passiivmaja ehitamine

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 22 Apr 2020, 10:26 Kui võrgust ostsid 5200 kWh siis energiakulu pole 0...
Palju "platsil toodetust" omatarbeks läks?
Energiamärgise jaoks võib eneriakulu olla 0 - ja see näitab kenasti kui jabur on energiamärgis...

Palun lisa siia juurde kõik kulud mis on seotud 6300 kWh tootmisega ja võrku müümisega
Ning palun jätta KÕIK toetused välja
Nüüd lisa kõik kulutused maja ehitamiseks
Nüüd lisa kõik kulutused energia ostmiseks ilma omatoodanguta
Ja alles siis saame hindama hakata kuluoptimaalsust ("laias laastus")
aero kirjutas: 22 Apr 2020, 12:40
ping kirjutas: 22 Apr 2020, 02:53 Võrgust ostetud ca 5200kWh ja võrku müüdud ca 6300kWh elektrit.
... "+ energia maja", ning see sai ka saavutatud.
Palju köetavat pinda on? 130 m2? Kandiline maja kulutab x kWh, ma ei oska selle teadmisega midagi peale hakata. Muus osas xxx111 juba vastas tabavalt. Mis mõttega sa räägid tulust, jättes kulud enda teada?
See, kui jabur on energiamärgis sõltub vaatajast, samamoodi nagu "tavaline autojuht" näeb auto akut hinnates voltmeetril numbreid mis teda ei kõneta, aga asjaga kursis olevale isikule ütlevad testril olevad numbrid 12,...V paljugi. Alati on inimesel võimalus õppida teadmiste kasutamist juurde, kui leiab et ei oska saada oleva infoga midagi tarka teha.

Aga Härrased vaadakem asja veel laiemalt, võrdluseks eluvajaduse põhiselt erinevates variantides.
Mul oli võimalikus valikus kas osta omale elamiseks korter Tallinnasse ja 1(2) parkimiskohta ning siduda ennast (ajas suurenevate) minust mitte sõltuvate püsikuludega, osta vana maja mida oleks pidanud oluliselt renoveerima või ehitada uus maja, milles elamise kulu oleks minimaalne ja jõukohane ka tulevasele pensionärile, perspektiiviga kuni 50 aastat (et ka siis oleks mingit müügiväärtust).
Kuna eelmine minu projekteeritud ja ehitatud maja sai A energiamärgise 2012 aastal ja teema polnud võõras, ning tutvudes kinnisvaraturuga valisin uue maja ehitamise.

Praegu on mul 110m2 sooja elamispinda, ka kõik autod ja veesõidukid saan katuste alla panna, hoovis saan paadiga ringi pöörata või parkida 10 autot, ruum mängimiseks lastele, oma hekk ja ujumiskoht jões 200m uksest, bussipeatus 200m rong 1km, autoga 10 min kesklinna ning soetuskulud ja püsikulud on väiksemad kui 3 toaline korter + parkimine Tallinnas.

Kuna ma ei ehitanud hulka mittevajalikke asju (ahi, katel, korstnad ja selle läbiviigud/vundamendid, tuletõkketsoonid küttseadmetele ja nende põrandapind (tuletõkketsooni põrandapind on kallim kui eluruumi põrandapind), kuur küttele, jne.) siis oli odavam panna PV tootmisseade.
Vajadusel saan lisada veel peaaegu samapalju paneele inverterit suurendamata (toetuse lõppedes või paneelide jätkuval odavnemisel) ja koht neile on ka olemas.

(Tänapäeval on 6000eur poole aasta keskmine palk, meenutage, et kui paljud suutsid nõuka ajal poolaasta palgaga värviteleka osta. Raha sööb inflatsioon koguaeg ära ja isegi karp häid tsingitud naelu aiaparandamiseks, võib olla kasulik investeering.
Aga arvestades, et töövõime kaotuse elatisraha on hetkel ca 240eur kuus, siis sellise musta stsenaariumi korral on korteris elamine peaaegu võimatu.)
:hello:
Viimati muutis ping, 22 Apr 2020, 15:01, muudetud 1 kord kokku.
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Hr Ping...
Seni kui pole välja toodud "kulusid / tulusid" ja nende võrdlusi ning jättes emotsionaalselt subjektiivsed hinnangud kõrvale on kahjuks Sinu jutt väärtusetu...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 22 Apr 2020, 14:58 Hr Ping...
Seni kui pole välja toodud "kulusid / tulusid" ja nende võrdlusi ning jättes emotsionaalselt subjektiivsed hinnangud kõrvale on kahjuks Sinu jutt väärtusetu...
Kui huvitab PV tootmisseadme soetusmaksumus, siis see on küll ajaliselt muutuv, aga turuhind on selles osas küllalt ühtlane, erinedes enamasti paigalduse tööraha suuruse poolest ja selle leiab iga soetushuviline paigaldaja käest.
Kuigi minul jäi PV tootmisseadme soetusmaksumus alla 7000eur siis teistel võib see erinev olla.

Omajaoks pean oluliseks, et olen suutnud "elamise masina" komplektsselt tööle panna.

Mis mõttes mu "jutt on subjektiivne" kui toon välja reaalsed numbrid eurodes, et tänapäeval on töövõime kaotanud isikul väga raske korteris elada, eriti siis kui võib töö kaotada?

Kui tahad millegi võrdlusi, siis kirjuta selgelt mille võrdlemist, mille alusel?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

SUBJEKTIIVNE ENERGIAKASUTUSE SEISUKOHALT:
...kõik autod ja veesõidukid saan katuste alla panna, hoovis saan paadiga ringi pöörata või parkida 10 autot, ruum mängimiseks lastele, oma hekk ja ujumiskoht jões 200m uksest JNE
Omajaoks pean oluliseks, et olen suutnud "elamise masina" komplektsselt tööle panna.
Esimesed küsimused:
- PV jaama "võtmed kätte" maksumus? ILMA TOETUSTETA! Igasugune "oma töö" arvestada rahaks!
- PV jaamast kasutatud oma tarbeks aastas?
- PV jaamast saadud tulu aastas? ILMA TOETUSTETA!
- Maja energiatarve aastas?
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas aero »

ping kirjutas: 22 Apr 2020, 14:50 ...Praegu on mul 110m2 sooja elamispinda, ka kõik autod ja veesõidukid saan katuste alla panna, hoovis saan paadiga ringi pöörata või parkida 10 autot, ruum mängimiseks lastele, oma hekk ja ujumiskoht jões 200m uksest, bussipeatus 200m rong 1km, autoga 10 min kesklinna
Google maps väidab, et su ukse eest Viru Keskuse ette on 20 minutit ilma liikluseta (14,5 km) ja ... Ülemiste keskuse parklasse on 14 min liikluseta (11,3 km), s.t. tegelikus elus tuleb vähemalt mõned minutid veel otsa panna. Oled kindel, et sa muude andmetega samamoodi ei vassi?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 22 Apr 2020, 16:20 SUBJEKTIIVNE ENERGIAKASUTUSE SEISUKOHALT:
...kõik autod ja veesõidukid saan katuste alla panna, hoovis saan paadiga ringi pöörata või parkida 10 autot, ruum mängimiseks lastele, oma hekk ja ujumiskoht jões 200m uksest JNE
Omajaoks pean oluliseks, et olen suutnud "elamise masina" komplektsselt tööle panna.
Esimesed küsimused:
- PV jaama "võtmed kätte" maksumus? ILMA TOETUSTETA! Igasugune "oma töö" arvestada rahaks!
- PV jaamast kasutatud oma tarbeks aastas?
- PV jaamast saadud tulu aastas? ILMA TOETUSTETA!
- Maja energiatarve aastas?
Ei näe stiimulit asja eest, teist tagant mingit raamatupidamise analüüsi tegema hakata. Enamus on juba kirjas, et projekti lähteülesanne on lahendatud.
See on teemakaugele inimesele umbes sama "usuteema", et kas puu või plastaken on parem või kuipalju kasulikum on valuvelg plekkveljest.
Kui tahad infot osta või teenust tellida, siis telefoni number on viimased 25 aastat sama.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas ping »

aero kirjutas: 22 Apr 2020, 21:44
ping kirjutas: 22 Apr 2020, 14:50 ...Praegu on mul 110m2 sooja elamispinda, ka kõik autod ja veesõidukid saan katuste alla panna, hoovis saan paadiga ringi pöörata või parkida 10 autot, ruum mängimiseks lastele, oma hekk ja ujumiskoht jões 200m uksest, bussipeatus 200m rong 1km, autoga 10 min kesklinna
Google maps väidab, et su ukse eest Viru Keskuse ette on 20 minutit ilma liikluseta (14,5 km) ja ... Ülemiste keskuse parklasse on 14 min liikluseta (11,3 km), s.t. tegelikus elus tuleb vähemalt mõned minutid veel otsa panna. Oled kindel, et sa muude andmetega samamoodi ei vassi?
Ei maksa liiga uudishimulik olla, mina ei küsi et kuhu ja kui kiiresti sõidad.

Joonistasin Sulle tasuta oma nägemuse kõige effektiivsemast paneelipaigaldusest su krundi joonisel aga ju see polnud piisavalt "naabrist parem" (loe, ei paistnud tänavalt kõige uhkem) ja valisid kallima lahenduse.
Kui palju Sinu PV seade praegu toodab?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ei näe stiimulit asja eest, teist tagant mingit raamatupidamise analüüsi tegema hakata. Enamus on juba kirjas, et projekti lähteülesanne on lahendatud.
Nagu mainisin:
Seni kui pole välja toodud "kulusid / tulusid" ja nende võrdlusi ning jättes emotsionaalselt subjektiivsed hinnangud kõrvale on kahjuks Sinu jutt väärtusetu...
Näide:
Mis mõte on paigaldada PV paneele kui MAJANDUSLIK TASUVUSANALÜÜS näitab, et tasuvusaeg läheb liiga pikaks või üleüldse polegi tasuv...
Jah - ENERGIAMÄRGISE mõttes võib tegemist olla 0 tarbega aga mis ma sellega peale hakkan kui MAJANDUSLIKUS mõttes on tegemist absurdiga?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 23 Apr 2020, 13:28
Ei näe stiimulit asja eest, teist tagant mingit raamatupidamise analüüsi tegema hakata. Enamus on juba kirjas, et projekti lähteülesanne on lahendatud.
Nagu mainisin:
Seni kui pole välja toodud "kulusid / tulusid" ja nende võrdlusi ning jättes emotsionaalselt subjektiivsed hinnangud kõrvale on kahjuks Sinu jutt väärtusetu...
Näide:
Mis mõte on paigaldada PV paneele kui MAJANDUSLIK TASUVUSANALÜÜS näitab, et tasuvusaeg läheb liiga pikaks või üleüldse polegi tasuv...
Jah - ENERGIAMÄRGISE mõttes võib tegemist olla 0 tarbega aga mis ma sellega peale hakkan kui MAJANDUSLIKUS mõttes on tegemist absurdiga?
MAJANDUSLIKU TASUVUSANALÜÜSIGA saab väga lihtsalt tõestada, et korteri omanikul on OMA korteris majanduslikult mittetasuv elada, sest kui ta selle välja üüriks saaks 400eur kuus üüri küsida ja OMAS KORTERIS ISE elades jääb iga aasta ilma 4800eurist.

Hetkel loen siit välja väga närvilist huvi ühe objekti hetkeliste rahavoogude vastu, ja huvilisel paistab isegi olema plaan nende numbritega mingeid arvutusi sooritada, aga ta ei avalda et mida ta nende arvutuste tulemusel võrrelda tahab.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Seda mida Sa praegu teed nimetetakse demagoogiaks.

Sinu väide:
Minu viimane maja sai sel aastal (reaalselt mõõdetud elektrikulu andmete järgi) "A" energiamärgise ja märgisel on kirjutatud energiakuluks 0kWh/m2
Mina palusin täpsustusi, et hinnata:
- kas energiamärgisel antud energiakulu vastab tegelikule energiakulule
- milline on PV paneelide paigaldamise otstarbekus
- millised oleksid energiakulud ilma PV paneelideta
- milline oleks energiamärgis ilma PV paneelideta
- kas majanduslikust aspektist lähtudes oleks odavam elada "A" energiamärgisega majas või nt "C" energiamärgisega majas
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas aero »

ping kirjutas: 23 Apr 2020, 13:02
aero kirjutas: 22 Apr 2020, 21:44
ping kirjutas: 22 Apr 2020, 14:50 ...Praegu on mul 110m2 sooja elamispinda, ka kõik autod ja veesõidukid saan katuste alla panna, hoovis saan paadiga ringi pöörata või parkida 10 autot, ruum mängimiseks lastele, oma hekk ja ujumiskoht jões 200m uksest, bussipeatus 200m rong 1km, autoga 10 min kesklinna
Google maps väidab, et su ukse eest Viru Keskuse ette on 20 minutit ilma liikluseta (14,5 km) ja ... Ülemiste keskuse parklasse on 14 min liikluseta (11,3 km), s.t. tegelikus elus tuleb vähemalt mõned minutid veel otsa panna. Oled kindel, et sa muude andmetega samamoodi ei vassi?
Joonistasin Sulle tasuta oma nägemuse kõige effektiivsemast paneelipaigaldusest su krundi joonisel aga ju see polnud piisavalt "naabrist parem" (loe, ei paistnud tänavalt kõige uhkem) ja valisid kallima lahenduse.
Kui palju Sinu PV seade praegu toodab?
:hello:
Nüüd on suusad risti :scratch:. Mul ei ole PV seadet, pole kunagi olnud ja ma pole kunagi isegi mõelnud, et kas peaks olema. Aadressi mapsi jaoks vaatasin energiamärgise pealt. Kui sa numbrid välja käiksid, saaks mõelda ja võrrelda - kas oleks mõtet. Hetkel tundub, see on sul rohkem nagu hobi. Hobi võib vabalt kallis ja kõrvalseisjale mõttetu paista, peaasi, et endal põnev on.

Teemasse (?) ka: mul on köetavat pinda üle 2 korra rohkem, elektrit ostan aastas 8,5-9 k kWh. Pluss 2 rm saunapuid.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10824
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Mind ka huvitaks nii üldhuvi mõttes, et kui pikaks ajaks oled planeerinud tasuvuse ehk millal tegelikult muutub 0 või + energia majaks? Ja paluks seda arvutust teha nii, et see ei tuleks minu ja teiste rahakoti arvelt ehk ilma taastuvenergia tasudeta, millest kõik kilkavad, et kui tasuv see on.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 23 Apr 2020, 15:27 Seda mida Sa praegu teed nimetetakse demagoogiaks.

Sinu väide:
Minu viimane maja sai sel aastal (reaalselt mõõdetud elektrikulu andmete järgi) "A" energiamärgise ja märgisel on kirjutatud energiakuluks 0kWh/m2, ....................????
Mina palusin täpsustusi, et hinnata:
- kas energiamärgisel antud energiakulu vastab tegelikule energiakulule
- milline on PV paneelide paigaldamise otstarbekus
- millised oleksid energiakulud ilma PV paneelideta
- milline oleks energiamärgis ilma PV paneelideta
- kas majanduslikust aspektist lähtudes oleks odavam elada "A" energiamärgisega majas või nt "C" energiamärgisega majas
*) Ei, energiamärgisel märgitud energiakulu ei vasta tegelikusele. Kui oleksid tsiteerinud mu lause terves pikkuses, siis oleks saanud sealt lugeda : "... kuna energiamärgisele "0"´ist väiksemaid numbreid ei kirjutata".
Tegelik energiakulu tuli miinus märgiga ehk ca -35kWh/m2 (täpset numbrit ei viitsi öösel otsida).
*) Minu jaoks otstarbekus - täitis antud projekti lähteülesande, tekitada +energia maja.
*) Suuremad kui praegu.
*) Ei tea, pole arvutanud. (See firma, kes ehitusloa tarbeks arhitektuurse projekti jaoks energiamärgise väljastas, vormistas seaduses ettenähtud nõuetele vastava dokumendi küll, aga kuna selle lähteandmed olid "laest võetud" siis ma ei mäleta, et mis sinna kirjutatud on.)
*) (See on vist lihtsalt üldfilosoofilistel teemadel lobisemiseks.)
Iga loogiliselt mõelda oskav inimene saab aru, et kui lähtudes majanduslikust aspektist arvestades et meie kliimas on (hästiehitatud) hoone kõige suurem püsikulu artikkel "soojendamise kulu" siis kõige odavam on elada majas mille aastasele kütusele kulutatav summa on kõige väiksem, olenemata milline täht on energiamärgisel.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas ping »

Urmas kirjutas: 23 Apr 2020, 19:23 Mind ka huvitaks nii üldhuvi mõttes, et kui pikaks ajaks oled planeerinud tasuvuse ehk millal tegelikult muutub 0 või + energia majaks? Ja paluks seda arvutust teha nii, et see ei tuleks minu ja teiste rahakoti arvelt ehk ilma taastuvenergia tasudeta, millest kõik kilkavad, et kui tasuv see on.
Nii üldhuvi mõttes ka vastan.
Kui arvestada praegu ehitatava eramu põrandapinna ruutmeetri hinnaks 1200eur.
Ja kui arvestada, et puu/pellet katlaga kütteruumiks on vaja 6m2 põrandapinda (arvestusliku ehitusmaksumusega ca 7200eur) ja mul polnud vaja ehitada seda, siis hoone PV tootmise seade (hoone küttesüsteemi osana) tuli odavam kui katlaruumi ehitus.

Nii üldhuvi mõttes võiks nüüd keegi avalikusele seletada (tuletõkke tsooni) kütteruumi või korstna vundamendi ehitamise tasuvusaega?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Iga loogiliselt mõelda oskav inimene saab aru, ... kõige odavam on elada majas mille aastasele kütusele kulutatav summa on kõige väiksem, olenemata milline täht on energiamärgisel.
Vot siin olen Sinuga 100% nõus...

Paraku paljud "riiklikud instantsid" ei oska loogiliselt mõelda ja eksitavad tarbijaid:
MKM:

- Energiamärgis on dokument, mis näitab, kui palju hoone või selle osa tarbib aastas energiat köetava pinna ruutmeetri kohta.
- Mida kõrgem on hoone energiatõhususe klass (A-st kuni H-ni), seda väiksemad on tulevikus energiaarved.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Nii üldhuvi mõttes... Ja väga robustselt...
Arvestamata seda, et täna kulutatud 7000 pole sama mis aja jooksul väikeste maksetena kulutatud
Arvestamata amorti jms
Arvestamata "7000 pealt aja jooksul saamata jäänud tulu"
Ja teadmata tegelikke tarbimisi
JMS
PV maksis 7000 EUR
kWh hind ~0,1 EUR
Selle raha eest saaks ~ 70000 kWh
Sa ostsid võrgust 5200 kWh
Saaksid nulli ~13,5 aastaga

Ja veelkord - väga robustne arvutus ja mulle TEADAOLEVA INFO põhjal...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 24 Apr 2020, 00:23 ... Saaksid nulli ~13,5 aastaga.
Ja veelkord - väga robustne arvutus ja mulle TEADAOLEVA INFO põhjal...
"Teadaolev info" on tavaliselt ajas muutuv ja silmaringi avardamiseks võib uurida ka meedias avaldatud võrdlusmaterjale ajalise muutuse kohta.

Siin üks näide Septembri võrdluse kohta: Suur ehmatus. Kolme inimese näited ehk miks eramajade omanikud pelgavad talvele vastu astuda.
https://arileht.delfi.ee/artikkel/94872 ... stu-astuda
2020 Pilt
2021 Pilt
Kui ta oleks aasta tagasi sama palju tarbinud, siis oleks elektriarvel olnud ligi 6 eurot suurem summa. Gaasi puhul oleks see olnud veidi üle 7 eurot enam.

Kuid see ei muuda fakti, et elektriarve on suurenenud kordades ning gaasiarve samuti. See näitab, just eramaja omanikud on kõige enam pihta saanud. Need, kes kasutavad ohtralt elektrit või siis elektrit ja gaasi.
13 aastat tasuvuseks kah täitsa sobib, kui arvestada tulevast pensioniiga.
Kui võrrelda hinnatõusu numbreid keskmise vanaduspensioniga http://andmebaas.stat.ee/Index.aspx?lan ... Code=SK153 , siis on näha et soojuse osa võimalikes tulevastes kuukuludes pidevalt tõusvalt oluliselt suureneb ja tõusu suurus ületab arvatavasti ka pensionifondide tootlust.

Kohas, kus peaks hindama hoonet kui tervikut (koos oma seadmetega) on mõttekäigu komistamine ainult PV süsteemi otsa kitsa silmaringi tulemus.
(Kui vaadata isegi ainult käesoleva aasta septembrit eraldi, siis ka sellel kuul oli mu majapidamise energiatarve rahaliselt plussis.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

Näidiseks toodud arvete järgi on gaasi tarbimine kasvanud üle 2 korra ja elektri tarbimine samuti vägagi märkimisväärselt. Loogiline, et arved suuremad kui selline tarbimise kasv langeb täpselt energiahindade turu tippu.
Mina tahaks omalt poolt mainida seda, et kui eramu omaniku kommunaalarvete summa kasvamine 100EUR võrra hinge kinni tõmbab, siis elatakse üle oma võimete. Eramus on päris palju asju, mille remont maksab päris mitme aasta arvete hinnatõusu - küte, vesi, elekter, katus jne. Ükskõik milline neist tähendab suurema remondi korral arveid tuhandetes.
ping kirjutas: 04 Nov 2021, 14:43 "Teadaolev info" on tavaliselt ajas muutuv ja silmaringi avardamiseks võib uurida ka meedias avaldatud võrdlusmaterjale ajalise muutuse kohta.
...
13 aastat tasuvuseks kah täitsa sobib, kui arvestada tulevast pensioniiga.
Kui võrrelda hinnatõusu numbreid keskmise vanaduspensioniga http://andmebaas.stat.ee/Index.aspx?lan ... Code=SK153 , siis on näha et soojuse osa võimalikes tulevastes kuukuludes pidevalt tõusvalt oluliselt suureneb ja tõusu suurus ületab arvatavasti ka pensionifondide tootlust.
See esimese lõigu soovitus on niivõrd hea, et panen siia kohe juurde ka paari pensionifondi viimase aasta tootlused:
LHV Pensionifond Indeks: +29,76%
Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifond: +29,23%
Pärit siit (Vali lühiajaline tootlus ja klõpsa tulbal 1A, et järjestada viimase aasta tootluse järgi). Välja tõin need, kus minul on sambarahad sees. Nagu näha, polnud need kõige kõrgema tootlusega fondid.

Eelnevale vaatamata plaanin päikesesüsteemi kevadel eramule lisada. Põhjuseid on peamiselt 3:
1. Riiklik maksusüsteem seab III samba TM soodustusele 6000EUR lae (ehk rohkem pole mõtet sinna aastas sisse panna). Mul jääb rohkem raha üle.
2. Erinevalt eelmistest aastatest hakkavad mul investeerimisideed otsa saama - kõikjal on raha kui putru ja seetõttu oodatavad tootlused alla surutud.
3. Plaanis on lõpuks suvel ka jahutama hakata, ehk reaalselt tekib kõige tootlikumale ajale võrdlemisi suur kulu.

Kui kellelgi on soovitada Tartu kandis meest/firmat, kus nii paberid kui reaalsed oskused olemas pakkuda komplekslahendust (projekteerimine->EE paberid->paigaldus->mõõdistamine->vormistamine) süsteemile, milles oleksid nii päikesepaneelid (salvestamise võimalusega) kui õ-õ pump (peamiselt jahutamise eesmärgil), siis palun lahkesi teada anda.
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas aero »

2korda2 kirjutas: 04 Nov 2021, 16:09Plaanis on lõpuks suvel ka jahutama hakata, ehk reaalselt tekib kõige tootlikumale ajale võrdlemisi suur kulu.
Kindel plaan aktiivjahutus välja ehitada ja püsikulusid lisada ... kas liigsoojuse vältimise võimalused on kõik juba ammendatud? Rulood-markiisid-lamellid... akende ees aga ikka läheb palavaks? Sõrestikmaja?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10824
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

aero kirjutas: 04 Nov 2021, 17:03 Kindel plaan aktiivjahutus välja ehitada ja püsikulusid lisada ...
Loe uuesti kasutaja 2x2 kommentaari 1 ja 2 punkti. Ma saan täiesti aru kui sulle tundub vaba raha ülejääk veidi imelik. Paljud ei saa sellest aru, et kuidas selline asi saab olla võimalik. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

aero,
kõik liigsoojuse vältimise võimalused ei ole kindlasti veel ammendunud - näiteks suured kastanid või vahtrad maja lõunaküljel aitaks. Nende "paigaldamine" on pisut keeruline ja nendega kaasneksid muud ebameeldivused (lehekoristus, õietolm ja nektar autol). Kõik mõistlikud võtted on aga juba käigus - toonitud aknaklaasid, lamellkardinad, ventilatsiooni juhtimine (palaval päeval pigem koomal või kodust ära olles üldse kinni). Isegi 2 õunapuud on nüüdseks õhtupoolsel küljel juba piisavalt suured, et elutoa aknale varju heita.
Kivimaja on. Esimesel korrusel on palavaga võimalik veel olla aga teine korrus läheb käest ära. Eriti, kui ka ööd on palavad. Jahedamate öödega tõmbab kenasti hommikuks majas temperatuuri korda.

edit: jäi märkimata, et töötan kodust ja palavaga lihtsalt pea ei tööta.
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas ping »

2korda2 kirjutas: 04 Nov 2021, 16:09
ping kirjutas: 04 Nov 2021, 14:43 "Teadaolev info" on tavaliselt ajas muutuv ja silmaringi avardamiseks võib uurida ka meedias avaldatud võrdlusmaterjale ajalise muutuse kohta.
...
13 aastat tasuvuseks kah täitsa sobib, kui arvestada tulevast pensioniiga.
Kui võrrelda hinnatõusu numbreid keskmise vanaduspensioniga http://andmebaas.stat.ee/Index.aspx?lan ... Code=SK153 , siis on näha et soojuse hinna osa võimalikes tulevastes kuukuludes pidevalt tõusvalt oluliselt suureneb ja tõusu suurus ületab arvatavasti ka pensionifondide tootlust.
See esimese lõigu soovitus on niivõrd hea, et panen siia kohe juurde ka paari pensionifondi viimase aasta tootlused:
LHV Pensionifond Indeks: +29,76%
Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifond: +29,23%
Pärit siit (Vali lühiajaline tootlus ja klõpsa tulbal 1A, et järjestada viimase aasta tootluse järgi). Välja tõin need, kus minul on sambarahad sees. Nagu näha, polnud need kõige kõrgema tootlusega fondid. ...
Nagu ülalviidatud piltidel näha, siis päevase elektri ühikuhind on tõusnud 5,1 sendilt 14,5 sendini , ööelektri- 2,7melt 10,5ni ja gaasi ühikuhind 1,3elt 4,1ni.
Ehk energia ühikuhind on tõusnud aastaga umbes KOLME kordseks.

Isegi kui pensionifondide tootlus oleks 30%, siis võrreldes energiahinnatõusuga (inflatsiooniga) on aastase muutuse suuruste vahe suurusjärk umbes 10 (kümne) kordne pensionifondide kahjuks.

Kuigi sellised energiahinnad pole veel (poodides müüdavatesse) toodetesse jõudnud, siis jätkuva rohepöörde tulemusel saab tulevikus veel majanduses muutusi kogeda.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10824
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

2korda2 kirjutas: 04 Nov 2021, 17:57 edit: jäi märkimata, et töötan kodust ja palavaga lihtsalt pea ei tööta.
Kas sa, 2x2, kõrberahvaste tarkust palavuse vastu ei ole proovinud kodus töötades? Olen lugenud, et kõrberahvad kannavad suure palavusega lambanahkseid kasukaid ja joovad kuumi jooke. Pidavat aitama, kuid endal kogumusi ei ole ja palavuse leevendamiseks kisun võimalusel riided seljast. Aga noh, nende kõrberahvaste kavaluse juures on sinu jaoks üks väike aga, ... Nimelt see, et suure palavusega kõrberahvad oma elukohas(?) vist eriti ei kasuta ei internetti ega ajusid, neil ehk lihtsamad probleemid, mis ajutegevuseks vajalikud. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

ping kirjutas: 04 Nov 2021, 19:04 ...
Nagu ülalviidatud piltidel näha, siis päevase elektri ühikuhind on tõusnud 5,1 sendilt 14,5 sendini , ööelektri- 2,7melt 10,5ni ja gaasi ühikuhind 1,3elt 4,1ni.
Ehk energia ühikuhind on tõusnud aastaga umbes KOLME kordseks.

Isegi kui pensionifondide tootlus oleks 30%, siis võrreldes energiahinnatõusuga (inflatsiooniga) on aastase muutuse suuruste vahe suurusjärk umbes 10 (kümne) kordne pensionifondide kahjuks.
...
Protsendid on toredad. Ometi on energiakulu keskmise majapidamise kuludest väike osa. Kui ma vaatan absoluutnumbreid, siis minul isiklikult on jooksva aasta peale elektrile kulunud ~600EUR. Isegi kui elektri hind jääkski nii kõrgele kui praegu, maksaks ma kokku ehk 3x rohkem - 1800 EUR. Samal ajavahemikul on aasta tagasi pensionisammastes olnud osakute väärtus kasvanud ligi 10000EUR võrra. See teeb siis pensionifondi kasuks 5+ korda? Ja seda eeldusel, et meil jäävadki kehtima need rekordkõrged hinnad.

Mida ma tahan öelda: teema püsis vaikne rohkem kui aasta, sest energiahindade tõttu oli päikesejaamade tootlus pehmelt öeldes tagasihoidlik. Esimese "uute hindadega" kuu järel aga tekkis kohe teemasse postitus, milles sa püüad taas jätta muljet, justkui oleks tegemist majanduslikult igavesti kasuliku teemaga. Nende paari kuu pealt seda hinnata ei maksa. Seda enam, et sügiskuude tootlused ei ole päikesejaamadel ülearu tugevad. Talvel veel kehvem. Suveks aga progoositakse juba energiahindade olulist langust.

EDIT:
Täitsa rumal olen ikka! Kui eelmisel aastal oli elektri peale kokku 600EUR, siis elektrienergia hinna kolmekordistumisel ju ma ei hakka kolm korda rohkem maksma - võrgutasu, aktsiis ju ei ole kasvanud! Võrgutasu õigupoolest võeti madalamakski. Ehk siis minu näitel konkreetselt 2020 vs 2021 oktoobri arved: 46 vs 66 EUR. Börsipakett, tarbimine üsna sama (370 vs 377). Kui riik poleks võrgutasust poolt enda peale võtnud, oleks 46 vs 76EUR=30EUR vahe. Ehk kulu mitte ei kolmekordistu, vaid on tõusnud laias laastus 66% (kui jätame riigi soodustuse arvestamata) ja ennustaks uute hindade kehtimisel aasta peale kokku ~1000EUR kulu, mitte 1800.
Life hack: kui kardad energiahindade tõusu, siis investeeri energiat tootvatesse ettevõtetesse. Sedasi on su investeering likviidne (võid iga kell ära müüa) ja toodab tõepoolest kasvavate energiahindade korral erakorraliselt suurenenud tulu (millega vajadusel maksta tõusnud elektriarveid). Kes 2 nädalat tagasi pani 2900EUR EGR1T alla, on tänaseks 800EUR rikkam ;)
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas ping »

2korda2 kirjutas: 04 Nov 2021, 21:50 ... EDIT:
Täitsa rumal olen ikka! Kui eelmisel aastal oli elektri peale kokku ...
Pole hullu.
See teema on rohkem jah energiasäästliku ehitamise teema ja kellegi "kabenupuvabriku" kasumi ja dividendiarutelu võiks jätta kuskile investeerimisteemasse, kus saaks lõpmatuseni arutada kamina, külmiku või tugitooli või auto kasumimarginaali üle.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Vasta