist võitu kui hakkaks jälgima kuna on kellaajaliselt õige aeg söögitegemiseks ja kohvi keetmiseks. ...
Kuni puudub tunnipõhise arvestusega elektrileping ja mitmetariifne võrguleping ei saagi saama "tarbimise ajastamisest tekkivat hinnavõitu".
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

mul on elektriküttega maja.
Ei gaasikatelde, pelletikatla, torustiku, radiaatorite, tsirkulatsioonipumpade ning akupaakide peale ma pole kulutanud. 2020 panin päikesepaneelid. Ehk "ostsin elektri ette".
Üleeelmisel talvel olid elektriarved minu jaoks negatiivsed, (ehk pidin ise elektrimüüjale maksma) nelja kuu jooksul.
Eelmisel talvel oli elektrihind juba palju kallim ja selle tulemusel rehkendas elektrimüüja minu kuluks (ettemaksu vähendamiseks) numbreid kolme kuu jooksul. Ülejäägi võtsin välja pärast esimest positiivset arvet veebruaris.
Sellel aastal on elektri hind veel ropult tõusnud- ootan huviga talve, milline tulemus nüüd tekib?

Päikesepaneelide alla kulus 2x vähem maapinda kui sarnaste majade omanikud minimaalselt rehkendavad maaküttekontuuri jaoks...

(erinevalt maaküttekontuurst ei saa ma muidugi samal ajal selle maa peal porgandeid kasvatada, maaküttekontuuri omanik siiski maksab lisaks iga kuu elektri eest)
valaskalakene
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 199
Liitunud: 10 Nov 2008, 11:22
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas valaskalakene »

trebla kirjutas: 06 Aug 2022, 12:11 mul on elektriküttega maja.
Ei gaasikatelde, pelletikatla, torustiku, radiaatorite, tsirkulatsioonipumpade ning akupaakide peale ma pole kulutanud. 2020 panin päikesepaneelid. Ehk "ostsin elektri ette".
Üleeelmisel talvel olid elektriarved minu jaoks negatiivsed, (ehk pidin ise elektrimüüjale maksma) nelja kuu jooksul.
Eelmisel talvel oli elektrihind juba palju kallim ja selle tulemusel rehkendas elektrimüüja minu kuluks (ettemaksu vähendamiseks) numbreid kolme kuu jooksul. Ülejäägi võtsin välja pärast esimest positiivset arvet veebruaris.
Sellel aastal on elektri hind veel ropult tõusnud- ootan huviga talve, milline tulemus nüüd tekib?

Päikesepaneelide alla kulus 2x vähem maapinda kui sarnaste majade omanikud minimaalselt rehkendavad maaküttekontuuri jaoks...

(erinevalt maaküttekontuurst ei saa ma muidugi samal ajal selle maa peal porgandeid kasvatada, maaküttekontuuri omanik siiski maksab lisaks iga kuu elektri eest)
Kas sa oleks tulemusega ka siis rahul, kui sa oleks paneelide eest öljard (hästi suur number) eurot maksnud? ;)
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Ning need kes jätkavad vanaviisi, maksavad hiljem palju rohkem. Maksavad kinni nii priisatud energia, kui ka lisasoojustamise.
Ei pruugi olla, sõltub tarbimisest ja inflatsioonist jne. Mitte midagi tegemine võib olla väikse tarbimise ja elada jäänud eluea suhtes mõistlikum. Samas saab seda ennustada ja ka tagant järgi arvutada. Põhjus selles, et ka need kes energiat toodavad ei saa ennast ühiskonnast isoleerida nad vajavad ühiskonda oma äri ja elu toimimiseks. Seega on turul alati tõus ja mõõn. Energiakandjate kriisi on maailm palju kordi läbi elanud.

Kas ma täna peaks fixima, sõltub jälle tarbimisest kas suudad selle hinnatõusu sisse võtta. Karmimal kuul max tarbimine 1800kwh, võib ka 1€ kwh maksta 24/7 ära ju lühikeses perspektiivis ei sure, pikas perspektiivis läheb ka elektrimüüja ja tootja koju palgata puhkama. Korteris max kuluga 200kwh ei teki sügavat kriisigi

Lihtsalt elektriturg keerab erakliendi jaoks ennast tupikusse, tarbimine asendatakse alternatiividega, asendatakse salvestuse ja lokaalse tootmisega, kui valu väga suureks läheb. Tarbimine jäetakse ära, see müüjat ju ei aita. Seega normaliseerumine tuleb ja ilmselt kiiremini, kui 5 aastat
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

trebla kirjutas: 06 Aug 2022, 12:11 Sellel aastal on elektri hind veel ropult tõusnud- ootan huviga talve, milline tulemus nüüd tekib?
See huvi ei oleks nii suur, kui terve ühiskond ei kannataks ja samas ka sulle toetust ei maksaks. Tore, et hetke tabasid, kahju ei ole, aga reaalsuse väga paljud pargid väga pika tasuvusajaga ja suure alginvesteeringuga.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Elektrimüüja teatavasti ei maksa taastuvenergiatoetust - jutt käib ainult elektrihinnast.
Kui ennustatakse pikaaegset kõrget elektrihinda, siis tasub ka praegu oma tootmist arendama hakata.
Mida suuremat, seda parem...

Väidetavalt ei ole need pargid investeerimisobjektid, vaid eluaseme osad... minu oma on näiteks küttesüsteem...maaküttekontuurist 2x vähem ruumivajav. Oma halumetsast rääkimata..

:hello:
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

trebla kirjutas: 06 Aug 2022, 13:36 Elektrimüüja teatavasti ei maksa taastuvenergiatoetust - jutt käib ainult elektrihinnast.
Kui ennustatakse pikaaegset kõrget elektrihinda, siis tasub ka praegu oma tootmist arendama hakata.
Mida suuremat, seda parem...
Mis mul müüjast, ostjana maksan. Seda kõrget hinda ikka andis aastaid oodata, lubati pidevalt ja lubatakse edasi.

Ja muidugi kellel ära tasub, siis arendagem. 10 aastat pole aga millegipärast midagi suurt ja turgu mõjutavat arendatud ju ei ole ära tasunud :)
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Elektri tootmine ise ei ole kallimaks läinud. Narva jaamade elektri omahind on ikka alla 50 € MWh. Elektri hind läks kallimaks, kuna riik lisas soodsa elektri toomtisele CO2 maksu mis on kahjuks pea 3 x suurem kui tootmine ise. Seejuures oli riigil naljategu sealt mõnikümmend % talvel elektrikompensatsiooni maksmiseks.... Seejuures pistis riik 3/4 saadud CO2 rahast muudeks kuludeks, sealhulgas igasugused subsiidiumid päikeseparkide ehitamiseks. Lisaks muidugi elektriarvel taastuvenergia tasu...
Teine asi miks äkki elekter kallis on on muidugi teada-tuntud. Euroopas lükati paljud elektrijaamad suure hurraaga uppi. Ja kõikidele hoiatustele tehti kurdid kõrvad. Ega eestigi puutumata jäänud -Narvas läks buldooseri toiduks mitu plokki. Poleks läinud, oleks ....
Karistus tuligi eelmise aasta sügisel ja ega tänavugi parem pole...
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

trebla kirjutas: 06 Aug 2022, 13:36 Väidetavalt ei ole need pargid investeerimisobjektid, vaid eluaseme osad... minu oma on näiteks küttesüsteem...maaküttekontuurist 2x vähem ruumivajav. Oma halumetsast rääkimata..

:hello:
Jälle paned oma mätta otsast! ;) Kuidas saavad oma elektriarveid vähendada Õismäe "hiina müüri" 700 millegiga korteriomanikku, kes sooviksid ka investeerida kust paneelidesse ja anda panuse maailma rohelisemaks muutmisel. Hetkel on neil elektriarvel rida kulutuse näol kohustuslikuks maksmiseks, isegi valikuvarianti mittemaksmiseks ei ole.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

tabarabarap kirjutas: 06 Aug 2022, 12:57
Ning need kes jätkavad vanaviisi, maksavad hiljem palju rohkem. Maksavad kinni nii priisatud energia, kui ka lisasoojustamise.
... Korteris max kuluga 200kwh ei teki sügavat kriisigi. ....
Jälle vähene kujutlusvõime ja nõrk fantaasia, mis lubab energiahinnast rääkides ainult peldikupirni näha.
Kui kõik energiakandjate hinnad on omavahel seotud, siis tõuseb toasooja hind sõltumata sellest millega kütta, ka korteris.
Urmas kirjutas: 06 Aug 2022, 15:24
trebla kirjutas: 06 Aug 2022, 13:36 Väidetavalt ei ole need pargid investeerimisobjektid, vaid eluaseme osad... minu oma on näiteks küttesüsteem...maaküttekontuurist 2x vähem ruumivajav. Oma halumetsast rääkimata..
Jälle paned oma mätta otsast! ;) Kuidas saavad oma elektriarveid vähendada Õismäe "hiina müüri" 700 millegiga korteriomanikku, kes sooviksid ka investeerida kust paneelidesse ja anda panuse maailma rohelisemaks muutmisel. Hetkel on neil elektriarvel rida kulutuse näol kohustuslikuks maksmiseks, isegi valikuvarianti mittemaksmiseks ei ole.
Need 700 on samasugused majaomanikud, ainult "ühise maja" omanikud ja kui omanik oma varast ei hooli, siis ei hooli keegi teine kah.
Mis kasu on maja kallist soojustamisest, kui pooled majaelanikud hoiavad talvel aknaid "tuulutamiseks" poikvel, või energia kokkuhoiust üldse ei hooli?
Kuni kõik on omadega käpuli ja siis vast hakkab koitma.
Suurt vahet pole, et millise kütusega nad oma toa soojaks saavad, kui kõik kütusehinnad on omavahel seotud.

Kui keegi praegu rõõmustab, et "temal on kahe talve küttepuud olemas", siis rõõmustada saab ta ainult selle pärast, et ta ei tea et milline hind saab järgmisel aastal küttepuudel olema!
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Kalvis kirjutas: 06 Aug 2022, 15:09 ... Elektri hind läks kallimaks, kuna riik lisas soodsa elektri toomtisele CO2 maksu mis on kahjuks pea 3 x suurem kui tootmine ise. Seejuures oli riigil naljategu sealt mõnikümmend % talvel elektrikompensatsiooni maksmiseks.... Seejuures pistis riik 3/4 saadud CO2 rahast muudeks kuludeks, sealhulgas igasugused subsiidiumid päikeseparkide ehitamiseks. Lisaks muidugi elektriarvel taastuvenergia tasu...
Kes on valinud sellised isikud riiki juhtima?
Ju siis enamikule vailijaist meeldib selline perspektiiv ja jälle valitakse vikerkaarevärvilisi, humanitaare ning meelelahutajaid edasi.

Huntide hulgas tuleb hundi moodi ulguda.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

ping kirjutas: 06 Aug 2022, 16:12 Jälle vähene kujutlusvõime ja nõrk fantaasia, mis lubab energiahinnast rääkides ainult peldikupirni näha.
Kui kõik energiakandjate hinnad on omavahel seotud, siis tõuseb toasooja hind sõltumata sellest millega kütta, ka korteris.
Selle foorumi eripära vist kõiki teisi väga lolliks pidada :jooma
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

ping kirjutas: 06 Aug 2022, 16:22
Kalvis kirjutas: 06 Aug 2022, 15:09 ... Elektri hind läks kallimaks, kuna riik lisas soodsa elektri toomtisele CO2 maksu mis on kahjuks pea 3 x suurem kui tootmine ise. Seejuures oli riigil naljategu sealt mõnikümmend % talvel elektrikompensatsiooni maksmiseks.... Seejuures pistis riik 3/4 saadud CO2 rahast muudeks kuludeks, sealhulgas igasugused subsiidiumid päikeseparkide ehitamiseks. Lisaks muidugi elektriarvel taastuvenergia tasu...
Kes on valinud sellised isikud riiki juhtima?
Ju siis enamikule vailijaist meeldib selline perspektiiv ja jälle valitakse vikerkaarevärvilisi, humanitaare ning meelelahutajaid edasi.

Huntide hulgas tuleb hundi moodi ulguda.
:hello:
Kusjuures olen nõus - me ise valisime! Olen sügisesest paljudega rääkinud - kui seletasin - et keegi käis valimas ja valis võimul olevat erakonda siis üks kalli elektri hinna osas kaebaja oli vähem.... Äkki leidiski, et ju siis tuleb vait olla ja arved ära maksta.
Eks ma maksan isegi. Lihtsalt soov on paljud nägijaks teha. Paljud arvavad tänaseni, et elekter läks kalliks mingi sõja pärast või gaasi hind on laes. Õige puu all tuleb haukuda või siis hundi moodi ulguda.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Kuidas valimistulemus turuhinda muuta võiks (pocorn)
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

ping kirjutas: 06 Aug 2022, 10:58 Sinu "pikk leping" on samasugune elektri "ette ostmine" nagu teisel PV paneelide ostmine aga nende tehingute kasutegurit saab võrrelda alles 25 aasta pärast.
Ei ole samasugust midagi, paneelide omanik ei oska uneski näha millise hinnaga ta järgmisel aastal päikesepaistelisel perioodil elektrit müüa saab ja millise hinnaga talvel ostma peab.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

tabarabarap kirjutas: 06 Aug 2022, 19:32 Kuidas valimistulemus turuhinda muuta võiks (pocorn)
Meil ei ole ju mitte "müüja/ostja turuhind" mis põhineks nõudlusel ja pakkumisel, kus ostja saaks kasvõi oma eelistuste muutmisega mõjutada hinda, vaid (välismaiste) "müüjate omavaheline turuhind" (mida rumalatele reklaamitakse kui tavalist turuhinda) kus müüja ei jää mitte kunagi kaotajaks.

Ka sellest arusaamiseks on fantaasiat vaja.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Ac457765 kirjutas: 06 Aug 2022, 20:17
ping kirjutas: 06 Aug 2022, 10:58 Sinu "pikk leping" on samasugune elektri "ette ostmine" nagu teisel PV paneelide ostmine aga nende tehingute kasutegurit saab võrrelda alles 25 aasta pärast.
Ei ole samasugust midagi, paneelide omanik ei oska uneski näha millise hinnaga ta järgmisel aastal päikesepaistelisel perioodil elektrit müüa saab ja millise hinnaga talvel ostma peab.
Jah õige, et veel ei ole tingimused samasugused, sest sina ei ole veel sõlminud 25 aastaks etteostu lepingut.
Võrreldes paneelide elueaga on paariaasta pikkune elektrileping ikkagi "lühike".
Tee ka mõned järgmised lepingud ära ja näed selliseid hindu, mida poleks oodanud.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Tegelikult tasub viimase kolme päeva elektrihinna üle juurelda..
Päikselistel tundidel on üliodav..isegi alla 2020 madalseisu, öösel aga üle 400 €/MWh.
See hakkas äkki agustikuuga - puhkuste mõju või? Aga PV lisandumisega saab see pilt tavaline olema.Ja ülemaailmselt. Ehk siis meie PV maht tagab juba päevase elektrivarustuse päikeselisel ajal puhkuste perioodil, muuks ajaks on fossiilkütuseid juurde vaja. Ja asi pole ainult meis, kel talved pikad. Enamus maailmast peab vaevuma ainult ööseks salvestamisega tegelema...

Kui nüüd keegi vaevuks lugema sellesama foorumi 10 -14 aasta taguseid postitusi, siis olen ma seda juba toona ette ennustanud.. Ja tuleb välja, et kunagi 2010 siin foorumis 2020 aasta elektrihinnaks minu poolt pakutud 30 eurosenti kWh oli pea samamoodi õige kui Kalvise pakutud 2 krooni......ainult 2 aastane nihe oligi minu ennustusel.

Ja kõik see 14 aastat olen ma siin kirjutanud, et vaja on palju ja tugevaid välisühendusi.... mitte ainult meil, vaid ka teistel riikidel. Siis ei lange elektrihind negatiivseks, ehk tasub tootmisesse investeerida, ning ei tõuse ka pilvedesse, sest kuskilt mujalt ikka vajaduse korral saab..

Seega: ärge enam investeerige paneelidesse, sest kohe on päevased elektrihinnad nullis või madalamad ja te ei saa oma sissepandud raha kunagi tagasi !
Ja hakake pelletikatlaid põlevkiviõli peale ümber seadistama..!

PS
Eile ühes seltskonnas jälle halati, et "kõik on kallis..".... vesi, elekter, kanalisatsioon, gaas...
Kui ma siis halajate käest küsisin, et kui palju m³ , kWh maksavad...ei osatud vastata... isegi suurusjärku ei teatud...ei osatud ka oma kuuarvet muide öelda(ainult bensiini liitrihinda teatakse, sest see vaatab igal päeval posti pealt vastu). Ja seda tegid inimesed, kes igapäevaselt teevad otsuseid, millest sõltuvad teiste inimeste tegevused. Täpselt nagu Arnold Rüütel omal ajal ei osanud piimahinna suurusjärkugi öelda.

PS2
Kalvis, kuidas Eesti valimised mõjutasid Prantsusmaa elektrihinda...seal seis sama nutune kui Lätis..?
valaskalakene
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 199
Liitunud: 10 Nov 2008, 11:22
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas valaskalakene »

trebla kirjutas: 07 Aug 2022, 04:34
PS
Eile ühes seltskonnas jälle halati, et "kõik on kallis.."....
See on oluline.
Tegelikult ei ole mitte kõik kallis, vaid raha on odav. Ja odavamaks läheb. Nähtuse nimi on inflatsioon. Seda on kõik kuulnud aga ei anna endale aru, et see ei tähenda mitte hindade tõusu vaid raha odavnemist. Raha (nagu iga muu kauba puhul) pakkumise suurenemine (juurdetrükkimise läbi) vähendab hinda. Ja see ongi ainuke inflatsiooni põhjus.
Energia on lihtsalt enam-vähem esimene asi, mille kallinemist tavainimene teravalt tunnetab ja natuke käib ta teistest asjadest ees ka. Kinnisvaraga võrreldes näiteks - uue maja ruutmeetri hinna ja bensiiniliitri hinna suhe on viimased 50 aastat olnud suht stabiilne.

Nii et põhjust elektrihinna tõusule tuleks otsida Föderaalreservi bilansimahust ja selle geomeetrilises progressioonis kasvavust.

Oluline on see sellepärast, et asjadest õigesti arusaamine võimaldab teha paremaid otsuseid. Võrreldav maastikul liikudes täpse kaardi omamisega vers. vigane kaart. Hea kaardiga jõuad kergemini ja kiiremini sihtkohta.

Inflatsioon on võimalik enda kasuks tööle panna.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

trebla kirjutas: 07 Aug 2022, 04:34 Seega: ärge enam investeerige paneelidesse, sest kohe on päevased elektrihinnad nullis või madalamad ja te ei saa oma sissepandud raha kunagi tagasi !
Julgen esineda veidi teistsuguse ennustusega:
1. Investeerida ei tasu paneelidesse, kus kõik on suunatud ühte punkti päikese tipus, et saada max tootlikkus.
Need, kes on paigaldanud eri suundadesse ja püüavad võimalikult pikka/lamedat graafikut, saavad ka edaspidi tulu.
2. Ka päevane max toodang ja null börsihind võib vägagi kasulik olla, kui enda (uimaste naabrimeeste) elektriautosid laadida.
:hello:
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

trebla kirjutas: 07 Aug 2022, 04:34 Tegelikult tasub viimase kolme päeva elektrihinna üle juurelda..
Päikselistel tundidel on üliodav..isegi alla 2020 madalseisu, öösel aga üle 400 €/MWh.
See hakkas äkki agustikuuga - puhkuste mõju või? Aga PV lisandumisega saab see pilt tavaline olema.Ja ülemaailmselt. Ehk siis meie PV maht tagab juba päevase elektrivarustuse päikeselisel ajal puhkuste perioodil, muuks ajaks on fossiilkütuseid juurde vaja. Ja asi pole ainult meis, kel talved pikad. Enamus maailmast peab vaevuma ainult ööseks salvestamisega tegelema...

Kui nüüd keegi vaevuks lugema sellesama foorumi 10 -14 aasta taguseid postitusi, siis olen ma seda juba toona ette ennustanud.. Ja tuleb välja, et kunagi 2010 siin foorumis 2020 aasta elektrihinnaks minu poolt pakutud 30 eurosenti kWh oli pea samamoodi õige kui Kalvise pakutud 2 krooni......ainult 2 aastane nihe oligi minu ennustusel.

Ja kõik see 14 aastat olen ma siin kirjutanud, et vaja on palju ja tugevaid välisühendusi.... mitte ainult meil, vaid ka teistel riikidel. Siis ei lange elektrihind negatiivseks, ehk tasub tootmisesse investeerida, ning ei tõuse ka pilvedesse, sest kuskilt mujalt ikka vajaduse korral saab..

Seega: ärge enam investeerige paneelidesse, sest kohe on päevased elektrihinnad nullis või madalamad ja te ei saa oma sissepandud raha kunagi tagasi !
Ja hakake pelletikatlaid põlevkiviõli peale ümber seadistama..!

PS
Eile ühes seltskonnas jälle halati, et "kõik on kallis..".... vesi, elekter, kanalisatsioon, gaas...
Kui ma siis halajate käest küsisin, et kui palju m³ , kWh maksavad...ei osatud vastata... isegi suurusjärku ei teatud...ei osatud ka oma kuuarvet muide öelda(ainult bensiini liitrihinda teatakse, sest see vaatab igal päeval posti pealt vastu). Ja seda tegid inimesed, kes igapäevaselt teevad otsuseid, millest sõltuvad teiste inimeste tegevused. Täpselt nagu Arnold Rüütel omal ajal ei osanud piimahinna suurusjärkugi öelda.

PS2
Kalvis, kuidas Eesti valimised mõjutasid Prantsusmaa elektrihinda...seal seis sama nutune kui Lätis..?
Investeerida tasub kui tasuvusaeg on kuskil 7 aastat. PP oli veel üleeelmine aasta see kuskil 10 aastat. Eelmise aast PP hindade ja praeguse elektri hinna juures tasub PP investeerida, sest tasuvusaeg on alla 7 aasta ja selline investeering on tasuv. Alati on muidugi ports tundmatust - elektri hind võib järsult langeda ja siis investorid saavad petta. Aga majandus ilma riskita investeeringuid ei ole. Õige investor uurib enne otsuse tegemist - kui tõenäoline on nullilähedane elektrihind? Või hoopis sõja tõttu kallineb (saatma SöltZile kirja, et oleks parem sõber Putlerile)

Läti valimised ei mõjuta, küll aga Saksa või Prantsuse omad. Neis riikides tehtavad elektrihinna otsused kaude mõjutavad (st. halb otsus tähendab EL suurt elektri defitsiiti) . Läti saab muidugi riiklikult oma elanikele teha hinda soodsamaks - kui vaja - ehitada mõni uus elektrijaam võimsusega 1 GW. Sama ka eestis - tuumajaama jutt pole ju vale. Paljudes EL riikides on siiski eratarbijatel filter vahel - Riiklik elektrikompanii toodab oma energiahinnaga otse tarbijatele ja vaid puudujäägi ostab NPS hinnaga juurde. Seejuures on mitmetel koidumaisele turule müüdud elekter vabastatud CO2 maksust. (kas pole tuttav!)
Eestis läbi ime jäi Narva elektrijaamade sulgemine ära. Tänama peame kesikuid ja Jüri, kuna nad olid juhtumisi sellise punkti valitsuskoalitsioonileppesse kirjutanud. See asi oli tõesti juuksekarva otsas. Oleks Narva jaamad eelmine aasta suletud siis me oleksime nautinud pea igapäevaselt California elektri hindu. Tõenäoliselt oleks eesti olnud esirinnas elektrigeneraatorite ostus - naljakas aga praeguste hindade juures on odavam elektrigeneraatorist ise elektrit teha kui börsilt osta. Seejuures kui müüa veel tipptunni ajal võrku siis saaks raha kiiremini tagasi. Mõned ettevõtted eestis kasutavadki juba oma elektri saamiseks avariigeneraatoreid. Üks firma lausa küttis generaatori jahutussärgiga oma kontorimaja. Sealne insener oleks rikas mees, kui oleks saanud säästetud raha endale jätta.
PP omanikud saavad tarbimist vähesel määral juhtida - Külmikud, pesumasinad, boilerid - tarbimine rihtida keskpäevasele tundidele.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

trebla kirjutas: 07 Aug 2022, 04:34 ... Kalvis, kuidas Eesti valimised mõjutasid Prantsusmaa elektrihinda...seal seis sama nutune kui Lätis..?
Prantsuse elanik ostab elektrit siseriikliku (kulupõhise) hinna alusel ja üle piiri kaubandus käib elektri börsihinnaga.
Ka Soomes oli fix hinnaga elekter elanikule ca 2x odavam kui Eestis fix hinnaga elekter.
See on oluline erinevus ja poliitiline valik.
Meil on riiklik monopoolne firma rakendatud maksukogumise tööd tegema ja SKPd tõstma.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Kalvis kirjutas: 07 Aug 2022, 08:14 ... PP omanikud saavad tarbimist vähesel määral juhtida - Külmikud, pesumasinad, boilerid - tarbimine rihtida keskpäevasele tundidele.
Alates septembrist on ka nendel, kes varem elektri hinda ei jälginud, võimalus selle spordiga oma aega sisustada.
Alates septembrist viib Eesti Energia kõik vanemat tüüpi börsipaketi kliendid üle tunnipõhisele hinnastamisele. Muutus toimub ligi 50 000 kliendile automaatselt.
„Oleme kliente teavitanud paketi uuendamise võimalusest, aga näeme, et inimesed ei ole pigem olnud altid muudatust tegema. Meil on hea meel, et saame nüüd klientide tagasisidest lähtuvalt muudatuse ära teha automaatselt ja juba oodatust varem. Uut tüüpi tunnipõhise hinnastamisega pakett võimaldab varasemast rohkem oma tarbimist jälgides kulusid kokku hoida, kasutades elektriseadmeid või küttesüsteemi soodsama hinnaga tundidel,“ selgitas Eesti Energia juhatuse liige Agnes Roos.

https://arileht.delfi.ee/artikkel/12004 ... susteemile
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Ac457765 kirjutas: 06 Aug 2022, 20:17
ping kirjutas: 06 Aug 2022, 10:58 Sinu "pikk leping" on samasugune elektri "ette ostmine" nagu teisel PV paneelide ostmine aga nende tehingute kasutegurit saab võrrelda alles 25 aasta pärast.
Ei ole samasugust midagi, paneelide omanik ei oska uneski näha millise hinnaga ta järgmisel aastal päikesepaistelisel perioodil elektrit müüa saab ja millise hinnaga talvel ostma peab.
Kas praeguse fix paketi omaniku unenäod on täpsemad?

Siin on näide kirjast, mille 220Energia on oma klientidele saatnud, kus on näha pakutav olemasolevatel tingimustel Oktoobrist pikendamisel tekkiv fix paketi hind, mis oleks päeval 42,5 ja öösel 34,5 senti kW/h ja madalama hinnaga lepingu, ennetähtaegse lõpetamise leppetrahvimäärad:
Pilt
https://arileht.delfi.ee/artikkel/12004 ... -aga-havib
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Vasta