Elamu kandmine hooneregistrisse

hädaline
külaline

Elamu kandmine hooneregistrisse

Lugemata postitus Postitas hädaline »

Ei teagi mis otsast oma murega algust teha. Loodan, et sai õigesse alafoorumisse vähemalt.
Ostsime maja mis on ehitatud 54.a. Maja ei ole kantud hooneregistrisse, seal selle maja kohta andmed puuduvad. Käisin vallas ja seal selgus, et vaja mõõdistusprojekt teha, et saaks maja hooneregistrisse kanda. Sellest mõõdistusprojektist olen lugenud omajagu ja saan aru mis see on.
Samas hooneregistrist vaadates sama küla kolme-nelja maja mille kohta samuti pole registris ühtegi märget. Tekkis küsimus kas see hooneregistrisse kandmine on sunniviisiliselt vajalik?
Samas seda elamut on kasutatud ka enne ja pole registrisse kantud. Maja seega justkui seaduse silmis ei eksisteerigi nagu ma aru olen saanud?
Ja kui siiani on seda kasutatud kas siis on olnud (kui kohustuslik registrisse kandmine)eelmistel omanikel see kohustus juba see maja registrisse kanda?
Segane seis aga püüan kuidagi endale selgust asjas luua.
Arcsolution
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 38
Liitunud: 26 Jaan 2009, 13:35

Re: Elamu kandmine hooneregistrisse

Lugemata postitus Postitas Arcsolution »

Ehitusseadus
§ 72. Nõuded olemasolevatele ehitistele

(1) Enne käesoleva seaduse jõustumist ehitatud ehitis ei pea vastama käesoleva seaduse §-s 3 sätestatud nõuetele, välja arvatud ehitise ohutusele sätestatud nõuete osas.

(2) Enne planeerimis- ja ehitusseaduse jõustumist (vastu võetud 14.06.1995, jõustunud 22.07.1995) asjaõigusseaduse rakendamise seaduse tähenduses õiguslikul alusel ehitatud ehitist võib kasutada vastavalt ehitisele ettenähtud kasutamise otstarbele.

(3) Käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud ehitise omanik võib taotleda kasutusluba, sealhulgas ehitise kasutamise otstarbe muutmiseks, esitades kohalikule omavalitsusele kasutusloa taotluse ja ehitise mõõdistusprojekti ning tasudes riigilõivu. Kasutusloa taotluses esitatakse käesoleva seaduse § 36 lõike 1 punktides 1–3 ning 6, 7 ja 9 nimetatud andmed. Käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud ehitisele kasutusloa väljastamise korral ei pea kohalik omavalitsus kontrollima ehitise vastavust ettenähtud nõuetele.


Ehk teisisõnu tuleks selgeks teha esmalt, kas ehitis on õiguslikul alusel püstitatud st kas on olemas kohalikus omavalitsuses kinnitatud hoone projekt ja kas hoone ehitamiseks on üldse väljastatud kunagi ehitusluba.

Kui on tegemist õiguslikul alusel püstitatud hoone ja puudub kasutusluba, siis on juriidiliselt tegemist poolelioleva ehitisega, mida ei ole küll keelatud kasutada, kuid millele tuleb varem või hiljem vormistada nõuetekohane kasutusluba.

Ehk nagu ka ehitusseadus ütleb võib enne 1995 aastat õiguslikul alusel püstitatud ehitisele taotleda kasutusluba, kuid ei pea st. võib kasutada ka vastavalt ehitisele ettenähtud kasutamise otstarbele.

Selleks, et ehitisregistrisse andmed sisse saada tuleb siiski kasutusluba taotleda. Endistel hoone omanikel ja ka praegustel see kohustuslik siiski ei ole. Seda juhul kui hoone on õiguslikul alusel püstitatud!

Nii saan mina vähemalt aru. :hello:

ja kui abi vaja mõõdistusprojekti koostamisel siis võtke ühendust

kristjan@arcsolution.ee
insener22
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 214
Liitunud: 11 Mär 2005, 15:11
Asukoht: Tallinn
On tänatud: 5 korda

Re: Elamu kandmine hooneregistrisse

Lugemata postitus Postitas insener22 »

Tuttav probleem. Pool Saku vallast selliseid elamuid täis. Lisaks sellele, et puudub maja registrist, puuduvad ka abihooned ja ka puurkaevud. Olen mitmel majal need asjad korda ajanud, ikka üksjagu tegemist. Kui sa tahad kunagi mingit muudatust teha, näiteks juurde ehitada, tuleb nagunii see mõõdistusprojekt ära teha, ennem ei lasta ka midagi muud sul ehitada, kui hoone registrisse kantud ei ole. Tihtipeale (viimane kokkupuude Kiisa Meie Aed 2-63) oli olemas ka kunagine projekt, siis väheke lihtsam ja saab ka odavamalt, kui kõik päris nullist peab üle mõõtma (kontrollmõõtmine igatahes.)

OÜ VIsahing Designer Agency
52 56 994
Busta
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 283
Liitunud: 22 Nov 2008, 23:16
On tänanud: 6 korda

Re: Elamu kandmine hooneregistrisse

Lugemata postitus Postitas Busta »

Hooneregistrit ei eksisteeri enam ammu. Nüüd on ehitusregister, sinna tuleb kõik ehitised kanda. Mõõdistusprojekt ei pea olema litsentseeritud arhidekti koostatud, selle võib ka ise teostada. Peamine on, et oskad taotlusele õigesti ehitise andmeid märkida. Olen nende asjadega tegelenud. Kel huvi, saadke oma probleemi kirjeldus mulle privaatsõnumiga.
andrus49
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 22
Liitunud: 24 Veebr 2009, 16:57

Re: Elamu kandmine hooneregistrisse

Lugemata postitus Postitas andrus49 »

hädaline kirjutas:Ei teagi mis otsast oma murega algust teha. ....
... Tekkis küsimus kas see hooneregistrisse kandmine on sunniviisiliselt vajalik? ....
Vastavalt Ehitusseaduse § 68 lg 2 ehitise omaniku kohustuste eiramise eest karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut.
Ja nagu eelkõnelejad juba märkisid kantakse hooned tänapäeval Ehitisregistrisse.

Kui ma ei eksi siis trahviühik on 60.- kr St 60 x 300 = 18 000.- eek

terv Andrus
Arcsolution
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 38
Liitunud: 26 Jaan 2009, 13:35

Re: Elamu kandmine hooneregistrisse

Lugemata postitus Postitas Arcsolution »

Omavalitsustel on õigus vastavalt haldusõigusrikkumise seadusele kohaldada omavoliliselt ehitatud ehitiste omanikele rahatrahv kuni 300 trahviühikut, mis omakorda maakeeli tähendab kuni 18 000.- kroonist väljaminekut. Alates trahvi määramisest antakse ehitise omanikule aega ehitise seadustamiseks kuskil kuu aega. Juhul, kui ehitist ei ole selleks hetkeks seadustatud, ehk tehtud ehitusprojekt ja taotletud ehitusluba, on omavalitsusel õigus kohaldada sunnitäitmist, mille maksimummäär on 10 000.- krooni ning mille kohaldamise kordade osas ei ole piiranguid. Viimase võimalusena on omavalitsustel õigus kohaldada ehitise omaniku mitte reageerimise korral asendustäitmist. Asendustäitmine tähendab lühidalt öeldes omavalitsuse poolset sammu, kus omavoliliselt ehitatud hoone lammutatakse ja tekkinud kulud nõutakse sisse ehitise omanikult.

Olen suhelnud mitmete omavalitsuse järelvalveinspektoritega ja nad on kõik ühest suust kinnitanud seda, et ise nad massiliselt kellegi uste taha koputama ja trahvi tegema ei lähe, kuna see tooks kaasa tohutu hulga inimesi nende ukse taha ja nad oleksid sunnitud juurde palkama endale 4-5 inimest nendega tegelemiseks - see huvi neil puudub. Trahvi kohaldatakse tavaliselt siis, kui ehitise omanik läheb ise hiljem seadustama ebaseaduslikku hoonet, siis kohaldatakse tavaliselt kuni 6 000.- trahvi, kuna suuremat trahvi on juba võimalik kohtus vaidlustada ja vald ei viitsi sellega väga tegeleda, kuna kohtunik tavaliselt 18 000.- trahvi mõistlikuks ja vajalikuks ei pea. Trahvi kohaldatakse ka siis, kui ehitise omaniku naabrid kaebakirju valda saadavad või kui ehitis on ilmselgelt suurem, kui piirkonnas lubatud ehk kahekorruseliste hoonete piirkonnas on ehitatud nt. neljakorruseline hoone
Vasta