Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10865
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 310 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

"Talv pole veel kaugeltki läbi," hoiatas Rootsi energiafirma Jamtkraft peaanalüütik Arne Bergvik. Ta ütles Bloombergiga rääkides, et külm talve algus toob kaasa "kõrgete energiahindade ülejäänud hooajal", sest see tähendab, et hoitud gaasi või hüdroenergiat tuleb kasutada üha vähem.

Ma ei saanud pihta, mida see lause tähendab? Miks tuleb kasutada odavat(nt. hüdroenergiat) energiat vähem? Tõlkes midagi kaduma läinud?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10652
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Arvatavasti mõtles seda, et hüdroenergiat reservuaarides on väga vähe ja enne kevadet saab viimanegi otsa! Seega müüakse salvestatud hüdroenergiat nii vähe kui võimalik ja vaid kallite tiputundide aegu saades maksimaalset tulu

USA ja EL inflatsioonid on täiesti erinevad - USAs on onu Joe meeletu rahatrükk koos meeletute valitsuse kulutamistega - see on põhjustanud tarnekriisi ja kaubapuuduse, kuid ka vägeva tootmise plahvatuse. Selline inflatsioon ei ole majandusele ohtlik ja inimeste rahulolu isegi kasvab. EL inflatsioon on tingitud energiakandjate vägevast hinnatõusust - kõik on otsas (gaas, elekter, süsi) ja keeratakse hinda juurde. Selline inflatsioon piduradb majandust - tootmine väheneb. EL on siiski ka varasema rahatrüki mõju praegu tugevalt esindatud - see põhjustabki eestis tööjõupuudust kuna tarbimispidu möllab täie hooga!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10865
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 310 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kalvis kirjutas: 22 Dets 2021, 07:37 Arvatavasti mõtles seda, et hüdroenergiat reservuaarides on väga vähe ja enne kevadet saab viimanegi otsa! Seega müüakse salvestatud hüdroenergiat nii vähe kui võimalik ja vaid kallite tiputundide aegu saades maksimaalset tulu
Võimalik, aga millegipärast rohelised kilkavad, et kõik liustikud sulavad. Kuhu see liustike sulavesi kaob? Õhku selline kogus ju ei aurustu. :scratch:
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Urmas kirjutas: 22 Dets 2021, 08:30

Võimalik, aga millegipärast rohelised kilkavad, et kõik liustikud sulavad. Kuhu see liustike sulavesi kaob? Õhku selline kogus ju ei aurustu. :scratch:
Ekvaatoril aurustub pidevalt ühtemoodi 24/365 aga sellel aastal Norra jaoks mõeldud vesi sadas kogemata Saksamaal ja Prantsusmaal maha...
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Huvitav kas niisugust seadet ei ole vee välja mõeldud mis arvestades börsihinda juhib seadmeid? Mul näiteks boiler käib öösiti teatud fikseeritud kellaaegadel, aga alati kõige odavam hind nendele aegadele ei satu. Vahest on lausa tasuta elekter mõni tund aga käsitsi ju ei viitsi sättida iga kord. Võiks olla seade, mis näiteks valib välja öö jooksul 3 kõige odavamat tundi ja ajastab töö nendele aegadele.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10865
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 310 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

jaguar3 kirjutas: 22 Dets 2021, 16:28 Huvitav kas niisugust seadet ei ole vee välja mõeldud mis arvestades börsihinda juhib seadmeid?
Kindlasti on, aga mis maksab jällegi selline seade? On teil ikka viitsimist hakata senti kümneks lööma. ;)
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

jaguar3 kirjutas: 22 Dets 2021, 16:28 Huvitav kas niisugust seadet ei ole vee välja mõeldud mis arvestades börsihinda juhib seadmeid? Mul näiteks boiler käib öösiti teatud fikseeritud kellaaegadel, aga alati kõige odavam hind nendele aegadele ei satu. Vahest on lausa tasuta elekter mõni tund aga käsitsi ju ei viitsi sättida iga kord. Võiks olla seade, mis näiteks valib välja öö jooksul 3 kõige odavamat tundi ja ajastab töö nendele aegadele.
Üle võrgu juhitav relee, kontaktor vastavalt juhitavale võimsusele ja home assistant ja saab teha sellised reeglid. Peab ainult nordpooli andmed sisendiks tõmbama.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Urmas kirjutas: 22 Dets 2021, 16:46 Kindlasti on, aga mis maksab jällegi selline seade? On teil ikka viitsimist hakata senti kümneks lööma. ;)
Alla saja saad süsteemi püsti, kui ise teed, teenusena jääb kallimaks.

Kui tarbimist vähe, siis ei mõtle sellele keegi.

Elektriauto laadimisel see sendi poolitamine väga abiks n: Tallinn-Pärnu ots kiirlaadijast 5.28 sama kodus laadida ja automaatikal odavaid tunde noppida lasta 2.64 või odavamgi ja pea alati odavam kiirlaadijast jne . Samas hetkel päevahindadega kallim, kui kiirlaadijas.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Kui boiler juba töötab ainult öösiti, siis ega sealt suurt võitu enam loota pole ja selle 100+ euro tasuvus tundub kaheldav. :roll: Võrgutasu maksad ikka, elektri kwh pealt võibolla paar senti on kasu. Tavaliselt boileril mingi u. 2 kW küttekeha on. Seega 3 tunniga säästad ehk 10 senti päevas, kuus 3 eur.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4469
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 224 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

jaguar3 kirjutas: 22 Dets 2021, 16:28 Huvitav kas niisugust seadet ei ole vee välja mõeldud mis arvestades börsihinda juhib seadmeid? Mul näiteks boiler käib öösiti teatud fikseeritud kellaaegadel, aga alati kõige odavam hind nendele aegadele ei satu. Vahest on lausa tasuta elekter mõni tund aga käsitsi ju ei viitsi sättida iga kord. Võiks olla seade, mis näiteks valib välja öö jooksul 3 kõige odavamat tundi ja ajastab töö nendele aegadele.
Midagi nagu on, aga sellise pakkumisega on see värk veel vägagi algstaadiumis ja arenguruumi on küllaga.

Konstruktor isetegijatele: https://www.stiigo.com/index.php?page=products
"Müügis olev toode": https://themo.io/pood/termostaat/themo-termostaat/

Näiteks kui 1 seade maksab 150eur + jooksevkulud (äpi kuutasu? + uuendused), siis mitu aastat peaks see süsteem töötama, et tasuks seda 1,5kW boileri juhtimiseks soetada, tavalise 12eur maksva aegrelee asemel mis tiputunnid tarbimisest väljalõikab?

Seda, et asi on toores näitab seegi, et täpseid kulunumbreid pole avaldatud vaid selle teadasaamiseks peab tootja kirjasõbraks hakkama.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Kui midagi säästa ei ole, siis ei ole. Mõistetav, et 99% inimesi see eales ei huvita. Mind ka otseselt see sääst ei huvita.

Aga 3 euri kuus on 36 euri kontrollitavalt seadmelt aastas, paljudes majades mitu boilerit jne. Säästetud autolaadimisel 3 euri per 100km on 300 euri aastas, kui paned selle keskmise 10k km aastas ära jne jne eks need kulukohad erinevad kõigil ja paljudele pole see tähtis, ebamugav jne. Õpikurv ka ees ja boilerit igaühel lihtsalt ringi ja midagi vahele ühendada eluohtlik.

Kuna küsiti kas olemas ja mis maksab, siis tehniliselt täna võimalik ja kättesaadav, eks igaüks ise otsustab kas vajalik või jändamist väärt n boilerile:

Shelly relee 12 eur
Shelly termostaat hat 9 eur
Kontaktor kilpi 20 - 30 eur, vastavalt seadmele
Tasuta homeassistant ja node red server google cloudis (free tire} tunneldatuna kohtvõrku või rasberry vms sarnane junn 35 eur kohalikku võrku. Eks vastavalt oskustele peab valima sobiva.

Tasulist tarkvara ei ole selleks eriti vajagi, piisab nodred automatiseerimise vabavarast kuhu tekitad hindade päringu ja need reeglid ja see on suht lohista ja kliki lahendus, võib juhtuda ka et rutiinid nagu nps hindade laadimine on pluginatena juba leitavad. Youtube õpetusi täis.

Võib muidugi juhtuda et sellelt boileri vms seadme klõpsimiselt, õpikurvilt ja seadmehunnikult säästu üldse ei tule ja ei leia sobivat temp kõverat oma harjumuste juures. Üldiselt jäävad siis need jupid kohe üle. Eks paljudel ka see 12 eur programmkell üle.

Teenusena saab tellida mida iganes, 100 siis ei aita.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Nutipistikud ju on mingisugused, 10€ maksavad. Paarkümmend € olen nõus maksma (sadadesse kui hind küündib siis loomulikult mitte). Themo miskit tegi mäletan, aga vist ei läinud kaubaks ja lõpetati ära ja ei ole saadaval.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10652
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

jaguar3 kirjutas: 22 Dets 2021, 16:28 Huvitav kas niisugust seadet ei ole vee välja mõeldud mis arvestades börsihinda juhib seadmeid? Mul näiteks boiler käib öösiti teatud fikseeritud kellaaegadel, aga alati kõige odavam hind nendele aegadele ei satu. Vahest on lausa tasuta elekter mõni tund aga käsitsi ju ei viitsi sättida iga kord. Võiks olla seade, mis näiteks valib välja öö jooksul 3 kõige odavamat tundi ja ajastab töö nendele aegadele.
On küll! Ise kirjutasin - Raspberry (40€) ja releemoodul (7€), pluss kõvasti juhtmete vedamist. Kood on siinsamas foorumis olemas.
Kui tahad võid mistahes netiseadmele, kus saab programmeerida oma äpi kirjutada. Paraku odav netivõimekusega kontroller mis omaks kasvõi ühte BO-d on haruldus. Arduinoga saaks arvutiga USB onlines aga siis kaotad jälle arvuti...
Momendil on Raspberryd otsas või saadaval kirve hinnaga
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6114
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Ac457765 kirjutas: 22 Dets 2021, 23:02Tavaliselt boileril mingi u. 2 kW küttekeha on. Seega 3 tunniga säästad ehk 10 senti päevas, kuus 3 eur
Tegelikult on kasu ikka suurem. Näiteks minu 300 l boiler on 3 kW ja tema öiseks kütmiseks kulub rohkemgi, kui 3 tundi. Aga isegi sinu näitel, kui 2 kW boileri 3 tunnine kütmine õnnestub nihutada näiteks 0,17 s/kWh hinnalt 0,12 s/kWh hinnale, (6x0,17)-(6x0,12)=0,3 € päevas.
ping kirjutas: 22 Dets 2021, 23:161 seade maksab 150eur + jooksevkulud (äpi kuutasu? + uuendused), siis mitu aastat peaks see süsteem töötama, et tasuks seda 1,5kW boileri juhtimiseks soetada
Ma ostsin mustal reedel selle hinnaga 99 €. Jooksvaid kulusid ja äpi tasu ei ole.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4469
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 224 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 23 Dets 2021, 11:12
ping kirjutas: 22 Dets 2021, 23:161 seade maksab 150eur + jooksevkulud (äpi kuutasu? + uuendused), siis mitu aastat peaks see süsteem töötama, et tasuks seda 1,5kW boileri juhtimiseks soetada
Ma ostsin mustal reedel selle hinnaga 99 €. Jooksvaid kulusid ja äpi tasu ei ole.
Tootja leht: https://themo.io/pood/termostaat/themo-termostaat/ annab teada, et WiFi võrgu ja netiühenduse tekitamine on vajalik (püsikulu).
Kaugjuhtimiseks on vajalik:

Wifi ühendus koos internetiga
Themo app telefonis või tahvelarvutis
Tasuta Themo konto
Nende äpp: https://play.google.com/store/apps/deta ... p&hl=en_US

Kogemus näitab, et enamus äppe on täielikult kasutatavad tasulises versioonis ja arvata on et ka selle uuendus läheb piisava klientuuri tekkimisel tasuliseks.
Kuna sellised asjad töötavad ainult niikaua, kuni neile üldse on olemas tehniline tugi, siis ei loe kuskilt välja selle seadme planeeritavat eluiga (kasutusaega), et millise aja jooksul lubatakse tuge pakkuda.
Teadmata seadme planeeritavat eluiga ei saa tema kasulikust/tasuvust mitte kuidagi väljaarvutada.
Kui tal näiteks 3 aasta pärast tugi lõppeb, siis on ainult kena vidin seinal, mis heal juhul töötab tolleks ajaks juba vana aegunud teloga.

Kui äpi tagasisidet lugeda, siis võib arvata, et kellelgi on õigust saada tasuta uuendust aga keegi peab ostma tasulisele uuendusele, millest tootja leht vaikib.
Kasutu tarkvara. Te ei saa teha kõige olulisemaid loogilisi kirjeid.
Nutikad laadimislahendused3. jaanuar 2020
Täname tagasiside eest! See rakendus töötab koos ainult uusima Themo mudeli ja püsivaraga. Et kontrollida, millist mudelit kasutate ja kas teil on õigus saada tasuta versiooniuuendust, võtke meiega ühendust aadressil support@themo.io
Ka seadme tootelehel pole peale kena lubava müügijutu mingit kasutusjuhendit, et mille alusel saaks üldse nõuda müüjalt, et mida ja kuidas see toode peaks tegema või oleks alus pretensiooniks. https://themo.io/files/public/userfiles ... foleht.pdf

Isegi kui selline seade praegusel ajahetkel töötab aga tal puudub korralik kasutusjuhend ja (toote) eluaegne kasutajatugi, nagu hoone tehnosüsteemi osale kohane, senikaua loen mina (kui isik kes eeldab hoone tehnosüsteemi osalt vajalikku kasutusaega) sellist toodet kenaks "arendavaks mänguasjaks".
Olen nendelt selleteemalisi küsimusi küsinud, plaaniga selle soetamiseks, aga vastuseks saanud "ümmargust mulli".
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Küülaline kirjutas: 23 Dets 2021, 11:12 Aga isegi sinu näitel, kui 2 kW boileri 3 tunnine kütmine õnnestub nihutada näiteks 0,17 s/kWh hinnalt 0,12 s/kWh hinnale, (6x0,17)-(6x0,12)=0,3 € päevas.
Seal arvestasid 6 tunniga, 3 tunni korral 0,15 eur/päevas. See on ju vaevu 1 odavam pooleliitrine :jooma nädalas. :grin:
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Ping, mul oli se seade. Viskasin ammu minema, kuna ei toiminud õieti minul ja oli palju probleeme ka pealekauba. Kuu aega istusin külma põrandaga. Aga klienditugi oli neil päris hea, vähemalt siis oli. Osteti seade ilusti tagasi ka
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Mul on üks kahe kanaliga programmkell juhtinud rahuldavalt nii 200 liitrist boilerit kui ka maja elektrilist põrandakütet juba 21 aastat. Praegu aga on näha trendi, et odavaimad/kallimad tunnid hakkavad ümber paiknema kõigi 24 tunni ulatuses.
Detsembri hind tuleb ilmselt räme.. üle 200 €/MWh + km ehk palju rahvast üritab tagantjärele tarkusega fix pakettide peale minna.
Teisalt ei riski müüjad ilmselt jälle kahjumi hirmus neid fix pakette ka suvel odavamaks lasta, seega fix pakettide marginaal suureneb veelgi...nende hind jääb siis börsihinnast kallimaks, mistõttu neid ei raatsita osta...? huvitav saab olema....

Selle tarbimise optimeerimisega jändamine on asja üks külg, aga ise tootma hakkamine on aasta lõikes olulisem.
Eks terve Euroopa võtab nüüd jalad kõhu alt välja, iseasi, kuidas ühes või teises riigis/kohas selleks tingimused loodud on...
https://www.pv-magazine.com/2021/12/23/ ... enewables/
Riik, mis paikneb isegi Leedust veidi lõuna pool, alles kehtestab toetusi päikeseelektri paigaldamiseks, samal ajal, kui meie siin need juba ära lõpetame.
Mis ei tähenda, et ma nõuaks nende kehtestamist siin.
Tehku riik võrk võimeliseks inimestel tootmist ise püsti panna...

https://www.pv-magazine.com/2021/12/15/ ... n-germany/
nii võib juhtuda, et elektri miinushindu järsku enam ei tulegi?
Viimati muutis trebla, 25 Dets 2021, 09:49, muudetud 1 kord kokku.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Neile kellele praegune elektrhind kallis tundub soovitaks lugeda viimase Maalehes ilmunud artiklit https://maaleht.delfi.ee/artikkel/95403 ... -veel-kaes
Kellel tasuliste artiklite lugemise võimalus puudub tooks ühe tsitaadi sellest artiklist:
Nord­haus arvutas välja, kui palju pidi inimene eri ajastutel töötama, et teenida välja tund aega valgust lugemiseks. Babüloonlane aastal 1750 eKr pidanuks rügama 50 tundi, et lugeda seesamiõlilambi valgel ühe tunni oma kiilkirjatahvleid. Aastal 1800 pidi inglane rassima kuus tundi, et tund aega rasvaküünalt põletada. Aastal 1880 läks vaja 15 minutit tööd, et põletada petrooleumilampi tund aega; aastal 1950 kaheksa sekundit hõõgpirni puhul, ja aastal 1994 pool sekundit tunni eest luminofoorlambi valgel. See on 43 000kordne hinnalangus kahe sajandi jooksul. Täitsa pöörane! Ja sellega pole areng läbi: Nordhaus avaldas oma artikli enne, kui LED-pirnid turu üle ujutasid.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

...arvutas välja, kui palju pidi inimene eri ajastutel töötama, et teenida välja tund aega valgust lugemiseks...
valgus pole enam probleem... nüüd oleks vaja arvutada, kui palju on vaja töötada kütmiseks...
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

trebla kirjutas: 24 Dets 2021, 11:19 Riik, mis paikneb isegi Leedust veidi lõuna pool, alles kehtestab toetusi päikeseelektri paigaldamiseks, samal ajal, kui meie siin need juba ära lõpetame.
Mis ei tähenda, et ma nõuaks nende kehtestamist siin.
Tehku riik võrk võimeliseks inimestel tootmist ise püsti panna...
Päikeseelekter ei lahenda kuidagi Eestis detsembrikuus (ja veel paaril talvekuul) mingeid probleeme. :hello:
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

trebla kirjutas: 24 Dets 2021, 11:19 https://www.pv-magazine.com/2021/12/15/ ... n-germany/
nii võib juhtuda, et elektri miinushindu järsku enam ei tulegi?
Piisab kui vaadata uuringu sisse ja lugeda seal lõpupool lauset:
This study is a theoretical assessment of the hydrogen production value chain from solar PV.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Ac457765 kirjutas: 25 Dets 2021, 00:00 Päikeseelekter ei lahenda kuidagi Eestis detsembrikuus (ja veel paaril talvekuul) mingeid probleeme. :hello:
Jah, see ei lahenda meie detsembrikuu probleeme otse. Kuid veel mõned aastad tagasi oli suvine elekter meil kallim kui talvine. Ja lõunamaad põletavad sütt ja gaasi, et suvel jahutada. Kui kõik elektrivõrgud oleks korralikult kokku ühendatud, poleks suvel seda vaja teha, sest päikeseelekter on lihtsalt soodsam. Hüdroenergiat saaks siis säästa talveks, kui selle eest saab küsida rämedat pappi ja poleks teemat, et reservuaarid tühjad...

Praegu oli kalleim hind pikalt Prantsusmaal kus ometi neil päevil täiesti pilvitu ilm ...
Tuule- ja päikeseenergia on reguleeritav väljalülitamise teel. Kui seda on liiga palju, siis ei pea see võrku pääsema või tuleks eksportida, milleks aga on vaja tugevaid välisühendusi.
Hetkel aga paistab olema pigem puudu... Kas suvel lähevad meie elektrihinnad miinusesse?

Nordpooli lehel pole mitte ainult tunnihinnad vaid ka nädala, kuu ja aasta keskmised hinnad.
Kui miski piirkonna keskmine hind on süsteemi keskmisest tugevalt erinev, siis järelikult puuduvad sellel piirkonnal piisavad ühendused.

Veidi elektritootmise omahinnast:
https://investor.postimees.ee/7415279/e ... 7.16360470

83 miljoniga pannakse püsti 72 MW mis toodab (peaks tootma) aastas 250 GWh.
ehk 1 vatt maksab 1,15 € ja toodab aastas 3,47 kWh.
ehk sissepandud euro toodab 3 kWh aastas, mille mullu (kui pandeemia tõttu olid hinnad ajalooliselt põhjas) sai maha müüa keskmise börsihinnaga 9,9 senti kokku ja sel sügisel üle 30 sendiga. Käidu- ja hoolduskulud olla kuuldavasti 1 s/kWh ?

EE vanematest aruannetest näeb küll, et nende käes toodavad tuulikud keskmiselt 2 kWh vati kohta aastas...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10652
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Päikeseelektri transpordiks jätkub praegustest ühendustest rohkem kui küll. Pole mõeldav, et rahakott vastu peaks 1 GW jagu paneelide uute võimsuse paigaldamist. Tuulega võib Eestis kui Eest-Läti ühine meretuulepark valmis saab tekkida küll olukord kus tuulest tuleb elektrit rohkem kui riigid tarbida + välja exportida suudaks. Tuul on palju tasuvam. Kahjuks või õnneks riik praegu torpedeerib tuuleenergia ehitajaid, et lähiajal seda probleemi ei teki.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

trebla kirjutas: 25 Dets 2021, 09:38Kas suvel lähevad meie elektrihinnad miinusesse?
Kus ta siis saab minna miinusesse või isegi mõistliku hinnani kui paneelid on mõttetult kallid ja tasuvus kehv.
Kokkuvõttes aasta lõikes paistab päike meil vaid 20% ajast, see muudabki tasuvuse kehvaks. Tuulikud töötavad heas asukohas sisuliselt koguaeg ja katel võib kütust põletada ka koguaeg. :wave:
Vasta