Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

RaJy kirjutas: 14 Dets 2022, 23:28PV soetamiskulud on niikuinii suuremad kui OÜ sissemakse (2500 €)
Sissemakset ei pea tegema.
Samuti ka käibemaksukohustuslaseks ei pruugi saada kui ei ole mingit reaalset majandustegevust toimunud. Lihtsalt nii, et registreerid ettevõtte ja siis kohe tahad km-kohustuslaseks registreerida, Maksuamet võib keelduda.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

rannamees kirjutas: 15 Dets 2022, 11:59
Sellist seadust pole olemas. Praegu veel. Kuni eelmise aastani ei olnud ka asjapulkadel huvi, kuna ettemakse kogunes näpuotsaga.
Asi muutus kardinaalselt käesoleva aastaga ja loomulikult, "kus raha näed, sinna suunda käe sirutad", MTA
elavnes.
Tsitaat uue värske rahaministri esimest avalikust intervjuust TV-s; "Riigi tulusid tuleb suurendada."
Ei ainsatki piuksu ega mõtet teemal, et äkki hoopis riigi kulusid vähendada?.... :banghead:
Keegi ei kasvata miskeid ettemakse miski energiamüüja kontol, kus intressigi ei maksta, niisama.
Kui raha jääb üle, siis see lastakse enda arvele kanda, et seda kasutada. Ja ülekandmisel tekibki eraisikul maksukohustus..
Seega ainus, mida on vaja teha, on kohustada need neli-viis-seitse energiamüüjat informeerima maksuametit nendest ülekannetest - ehk saata nende tehingute info otse inimese tuuludeklaratsiooni, nagu palgamaksudegagi tehakse..
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

trebla kirjutas: 15 Dets 2022, 16:54 Keegi ei kasvata miskeid ettemakse miski energiamüüja kontol, kus intressigi ei maksta, niisama.
Kui raha jääb üle, siis see lastakse enda arvele kanda, et seda kasutada. Ja ülekandmisel tekibki eraisikul maksukohustus..
Seega ainus, mida on vaja teha, on kohustada need neli-viis-seitse energiamüüjat informeerima maksuametit nendest ülekannetest - ehk saata nende tehingute info otse inimese tuuludeklaratsiooni, nagu palgamaksudegagi tehakse..
Kas Sa Trebla muidu lugesid minu eelmisel foorumilehel olnud postitust?

Selgitan siis üle.
* Energia müügitehing toimub reaalselt juba siis, kui energiaettevõte selle kohta (miinus)arve koostab. Ehk reeglina müügile järgneva kuu alguses.
* Tulu on kaupade või teenuste müügist laekuv summa, millest on maha arvestatud kulud.
* Maksukohustus ei teki mitte sellest hetkest, kui keegi kellelegi raha üle kannab, vaid siis, kui arveldusperioodi (antud juhul aasta) jooksul on sissetulekud ületanud kulusid.

Minu tagasihoidliku arusaamise järgi võid sa iga kuu lasta energiamüüjal endale elektri müügist tekkivat raha tagasi kanda, maksukohustus tekib sul järgmisel aastal tuludeklaratsiooni esitamise ajal, kui oled elektri müügist rohkem teeninud kui ise ära kulutanud.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1199
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 34 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Ac457765 kirjutas: 15 Dets 2022, 12:18
RaJy kirjutas: 14 Dets 2022, 23:28PV soetamiskulud on niikuinii suuremad kui OÜ sissemakse (2500 €)
Sissemakset ei pea tegema.
Samuti ka käibemaksukohustuslaseks ei pruugi saada kui ei ole mingit reaalset majandustegevust toimunud. Lihtsalt nii, et registreerid ettevõtte ja siis kohe tahad km-kohustuslaseks registreerida, Maksuamet võib keelduda.
Kui niikuinii selle raha ettevõttesse paigutad siis pigem sissemaksega asutada ja maksuamet aksepteerib KM kohuslust kohe algusest paremini kui hiljem (hiljem tuleb seletada miks ja kuidas - olen selle läbi teinud mõlematpidi). Maksuamet võib muidugi keelduda lähtuvalt Sinu taustast, minul probleeme ei olnud - posittivne vastus tuli sekundiga (kuu aega tagasi asutasin ettevõtte). Sissemakse annab ka muidugi positiivse signaali-
Kõik tisleritööd aknalaudadest treppideni.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

trebla kirjutas: 15 Dets 2022, 16:54 Seega ainus, mida on vaja teha, on kohustada need neli-viis-seitse energiamüüjat informeerima maksuametit nendest ülekannetest - ehk saata nende tehingute info otse inimese tuuludeklaratsiooni, nagu palgamaksudegagi tehakse..
Just, aga seda kohustust hetkel pole.
Ilmselt lähiajal tuleb....
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kas Sa Trebla muidu lugesid minu eelmisel foorumilehel olnud postitust?
Tunnistan, et ega sinu oma tõesti ei lugenud, sest minu vastus läks rannamehe kommentaarile kohe pärast selle läbi lugemist.

Tegelikult on minu meelest maksuameti põhimõtteline seisukoht üldse üllatavalt väiketootjasõbralik, sest iseenesest ei ole võrgust elektri ostmine üldse vajalik selleks et ise elektrit võrku müüa, seega ei ole sellisele tasaarveldusele põhimõtteliselt üldse sisulist alust. Põhimõtteliselt tuleks tulude hulka lugeda praegu detsembris lumehange all genereeritud kolme kWh müügitulu, hooilmata sellest, et samal ajal ostan ise võrgust mitu tuhat.

Minu märkus oli peamiselt tingitud eraisiku maksustamise kassapõhisuse põhimõtte eiramine - vähemalt minu arusaamise põhjal.

Ma ei ole ise tulude deklareerimisega ennast vaevanud, lepin sellega, mis automaatselt maksuametisse ise kohale jookseb ja näen siin võimalust ka seda infoliikumist lihtsustada. Ettemaksu väljavõtmise deklaratsioonile automaatse lisamise kaudu - nii nagu tulumaksu info laekub tööandjalt automaatselt otse..

Teisalt - eks see harjutab ka mitteettevõtjat maksurehkendamisega ennast harjutama ja järgmiseks avastab võimaluse näiteks murutraktorile põllumajandusliku diisli vms. ostmise võimaluse ja mõnest kasvab niimoodi ehk ka suurettevõtja välja...
Praeguste tunnihindadega tasuks megaparkide omanikel küll harjaga tööampsutegijaid oma parkide kallale saata - iga kWh on pool euri..
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

rannamees kirjutas: 15 Dets 2022, 20:39
trebla kirjutas: 15 Dets 2022, 16:54 Seega ainus, mida on vaja teha, on kohustada need neli-viis-seitse energiamüüjat informeerima maksuametit nendest ülekannetest - ehk saata nende tehingute info otse inimese tuuludeklaratsiooni, nagu palgamaksudegagi tehakse..
Just, aga seda kohustust hetkel pole.
Ilmselt lähiajal tuleb....
Digigeenius: Eesti Energia on valmis maksuametile edastama infot klientidest, kes ei ole ettemaksu ära kasutanud
"Kaiv rõhutas, et Eesti Energia teeb maksuametiga koostööd, edastab neile infot vastavalt maksuameti esitatud päringutele ja kehtivale seadusele."

AFAIK seaduse järgi peab energiafirma maksuameti päringule igal juhul vastama. Lihtsalt Eesti Energia tahab olla paavstist püham ja hoiab juba seepi käes, et libedamalt lükata saaks.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

vtl kirjutas: 15 Dets 2022, 20:54
rannamees kirjutas: 15 Dets 2022, 20:39 ....

Just, aga seda kohustust hetkel pole.
Ilmselt lähiajal tuleb....
Digigeenius: Eesti Energia on valmis maksuametile edastama infot klientidest, kes ei ole ettemaksu ära kasutanud
"Kaiv rõhutas, et Eesti Energia teeb maksuametiga koostööd, edastab neile infot vastavalt maksuameti esitatud päringutele ja kehtivale seadusele."

AFAIK seaduse järgi peab energiafirma maksuameti päringule igal juhul vastama. ....
Siin ongi nüüd sisuline vahe :
a) kas teatada ettemaksu jäägist aastalõpu seisuga,
b) teatada maksuametile aasta lõikes tekkinud tulude/kulude tasaarvelduse tulemus ,
c) teatada maksuametile ettemaksu väljamaksetest..

nendest viimane ongi sisuliselt eraisiku kassapõhine tulu...

ok.. ma rohkem ei viitsi jahuda..
tore, et elektrikulu lubatakse elektritulust maha arvata, sh ka võrgutasu... ma siis ei hakka Nõmmel päikesepaneelide paigaldamiseks lageraiet tegema, vaid panen Eesti teise otsa lageda peale paneele juurde ja maksan võrgutasu edasi..
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

trebla kirjutas: 15 Dets 2022, 21:59 Siin ongi nüüd sisuline vahe :
a) kas teatada ettemaksu jäägist aastalõpu seisuga,
b) teatada maksuametile aasta lõikes tekkinud tulude/kulude tasaarvelduse tulemus ,
c) teatada maksuametile ettemaksu väljamaksetest..
Füüsiline isik ei pea maksuametile spetsiaalselt midagi "teatama", ei ettemaksu jäägist ega väljamaksetest.

Kui tuleb tuludeklaratsiooni esitamise tähtaeg, siis ta peab oma füüsilise isiku tuludeklaratsioonis muude tulude kõrval deklareerima energiamüügist saadud tulu (millest on maha arvatud selle aasta elektrikulu).

https://www.emta.ee/eraklient/maksud-ja ... ergia-muuk
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kohe tekib mitu küsimust.

Korrektselt terminoloogiat järgides ei ole võrguteenus ENERGIAkulu.
Kuid teisalt, ühisarve puhul ei pruugi mingit ettemaksu ja selle väljavõtmise võimalust tekkidagi?
Samas on kahtlemata energiakuluga seotud aktsiisimaks ja taastuvenergiatasu liidetud just energia transportimise arvega.

Ettemaksu deklareerimisel peab näitama siis millise aasta energiamüügist see ettemaks tekkis...?

Ei jää midagi üle.. tuleb vägisi hakata ettevõtjaks, eriti juhul, kui su paneelid ei ole sinu majaga sama arvesti taga.

Ja peab hakkama arvet pidama paneelide juurde nende hooldamiseks tehtavate sõitude, vastava transpordivahendi hankimise ja selle kulude üle.

Pagan, eraisikuna arvasin, et panen põlluserva paar paneeli...saan oma aasta energiakulud tasa ja jääb üle raha ka prügiveo jaoks... ettevõtjana langen ilmselt rämedasse kahjumisse...

Kuidas selle põllumajandusdiisliga see seis praegu ongi...?
Viimati muutis trebla, 16 Dets 2022, 08:27, muudetud 1 kord kokku.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10637
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

trebla kirjutas: 15 Dets 2022, 08:39 Küsin siis otse - andke link seadusele, mis nõuab kuskil kellegi arvel minu nimel oleva ettemaksu deklareerimist tuludeklaratsioonis?

(eriti veider ja riigiameti tõsiseltvõetavust ja kodanike seaduskuulekat maksukäitumist kahjustav on sealjuures mingi pressiesindaja lohutus, et ”meie ise neid ettemakse otsima ei lähe”)
Deklaratsioonis on muud kulud rida olemas.

Maksuamet antud pressikas ise kah hämas. vtl tõi õige koha seaduses väljas - Elektrimüüja-ostja kontol olev ettemaks ei ole veel automaatselt tulu - sellest tehakse elektrikulu mahaarvamised. Tuluks muutub ta siis kui omanik laseb kanda ettemaksu oma kontole. Siis rakendub tulumaks ja kohustus see deklareerida. Maksuamet hämas - elektrimüüja-ostja ülekanne ei ole veel tulu kuna ta ei ole kantud üksikisiku oma kontole vaid on ettevõtja kontol.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4432
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Mõeldes lähitulevikule, siis paistab hea pakkumine olema, kiirematele.
Eesti Energia langetas oma rohelise pikaajalise fikseeritud hinnaga elektripaketi hinda. Piiratud mahus pakkumisena on võimalik elektri hind seitsmeks aastaks fikseerida tasemel 15,49 s/kWh, mis on universaalteenusest 20% soodsam.

https://arileht.delfi.ee/artikkel/12012 ... TnmlLOEMRE
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

ping kirjutas: 13 Jaan 2023, 23:52 Mõeldes lähitulevikule, siis paistab hea pakkumine olema, kiirematele.
Mingi hetk sai uuritud EE pakette. Lepingust väljumise ehk lepingu lõpetamise leppetrahvi skeem oli keeruline ja segane ning sõltus aastasest prognoositud tarbimismahust. Mida rohkem tahtsid tarbida, seda kordades kallim oli väljumine. Millegipärast on praegu see trahviosa netist kadunud, aga suurusjärk oli tuhandetes ja kui aastane tarbimine ületas suurusjärk 20.000 kWh, siis lendas see trahv veel kordades üles.

Alexela pakkus juba novembris-detsembris tähtajalist fikseeritud hinnaga paketti 7-ks aastaks.
Öine hind oli 13.5 s/kWh (koos käibemaksuga) ja päevane hind 17.5 s/kWh. Keskmine 15.5 s/kWh
Lepingu ennetähtaegse lõpetamise hind 1680€, mis väheneb iga kuuga 20€ võrra.

Detsembri keskel tõstis Alexela hinda 1 sendi võrra, aga keskmine jääb ikkagi odavamaks kui universaalteenus.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4432
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

vtl kirjutas: 14 Jaan 2023, 00:35
ping kirjutas: 13 Jaan 2023, 23:52 Mõeldes lähitulevikule, siis paistab hea pakkumine olema, kiirematele.
Mingi hetk sai uuritud EE pakette. Lepingust väljumise ehk lepingu lõpetamise leppetrahvi skeem oli keeruline ja segane ning sõltus aastasest prognoositud tarbimismahust. Mida rohkem tahtsid tarbida, seda kordades kallim oli väljumine. Millegipärast on praegu see trahviosa netist kadunud, aga suurusjärk oli tuhandetes ja kui aastane tarbimine ületas suurusjärk 20.000 kWh, siis lendas see trahv veel kordades üles.

Alexela pakkus juba novembris-detsembris tähtajalist fikseeritud hinnaga paketti 7-ks aastaks.
Öine hind oli 13.5 s/kWh (koos käibemaksuga) ja päevane hind 17.5 s/kWh. Keskmine 15.5 s/kWh
Lepingu ennetähtaegse lõpetamise hind 1680€, mis väheneb iga kuuga 20€ võrra.

Detsembri keskel tõstis Alexela hinda 1 sendi võrra, aga keskmine jääb ikkagi odavamaks kui universaalteenus.
EE on minuteada ainuke, kus praegu saab müüa börsihinnaga ja osta fix hinnaga lepinguga ja see võib mõnele olla oluline eelis.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

ping kirjutas: 14 Jaan 2023, 00:42 EE on minuteada ainuke, kus praegu saab müüa börsihinnaga ja osta fix hinnaga lepinguga ja see võib mõnele olla oluline eelis.
Kui universaalteenus tuli, siis pakkusid suuremad energiamüüjad (EE, Alexela, 220, Elektrum) võimalust osta UT fikshinnaga ja müüa börsihinnaga.

Samuti saab täna vähemalt Alexela fix hinnaga paketiga (mitte UT, vaid just tähtajaline fixpakett) mikrotootja endiselt müüa tagasi börsihinnaga.

Ehk tundub, et fikseeritud hinnaga tagasi osta ei taha mitte keegi.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10832
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ping kirjutas: 13 Jaan 2023, 23:52 Mõeldes lähitulevikule, siis paistab hea pakkumine olema, kiirematele.

:hello:
Kannatust, seltsimehed, kannatust ja ärge veel kiirustage. ;) https://eestinen.fi/2023/01/kallis-elek ... -madalale/
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas: 14 Jaan 2023, 04:13 Kannatust, seltsimehed, kannatust ja ärge veel kiirustage. ;) https://eestinen.fi/2023/01/kallis-elek ... -madalale/
Estlink-i läbilaskevõime on paraku piiratud ja sealt taevamannat meile niipea tulemas ei ole.

Üks vana lugu sellel teemal. Jutt on küll suvine, aga kui keegi viimase poole aasta jooksul uut pikendusjuhet merre uputanud ei ole, siis kehtib ka praegu.
https://pealinn.ee/2022/06/21/miks-rikk ... -elektrit/
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 416
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Urmas kirjutas: 14 Jaan 2023, 04:13
ping kirjutas: 13 Jaan 2023, 23:52 Mõeldes lähitulevikule, siis paistab hea pakkumine olema, kiirematele.

:hello:
Kannatust, seltsimehed, kannatust ja ärge veel kiirustage. ;) https://eestinen.fi/2023/01/kallis-elek ... -madalale/
Lugesin ka seda ükspäev, kõik on seal seotud oletustega: kui ... . Põhirõhk on seal aatomielektri jaamal, mis ei saa seal kuidagi normaalselt tööle, nagu meie Auvere omagi. Aga meil pole aatomielektri jaama ja kas üldse saab kunagi olema, keegi ei taha seda enda elukoha kõrvale. Ja veel üks tingimus seal kirjas: kui Soome ei expordi elektrit, siis saab palju elektrit, mis viib hinna alla, järelikult siis meie ka sealt ei saa. Seega mis see kõik puutub meisse?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Aga meil pole aatomielektri jaama ja kas üldse saab kunagi olema, keegi ei taha seda enda elukoha kõrvale...
Mina oleks nõus sellega oma "tagaõues"...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10637
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Uute ühendusteks üle mere on kõigepealt raha vaja...
Tuumajaam Eestisse - õigem oleks üks Baltikumi. Aga veel ei pigista Baltikumis king nii palju, et valitsused sooviksid raha letti visata...

Elektri teemal kehtib vanasõna - ära sülita vanasse kaevu enne kui uus valmis aga just nii EL tehti.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Börsihind tundub olem hetkel suht soodne, kas prognoos veebruariks oleks, et saadaks UT pikalt?
Teine teema, miskipärast EE laseb vaid kiirelt paketti vahetada (kehtivuse algusega 01.02) ja tahab Rohelist vägisi kaasa määrida.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 16 Jaan 2023, 14:47 Börsihind tundub olem hetkel suht soodne, kas prognoos veebruariks oleks, et saadaks UT pikalt?
Ma ei taha hiromantiaga tegeleda, aga a) ilm on praegu soe; b) Läti suunaline link on maas/rikkis; c) mõned suurtarbijad (a'la Estonian Cell) panid enne jõulusid paiku oma tootmise seisma... just kalli elektrihinna tõttu; d) ühtegi suurt tootmist meie piirkonnas ei ole juurde tulnud; e) Soome link on piiratud läbilaskega, seega nende elektri ülejääk meid väga ei aita.

Kui külm tuleb tagasi ja elekter hakkab uuesti täies mahus Läti-Leedu suunas voolama, siis näeme, milliseks hind kujuneb.

Möödunud aasta börsihinnad (päev/öö):
jaan 17.8/10.8, veebr 13.4/7.1, märts 20.6/12.5, aprill 12.3/7.0, mai 20.5/11.0, juuni 20.0/14.1, juuli 24.6/21.2, august 49.6/24.1... üles-alla nagu ameerika mäed. Ma ei näe siin mingit loogikat.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10832
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

vtl kirjutas: 16 Jaan 2023, 17:54 Möödunud aasta börsihinnad (päev/öö):
jaan 17.8/10.8, veebr 13.4/7.1, märts 20.6/12.5, aprill 12.3/7.0, mai 20.5/11.0, juuni 20.0/14.1, juuli 24.6/21.2, august 49.6/24.1... üles-alla nagu ameerika mäed. Ma ei näe siin mingit loogikat.
Ausalt öeldes ka ei näe loogikat, sest idee järgi ju oleks pidanud ajal, kui päikest palju, hind langema? Või võtsid kõik veel fossiilkütusel ja tuumaenergial töötavad jaamad pika kollektiivse suvepuhkuse? ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 513
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Ei maksa sõjafaktorit välja jätta, gaasi kõrge hind ja sellest tulenev jant, hetkel on vist eu suht suutnud sellest sõltuvusest priiks saada ja asi on rohkem stabiliseerunud.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

new1 kirjutas: 16 Jaan 2023, 22:38 Ei maksa sõjafaktorit välja jätta, gaasi kõrge hind ja sellest tulenev jant, hetkel on vist eu suht suutnud sellest sõltuvusest priiks saada ja asi on rohkem stabiliseerunud.
ERR
Saksa majandusminister Robert Habeck kinnitas esmaspäeval, et Saksamaa lahendab oma energiakriisi 2024. aastaks. Selleks rajatakse praegu kiirelt uut gaasitaristut.
Maagaasi hind börsil kukkus läbi 60 euro piiri
Vasta