Grundfos ja veesurve

veevarustusega seonduvad teemad, samuti WC-d, heitvesi, septikud
TRT
külaline

Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas TRT »

Tere,
Mure selline, et vesi kaob vahetevahel imitorust ära. Pump majas asub kaevust 30m kaugusel. Veepiir maapinnast on 4m. Kõrgus põhjaklapi ja pumba vahel on 7 m. Pumbaks sai ostetud Grundfos MQ3-45. Müüja sõnul pidi see ok olema. Majast kaevu läheb pem toru 32mm. Liited on ainult kaevus ja pumbajuures.Liited on kontrollitud, õhku ei tohiks nagu kusagilt sisse imeda( lekkeid ei esine), samuti on vahetatud ja kontrollitud põhjaklappi, kartuses, et see ei tööta.
Soovituste järgi tegutsedes vahetasin plast liitmiku ( põlve) kaevus metall põlve vastu, kuna pem liitmikud ei pidanud väga kindlad olema.
Kraanist vett lastes on surve korralik mõndaaega-kõik toimib. Siis kaob surve ära ja pump lülitub välja-annab alarmi. Kui pump uuesti käima panna, siis surve taastub. Vahepeal saab vett terve päev korralikult ilma, et pump alarmi annab, vahepeal on iga kraani avamisega häire pumbas. Oli ka nädal, kus kõik toimis suurepäraselt. Olen helistanud ja uurinud, aga soovitus on ikka, et tuleb liiteid kontrollida, imeb õhku kusagilt sisse. Ise mõtlesin, et ainuke kust õhku sisse võib imeda on kaevus olevast ühendusest, kuna seal kaevus ei ole just kõige parem võtmete ja redeliga toimetada. Kuigi omast arust on korralikult kinnikeeratud ja ei tohiks kusagilt õhku saada.
Tekkis selline mõte, et kas oleks mõistlik kasutada imitoruna ALUPlex toru, kuna sellele saab korralikud pressliitmikud ( põhjaklap ja põlve 1 ots)juba maapeal ära ühendada ja asi oleks nagu kindlam kui tavalised liitmikud. Kaevus jääks ainult kinnikeerata põlve teine ots pem toruga.

Mis arvate ja kas keegi oskab midagi paremat soovitada? Minul enam mõistus ei võta!!

Tänud.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Alupex on samasugune nagu PEM toru. Vaid põlve jaoks ei ole vaja liitmikku.
Kui imeb õhku sisse, peab sisse imetud õhk väljundis turtsudes välja tulema. Kui ei ime siis on midagi muud viga.
Kas filter (põhjaklapp) umbes ei või olla, mul korra oli siis ei andnud ka survet, pump solistab tühijooksus ringi.
Ma ei paneks alupexi imitoruks, ikkagi tuleks enne põhjus ülesse leida.
TRT
külaline

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas TRT »

Põhjaklapp ja selle filter umbes kindlasti ei ole. Olen seda paaril korral kontrollinud kui ühendusi kontrollisin. Ja vesi kraanist väljudes samuti turtsudes ei voola. Voolab nagu peab ja surve on ka suurepärane hetkeni kui jälle jupsima hakkab. Algul mõtlesi, et pump ise on väike veevarustuseks selle 30 m peale, aga siis ta peaks koguaeg tühjalt käima. Uurisin Grundfosi esindusest samuti. nemad ei osanud midagi enne öelda kui pumba Tallinna viin kontrolli. See aga tähendab, et ca. nädal ei ole majapidamises vett. Ja kuna pumbal töötades kahtlasi helisid ei ole,( v.a kui ta tühjalt käib nii kaua kui vee taha saab. käib korra mingi krr ja koheselt on surve ja vesi olemas.) siis ma ei usu, et pumbal otseselt midagi viga on. ALUPLEX mõttele tulin kuna need press liitmikud tunduvad väga kvaliteetsed olema. Mul terve maja veesüsteem tehtud nendega. Aga kaevus 3 kohta kus vaja kindlustada et liide tihedalt oleks, põhjaklapi oma ja põlvel 2 otsa millest siis PEM toru poolne tuleb siis kaevus kinni keerata. Olen kuulnud, et isegi väike ebatihe koht võib põhjustada pumba töös probleeme, isegi kui leket näha ei ole. Täna vaatasin, et toru on hirmsalt higistama hakanud ainult sellise kuumaga.
Ma ei tea ise ka enam mida proovida.
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

1. Majast kaevu läheb pem toru 32mm - võiks olla 40 PELM.
2. Pumbas on sisseehitatud tagasilöögiklapp, seega põhjaklapp iseenesest vajalik ei ole.
3. Kõrgus põhjaklapi ja pumba vahel on 7 m - lisa siia veel 30 m trassis tekkivad RÕHUKAOD, tekkivad RÕHUKAOD põlvedes, PÕHJAKLAPIS ja saad tulemus üle 1 m. Nüüd on sul kõrguste vahe 7 m (veepiirist pumba ima avani) + TEADMATA suurus RÕHUAKDU, mis tekib imitrassis. Kokku moodutab see kooslus 7 m + X m = üle 8 meetri.
Pump on mõeldud imema 8 m sügavuselt (näiteks 7 m sügavust + 1 m rõhuakdu, sinu juhtumi korral on rõhukadu üle 1 m) + siia juurde veel vee tarbimisel tekkiv VEE tasapinna ALANDUS kaevus. Seega kõrguste vahe vee ja pumba imiava vahel on üle 7 m + tedmata suurusega rõhukadu.
Ja selle tuelmusena läheb pump kaviteerima, tekib kuivkäik ning pump peatub. Tänu sellele, et tegu on ISEIMEVA pumbaga, suudab ta vee jälle üles tõmmata, seda siis, kui kaevus on veetase jälle taastunud.
Pump ise on korras.

Lihtne, kas pole? :mrgreen:
TRT
külaline

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas TRT »

Ok, suht usutav jutt. Kuid veetasemega kaevus ma ei usu et pumbal probleem on. Sai täna 3 inimest vannis käidud pesu ja nõusid pestud + muud väikesed veega seotud toimingud. Veekulu ca 600 L, kui kaevu järgi arvestada. Eks päevaga jookseb uut vett ka peale, kuid pump on täna väga korralikult töötanud. Tavaliselt nii suurt veekulu päevas ei ole olnud!!
Aga Rostfrei, oskad sa öelda, kui sind uskuda, siis mida teha, et sellest probleemist lahti saada. Kas selline jama pumbale halvasti mõjuda ei või??
Kas pumbale majake kaevulähedale ehitada, et vahemaa väiksem oleks? kuid see võtb juba rohkem aega. Või on mingi muu alternatiiv. Akki mingi muu pump osta, aga milline?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kavitatsioon vähemalt laevade sõukruvid pika aja jooksul lõhub ära. Normaalne inimene ei lase pumpa kavitatsiooni.
Projekte veesüsteemile selleks tehaksegi, et kavitatsiooni ära hoida või muid jamasid (üsna levinud on koonerdamine veevärgi hoones jaotamises, pannakse ikka kõige peenemad torud mis turult saada on, sest naabrimehel nendega toimib. Kui aga naine saab põletada dushi all kui ise vett tõmbad siis on hilja tark olla). Muidu veidi aitab jämedamad torud ja kindlasti laiem, suurem põhjaklapp ning parem (suurem) sõel.
Kui juba pumpa vahetada tahad, pane uputatav pump. Pole müra ja ei mingeid imitoru jamasid.
TRT
külaline

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas TRT »

Omaarust raha ma kokku ei hoidnud. Tahtsin kõige paremini ja ostsime just selliste mõõtudega torud ja pumba nagu soovitati. Majas on 1 korrus ja sai pandud 16 toru. 20mm toru pidi raiskamine olema töömeeste jutujärgi
Tähendab, et peaksin siis 32 PEMtoru 40 vastu vahetama.
Kas aitab, kui ma pumba kaevule lähemale viin. Ehitan soojustatud majakese 1,5 m sügavusele nii, et toru otse pumpa ühendada?
TRT
külaline

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas TRT »

Või on äkki abiks, kui ma vahetan kaevus oleva 4m 32PEM imitoru suurema vastu? Mis spetsialistid arvavad?
TRT
külaline

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas TRT »

mõtlesin suurema all jämedamat PEM toru!
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Väga raske on otsest rohtu anda - just see tõttu, et vett on / ei ole. Me võime ju siin spekuleerida, et lisaks vee tasemele mõjutab töötamist ka õhurõhk, sest et just õhurõhu tõttu on imisügavus piiratud (lihtsalt õhurõhu tõttu katkebki veesammas mingil kõrgusel, õhurõhu tõttu keeb vesi meil 100 C, mägedes aga juba tunduvamalt madalamal temp). Mingi soovitus on panna imitorule vaakummeeter (kallis lõbu, ~500.-), lihtsam on võibolla eemaldada põhjaklapp või vähemalt välja kiskuda seal sees olev VEDRU, sest et veesammas surub ise klapi kinni (pumbas olev klapp peab samuti vett, kui imi pool tihe, siis ei tohiks midagi juhtuda - tee proovi). Kaviteerimine lõhub pumba hüdraulise osa, pikapeale, aga kindlalt. Kuivkäigu funktsiooni eesmärk on hoida pumpa katki minemast, aga EI ole mõeldud pidevaks rakendumiseks. Imitoru tuleks vahetada KOGU pikkuses, st alates kavust kuni pumba imi avani.
Aga esmane soovitus, kõige odavam - kisu vedru põhjaklapist välja. Siis vaata edasi ja anna teada.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Alusta algul vaid klapist ja sõelast. Need on odavad ja peamiselt imipoolel tekivad seal suured rõhulangused.
Külaline
külaline

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ok ma teen proovi. Tähendab suurem filter, ja klapilt vedru eest ära- sain õigesti aru?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Jah
columbus
külaline

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas columbus »

TRT, kas said oma probleemile lahenduse? Mul täpselt samad sümptomid, küll lahjema Grundfosi mudeliga. Tegin imitoru meetri võrra lühemaks (keegi küll väitis kuskil foorumis, et oluline on ainult veetase, mitte see kui sügaval toruots ja põhjaklapp vees asub, kuid kahtlen selles) ja eemaldasin põhjaklapi vedru. Survet on trassis tublisti, aga vahel kaob see müstilisel põhjusel. Ise kahtlustan ikkagi seda et imipoole liitmike vahelt kisub mõnikord õhu sisse. Mul seal plastliitmikud praegu, müüja väitis poes, et pole vahet kas plast või metall. Lasin vahtu ühenduskohtadesse, pumba käivitamisel kuskil leket ei märganud. Äkki on need liited mitmekordsel kinni-lahtikeeramisel ära väsinud, peaks torudel jupi maha võtma...
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Rolli mängib VEE tase, mitte klapi sügavus, või vaidled sa lihtsale katsele vastu: võta ämber ja see sama toru ning pane toru vette. Sinu väitel peaks nüüd toru tühi olema... aga ei ole, õhu rõhk pressib vee torusse. Sama kaevus, õhu rõhu tõttu on torus positiivne rõhk kuni vee piirini ning reaalset tõste kõrgust hakatakse lugema vee tasapinnast. Küll ei mõjuta vee tase torustiku rõhukadu. Puutun kokku ka väitega - aga ma ju survestan imi toru - ei leki. Kahjuks ei teadvusta tegelased, et positiivne RÕHK ja negatiivne RÕHK on erinevad. Ehk survega survestades lükkad liitmiku tihendit ühes suunas, vett imedes aga teises suunas.
Mis tuleke pumbal põlema läheb, kui vesi kaob?
columbus
külaline

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas columbus »

Ämbri ja toru katsel on muidugi rõhkude tasakaalu tõttu veetase sama. Kunagi sai sama põhimõttega põrandat looditud, pika läbipaistva voolikuga, kus vesi mõlemas otsas samal tasemel. Mulle millegipärast tundus, et max tarbimise korral sikutab pump pisut kiiremini kui tasemed ühtlustuda jõuavad. Aga jah...torus on ju korralik surve ja kui vesi tõuseb seal sama kiiresti kui pump lööb, siis sai ilmaaegu toru lõigutud. Pump näitab punast alarmi, kui seisma jääb. Eks ta vahel imedes õhku kisub, mis muud. Kui töötamise ajal surve kaob ja siis uuesti surve üles saab, teeb pinisevat häält.
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Punane alarm - vilgub või põleb ühtlaselt?
columbus
külaline

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas columbus »

Punane tuli jääb siis pidevalt põlema. Üldjuhul taastub norm olukord pumba järgmisel automaatkäivitusel. Nüüd pole taas mitu päeva probleeme olnud. Loodame et nii jääbki.
TRT
külaline

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas TRT »

Ma ei ole veel jõudnud kaevus mingeid uuendusi korda saata ja nagu läbi ime ei ole nüüd pump ka streikima hakanud. Ootan veel, enne kui kaevu uuesti ronima hakkan. Aga ma arvan, et kui aega ja raha rohkem teen pumbamajakese, siis peaks põhjaklapi ja pumbavaheline kõrgus jääma 3m ja ma saan imitoru pikemaks teha 1,5 m jagu. Aga eks aeg näitab
Meinard
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 03 Okt 2022, 16:25

Re: Grundfos ja veesurve

Lugemata postitus Postitas Meinard »

Kasutan vanat teemat. Endale sai eelmine talv Grundfos Scala 2 pandud. Enne oli tavaline klassikaline kummikotiga veeautomaat. Grundfos hea vaikne, aga pool aastat peale paigaldust hakkas jebima, kisuks nagu õhku sisse, mootori pöörded lähevad üles, muliseb ja jaurab, kraanist plurtsatab õhku. Kaevus ainult põhjaklapp, 32mm toru otse tuppa pumba juurde kus üks plastik põlv ja pumba enda vahetükk kus veidike liikuva munakaga. Olen neid ühendusi 10x üle kontrollinud. Korra sai pumba korpus lahti võetud ja seal olevat poldiringi üle pingutatud. Mõned poldid isegi andsid veidi peale pingutada, aga vara rõõmustasin - ikka vahepeal jaurab ja teeb vahutavat häält. Mõistus juba otsas. Ise mõtlen kas pumba võlli tihendi vahelt ei kisu õhku või üldse surve poole pealt? Iseenesest kuskilt ei leki. Kellelgi nõuandeid?
Vasta