Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

....Fix mul muidugi ainult kütteperioodiks 6 kuud ja muul ajal börs, kes näeb mida talv toob....
Mis on odavaim fix mis on viimase 12 kuu jooksul kellelgi õnnestunud saada?
Ma pole viitsinud kaua oma koondtabelit vaadata.
Endal märtsist jälle börsipakett, eriliselt miski juhtimisega ei tegele.
Energia hind oli kõrgeim juunis - 14,6 , aga siis polnud ju eriti tarbimist.
Selle aasta keskmine elektrienergia kWh hind (energiaarve/tarbimine ..see sisaldab siis ka energiaarve kuutasu ja km) on siiani tulnud 10,85 s/kWh. Nii odavat fixpaketti ei paku praegu keegi ega pole minuarust ka varem sel aastal pakkunud ?...

Viimase 12 kuu keskmine energiaarve 11,6 aga seda moonutavad ju need mullutalvised riigiabid...

Võrgu arve muidugi pealeselle.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Alexela pakkus mulle hiljuti fix paketti 60 kuud hinnaga 10 s/kWh.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Pista oma fix omale kuskile ja mine Soome, :).
Elektrihinnad homme Eur/MWh:
Pilt
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Scott »

See anomaalia tekkis Norra Kinect Energy vigasest pakkumisest börsile. Süsteemivea tõttu paisati turule 5787 megavati suurune tegelikult olematu elektrikogus. Nord Pool otsustas andmed parandamata jätta, kuid kutsus üles miinushinnast mitte kasu lõikama. Süsteemioperaatorid on lubanud kasutusele võtta meetmed, kui elektrikulutus ületab saadavuse. (Kokkuvõte Yle uudistest.)

https://umm.nordpoolgroup.com/#/message ... f7458f46/1
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

Scott kirjutas: 24 Nov 2023, 01:38 See anomaalia tekkis Norra Kinect Energy vigasest pakkumisest börsile. Süsteemivea tõttu paisati turule 5787 megavati suurune tegelikult olematu elektrikogus. Nord Pool otsustas andmed parandamata jätta, kuid kutsus üles miinushinnast mitte kasu lõikama. Süsteemioperaatorid on lubanud kasutusele võtta meetmed, kui elektrikulutus ületab saadavuse. (Kokkuvõte Yle uudistest.)

https://umm.nordpoolgroup.com/#/message ... f7458f46/1
Imelik, et neil vigane pakkumine üldse süsteemi läbi läheb.
Meil tuleb varsti peale pakkumise tegemist Eleringi dispetseri kõne, et "kas olete ikka kindel, number erineb oluliselt tavalisest?"
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ok, loll pakkumine võib ju sinna sattuda, aga et see süsteem selline manki bisness on, et vigu, mida on piisavalt õigeaegselt avastatud, ei saa parandada, on juba hämmastav. Hakkab meenutama Idiootide maailma.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1114
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Prill »

kunn24 kirjutas: 24 Nov 2023, 10:06 Ok, loll pakkumine võib ju sinna sattuda, aga et see süsteem selline manki bisness on, et vigu, mida on piisavalt õigeaegselt avastatud, ei saa parandada, on juba hämmastav. Hakkab meenutama Idiootide maailma.
Eesti e-riigi süsteemid ei erine kuigivõrd, üks läbivaid vigu mida e-süsteemide projekteerimises tehakse, on mittearvestamine inimese ekslikusega. Süsteemi esimesed versioonid kipuvad läbivalt põhinema eeldusel, et kõik andmebaasi kirjed sisestatakse esimese korraga õigesti ja on tõesed. Isegi ametnikud, kes neid kasutama peavad, kes kontrollivad inimeste ja firmade sisestatud andmeid ja lisavad omapoolseid kirjeid, on hädas, kui ilmneb viga, süsteem vigadeparandust ei võimalda, sest tihti on ka osalis(t)e digiallkirjastud infot, mida ei ole korrektne muuta, aga isegi digiallkirja andnu ei saa juba tehtut muuta.
Mõnel juhul on ametnikud ise IT vendade ja oma nutikusega otsinud lahendusi, üks lahendusi on alustada kogu protseduuri otsast peale, alustatakse andmebaasi täiesti uus "töö" ja kõik andmeväljad ja dokumendid tuleb otsast peale uuesti esitada, jah sisuliselt ka ühe tähe ehk näpuvea pärast tuleb uuesti täita 40+ lahtrit ja esitada&siduda kümneid dokumente, aeg ei maksa midagi..
Sealjuures jääb andmebaasi ka vana vigane info alles ja mõnel juhul on sellele pandud märkus juurde, et "mittekehtiv", "asendatud" vms ja mõni süsteem võimaldab märkida ka infot "nähtamatuks" - ainult prviligeeritud administraatorid näevad ja lihtinimesed/ametnikud enam vigast ei näe.

Meenub e-riigi eelne aeg, kus pabertoimikutes vigade parandamine oli suhteliselt lihtne, vigane info tuli läbi kriipsutada nii, et vigane tekst oleks endiselt loetav, lisada uus parandatud tekst ja sama lehe vabale servale kirjutati "parandus, kuupäev, parandaja nimi ja allkiri" - lihtne, arusaadav, jälgitav - kõike seda, mida keskmine e-süsteem ei ole.
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rst »

Õnneks lõpptarbijad ostavad NPS hinnaga elektrit.
1234.png
Täna paindlikuseturul on hinnad suht jubedad (peaks olema selle aasta rekord ka vist hinna mõttes). Selle hinnaga peavad siis elektrit ostma need elektrimüüjad kellel oma toodangut ei ole.
123.jpg
kaller
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 22 Okt 2022, 22:10

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kaller »

Kas keegi teist üldteenust kasutab? Tahaks teada, kas ka üldteenusel olevale kliendile on arvele lisatud kuutasu 1.99? Mul tuleb nüüd paketti vahetada ja ei ole enam ühtegi paketti, kus ei peaks maksta kuutasu. Talvel mul tarbimist suvilas ei ole ja voolu välja ka lülitada ei taha Nõme on maksta lihtsalt 2 euri kuus kui voolu üldse ei tarbi.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

kaller kirjutas: 03 Dets 2023, 18:25 Kas keegi teist üldteenust kasutab? Tahaks teada, kas ka üldteenusel olevale kliendile on arvele lisatud kuutasu 1.99? Mul tuleb nüüd paketti vahetada ja ei ole enam ühtegi paketti, kus ei peaks maksta kuutasu. Talvel mul tarbimist suvilas ei ole ja voolu välja ka lülitada ei taha Nõme on maksta lihtsalt 2 euri kuus kui voolu üldse ei tarbi.
Üldturult ostes (ilma lepinguta) peab ikka eriti rikas võ iaisk olema- kallimat elektrit meie turul ei oile
Alexelas oli mingi palett viimat ka ilma kuutasuta - siis muidugi marginaal vähe kõrgem.
Mnjahh - lähen nurka häbenema - Alexelal ka odavaim pakett 1.99 kuus. Aga kahtlustan, et ikkagi odavam kui üldteenus
kaller
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 22 Okt 2022, 22:10

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kaller »

Jäi ütlemata, et juhul kui üldteenusel ei ole kuutasu, siis on ju kasulikum selles olla, kui elektrit ei tarbi. Kui tarbima hakkan, siis saab päeva pealt börsipakett valitud ja siis ka lõpetatud, kui enam ei tarbi.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Terminal ei küsi kuutasu.
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

Eleringi leht rehkendab lahkelt ka elektrihinda kokku.
Nii tunni, päeva, nädala, kuu kui ka aastakaupa.
Kui sinna kuutasu ja km ise juurde veel liita, siis tänavune börsipakett Alexelast annab energia keskmiseks hinnaks 11,7 s/kWh. Klapib kokku novembri lõpul arvete alusel rehkendatuga...
Eriliselt tarbimise juhtimisega ei tegele. Boilerit kütab programmkell öösiti, mis iseesesest on suviti just kahjulik tegevus...
Võrguteenuse arve kipub kokku vist 7 sendi kanti kWh eest.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

võhik kirjutas: 24 Dets 2023, 10:26 Eleringi leht rehkendab lahkelt ka elektrihinda kokku.
Nii tunni, päeva, nädala, kuu kui ka aastakaupa.
Kui sinna kuutasu ja km ise juurde veel liita, siis tänavune börsipakett Alexelast annab energia keskmiseks hinnaks 11,7 s/kWh. Klapib kokku novembri lõpul arvete alusel rehkendatuga...
Eriliselt tarbimise juhtimisega ei tegele. Boilerit kütab programmkell öösiti, mis iseesesest on suviti just kahjulik tegevus...
Võrguteenuse arve kipub kokku vist 7 sendi kanti kWh eest.
börsipaketi "võlu" selles peitubki, et Sinu keskmine ei ole sama mis minu keskmine, veel rohkem võib kellegi kolmanda keskmine olla meie omast erinev - sõltub väga palju tarbimise ajast.
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 418
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

kaller kirjutas: 03 Dets 2023, 18:25 Kas keegi teist üldteenust kasutab? Tahaks teada, kas ka üldteenusel olevale kliendile on arvele lisatud kuutasu 1.99? Mul tuleb nüüd paketti vahetada ja ei ole enam ühtegi paketti, kus ei peaks maksta kuutasu. Talvel mul tarbimist suvilas ei ole ja voolu välja ka lülitada ei taha Nõme on maksta lihtsalt 2 euri kuus kui voolu üldse ei tarbi.
Mul on 220 Energia börsipakett, sellel ei ole kuutasu. Hetkel seda sõlmida ei saa, aga leidsin müüja: Elektrum, neil saab praegu ilma kuutasuta börsipaketti sõlmida. Need paketide pakkumised muutuvad pidevalt, seega kasulik otsida sobivat. https://elektrihind.ee/paketid/
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Homne Nordpooli tabel näitab seda, millest ma siin ammu olen rääkinud.

https://www.nordpoolgroup.com/en/Market ... view=table

Mitte oma tuumajaamakökatsit pole meile vaja, vaid rohkem tugevamaid ja mitmekesisemaid ühendusi läände.
Meilt merekaabel või kaks Rootsi.
Lätist samuti.

Kusjuures Soomes ei olegi väidetavalt midagi tuksis.

https://www.hs.fi/talous/art-2000010098 ... =www.is.fi

500 või ka 1500 MW nuusataks sinna auku ilma hinnale suuremat mõju avaldamata ära, samas ülejäänud osa aastas töötaks kõik kahjumiga...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

trebla kirjutas: 04 Jaan 2024, 14:42 Homne Nordpooli tabel näitab seda, millest ma siin ammu olen rääkinud.

https://www.nordpoolgroup.com/en/Market ... view=table

Mitte oma tuumajaamakökatsit pole meile vaja, vaid rohkem tugevamaid ja mitmekesisemaid ühendusi läände.
Meilt merekaabel või kaks Rootsi.
Lätist samuti.

Kusjuures Soomes ei olegi väidetavalt midagi tuksis.


https://www.hs.fi/talous/art-2000010098 ... =www.is.fi

500 või ka 1500 MW nuusataks sinna auku ilma hinnale suuremat mõju avaldamata ära, samas ülejäänud osa aastas töötaks kõik kahjumiga...
Homme on Soomes täpselt sama hind, mis Eestiski ja mingid lisakaablid siin ei päästa kui tarbimine ületab tootmist:
HIND_05.01.24_EE+FI.png

(Ma mäletan seda tunnet, kui esimest korda oli mul päevane küttekulu 25eur ja sellisest hinnatõusust tulevikus siin samas hoiatasin aga tookord peeti seda kohe "vaese imelikuks kurtmiseks".)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Neid meie kaableid Rootsi on vaja ka Soomele, et neil sellist jama ei oleks.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Praegu on hinnaerinevused Poola vs Leedu ja Soome vs Rootsi. Nähes poolakate laamendavat protektsionismi (näiteks U piiri blokeerimine) pole usutav, et see küla oleks kaablitest vaimustuses.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

trebla kirjutas: 04 Jaan 2024, 14:42 Mitte oma tuumajaamakökatsit pole meile vaja, vaid rohkem tugevamaid ja mitmekesisemaid ühendusi läände.
Meilt merekaabel või kaks Rootsi.
Lätist samuti.
500 või ka 1500 MW nuusataks sinna auku ilma hinnale suuremat mõju avaldamata ära, samas ülejäänud osa aastas töötaks kõik kahjumiga...
Ühendusliine on vaja, samuti oma soodsa elektri tootmist. Seega mõlemat.
Baltikumis endas on energia defitsiit. Mitte suur aga piisav.
Taastuvenergiaga pole võimalik pidevat defitsiiti katta kuigi natuke see aitab.
Baltikumis tekkis energia defitsiit elektrijaamade suurest sulgemisest.
Ühendusliin tähendab ju seda, et ronid kellegi teise soodsa energia tootmise ressursist tükki haukama - tekitades ka seal piirkonnas defitsiiti.
Ühendusliinil on see viga - kui on väljas siis sa ei saa elektrit ja kõik. Oma tootmisega on natuke parem.
Ühendusliine vajavad ka meie päikse ja tuulejaamad - see võimaldab ületootmisel saada midagigi elektri eest.
Kahjuks tähtsa tegelase võttis kokutama kui esitasin selle küsimuse - millal saab eesti uue ühendusliini üle mere. Vastus oli - heal juhul 10 aasta pärast. Kahju.
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 418
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Eks need riikidevahelised ülekandeliinid aitavad vaid teatud oludes. Näiteks Soomel peaks olema palju lihtsam saada elektrit naabrilt Rootsist, kui meil, ometi ei saa, sest igal päeval, ka täna, on Rootsis elekter umbes 3 korda odavam, kui Soomes, miks nad sealt siis ei saa? Või vaatame Norrat, kus on 6 hinnatsooni, kus ka mõnes hinnad võivad erineda kordades, miks nemad siis ei ehita tsoonide vahel võimsamaid ülekandeliine, kui see kasulik? Kopeerin siia tänase ühe kellaaja tsoonide hinnad: 08 - 09 299,01 86,98 199,27 199,27 199,27 48,16. Aga võite ise vaadata ja võrrelda erinevate riikide hindu: https://www.nordpoolgroup.com/en/Market ... view=table
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

See teeb sama välja, kui kurta, et Jõhvi oleks vaja kah elektrijaam ehitada, Jõhvis on samuti elektritootmise defitsiit minuteada......
Äkki pole ikkagi kasumlik, kui Narva suunas tugev liin olemas on...?


Omal ajal oli meil 2.5 GW soojusjaamu 24/7 pidevalt töös, aga 80-ndatel olid ikkagi 25-ndad ja muud rezhiimid sest BRELL-i alal oli elektridefitsiit.
Soome tarbimine on Eestist 10x suurem, seega olles ühendatud sinna, ei suuda meie siinse kandi hinda mõjutada.
Rootsi tarbimine on veel suurem ja nendevaheline 2 (või 3?) GW ühendus ei ole ka neile piisav.
Terve suve istusid soomlased nullhinna otsas, ehkki oleks saanud kasumlikumalt müüa.
Ükskõik, kas Baltikumi või Rootsi kaudu.
Igaljuhul on kasulik elada võimsate transiitliinide sõlmpunktis - saame oma pisitoodangu eest alati turuhinna ja kunagi ei ole täitsa ilma...
Viimati muutis trebla, 05 Jaan 2024, 11:32, muudetud 1 kord kokku.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Uuri Estlinkide eelset läbirääkimiste ajalugu, soomlased ei tahtnud kuidagi vedu võtta. Niisama pole mõtet plähmerdada, et tuleb liinid teha- kõik see eeldab KÕIGI osapoolte huvi. Sa oled 2 asjaga kui rikkis grammofon- vesinik ja liinid. Kuskil tuleb mõistlikkuse piir ette.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Vesinik on hüpoteetiline tulevikuteema - (ehkki - selle koha pealt on mu seisukoht 10-aasta tagusega võrreldes muutunud -jõuab v-olla varem pärale kui tuumajaam ). Ühendused on aga iga elektrivõrgu A ja O alati olnud...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Elektrijaama ehitamine ei ole odav lõbu (eriti tuumajaama). Sama lingi kohta - üsna kallis. Keegi ei taha niisama vaba raha investeerida...
Vasta