Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Mugavuse küsimus. Tõestatult suudavad inimesed siiski elada ilma jahutusseadmeteta nii ekvatoriaal kui troopilises kliimas. Väidetavalt üks piirkond (Dubai) võibolla saja aasta pärast saab esimeseks- kus ei ole võimalik enam jahutusseadmeteta elada aga enne peab paar kraadi keskmist tempi juurde tulema.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Dubai ongi hea näide.. viimase 60 aastaga on sealne rahvaarv kasvanud 100 x.
Viimase 40 aastaga 10 x (ületas just 10 miljoni piiri).
Elektritootmiseks kasutavad "kõige puhtamat fossiilkütust,"- gaasi. Ei mingit tossu ja tahma... toodavad kõige puhtamat CO2 -e.
Elektrit per kärss tarbivad 2 x rohkem kui meie, päikesepaneele per kärss on vähem kui meil.

Ja meie peame siin oma rohumaade ja põldude suhet miskis suunas hoidma või muutma, ja talvel kütkem vähem, sest muidu läheb kliima Dubais liiga pekki....
:jooma
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Kalvis kirjutas: 14 Veebr 2023, 06:50 Mugavuse küsimus. Tõestatult suudavad inimesed siiski elada ilma jahutusseadmeteta nii ekvatoriaal kui troopilises kliimas. Väidetavalt üks piirkond (Dubai) võibolla saja aasta pärast saab esimeseks- kus ei ole võimalik enam jahutusseadmeteta elada aga enne peab paar kraadi keskmist tempi juurde tulema.
Kas oled ise käinud ja jälginud kohalikku olukorda, et tead kindlalt väita?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Dubais mitte, kuid 40 C päikeselõõska tundnud küll.
Kuid vaatasin Dubais neid hindudest töölisi. Kõik olid ohutussärgis keset päikeselõõska pilvelõhkujat ehitamas. Ma küll ei näinud kliimaseadmetega telke ehitusel.
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 442
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

30+ kraadi troopikas või Vahemeremaades on palju kergem taluda kui samu kraade parasvöötmes - küsimus on õhu niiskuses (sama efekt mis saunas).
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Taluda on seda võimalik, aga mugavam on istuda jahedas.
Ja kuna konditsioneerid on muutunud taskukohasemaks, siis miks mitte neid kasutada... ?
Need 90 % inimkonnast, kes seda siiani pole teha saanud (sest konditsineere polnud), tahavad ka elektrit kulutama hakata... Ja kui tuba on juba jahe, siis hakkavad tänavaid jahutama - nagu Kataris näiteks.
elektrit on muidugi mugav esialgu toota gaasijaamas või diiselgeneraatoriga.
Ja kuna avatava katusega või ilma katuseta autod on kallimad kui kinnised konditsioneeriga autod, siis ostavad viimased...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Loomulikult - kui raha on siis on õige mitte piinelda vaid konditsioneer sisse lülitada. Normaalsetes riikides pole CO2 maksu, seega nemad saavad nautida jahedat tuba südasuvel taskukohase elektrihinnaga, sõita viimasepeal maasturiga... Meie käime jala ja piinleme päikeses
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

trebla kirjutas: 16 Veebr 2023, 08:41 Taluda on seda võimalik, aga mugavam on istuda jahedas.
Ja kuna konditsioneerid on muutunud taskukohasemaks, siis miks mitte neid kasutada... ?
Need 90 % inimkonnast, kes seda siiani pole teha saanud (sest konditsineere polnud), tahavad ka elektrit kulutama hakata... Ja kui tuba on juba jahe, siis hakkavad tänavaid jahutama - nagu Kataris näiteks.
elektrit on muidugi mugav esialgu toota gaasijaamas või diiselgeneraatoriga.
Ja kuna avatava katusega või ilma katuseta autod on kallimad kui kinnised konditsioneeriga autod, siis ostavad viimased...
Vanasti öeldi: "Nälg saabub siis kui Hiinlased õpivad lusikaga sööma".

Parafaseerides seda teadmist saab tänapäeval öelda, et "Energiakriis saabub siis kui kliimaseadmed ja E-autod ka vaesteni jõuavad".

(Üürisin lõunas puhkuseks maja suure linna äärelinnas ja omanik juhtis tähelepanu, et veetünn peab olema varuks täis ja telefonid laadige hommikuks ära, sest kui päike kõvasti paistma hakkab, siis tavaliselt kaob ülekoormuse tõttu piirkonnast elekter ja vesi, mis jälle õhtuks tagasi tulevad.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Maailmas olla miljard autot aga on 8 miljardit inimest - kõik ei mahu korraga peale...

Kas pigem see pole energiakriis kui need mitte peale mahtuvad miljardid tahavad samuti 20 - 25 % kasuteguriga naftat põletama hakata...., selle asemel, et 90 % kasuteguriga elektriautoga liiikuma hakata...? (lõuna pool pigem 20% ..tuttav tõi juba 25 aastat tagasi USAst autojuraka, millel sai võtmed eest ära võtta kuid mootori käima jätta , et palava ilmaga hoiaks konditsioneer autot jahedana)

Kunagi ma rehkendasin, et kulutan aastas autoga sõitmisele ja maja kütmisele ühepalju energiat -mõlemad miski 16 000 kWh aastas. Kokku siis 32 000 kWh. Auto kasutegur aga reaalselt max 25 %. Siis oli tulevikunägemus, et suvel toodaks elektrit päikesepaneelidega ja talvel laeks elektriautot kodukombijaamaga . Kokku tuleks siis aastas sisse osta ainult 1 x 16 000 kWh..

Aga sellest Viessmani Vitotwin 300-st ei ole kuuldavasti asja saanud. Selle asemel hakkasid nad tootma miskit muud gaasiagregaati, mis maja kütmise kõrval tootis pisut elektrit kütuseelemendiga. Tuttav hollandlane ostis ja paigaldas enesele paar aastat tagasi. Ma pole saanud temaga sel teemal pikemalt juttu pärast ajada. Tean ainult, et hetkeseis on, et istub ja ootab juba mitmendat kuud ikkagi lõpuks päikesepaneelide paigaldajate ootejärjekorras... .. 8 kW koos akudega ...oli see nüd 20 k€ või 30...?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

JAH, hiinlastel on õigus õppida lusikaga sööma ja neegril aafrikas on ka õigus maasturiga kimada safaril. Indoneesia minister ütles ka valgenahalisel ahvil on õigused...
seepärast ttuleb kliimat päästa maailmas ühiselt, mitte et meie siin konnatiigis endid ohverdame.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Ehk siis... parim, mida meie, 40 miljonit siin laiuskraadil, saame teha, on öelda neile - 7,96 miljardile.. päästke oma kliima ära !
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

trebla kirjutas: 17 Veebr 2023, 08:33 Ehk siis... parim, mida meie, 40 miljonit siin laiuskraadil, saame teha, on öelda neile - 7,96 miljardile.. päästke oma kliima ära !
Parim mida me teha saame on see, et ei topi oma nina teiste asjadesse ja ei õpeta neid elama...
Vt ka kõik sõjad Süürias, Afganistanis, Iraagis jne...
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

Kuidas te müüdud elektri eest saadud tulu deklareerite ?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

võhik kirjutas: 20 Veebr 2023, 17:27 Kuidas te müüdud elektri eest saadud tulu deklareerite ?
Ma ei suuda mõista milleks selliste / analoogsete küsimustega pöörduda ehitusfoorumisse...
Tihtipeale ka juriidiliste küsimustega
Igal asjal / küsimusel on oma koht
Kas on raske esitada küsimus maksuametile (kui ise vastust leida ei suuda - kuigi see on ülimalt lihtne)
Või nt mida teeksid vastusega: kogu müügitulu tuleb deklareerida ja kõige pealt 20% tulumaksu maksta...
Deklareerid ja maksad?
-virks-
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 187
Liitunud: 28 Apr 2013, 12:38
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas -virks- »

aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas aero »

trebla kirjutas: 16 Veebr 2023, 08:41
Ja kuna avatava katusega või ilma katuseta autod on kallimad kui kinnised konditsioneeriga autod, siis ostavad viimased...
Kinnine on praktilisem. Katuse saab valgeks värvida, kaitseb sisu ja sõitjaid päikese eest. Kui jahutust pole (või ei tööta), teed aknad pärani, päikesevari ikka olemas.
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

just...aga ma pean silmas 16 kW ja suuremat... misasjad on elektri ostukulud... ?

igatahes on see rohkem asjakohane, kui kaassitoidu olemuse üle juurdlemine päikesepaneelide hinnateemas...
:hello:
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kui suurem kui 15 kW siis läheb maksustamisele TULU
TULU on (kui on) müüdava ja ostetava kogusumma vahe aastasel perioodil
Kusjuures omades nt mitut "objekti" saab ostetavad summad liita (samuti tuleb muidugi liita müüdavad summad)

Ja see kõik on ju leitav
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

Ja see kõik on ju leitav
kusjuures ei ole...
tundub, et on.. aga tegelikult on mitmeti tõlgendatav..
Sel juhul muidugi saab ja tulebki tõlgendada endale kasulikumalt...
Hakkasin deklaratsiooni täitma ja sain kolm erinevat varianti tehtud.. kõik õiged ..

Kuskil oli kirjas maksuameti seisukoht, et deklareerida tuleb nii väljamakstud summad kui ka ettemaksud..
aga aastalõpu ettemaks on ju järgmise aasta alul väljavõetud summa... - seega maksad kaks korda samalt summalt?

Eraisik müüb elektrit käibemaksuta - ostab aga käibemaksuga.. ? kas käibemaks on elektri ostukulu.. ?
Aga aktsiisimaks?
Aga 8 senti ületava elektrihinna toetus, mida siin talvel makstakse.. ?
Aga võrguteenuse tasu ?
jne...

Tõlgendada saab ka nii, et kui ei teki ettemaksu, siis pole ka tulu.. pole kuulnud, pole näinud midagi.. (mis siis , et kokkuvõttes sõi koondarvel müügisumma ära hoopis sama energiamüüja käest ostetav gaasiarve.. :jooma )

Tegelikult deklareerin võimalikult suure summa, nii, et see ei tõstaks maksusummat... ega nad igaühte kontrollima niikuinii ei jõua... ja siis saab ka tagantjärele eelmiste aastate deklaratsioone ümber teha...
Viimati muutis võhik, 20 Veebr 2023, 23:22, muudetud 3 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kõikidele SInu küsimustele on vastused leitavad
Ning kui kahtled siis küsimused oleks õigem suunata pädevasse institusiooni mitte foorumisse...
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

kui tekstis, mille nimi on "maksuameti seisukoht" on mustvalgel, et "ettemaks seisab Eleringi kontol" siis see näitab, et teksti koostajal pole üldse aimu, kuidas siin riigis elektrit müüakse...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Maksuamet on avalikult öelnud, et neile meeldib väga, kui inimesed teadmatusest rohkem makse maksaksid. Seepärast esitabki Maksuamet ajakirjandusse eksitavaid või lausa kõige halvemini tõlgendavaid variante, et inimesed teadmatusest rohkem makse maksaksid. Nii öeldigi - kui seadus lubab ettevõttes maksta omanikule raha dividendidena ja mitte palgana siis see pole küll seaduse rikkumine aga maksuametile meeldib ikkagi kui omanik kasvõi hirmust maksuameti kollitamise eest võtab raha ettevõttest palgana, kuna siis peab rohkem makse maksma. See ei ole ju samuti seaduse rikkumine, kui inimene vabatahtlikult ja omaenda lollusest maksab rohkem makse.
sama lugu selle elektri ettemaksuga.Niikaua kui see on elektrimüüja ettemaksuna arvel, ei ole see ikkagi inimese vaba tulu ja ei kuulu maksustamisele. Niipea kui inimene liigutab selle oma arvele - annab käsuna elektrimüüjale/ostjale - on see maksukohustuslik summa ja tuleb maksta riigimaksud. Seejuures elektrimüüja/ostja annab sellest maksuametile teada (või lausa on kohustatud andma).

Paljud toetused on seaduses eraldi erandina välja toetud, et see toetus ei lähe tulumaksu alla. Siin paraku peab igaüks näpuga seadust järgima - kas läheb või ei lähe. seejuures siin võib küsida julgelt Maksuameti infotelefonilt - nad vastavad ausalt kui seadus näeb erandina ette tulumaksust vabastamise.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

võhik kirjutas: 20 Veebr 2023, 23:10 kui tekstis, mille nimi on "maksuameti seisukoht" on mustvalgel, et "ettemaks seisab Eleringi kontol" siis see näitab, et teksti koostajal pole üldse aimu, kuidas siin riigis elektrit müüakse...
Kui inimesel tekib probleeme "muu tulu" optimeerimise / deklareerimise jms siis see näitab, et inimesel pole üldse aimu kuidas seda teha / tal pole kunagi olnud kogemust mingi tuluga peale "palgatulu"...
Ja kui inimene tõepoolest sooviks endale nüansid selgeks teha siis kindlasti ei teeks ta seda ehitusfoorumis...
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

Valdav enamus inimesi tõepoolest ei tegele "muu tulu " optimeerimisega, sest omateada neil seda tulu ei ole.
See ei tohiks olla mingi uudis.
Aga juba teist talve järjest on kõigile Eesti inimestele see "muu tulu" riigi poolt elektri ja gaasiarvetele tekitatud...

Parandage mind, kui ma eksin, aga kas see elektrihinna kompensatsioon on kuskil maksuseaduses maksustamise alt sõnaselgelt väljajäetuks kuulutatud... ?

Õige see on, et ega ka elektri hinnast ei peaks ehitusfoorumis üldse rääkima...

PS.
xxx111 kirjutas: 20 Veebr 2023, 21:31 Kui suurem kui 15 ekW siis läheb maksustamisele TULU
TULU on (kui on) müüdava ja ostetava kogusumma vahe aastasel perioodil
Kusjuures omades nt mitut "objekti" saab ostetavad summad liita (samuti tuleb muidugi liita müüdavad summad)
mina mäletan kooliajast et tulu on müügi eest saadud summa ja tulude ja kulude vahe om kasum....
Viimati muutis võhik, 21 Veebr 2023, 08:47, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

See, et "valdav osa ei tegele" ei tähanda ju seda, et need, kel on "muud tulud" ei peaks tegelema...
Ja alati on "esimene kord"...
Aga esimene asi mille võiks "pähe taguda" on see, et tegemist on TULUMAKSUGA ja seda makstakse TULULT ja ainult REALISEERITUD TULULT (so nt investeerimiskontol seisev tulu pole realiseeritud tulu)
Vasta