Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1184
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 34 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

ping kirjutas: 28 Nov 2021, 21:08
kunn24 kirjutas: 28 Nov 2021, 19:40
Selline hind pole sugugi vale, sest vastavalt tarbjakaitseseadusele peab jaekliendile edastatav hind sisaldama kõiki makse ja täpselt sellise summa tahab võrguettevõtja saada 1kWh eest, mida eratarbija oma lepingu kohaselt tarbib.
Anna sätted. Teen su eest ettevalmistustöö ära, TKS ei puutu siin väga asjasse, on olemas sellele tuginev määrus https://www.riigiteataja.ee/akt/1110220 ... teataja.ee .Konstrueeri omale sealt tugi, ma ei viitsi. See, et meil poes hindu koos KM-ga avaldatakse, on muidugi tore. Börsihind pole ju see hind, millega tarbijale müüakse. Nii, ei maksa ka segi seda miksida.

Elektrihinnale tulevad otsa veel aktsiis, mingirohePD-e maks, transporditasu, sellele KM jne.
Kui hinnakujunemine on väljatoodud, ei pea näitama koos KM-ga ka lõpptarbijale. Et sellest kindlust saada, vaata oma elektriarvet. Ja kuna borsihind on ilma KM-ta, siis pole korrektne läbisegi ilma vastava infota loopida välja hinda koos KM-ga. Ehk tahad, avalda nii, aga lisa info juurde. Kuid selguse huvides oleks mõttekas oma andekust mujal demoda, sest muidu ei saa sellest sogast keegi aru. ...
Mina pole kuskil väitnud, et EE äpis avaldatud hind oleks börsihind või õige või vale, selle oled ise väljamõelnud ja segadust tekitanud.
Eeldatavasti, kui EE on sellise hinna väljakäinud, siis arvatavasti tahab ta selle hinna ka klientide käest sissekasseerida.
Jaehinna avaldamine koos maksudega pole mitte "tore" vaid TKS alusel kehtestatud määruse poolt tekitatud nõue.

Loeme: https://www.riigiteataja.ee/akt/1110220 ... teataja.ee
Kauba ja teenuse hinna avaldamise nõuded.
Määrus kehtestatakse tarbijakaitseseaduse § 7 lõike 8 ja § 8 lõike 3 alusel.

§ 2. Kauba hinna avaldamise nõue
(1) Tarbijale kaupa pakkudes ja müües peab kaupleja tarbijat teavitama kauba müügihinnast ja ühikuhinnast, kui ühikuhinnast teavitamise kohta ei ole määruses sätestatud teisiti.
(5) Ühikuhind on kauba ühe kilogrammi, ühe liitri, ühe meetri, ühe ruutmeetri, ühe kuupmeetri või muu kauba turustamisel laialdaselt ja tavapäraselt kasutatava ühe ühiku lõpphind. Ühikuhinnaks võib olla ka tükihind, kui kaupa ei mõõdeta eelnimetatud ühikutes. Ühikuhinnas sisalduvad käibemaks ja muud kauba müügiga seonduvad maksud, välja arvatud kauba pakendi tagatisraha.

See, kuidas ja milliseid erinevaid komponente kajastatakse arvetel, on sätestatud omaette seadusandlike aktidega.
:hello:
Selle määruse oleks võinud ka lõpuni lugeda. Põhimõtteliselt ei müü EE toodet vaid vahendab, võib ka mingi muu vahendaja valida -
§ 6. Teenuse hinna avaldamise nõue

(1) Teenust pakkudes teavitab kaupleja tarbijat teenuse eest tasutavast lõpphinnast, mis sisaldab nii käibemaksu kui muid makse. Kui teenuse lõpphinda ei ole võimalik eelnevalt kindlaks määrata, teavitab kaupleja tarbijat teenuse hinna komponentidest, hinna arvutamise aluseks olevast tariifist või hinna arvutamise muust alusest selliselt, et tarbijal on võimalik teenuse lõpphinda piisava täpsusega arvutada.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4422
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

RaJy kirjutas: 28 Nov 2021, 22:21
ping kirjutas: 28 Nov 2021, 21:08
kunn24 kirjutas: 28 Nov 2021, 19:40
Selline hind pole sugugi vale, sest vastavalt tarbjakaitseseadusele peab jaekliendile edastatav hind sisaldama kõiki makse ja täpselt sellise summa tahab võrguettevõtja saada 1kWh eest, mida eratarbija oma lepingu kohaselt tarbib.
Anna sätted. Teen su eest ettevalmistustöö ära, TKS ei puutu siin väga asjasse, on olemas sellele tuginev määrus https://www.riigiteataja.ee/akt/1110220 ... teataja.ee .Konstrueeri omale sealt tugi, ma ei viitsi. See, et meil poes hindu koos KM-ga avaldatakse, on muidugi tore. Börsihind pole ju see hind, millega tarbijale müüakse. Nii, ei maksa ka segi seda miksida.

Elektrihinnale tulevad otsa veel aktsiis, mingirohePD-e maks, transporditasu, sellele KM jne.
Kui hinnakujunemine on väljatoodud, ei pea näitama koos KM-ga ka lõpptarbijale. Et sellest kindlust saada, vaata oma elektriarvet. Ja kuna borsihind on ilma KM-ta, siis pole korrektne läbisegi ilma vastava infota loopida välja hinda koos KM-ga. Ehk tahad, avalda nii, aga lisa info juurde. Kuid selguse huvides oleks mõttekas oma andekust mujal demoda, sest muidu ei saa sellest sogast keegi aru. ...
Mina pole kuskil väitnud, et EE äpis avaldatud hind oleks börsihind või õige või vale, selle oled ise väljamõelnud ja segadust tekitanud.
Eeldatavasti, kui EE on sellise hinna väljakäinud, siis arvatavasti tahab ta selle hinna ka klientide käest sissekasseerida.
Jaehinna avaldamine koos maksudega pole mitte "tore" vaid TKS alusel kehtestatud määruse poolt tekitatud nõue.

Loeme: https://www.riigiteataja.ee/akt/1110220 ... teataja.ee
Kauba ja teenuse hinna avaldamise nõuded.
Määrus kehtestatakse tarbijakaitseseaduse § 7 lõike 8 ja § 8 lõike 3 alusel.

§ 2. Kauba hinna avaldamise nõue
(1) Tarbijale kaupa pakkudes ja müües peab kaupleja tarbijat teavitama kauba müügihinnast ja ühikuhinnast, kui ühikuhinnast teavitamise kohta ei ole määruses sätestatud teisiti.
(5) Ühikuhind on kauba ühe kilogrammi, ühe liitri, ühe meetri, ühe ruutmeetri, ühe kuupmeetri või muu kauba turustamisel laialdaselt ja tavapäraselt kasutatava ühe ühiku lõpphind. Ühikuhinnaks võib olla ka tükihind, kui kaupa ei mõõdeta eelnimetatud ühikutes. Ühikuhinnas sisalduvad käibemaks ja muud kauba müügiga seonduvad maksud, välja arvatud kauba pakendi tagatisraha.

See, kuidas ja milliseid erinevaid komponente kajastatakse arvetel, on sätestatud omaette seadusandlike aktidega.
:hello:
Selle määruse oleks võinud ka lõpuni lugeda. Põhimõtteliselt ei müü EE toodet vaid vahendab, võib ka mingi muu vahendaja valida -
§ 6. Teenuse hinna avaldamise nõue

(1) Teenust pakkudes teavitab kaupleja tarbijat teenuse eest tasutavast lõpphinnast, mis sisaldab nii käibemaksu kui muid makse. Kui teenuse lõpphinda ei ole võimalik eelnevalt kindlaks määrata, teavitab kaupleja tarbijat teenuse hinna komponentidest, hinna arvutamise aluseks olevast tariifist või hinna arvutamise muust alusest selliselt, et tarbijal on võimalik teenuse lõpphinda piisava täpsusega arvutada.
Nüüd on ikka terminid nii sassis, et hobune oma suure pealuuga ka ei saaks aru.

Teenus on näiteks "saabaste viksimine" või "kaablipaigaldus", mitte kauba (enargiakandja) müük juriidiliselt isikult eraisikule.

Võrgutasu võib olla teenus, nagu ostetud kauba transporditeenus ja seda ka EE graafik ei sisalda.

Kui kellelegi ei meeldi EE poolt pakutavad numbrid, siis võiks nendega sellel teemal ise kontakteeruda, mitte tühjast kohast netti risustada.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10635
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

kunn24 kirjutas: 28 Nov 2021, 17:30
Homme siis ületab kWh hind 0,5eur piiri:
Mitte ei ületa, vaid tehakse selline hind. Täpsuse mõttes tulnuks lisada, et antud hind on koos KM-ga. Üldiselt esitatakse ilma, seega sellist tingimust lisamata on info vale. Ilma KM-ta on homme 421,87 € kella 18 ja 19 vahel meie aja järgi.
Eesti on ennast selle NP-ga nurka värvinud. P..e ka saata ei saa, kuigi tuleks ja kiiresti. See, et vigased andmed ilusti läbi läksid näitab vaid seda, et NP-l toimub meelevaldne jamps.
Nordpool pole süüdi selles, et meie oma valitsejad võtsid vastu lollid otsused, mis tõid kõrgema elektrihinna! Ärme siis unusta, et alles kevadel tahtis KaKa Narva elektrijaamad igaveseks sulgeda, osad plokid suletigi ning kalli CO2 kvoodi kiitis ka valitsus heaks. Kallist elektri hinda võiks valitsus leevendada - on lubatud vähendada käibemaksu kuni 9%, taastuvenergiatasu + aktsiis istuvad samuti kukil. Kuna riik saab selle raha nagunii CO2 müügist siis pole siin muud kui rahaahnus, küll elektritarbijad kõik kinni plekivad.
Riio12
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 62
Liitunud: 23 Okt 2008, 14:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Riio12 »

Elektriarvel on eraldi väljatoodud (energia hind käibemaksuga)

Elektrienergia börsihinnaga: päev 0,148€/kWh, kogus 243,171 kWh 35,99 €
Elektrienergia börsihinnaga: öö 0,0778€/kWh, kogus 435,168 kWh 33,86 €
Summa käibemaksuta 69,85 €
Käibemaks 20% 13,97 €
Summa kokku 83,82 €

Lisandub siis Elektrilevi nn. Võrguteenus:

Elektri edastamine: päev 0,0274€/kWh, kogus 243,171 kWh 6,66 €
Elektri edastamine: öö 0,0158€/kWh, kogus 435,168 kWh 6,88 €
Kuutasu, korter: 4,58€ kuus 4,58 €
Riigipoolne võrgutasu hüvitis 50% -9,06 €
Taastuvenergia tasu 0,0113€/kWh, kogus 678,339 kWh 7,67 €
Elektriaktsiis 0,001€/kWh, kogus 678,339 kWh 0,68 €
Summa käibemaksuta 17,41 €
Käibemaks 20% 3,48 €
Summa kokku 20,89 €

Arve tuleb tasuda Eesti Energia-le
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4422
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Kuidas me olekski jõudnud 5 rikkama riigi hulka, kui inimesed ei tee vahet mõistetel: ühikuhind, börsihind, hulgihind, jaehind, kogusehind, lõpptarbijahind, jne. ning kuidas ja millised numbrid peavad olema kajastatud arvetel? :shock:

Olen muidugi harjunud sellega, et tavainimesed ei tea, et kui palju tarbivad elektrit, ei tea KUHU tarbivad elektrit ega ei tea palju tarbitud elekter maksab.
Arusaadavalt et ka need isikud, kes ainult ajakirjanduses avaldatud börsihinnast räägivad ei ole kursis oma isikliku energiatarberaamatupidamisega ja ei oska sellel teemal rääkida, (kuigi tahaks).

Antud teema on "MINU esimene leping" ehk eraisikust lõpptarbija leping kaupmehega, milles peab müüja avaldama hinnad koos kõigi maksudega ja seega on ostjal mõistlik rääkida nendest numbritest, mida reaalselt tema kasutajana kauba eest tasub.

(Näiteks "autokulude arvutamise teemas" on mõistlik arutada reaalseid tanklahindu lõpptarbijale, mitte Roterdami börsi nafta Barreli hindu, mis ei ole otseselt seotud tanklahindadega ja kokandusfoorumis rääkida jahu poehinnast mitte jahuhinnast Hiina börsil.)

Kuigi hulgihinnad mõjutavad lõpptarbija hinda, on börsihinnad siiski ainult üks osa lõpptarbija hinnast.

Lisatud piltidel on minu poolt 29.11.21 tarbitud reaalsed, antud tunni elektri kWh ühikuhinnad (ühikuhind),
antud tunnil tarbitud elektri kogus (tarbimine)
ja sellel tunnil tarbitud kogusehind (maksumus),
mida ma pean sellel tunnil kasutatud elektri eest, arve alusel, reaalses rahas maksma.

Kusjuures see on ainult tasu elektrienergia eest ja ei sisalda võrgutasu, mis erinevatel liitumispakettidel on ka erinev.

Nagu näha on hinnad aastataguse ajaga kordades tõusnud ja see, et püsihinnaga paketti kasutavad inimesed seda seda praegu ei märka (ei taha märgata), ei tähenda et see lähema aja jooksul kogu meid ümbritsevat majandust ei mõjutaks, sest energiahind sisaldub kõigis toodetes alates leivapätsist ja vorstijupist.
(Võrgugaasi hulgihind on aastataguse ajaga võrreldes tõusnud üle 3 korra.)

Tarbimisajalugu, hind öösel 2.00 - 3.00
HIND_ÖÖSEL.jpg

Tarbimisajalugu, hind päeval 18.00 - 19.00
HIND 50.SENTI.jpg
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ping kirjutas: 30 Nov 2021, 13:15 Nagu näha on hinnad aastataguse ajaga kordades tõusnud ja see, et püsihinnaga paketti kasutavad inimesed seda seda praegu ei märka (ei taha märgata), ei tähenda et see lähema aja jooksul kogu meid ümbritsevat majandust ei mõjutaks, sest energiahind sisaldub kõigis toodetes alates leivapätsist ja vorstijupist.
:hello:
Teema on siiski elektrienergia kodutarbimine ja maksumus, mitte vorstijupi hinna seos börsipaketiga. ;) Püsihinnaga paketti kasutavad osad inimesed on hetkel võidus vs börsi oma kasutavatega. Kui keegi otsustas, et tal on lihtsam(?) jälgida börsipaketti, siis oli see nende valik. Meie pere ei viitsinud mässata. Organiseerima kodust elukorraldust börsi järgi? No vabandage väga, meil muudki teha kui börssi jälgida ehk millal on kõige odavam aeg pesu pesta, millal süüa teha jnejne ... ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4422
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Urmas kirjutas: 30 Nov 2021, 13:41
ping kirjutas: 30 Nov 2021, 13:15 Nagu näha on hinnad aastataguse ajaga kordades tõusnud ja see, et püsihinnaga paketti kasutavad inimesed seda seda praegu ei märka (ei taha märgata), ei tähenda et see lähema aja jooksul kogu meid ümbritsevat majandust ei mõjutaks, sest energiahind sisaldub kõigis toodetes alates leivapätsist ja vorstijupist.
Teema on siiski elektrienergia kodutarbimine ja maksumus, mitte vorstijupi hinna seos börsipaketiga. ;) Püsihinnaga paketti kasutavad osad inimesed on hetkel võidus vs börsi oma kasutavatega. Kui keegi otsustas, et tal on lihtsam(?) jälgida börsipaketti, siis oli see nende valik. Meie pere ei viitsinud mässata. Organiseerima kodust elukorraldust börsi järgi? No vabandage väga, meil muudki teha kui börssi jälgida ehk millal on kõige odavam aeg pesu pesta, millal süüa teha jnejne ... ;)
Tüüpiline "MINA" keskne individualisti maailmavaade, kus ollakse oma hetkes ja oma ninaalusest kaugemale ei nähta.
Kus ainult üks tuttav sõna "vorst" tähelepanu pälvis ja kogu posti tekst tekitas mõnusa heaolutunde, et "Kellelgi läheb sitemini kui minul". ;)

Parafaseerides tuntud poliitilist kõnekäändu, "Kui Inimest ei huvita teda "ümbritsev", siis Ta ei saa kuidagi ignoreerid tõsiasja, et see "ümbritsev" teda ei mõjuta".

Kirjutasin eelneva teksti näiteks tänastele optimistidele, et nad saaksid aimu sellest, mis neid ees võib oodata.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Üldiselt mingi hinna juures mind huvitabki hind MINULE.
Antud juhul elektri juures huvitab mind hind MINULE.
Ja mind huvitab lõpphind - olgu see KM-ga või mitte - kuid igal juhul tahan teada kas see on KM-ga või mitte.
Teatud persoonide puhul võib saada oluliseks ka elektri päritolu / tootmistehnoloogia vms.
See kas elektri hind mõjutab vorsti hinda (või midagi muud) mind ei huvita sest selle muutumine või mitte ei sõltu kuidagi minust.
"MINA keskne individualisti maailmavaade" indiviidi seisukohalt igati põhjendatud
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ping kirjutas: 30 Nov 2021, 14:08 Tüüpiline "MINA" keskne individualisti maailmavaade, kus ollakse oma hetkes ja oma ninaalusest kaugemale ei nähta.
Vaata, kes räägib! Kas sul on Altzheimeri tõbi, et lühimälu kadunud? Tuleta meelde ja värskenda oma mälu teemades, kus oma kommentaarides olen roheenergia toetuste saamist teiste maksumaksjate arvelt nimetanud parasiitluseks ning kes kilkavad kui odav elekter neil on ja vähese omatarbimise korral see lausa pensionisambaks. Kelle arvelt ikkagi? Mina vaatan arvel olevat taastuvenergia tasu oma mätta otsast, sina paneelide toetustest saadavat tulu oma mätta otsast ja meie vahel on kahjuks väga-väga sügav kraav. Nii lihtne see ongi. Ei midagi isiklikku! ;)
ping kirjutas: 30 Nov 2021, 14:08 Kus ainult üks tuttav sõna "vorst" tähelepanu pälvis ja kogu posti tekst tekitas mõnusa heaolutunde, et "Kellelgi läheb sitemini kui minul". ;)
Seevastu sina oma paneelide toetustest saadavat tulu nimetad omal ajal tehtud kavalaks käiguks ja see tekitab minus sellist stressi, et anna kannatust. Iga õhtu mõtlen sellele probleemile, et miks mõned saavad südametunnistuse piinadeta teha endale elektriarvete maksjate arvelt pensionisambaid? Nii ebaõiglane on see maailm! :cray: Ja sellepärast pean iga õhtu tarbima 2in1(vaktsiin ja unerohi), et üleüldse magama jääda. Uue maksa ostad mulle? ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2777
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

No kauaoodatud novembri arve siis lõpuks laekus.
Kui rääkida tarbimisest, siis novembri 1200 kWh elektrihind osutus olema 12,12 senti ja võrgutasu pärast riigiabi mahaarvamist 3,51 senti. Kokku 15,73 senti/kWh .... sisaldab kõiki km-e , aktsiise jm tasusid.
Kuna mullu novembris oli 10,36 millest energia ise 4,21 siis ajakirjanik saaks treida pealkirjad "elektrihind poole kallim !" või "elektrienergia hind on kolm korda tõusnud !"

Optimist saaks kirjutada, et "võrgutasu moodustab vaid veerandi/viiendiku elektrihinnast ! "...

Toodetu läks müügiks hinnaga 12,43 senti/kWh.

Mingil hetkel heietasin lootust ka novembris plussi jääda, aga üks sisseununenud radikas tekitas umbes 200 kWh ülekulu kuid ligikaudne arvutus näitab, et ka selle puudumine poleks aidanud....
Eks ürita järgmisel aastal...
..Kui keegi otsustas, et tal on lihtsam(?) jälgida börsipaketti, siis oli see nende valik. Meie pere ei viitsinud mässata. Organiseerima kodust elukorraldust börsi järgi?..
Ega börsipaketti omades ei pea börssi tingimata jälgima... lihtsalt pikas perspektiivis muudab elektrimüüja fikseeritud paketi kindlusmarginaal selle kallimaks... Või läheb elektrimüüja pankrotti või lahkub turult.
EE -suguse riigifirma puhul viimast nii väga karta siiski ei ole..
Minu keskmine hind alates mai 2011 on 11,10 senti/kWh. Eelmise aastavahetuse seisuga oli see küll 0,17 senti madalam.
Tuttav tegi mitu aastat tagasi EE-ga "kindla" lepingu ja seda jälgimata jõudis mullu seisu, et kWh maksis mais
2020 reaalselt 15,41 senti ja 12 kuu keskmine jõudis kasvada 14,81 sendini.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kokku 15,73 senti/kWh .... sisaldab kõiki km-e , aktsiise jm tasusid...
Hea hind...
Kuigi mina saan 12,12+3,51=15,63...
Mul kujunes selleks 0,175 EUR...
Volt
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 53
Liitunud: 15 Sept 2014, 17:38
On tänatud: 6 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Volt »

Mul on EE püsipakett. Kuu kulu oli 991kWh. Koos "riigiabiga" oli keskmine hind koos kõigi maksudega 9 senti. Riik toetas 19 euroga. Kui see arvele juurde lisada, siis oleks tavahind ehk 10,9 senti.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Tuli ka meile arve. Direktori sõnade järgi oli kogukulu 1137kWh ja kogu kupatuse hinnaks koos ülekandetasude, käibemaksu ja rohepöörajate pensionisammastega 102,..€. Kogu elekter kulutati tavalisele olmevajadusele nagu pesu ja nõudepeasumasinad, el.pliit, kohvimasin, telekad-arvutid jms. Lisaks oli kogu korteri(85m2) küte(toas stabiilselt 24*)+ soe vesi ÕVSP-ga ja igaöise püsikuluna lisandus sellest hetkest kui novembris tulid miinuskraadid, siis ka kahe diiselauto manuaalsed plokisoojendused(õhtul järgi ja hommikul pistikust välja).
Direktor arve suuruse üle ei nurise ja ise saan kaelalihaseid treenida (peaga nõusolevalt kaasa nõkutada. ;)

See EE-ga sõlmitud fixhinnaga pakett kestab meil veel 2023 aasta suveni.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

See EE-ga sõlmitud fixhinnaga pakett kestab meil veel 2023 aasta suveni.
Ma kunagi siin mainisin, et seda fix paketti saab ka ühepoolselt lõpetada
Mõni päev tagasi (uudis oli err-s, enam ei leia kätte) kommenteeris seda konkurentsiameti peadirektor kus ütles sama - tegemist on olemuselt võlaõigusliku lepinguga ja seda saab ühepoolselt lõpetada

Lisan juurde, et minul börsihind ja kulu kuus stabiilselt 400 kWh kanti, sees el küttega vent ja el küttega saun mida köetakse iga nädal
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2777
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Ma küsiks nüüd, et kuidas need odavate fix-lepingute omajad saavad rahulikult magada ja nautida oma 10 sendisi elektrihindu, teades, et samal ajal elektrimüüja maksab iga neile tarnitud kWh pealt ise ära 60 senti.... ja naabrimammi pension läheb kõige täiega EE-le ?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

trebla kirjutas: 09 Dets 2021, 11:52 Ma küsiks nüüd, et kuidas need odavate fix-lepingute omajad saavad rahulikult magada ja nautida oma 10 sendisi elektrihindu, teades, et samal ajal elektrimüüja maksab iga neile tarnitud kWh pealt ise ära 60 senti.... ja naabrimammi pension läheb kõige täiega EE-le ?
Oot, oot - see on demagoogia...
Kui sõlmisid fix lepingu siis on igati ootuspärane, et ka saad selle hinna
Leping sõlmiti poolte kokkuleppel - ja kui el müüjal tuleb peale maksta siis tuleb maksta
Ja ka naabrimammil oli valik
Börsihinnaga ostjad on ka pikalt saanud odavamalt kui fix hinnaga (ning olen jätkuvalt veendumusel, et pikas perspektiivis börsihind odavam)
See on siiski valikute küsimus
Tegemist on hoopis millegi muuga kui toetused või taastuvenergia tasu minu arvel...
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 09 Dets 2021, 11:24 Ma kunagi siin mainisin, et seda fix paketti saab ka ühepoolselt lõpetada
Mõni päev tagasi (uudis oli err-s, enam ei leia kätte) kommenteeris seda konkurentsiameti peadirektor kus ütles sama - tegemist on olemuselt võlaõigusliku lepinguga ja seda saab ühepoolselt lõpetada
Päris niisama lihtsalt vist ikka ei saa. Selleks, et EE saaks meiega ühepoolselt lepingu lõpetada, siis lepingu lõpetamise põhjuseks saavad olla ainult meiepoolsed lepingu rikkumised, a`la arved maksmata. Elektrihinna tõus ei ole aktsepteeritav põhjus, sest meie ei ole seda põhjustanud. Ma tean näiteks, et EE sõlmis hiljuti ühe asutusega fixhinnaga paketi 9(üheksaks) aastaks.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Urmas kirjutas: 09 Dets 2021, 12:45
xxx111 kirjutas: 09 Dets 2021, 11:24 Ma kunagi siin mainisin, et seda fix paketti saab ka ühepoolselt lõpetada
Mõni päev tagasi (uudis oli err-s, enam ei leia kätte) kommenteeris seda konkurentsiameti peadirektor kus ütles sama - tegemist on olemuselt võlaõigusliku lepinguga ja seda saab ühepoolselt lõpetada
Päris niisama lihtsalt vist ikka ei saa. Selleks, et EE saaks meiega ühepoolselt lepingu lõpetada, siis lepingu lõpetamise põhjuseks saavad olla ainult meiepoolsed lepingu rikkumised, a`la arved maksmata. Elektrihinna tõus ei ole aktsepteeritav põhjus, sest meie ei ole seda põhjustanud. Ma tean näiteks, et EE sõlmis hiljuti ühe asutusega fixhinnaga paketi 9(üheksaks) aastaks.
Juriidilisi aspekte kommenteerida ei tea...
Tean, et on lõpetatud...
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 09 Dets 2021, 12:53 Juriidilisi aspekte kommenteerida ei tea...
Tean, et on lõpetatud...
Kindla paketiga saad elektri hinna fikseerida 6 kuni 36 kuuks – nõnda tead, et sel perioodil on igal kuul elektri kilovatt-tunni hind sinu arvel sama ja elektribörsi hinnakõikumised elektriarvet ei mõjuta.


Allikas https://www.energia.ee/era/elekter/elek ... ckages=fix
xxx111 kirjutas: 09 Dets 2021, 11:24 Ma kunagi siin mainisin, et seda fix paketti saab ka ühepoolselt lõpetada
Mõni päev tagasi (uudis oli err-s, enam ei leia kätte) kommenteeris seda konkurentsiameti peadirektor kus ütles sama - tegemist on olemuselt võlaõigusliku lepinguga ja seda saab ühepoolselt lõpetada
Kuidas ta ikkagi saab ilma, et meie oleksime andnud põhjust, lepingut ühepoolselt lõpetada ja jätta meid ilma elektrita? No ei ole võimalik. Isegi mitte VÕS-e paragrahvide järgi.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Praeguse elektrimüügisüsteemi murekohana ütleb Ots, et elektrimüügilepingud on oma olemuselt võlaõiguslikud. "See tähendab, et müüjal tegelikult erakordsetes tingimustes on lubatud, on õigus müügilepingust taganeda. See on Eestis ka reguleerimata," rääkis Ots.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1006
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Börsipakett ja elektriküte andis 0.183 eur kwh koos kõige lisanduvaga ja riigipoolse soodustusega novembris
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1006
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Vaevalt, et ee hakkab lepinguid lõpetama nad on need fixitud kogused optsioonidena ette ostnud ega nad ju lollid ole
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2777
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

...Oot, oot - see on demagoogia...
Tegemist on hoopis millegi muuga kui toetused või taastuvenergia tasu minu arvel......
Mis see rohkem teistmoodi on kui näiteks teedeehitus mille finantseerimise riik samuti justkui lükkas kütuseaktsiisi kaudu osaliselt kõigi kütusetarbijate kraesse... Isegi kui üritad vältida ja lähed poodi jala, siis saiapätsi hinnas on see aktsiisimaks ikka sees.
Õlitoomist Eestis teevad meil ka erafirmad.
Viimati muutis trebla, 09 Dets 2021, 15:27, muudetud 1 kord kokku.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Praeguse elektrimüügisüsteemi murekohana ütleb Ots, et elektrimüügilepingud on oma olemuselt võlaõiguslikud. "See tähendab, et müüjal tegelikult erakordsetes tingimustes on lubatud, on õigus müügilepingust taganeda. See on Eestis ka reguleerimata," rääkis Ots.
Huvitav, et siis kui me maksime fixhinnaga börsihinnast rohkem ei olnud mingeid erakordseid tingimusi ja neil ei hakanud südametunnistus piinama, et kuulge, äkki teeks lepingu ümber odavama fixhinna peale? See, et neil töötavad lollid, kes ei oska börsihinda ette näha ega sellega seonduvalt ennetavalt teha kõrgem fixhind, selles nüüd küll ei ole mingit erakordset. Täiesti tavaline värk ja puhas klassika. ;)
Viimati muutis Urmas, 09 Dets 2021, 15:41, muudetud 2 korda kokku.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma kirjutasin siia vaid seda mida lugesin (ja tean, et nii on tehtud so pandi valiku ette, et töstame hinda ja kui ei meeldi siis lõpetame lepingu)
Ma hetkel ei lasku arutellu on see õige või vale vms
Vasta