Tere, ma oleks tänulik, kui keegi saaks kommenteerida järgnevat muret. Elan majas, mis on valminud 2015.a. ees on ühe tuntud Eesti plastakende tootja aknad. Kevadel avastasin, et ühe suure (umbes 2 x 2m) ida-lõuna suunas akna alumisel raamil on mõlemal pool mõrad.
Seespool mõra pole veel näha. On näha ainult väljast.
Alguses arvasin, et tegemist on kindlustusjuhtumiga, kindlustusfirma poolt palgatud ekspert tuli kohale, nentis, et jah, on kindlasti kindlustusjuhtum ja et tema pole 30-aastase staaži jooksul sellist purunemist veel näinud.
Ülalolev pilt on tehtud kevadel päris jaheda ilmaga. Kui ekspert kuu hiljem tuli, siis oli väga soe ilm ja pilud olid vaevumärgatavad. Sai selgeks, et tegu on joonpaisumisega. Kindlustus siiski keeldus hüvitisest. Külas, kus ma elan on pea identse projekti järgi ehitatud kaheksa maja, ehitaja on sama. Osad majad valmisid umbes aasta hiljem. Ning siis selgus, et sama aken oli täpselt samamoodi purunenud lisaks minule kahel mu naabermajal ja vähemalt kahel veidi eemal oleval samatüübilisel majal. Aknad paigaldad aknafirma enda paigaldusega tegelev alltöötvõtja.
Tootja teatas, et tegu olevat minu ja kindlustusfirma vahelise vaidlusega ja et viieaastane garantii on ammu läbi ja sellega nende vastus piirdub. Tundus, et neid see teema juhtkonna poolt ei huvita, kohalik müügiinimene tahtis aidata, kuid tal pole mingeid volitusi. Veidi hiljem selgus, et pea kõik mainitud ilmakaartes olevad suuremad aknad on vähemalt ühest alumisest servast keevisest lahti rebenenud, minu majal sai neid kokku kolm. Saatsin selle info ka tootjale, vastuseks vaikus.
Nüüd küsimused. Kas olete sellist purunemist enne kohanud? Ma arvan, et purunemine leidis aset kindlasti esimese viie aasta jooksul, seda lihtsalt ei teadnud kontrollida, talvel või külmaga maja ümber nii palju ei luusi ja päikesega pilud peaaegu sulguvad ja seetõttu neid ei märka.
Millised ohud võivad veel olla selliste katkiste akendega? Kuna plastist profiilis pole enam osad kambrid õhutihedad, siis mõjutab see ka soojapidavust ja kastepunkt peaks liikuma sissepoole. Lisaks on võimalik, et pragusest imbub vesi raami ja ka seinakonstruktsioonidesse.
Arvestades probleemist mõjutatud majade hulka, pakun, et tegemist on tootja süsteemse veaga, mille avastasime kahjuks liiga hilja, kuid oli kindlasti olemas juba garantiiajal. Kahjuks seda tõestada ei saa. Tootja müügiesindaja sõnul pole ta sellist viga varem kohanud. Ise arvan, et tegemist on juriidilises mõttes varjatud veaga ja sel puhul garantiiaja möödumine pole alati määrav.
Mõtlesin, et äkki täita praod liimmassiga (nt Kiilto Masa, on olemas tumehall toon), kuid arvestades prao liikumist, siis surutakse see mass sealt välja ja veekindlat liidest ei teki. PVC pole ka eriti liimitav materjal.
Mida sellises olukorras teha? Tootja pole isegi elementaarset huvi ega ka abivalmidust üles näidanud. Kahjuks selle konkreetse profiili müük on lõpetatud ja peaks välja vahetama nii raami kui ka kolmekihilise klaaspaketi.
Majad asuvad Tartu lähiümbruses.
Tanel
Plastakende mõranemine
-
- Ehitusveteran
- Postitusi: 1198
- Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
- On tänanud: 5 korda
- On tänatud: 71 korda
Re: Plastakende mõranemine
Lugemata postitus Postitas Prill »
PVC-d kuidagi ka keevitatakse, näiteks auto stangesid lapitakse jms. Eks see plastprofiil tehases on samuti keevitatud/sulatatud kokku.
Samas kui profiilidel süsteemne kvaliteediprobleem, lõpuks tasub ehk aknad välja vahetada. Pildilt ei saa aru kas pakett 2x või 3x, kui 2x oleks väljavahetamisel 3x vastu ka soojapidavust parendav efekt.
Samas kui profiilidel süsteemne kvaliteediprobleem, lõpuks tasub ehk aknad välja vahetada. Pildilt ei saa aru kas pakett 2x või 3x, kui 2x oleks väljavahetamisel 3x vastu ka soojapidavust parendav efekt.
Re: Plastakende mõranemine
Lugemata postitus Postitas Tnl »
Pakett on 3x.Prill kirjutas: 03 Juul 2024, 12:02 PVC-d kuidagi ka keevitatakse, näiteks auto stangesid lapitakse jms. Eks see plastprofiil tehases on samuti keevitatud/sulatatud kokku.
Samas kui profiilidel süsteemne kvaliteediprobleem, lõpuks tasub ehk aknad välja vahetada. Pildilt ei saa aru kas pakett 2x või 3x, kui 2x oleks väljavahetamisel 3x vastu ka soojapidavust parendav efekt.
-
- Ehitusveteran
- Postitusi: 1397
- Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
- On tänanud: 17 korda
- On tänatud: 22 korda
Re: Plastakende mõranemine
Lugemata postitus Postitas val »
Proovige kõik mõjutatud korteriomanikud ja nende probleemsed aknad fikseerida, üles pildistada ja kirjalikult fikseerida omanike soov probleemi lahendamiseks juriidilist abi kasutada. Edasi juba advokaadi juurde, sest tundub ühishagi moodi.Tnl kirjutas: 03 Juul 2024, 11:28 ...
Arvestades probleemist mõjutatud majade hulka, pakun, et tegemist on tootja süsteemse veaga, mille avastasime kahjuks liiga hilja, kuid oli kindlasti olemas juba garantiiajal. Kahjuks seda tõestada ei saa. Tootja müügiesindaja sõnul pole ta sellist viga varem kohanud. Ise arvan, et tegemist on juriidilises mõttes varjatud veaga ja sel puhul garantiiaja möödumine pole alati määrav.
...
-
- Regulaarpostitaja
- Postitusi: 93
- Liitunud: 17 Juun 2014, 18:01
- On tänanud: 2 korda
- On tänatud: 1 korda
Re: Plastakende mõranemine
Lugemata postitus Postitas v220 »
Olen sarnast asja märganud ka oma vanemate majal. Aken lõuna pool aga seal on tegu kuskil 90ndate keskel paigaldatud aknaga. Millal pragu tekkis, ei tea. Kui teinepäev külla satun ja meeles on, klõpsin ka pildi.
-
- Ehituspenskar
- Postitusi: 5208
- Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
- On tänanud: 101 korda
- On tänatud: 258 korda
Re: Plastakende mõranemine
Lugemata postitus Postitas ping »
Kui külmaga tõmbub raamiplast kokku ja mõra läheb laiemaks, siis talvekülmas saab ilmekamad, laiema mõraga pildid võrdluseks suvistest piltidest.
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Hüppa
- Ehitusfoorum
- ↳ Üldfoorum
- ↳ Ahjud, kaminad, korstnad
- ↳ Aiad, väravad
- ↳ Aknad, uksed
- ↳ Betoon ja betoonitooted
- ↳ Ehitustööriistad
- ↳ Ehitusmaterjalid
- ↳ Elekter, elektriseadmed
- ↳ Energiamärgis ja energiaaudit
- ↳ Fassaadide arutelu
- ↳ Katused, laed
- ↳ Hüdroisolatsioon
- ↳ Kaevud
- ↳ Konstruktsioonid, seinad
- ↳ Küttesüsteemid
- ↳ Palkmajad
- ↳ Projekteerimine, projektid
- ↳ Põrandad
- ↳ Puit ja puidutooted
- ↳ Restaureerimine
- ↳ Seadusandlus
- ↳ Soojustus, isolatsioon
- ↳ Saunad, dussiruumid, vannitoad, sanitaartehnika
- ↳ Siseviimistlus, värvid, plaatimistööd
- ↳ Ventilatsioon
- ↳ Veevarustus, kanalisatsioon, käimlad
- ↳ Vundamendid
- ↳ Naljanurk
- ↳ Arhiiv
- Ärifoorumid
- ↳ Otsin tööd
- ↳ Pakun tööd
- ↳ Ostu-müügifoorum
- ↳ Annan/võtan rendile
- ↳ Hinnapäring