Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

xxx111 kirjutas: 10 Veebr 2023, 12:08
trebla kirjutas: 10 Veebr 2023, 11:34 Et viia siinse foorumi teema alla, siis langev gaasihind oligi põhjus miks ma veebruarist elektri börsihinnale tagasi kolisin... Veebruari esimised päevad küll erilist optimismi ei sisendanud...
Mis asi optimismi ei sisenda:
Vaatame 2022 aastat. Keskmine börsihind päev/öö (mis sõltub muidugi veidi ka tarbimisest tundide lõikes) käib kuude lõikes üles-alla. Veebruar ja aprill olid odavad kuud, juulis läks hind üles ja augustist ei taha üldse rääkida.

jaanuar 17,8/10,8
veebruar 13,4/7,1
märts 20,6/12,5
aprill 12,3/7,0
mai 20,5/11,0
juuni 20,0/14,1
juuli 24,6/21,2
august 49,6/24,1
september 28,0/12,6
oktoober 23,9/11,2
november 27,6/15,7

Nagu ma juba eelmises postis gaasihinna kohta märkisin - kui ka elektrihind on aastakese või paar stabiilne olnud, siis võib uuesti börsipaketi võtta. Praegusel ajal olen ma pikaajalise fikseeritud hinnaga paketi peal (ei ole UT) ja võtan seda kui mõõduka hinnaga kindlustust, et asjad väga käest ära ei lähe.

Bors on jätkuvalt loterii. Kui veab, siis hoiab kuus paarkümmend eurot kuus kokku. Kui peaks aga halvasti minema, siis võib ühe päevaga paarkümmend eurot hävingut tekkida ja kui hind on nädal-paar üleval, siis võib kuuarve julgelt kahega korrutada.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ vtl

1. ma nagu omast arust viitasin gaasi hinnale (aga ei väida et korrelatsiooni pole)
2. ees on järjest soojemad kuud so kõikide eelduste kohaselt gaasi hind langeb (ja el hind peaks langema suhteliselt rohkem)

PS
Kas börs või mitte on täiesti enda otsus...
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

@vtl, kust sa börsihinna tõmbasid? Nagu olen varem toonitanud ja ka kajastab kliendi tarbimisgraafikul ka EE, on börsihind tema kaalutud keskmine.
Bors on jätkuvalt loterii.
Eriti ei ole, sest kui võtad mõne Bh gaafiku ette, siis loositulemused antakse päev ette teada. Vt ka teemat Bh jälgimise automaatika.
Viimati muutis kunn24, 10 Veebr 2023, 15:32, muudetud 1 kord kokku.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Jama on selles, et peamised gaasimüüjad eestisse ostsid kõik mahutid kallist gaasi täis ja enne odavat gaasi ei paku kui kallis kalli hinnaga maha müüdud. Tarbijad aga ei osta kallist gaasi ja kasutavad odavat kütteõli kus vähegi saab. Kuna mahutid on täis siis ei saa keegi odavat gaasi peale osta, sest pole kuhugi ladustada....
Ja nii ongi - odavat gaasi on turul saada aga ei saa müüja, sest vahendajad ei osta...
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Gaasihinda on ju alandatud, me võime muidugi nuriseda, et on kõrge, kuid endise kollapsi suhtes on tehtud tugev korrektiiv ja lootma peab, et korrigeeritakse varsti veelgi.
Ja muideks, imede-ime, pelleti hinnast koristati ka ligi 100 €/tn vähemaks (vähemalt nii väitis mulle paar päeva tagasi tulnud spämm).
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 10 Veebr 2023, 15:28 @vtl, kust sa börsihinna tõmbasid? Nagu olen varem toonitanud ja ka kajastab kliendi tarbimisgraafikul ka EE, on börsihind tema kaalutud keskmine.
Bors on jätkuvalt loterii.
Eriti ei ole, sest kui võtad mõne Bh gaafiku ette, siis loositulemused antakse päev ette teada.
Börsihind on pärit minu oma PV jaama statistika excelist, hinnasisend omakorda energiamüüja detailselt arvelt.
Energiamüüja peab börsipaketi korral küll tunnipõhist arvestust, aga näitab arvel ka minu tarbimise börsihinna keskmist eraldi päeva ja öö lõikes. Ehk sisuliselt klapib sellega, kui võtta minu kuu tarbitud päevase/öise energia kogumaksumus jagatud päeval/öösel tarbitud kWh hulgaga.

See ei ole sama, mis kõikide tundide ühtlane keskmine börsihind. Kui ma oma tarbimist sätin odavamatele tundidele, siis langeb ka minu keskmine päevane/öine hind. Aga mingi võrdlusjärgu peaks kuude lõikes ikkagi andma, sest tarbimismuster on sama ja teatud püsitarbijad (külmikud jms. 24/7 tootavad seadmed) võtavad ikka oma.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 10 Veebr 2023, 15:33 Gaasihinda on ju alandatud, me võime muidugi nuriseda, et on kõrge, kuid endise kollapsi suhtes on tehtud tugev korrektiiv ja lootma peab, et korrigeeritakse varsti veelgi.
Ja muideks, imede-ime, pelleti hinnast koristati ka ligi 100 €/tn vähemaks (vähemalt nii väitis mulle paar päeva tagasi tulnud spämm).
Pelletihinnaga on see teema, et pärast poolt sooja talve on laod jätkuvalt eelmise aasta pelletit täis ja sellest oleks vaja enne kevadet lahti saada. Uus toodang hakkab pihta vist alles maikuus.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Sa kirjutad ju isegi, et kliendile näidatakse tema tarbimisprobiili Bh ehk tema kaalutud Bh keskmist. Kas see on päeva lõikes, nädala lõikes jne, on juba matemaatika teema.
Nii, et miks vaidled, kas igavusest või lihtsalt ei saa aru?

Kaalutud keskmise arvutamise matemaatika peaksid leidma internetist.
Kuid ülplaanis on see: BHkk= SUM(Ei*BHi)/SUM (Ei), kus BHkk- BH kaalutud keskmine, Ei-iga tunni tarbitud energia, BHi-iga tunni BH. Ajalõiked valid nii nagu ajaintegraali arvutamisel.

Lisasin mu tarbimisprofiili igapäevase Bh graafiku (see reede tuli koos Km-ga 8,6 s /kWh. EE on näitude esitamisel kiireks muutnud, tulevad praktiliselt realajas.
Bh2.JPG
Viimati muutis kunn24, 10 Veebr 2023, 15:59, muudetud 2 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma ei tea muud öelda peale selle, et eelmine kuu ostsin gaasi 6,888 s/kWh...
+ KM
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Bh täna- homme koos KM-ga. Tarbija jaoks suht soodne. UT on kuskil 18,45 koos KM-ga. Samas see hinnakamm näitab ilmekalt, milline kammajaa praegu võrgus toimub. Tõenäoliseks põhjuseks tugev tuul ja tuulikute läbu. Minu sügav lugupidamine võrguhalduri ja energeetikute ees.
Bh täna- homme.JPG
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

15kw tootjaliitumine käes. :)
Arvesti tuli viimasena, ca 50-päevaga.
Kokku kulus päringust valmimiseni ca 350 päeva.
Kinnistul liitumist varem ei olnud. Nüüd 25A.
Lõplikku arvet veel pole aga esialgne EE pakkumine oli 6000+, mis tööde käigus kukkus tubisti allapoole. :hello:
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

xxx111 kirjutas: 10 Veebr 2023, 15:48 Ma ei tea muud öelda peale selle, et eelmine kuu ostsin gaasi 6,888 s/kWh...
+ KM
võrdlemiseks korruta nüüd see soojuspumba COP = 3 -ga ..
pluss see, et paljudel, kellel veebruarist, kellel märtsist, hakkavad laekuma miinusmärgiga elektriarved...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

trebla kirjutas: 10 Veebr 2023, 22:29
xxx111 kirjutas: 10 Veebr 2023, 15:48 Ma ei tea muud öelda peale selle, et eelmine kuu ostsin gaasi 6,888 s/kWh...
+ KM
võrdlemiseks korruta nüüd see soojuspumba COP = 3 -ga ..
pluss see, et paljudel, kellel veebruarist, kellel märtsist, hakkavad laekuma miinusmärgiga elektriarved...
Eks ma matemaatilisi tehteid suudan teha ikka juhendamiseta
Pluss see, et veebruaris, märtsis jne maksan vähem hinnalanguse tõttu
Pluss see, et veebruaris, märtsis jne maksan vähem tarbimise vähenemise tõttu
Pluss see, et oskan oma raha paigutada tulusamalt kui PV mis pealegi risustab minu visuaali
Pluss see, et siin teemas eespool viidatud aastane tulusus garanteerib mulle aastateks kõigi energiakulude maksmise... (kui ma kasumi realiseeriks, kuid seda ma ei tee esiteks seepärast, et investeerin tulud edasi ja teiseks maksude optimeerimiseks)
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Majade kütmine on üldse ülearune kulu... tegelikult on seda ka majad ise.... mõelda vaid kuipalju vahendeid vabaneks investeerimiseks...!
Sooja saamiseks on juba ammu leiutatud elektriga köetavad kombinesoonid... torkad pistiku seina ja elu on lill...
krt..seina ju pole.... miski jaotusvõrk pistikupesapostidega on ikka vajalik....
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Elamine on üldse kulukas...
Üldiselt pole oluline kui kulukas - oluline on saada tulu mis kataks kõik kulud ja jääks pisut ülegi ja et endal mugav oleks...
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

:read:
tuleb välja, et mõnel pool virtuaalsed elektrijaamad juba toimivad..
https://electrek.co/2023/02/09/tesla-po ... wer-plant/
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

trebla kirjutas: 11 Veebr 2023, 22:26 :read:
tuleb välja, et mõnel pool virtuaalsed elektrijaamad juba toimivad..
https://electrek.co/2023/02/09/tesla-po ... wer-plant/
Vara rõõmustada, see on Californias, loe alt kommentaare.
Programm Eversource'iga on aktiivne ainult suvel, kuna siis saavutavad nad ainult tippkoormuse. Ootan põnevusega, mis ma järgmisel suvel täissuvega saan.

https://electrek.co/2023/02/09/tesla-po ... ega%20saan.
https://electrek.co/2023/02/09/tesla-po ... rulisem%3A
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

See on vähemalt reaalselt toimiv asi. Erinevalt igasugu sulasoola või termotuuma reaktoritest.
Inimesed on liitunud ja nii energia kui ka raha liigub.
Peagi on see ka meil olemas...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

trebla kirjutas: 12 Veebr 2023, 13:10 See on vähemalt reaalselt toimiv asi. Erinevalt igasugu sulasoola või termotuuma reaktoritest.
Inimesed on liitunud ja nii energia kui ka raha liigub.
Peagi on see ka meil olemas...
Kui kodusalvestus muutub massiliseks ja hakkab võrku tõeliselt ühtlustama, siis kaovad odavad tunnid ning kaob meie tingimustes aku soetamise majanduslik mõttekus ära.

Kuna valdav enamus PV kasutajaid elab ekvaatori pool ja nendel on just vaja jahutust päiksepaiste ajal (sest kliimaseadmed tekitavad neil suureneva koormusega massiliselt elektrikatkestusi), siis neil on akusüsteem igaljuhul kasulik elektrikatkestuste ajal, olenemata elektri hinnast.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Salvestustehnoloogia on tänase tehnika juures sigakallis ja ebaefektiivne. Kordades odavam on juhitava tootmisega (ja miks ka mitte tarbimisega) mängida. Mittejuhitav (taastuvenergia) jääb paraku alati turu meelevalda ja peab olema nõus NPS hinnaga (või ehitagu ise omale kallid salvestusseadmed)
Juhitav võimsusega on momendil nutune seis. Kõige soodsamat - hüdroenergiat on liiga vähe - ei kata täna turu vajadust. Palju rohkem on juhitavat soosjuselektrijaama oma aga rohepöörased on selle kallilt maksustanud ja seega ka seda pole piisavalt. Seega ootavadki ees meid suured kõikumised elektri hinnas.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

ping kirjutas: 12 Veebr 2023, 20:28 ...
Kui kodusalvestus muutub massiliseks ja hakkab võrku tõeliselt ühtlustama, siis kaovad odavad tunnid ning kaob meie tingimustes aku soetamise majanduslik mõttekus ära.

Kuna valdav enamus PV kasutajaid elab ekvaatori pool ja nendel on just vaja jahutust päiksepaiste ajal (sest kliimaseadmed tekitavad neil suureneva koormusega massiliselt elektrikatkestusi), siis neil on akusüsteem igaljuhul kasulik elektrikatkestuste ajal, olenemata elektri hinnast.
:hello:
Lõpuks hakkavad ka teised inimesed aduma, et nii globaalprobleemid kui ka nende lahendused asuvad meist pigem reeglina ekvaatori pool...
:hello:
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ei puutu asjasse aga ekvaatori pool elavad inimesed on kuni sajandi vahetuseni ära elanud ilma jahutusseadmeteta. See rohkem valge rassi probleem, kes paari tunnise päikeselõõsaga karjuvad, et palav on. Samas üks osa kobib randa ja tahavadki päikese käes praadida.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1196
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 34 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Kalvis kirjutas: 13 Veebr 2023, 16:53 Ei puutu asjasse aga ekvaatori pool elavad inimesed on kuni sajandi vahetuseni ära elanud ilma jahutusseadmeteta. See rohkem valge rassi probleem, kes paari tunnise päikeselõõsaga karjuvad, et palav on. Samas üks osa kobib randa ja tahavadki päikese käes praadida.
Oleneb millega selle kuumusega tegeled - rannas päikesevarju all õlle libistamine ja varjuta maa peal kraavi kaevamine ei ole päris võrreldavad olukorrad, kuigi temperatuur on sama
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Kalvis kirjutas: 13 Veebr 2023, 16:53 Ei puutu asjasse aga ekvaatori pool elavad inimesed on kuni sajandi vahetuseni ära elanud ilma jahutusseadmeteta. ...
Isegi kui see nii oleks, siis kuidas see veerand sajandi taguse olu oletus tänapäevaga on seotud?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Sel sajandil neid kuumalaineid rohkem olnud ja keskmine temp ka kõrgem, et mingist hetkest ei kannatagi enam seal teisiti eksiteerida. Siinsamaski suviti neid kuumalaineid suht palju olnud viimastel aastatel, ma ei suutnud enam kannatada seda higistamist ja panin ka jahutuse elamisse.
Vasta