1. leht 1-st

Kuni 60cm palk

Postitatud: 19 Jaan 2009, 14:18
Postitas 60cm
Tere!
Millised on ohud ja mida peaks eriti jälgima, tegema 40-60cmste palkide valimisel ja seinaks tegemisel? Pakuti sellist palki ja nüüd oleks soov teha neist saun, kahelt poolt pinnatud, mitte ümarast. On see üldse reaalne mõte? kõik nõuanded ja põhjendatud kriitika on oodatud. Aitäh!
Janno

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 20 Jaan 2009, 20:26
Postitas usr1
Kus kandis asute?

Sellisest palgist on võimalus ehitada küll sauna .

Võta ühendust
Info@meieehitus.ee

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 25 Jaan 2009, 21:30
Postitas Külaline
Seda ma ikka tean, et on võimalik ehitada, aga kas on mingeid ohte? Kas keegi on ehitanud kunagi midagi sellist, kuidas hiljem küttes käituma hakkab?
janno

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 27 Jaan 2009, 13:54
Postitas markokaasik
Ise olen ehitanud 40-60 palgist kolm maja ja ei ole mingeid probleeme täheldanud,palk oli siis muidugi ümarpalk.Kaks maja oli männipalgist ja üks oli kuusepalgist.Kuusepalgist ehitada on ikka päris vilets,kõik tööriistad lähevad kiiremini nürjaks.Kuna palk on nii jäme siis ei tohiks esimesel aastal seda kütma küll hakata.Palk on märg ja kui seest kütma hakkata siis palk hakkab seestpoolt kuivama aga väljastpoolt ei kuiva,siis tekkib palgi sissepoole praod ja ka vara läheb lahtisemaks.

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 04 Veebr 2009, 19:21
Postitas Külaline
Kas palgid seinas kõveraks ei või kuivada, pikima seina pikkus jääb veidi alla 5m ja seina paksuseks u.20cm (kas pole liiga õhuke, kuivavad praod läbi?)? Millist nurgatappi eelistada? Kui palju võib 50cm puu kuivades kahaneda? Ootan ikka ka kõiki teisi asjalike soovitusi ja nõuandeid. Kas kellelgi on endal sarnast ehitust, kuidas käitub?
Janno

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 06 Veebr 2009, 21:04
Postitas Külaline
Ei soovita nii jämedast teha tapid tulevad ebaloomulikult kõrged ja kuivamis tagajärjed on ette arvamatud.

Peep.

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 06 Mär 2009, 21:38
Postitas markokaasik
Kui teed nii jämedast palgist siis peab tegema natukene teistmoodi.Tappid peavad olema tihkelt koos,kuid varal peab olema 1,5 cm`ne vahe mis kuivades vajub kokku.Esimene maja tegin ma nii,et tapp ja vara olid mõlemad tihkelt koos,aga poole aasta pärast oli see viga,et vara oli tihkelt koos kuid tappid olid lahti kuivanud.Järgmise maja tegin nii,et tapp oli tihedalt koos aga vara vahele jätsin 1,5 cm vahe ja pikkematele seintele panin vara vahele 1,5 cm paksused liistud mis sai poole aasta pärast ära võetud ja tulemus oli väga hea.Nii jämeda palgi puhul peab muidugi arvestama seina paksust.

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 26 Veebr 2015, 15:50
Postitas Shiim
Kas loogika ei ütle hoopis mitte seda, et tapid peaksid olema avaramad, sest sealne lülipuit ei vaju niipalju kui ülejäänud palk ja kui arvestada ühesuguse vajumisega, jäävad palgid lõpuks tappide peale kandma?

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 01 Mär 2015, 20:20
Postitas palkmaja69
Tere,
ei.

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 03 Mär 2015, 23:09
Postitas Shiim
Kuid miks kirjutatakse siis nii:
Selleks, et vältida vajumisel palgi istumist kaela peale, tuleb kaela alla ja peale jätta vahe. Vahe suurus peaks olema umbes 3% vähima palgi kõrgusest nurgatapis, kuid mitte väiksem, kui 10 mm
http://palkmajad.planet.ee/files/palkmajad.pdf

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 05 Mär 2015, 22:03
Postitas palkmaja69
Tere,
puit ise ei "vaju" kuhugi,palkmaja seinte vajumine on tingitud puidu mahumuutustest kuivamisel ja tapi konstruktsiooni eripäradest.Võtame ntx "koerakaela":mahukahanemisel tapi küljed jäävad lahti,vara kinni.
"Norra tapi"puhul tekib sadula efekt:mahukahanemisel tapp vajub tihedamaks.Oluline on jätta tapi kaelale vajumisvaru.Tapi kael on tapi pealmine osa.Vara vajub samuti kinni,eeldusel,et ehitaja pole tikksaega liialt hullanud ja vara serv liiga paks jääb.Kuivatatud palgil hilisemad mahukahanemised palgi kohta on marginaalsed.Toorest palgist ehitamisel(mida ei saa mitte mingil juhul soovitada)tuleb tapp teha samuti tihe,kael vajumisvaruga ca 10 mm ja vara LAHTI ühtlaselt,kasutama peaks "küüsvara".
Kujutame nüüd ette palgi kuivamisel tekkivat mahukahanemist ja sellega seoses seina vajumist:tapp endiselt tihe,vara vajub eeldatavasti kinni.Seda muidugi "norra tapil" ja sadultapil.
Avar tapp,mis minu arusaamist mööda tähendab lahtiste "põskedega" tappi,ei toimi üheski lahenduses.

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 09 Mär 2015, 21:36
Postitas Shiim
Planeerin kasutada sellist nurka, mida nimetatakse vist "eesti nurgaks tuulelukuga". Traditsiooni pärast.
Palgi laius 24cm (mõlemad küljed tahutud), vara laius 20cm, vara kinnine. Vara kõrgus 10-20mm, pähikutel 5mm, pähikute vahel ruum 5-10mm. Toorest palki ei kasuta, palgid kuivavad virnas vähemalt aasta - seina ülemise ääre vajumiseks arvestan 15 cm. Tapp tihe, kuid kaela peal vajumisvaru 10mm.
Midagi sarnast nagu nendel fotodel:
Tuuletapp.jpg
Tuuletapp.jpg (48.86 KiB) Vaadatud 5200 korda
aluspalkv-2.jpg
aluspalkv-2.jpg (136.99 KiB) Vaadatud 5200 korda
Kas tuuleluku ümber paigaldatakse ka soojustus või pannakse see ainult tapi kaelale?

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 20 Mär 2015, 19:17
Postitas palkmaja69
Tere.Varatäidet pane sinna kuhu mahub.Isiklikust kogemusest ei soovita linavilti-niiskumisel kaotab kiirelt oma sitkuse ja hakkab hallitama.On kaasaegsemaid lahendusi.Mitte klaasvill loomulikult! :lol:
Palju arusaamatusi tekib tapiliikide erinevast nimetusest.Eristada saab kahte liiki-pikknurk ja lühinurk,kus esimesel juhul pähikud ulatuvad seina välisküljest üle ja teisel juhul mitte.Teisel juhul siis justnagu pähikut polegi? :roll: Kalasabatapp,puhasnurk,eesti nurk,järsknurk-üks ja seesama põhimõtteliselt,kes kuidas nimetab.Samamoodi olen kuulnud nimetatavat sadultappi ümarpalgi puhul norra nurgaks ja koerakaela ümarnurgaks.Saa sa siis aru.
See selleks.
Väliste pähikute varad peaksid jääma lahti-põhjusel,et niiskudes kuivamine toimuks efektiivsemalt ja vara ei jääks kandma pähikule.Seda olen kahjuks väga palju näinud,kus pähikute vara joonistatakse kinni.
Muidugi "traditsiooni pärast" peaks ehitama palkmaja kuuetollisest palgist,soojustama väljast ja katma laudisega ;)
Kui tahad säilitada palkmaja värsket fassaadi aastateks,siis määri seinad väljast Sinesto B kontsentraadiga(lahjendamata).

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 25 Mär 2015, 15:13
Postitas Shiim
palkmaja69 kirjutas:Isiklikust kogemusest ei soovita linavilti-niiskumisel kaotab kiirelt oma sitkuse ja hakkab hallitama.On kaasaegsemaid lahendusi.Mitte klaasvill loomulikult! :lol:
Kusjuures kaalusin tõesti linavilti (ja ka sammalt). Aga milline võiks olla see kaasaegne materjal?
palkmaja69 kirjutas:Teisel juhul siis justnagu pähikut polegi? :roll:
Seal fotol jah ei ole, aga ise teen siiski pähikud. Aga olen samuti märganud, et tappide nimetustega on segadust palju. :)
palkmaja69 kirjutas:Väliste pähikute varad peaksid jääma lahti-põhjusel,et niiskudes kuivamine toimuks efektiivsemalt ja vara ei jääks kandma pähikule.
Jah, sellepärast planeeringi pähikute vahele 5-10mm vahet jätta.

Re: Kuni 60cm palk

Postitatud: 26 Mär 2015, 12:28
Postitas palkmaja69
Tere.Iseenesest linavildis pole midagi halba kui ta märjaks ei saa.Kaasaegsema lahenduse leiad www.tuuljakodu.ee.Nb!Ise ei ole müügimees.Oleme kasutanud seda ja ainult head kogemused.
Pähiku varasse vilti ei panda! :D