Toomingas

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
remo22
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 192
Liitunud: 04 Okt 2011, 20:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

Toomingas

Lugemata postitus Postitas remo22 »

Hoovis suur toomingas, pàris vàlja ei hakka kaevama. Veel. Sai maha saetud ca 50cm pealt eelmisel aastal. Siis hoidsime lilli vàrki kui silmailu. Aga see va raisk kasvatas koguaeg peale vòsusi ja vàrki, et pidi koguaeg lòikamas kàima. See aasta mòte, et ehk mòne mürgi, keemiaga surmata/kuivata et neid juurdekasvusi ei tuleks. Millega vòiks proovida, otsin mis otsin netist teemasi ja ideid, aga ega selle kohta midagi tarka ei leia.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Glüfosaat aitab. Tuntuim kaubamärk "Roundup". Toimib läbi kasvavate roheliste lehtede - ehk siis lase need võsud tiba kasvada ja lehte minna ja siis pritsi peale kuival tuulevaiksel päeval, nädala pärast on probleem otsas. Koduloomad hoia põõsast eemal vahetult pritsimise ajal.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Teine variant (sain nii lahti konnatatrast, aga aega võttis) on sool. Lihtsalt soola mõned kilod sinna põõsa ümber, aga siis muidugi arvesta, et sellel pinnasel ei kasva päris palju aastaid mitte miski
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kui mürgitada ei taha, siis kännufreesiga puujäänused ära purustada.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas RaJy »

kunn24 kirjutas: 24 Mär 2024, 20:47 Kui mürgitada ei taha, siis kännufreesiga puujäänused ära purustada.
Ei aita mingi frees kui puu juured maasse jäävad - jääbki võsusid niitma. Normaalse kännu (tamm, kask,õunapuu, kuusk jne) võid nii hävitada - umbrohu (toomingas,paju,lepp jne) vastu see ei aita.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kes tihti niidab, sellele pole ju teemat. Ma kunagi võtsin ploomivõsa maha, see tahtis ka võsusid ajada. Ca 10 a-ga rauges puujuurtel pideva niitmise järel jaks.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Lugedes teema algust siis probleem ongi selles, et ei taheta pidevalt niita vaid otsitakse kiiret lahendust.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1187
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas val »

Kas toimib ei tea, aga võib ju proovida:
https://youtu.be/io7brFtWyWc?si=eOlgayvExMO4zFBK
remo22
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 192
Liitunud: 04 Okt 2011, 20:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas remo22 »

Ega ma
Just kiiret lahendust otsi. Kui trimmersan aiaääri, siis lasen sellega kohe need vòrsed ka maha, aga kasvavad kohati kiiremini kui rohi aia ààres 😂 ja paistab nagu maha lastud vòrse hakkaks juba eemal
Nii idanema 😅 sellep oli mòte, et ehk surmaks kuidagi asja. Vàlja ma teda juurida ei viitsi, sest ees pole teine ja selline kànnulaadne vrakk vòib elemendiks aianurgas olla kah aga elutuna 😄
remo22
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 192
Liitunud: 04 Okt 2011, 20:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas remo22 »

val kirjutas: 24 Mär 2024, 22:16 Kas toimib ei tea, aga võib ju proovida:
https://youtu.be/io7brFtWyWc?si=eOlgayvExMO4zFBK
See nii kahtlaselt nàtske seal, et olen proovinud pòle a saada miskite kuubikutega, tulehakatisega ja òliga. No ei vòta vedu ta eriti. Puurisin ka auke ja kanaleid sisse, nagu poodides need lòkkealuse laadsed, aga ei aidanud protsessile kaasa eriti tuld hoidma
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas ping »

RaJy kirjutas: 24 Mär 2024, 20:20 Glüfosaat aitab. Tuntuim kaubamärk "Roundup". Toimib läbi kasvavate roheliste lehtede - ehk siis lase need võsud tiba kasvada ja lehte minna ja siis pritsi peale kuival tuulevaiksel päeval, nädala pärast on probleem otsas. Koduloomad hoia põõsast eemal vahetult pritsimise ajal.
Toimib väga hästi ja mitmetele tüütutele puudele olen sellega "kiire sügise" tekitanud.
Aga maha kallamisega ega lehtedele tilgutamisega ei ole mõtet aega raisata vaid tuleb lasta ca 20mm liblikpuuriga https://www.google.com/search?newwindow ... 12&dpr=1.5
mõned augud kännu peale ja igasse auku surakas kontsentraati kallata.
Augule tükk plekki katuseks ja tellis peale, et loomad ega vihmavesi ligi ei pääseks.
Isegi (pikkade asteldega) alõtsast, mis juba naabritele võsusid ajas sain esimese korraga lahti.
Muidugi sügisel toimib see meetod paremini, sest siis liiguvad puumahlad ülevalt alla ja viivad lahuse juurtesse laiali.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas RaJy »

ping kirjutas: 24 Mär 2024, 23:13
RaJy kirjutas: 24 Mär 2024, 20:20 Glüfosaat aitab. Tuntuim kaubamärk "Roundup". Toimib läbi kasvavate roheliste lehtede - ehk siis lase need võsud tiba kasvada ja lehte minna ja siis pritsi peale kuival tuulevaiksel päeval, nädala pärast on probleem otsas. Koduloomad hoia põõsast eemal vahetult pritsimise ajal.
Toimib väga hästi ja mitmetele tüütutele puudele olen sellega "kiire sügise" tekitanud.
Aga maha kallamisega ega lehtedele tilgutamisega ei ole mõtet aega raisata vaid tuleb lasta ca 20mm liblikpuuriga https://www.google.com/search?newwindow ... 12&dpr=1.5
mõned augud kännu peale ja igasse auku surakas kontsentraati kallata.
Augule tükk plekki katuseks ja tellis peale, et loomad ega vihmavesi ligi ei pääseks.
Isegi (pikkade asteldega) alõtsast, mis juba naabritele võsusid ajas sain esimese korraga lahti.
Muidugi sügisel toimib see meetod paremini, sest siis liiguvad puumahlad ülevalt alla ja viivad lahuse juurtesse laiali.
:hello:
Ära targuta teemal millest midagi ei jaga - erinevalt sinust olen põllumajandust õppinud ja praktiseerinud - pole mingeid auke (õpetaja keelab üldse sõna "auk" kasutamist, õige on ava) vaja - piisab paarist rohelisest lehest ja ei pea olema kontsentraat vaid õige kangusega lahus.Muidugi saab selle taime tappa ka rohkem mürki kasutades - üldse ei kahtle selles. Aga mürke peaks kasutama ikkagi optimaalselt ja siis kui neid tõesti vaja on
Puumahlade liikumine ülevalt alla on pehmelt öeldes lollakas - ma loodan, et lugesid seda totrust kuskilt mitte ei mõelnud ise välja
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas Urmas »

RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 00:37 Ära targuta teemal millest midagi ei jaga - erinevalt sinust olen põllumajandust õppinud ja praktiseerinud - pole mingeid auke (õpetaja keelab üldse sõna "auk" kasutamist, õige on ava) vaja - piisab paarist rohelisest lehest ja ei pea olema kontsentraat vaid õige kangusega lahus.Muidugi saab selle taime tappa ka rohkem mürki kasutades - üldse ei kahtle selles.
Olen kasutanud nii RaJy kui ka pingi meetodit. Ühe hulluks läinud sireli puhul saagisin kõigepealt paar jämedamat tüve maha, kännutüükale auk sisse ja valasin Roundupi. Ümberringi paari meetri laiuse võsude hävitamiseks 1x aiapritsiga mürgi pritsimise meetodit. Ülejäänud aja trimmer või võsavikat. 6-7 aastaga on praktiliselt lahti saanud. Ühe suur pärna all olevat sirelit hävitada ei tahtnud, vaid hoida kontrolli all ja seal olen kasutanud ainult trimmeri ja võsavikatiga varianti. Korras. Oli aias hulgim kasutuid(ülekasvanud) vanu ploomi ja kirsipuid. Võimalikult madalast maha, auk puuritud ja mürki sisse. Paar aastat üritasid võsusid ajada, kuid nüüdseks täielikult ära kuivanud ja tasapisi, vastavalt sellele kuidas ajaga kännujupike ära mädanenud, on saadud neid kangi otsa keevitatud vana kirvega välja juuritud.
Kasutaja remo22 olukorras olles ise vist kasutaks kombineeritult mõlemat varianti ehk topelt ei kärise.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas ping »

RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 00:37
ping kirjutas: 24 Mär 2024, 23:13 ... mitmetele tüütutele puudele olen sellega "kiire sügise" tekitanud. ...
... Isegi (pikkade asteldega) alõtsast, mis juba naabritele võsusid ajas sain esimese korraga lahti. ...
:hello:
Ära targuta teemal millest midagi ei jaga - erinevalt sinust olen põllumajandust õppinud ...
... piisab paarist rohelisest lehest ja ei pea olema kontsentraat vaid õige kangusega lahus. ...
Äkki piiraks ülbust?
Praktika on see, et mõnele lehele pritsides võib üksikut väikest taime kahjustada aga kui on tegu suure puuga või selle puu juurevõsudest on juba mitmekümne meetri raadiuses tekkinud uued puud, siis mõnele üksikule lehele pritsimine ei tee sellisele taimele mitte midagi silmaga nähtavat.
Kui puu võra on 10 meetri kõrgusel, siis kuidas sinna lehtedele üldse pritsima pääseks?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
remo22
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 192
Liitunud: 04 Okt 2011, 20:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas remo22 »

Hommikul jäi poes näppu see, eks puurin mõned avad sisse ja kukun pritsima hetkel. Kui mingit tähtaega ei sea, sisi saab näha toimet

https://espak.ee/epood/toode/roundup-qu ... a-pudelis/
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas RaJy »

ping kirjutas: 25 Mär 2024, 10:18 Kui puu võra on 10 meetri kõrgusel, siis kuidas sinna lehtedele üldse pritsima pääseks?
Õigete töövahenditega loomulikult. Kui ise ei oska siis telli teenus.
Täpselt sinusuguste pärast kes julmalt liitriteviisi kontsentraati maha kallavad, piirataksegi eraisikute võimalusi mürki kasutada. Kasutaks mõistlikult siis poleks probleemi ja ei peaks piirama.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas RaJy »

ping kirjutas: 25 Mär 2024, 10:18 Äkki piiraks ülbust?
Ma olen ikka väga pikalt tagasi hoidnud ja sinu äärmuslikele kommentaaridele vastamata jätnud. Seekord läksid üle piiri - tean teemast rohkem kui sina.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas ping »

RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 15:57
ping kirjutas: 25 Mär 2024, 10:18 Äkki piiraks ülbust?
Ma olen ikka väga pikalt tagasi hoidnud ja sinu äärmuslikele kommentaaridele vastamata jätnud. Seekord läksid üle piiri - tean teemast rohkem kui sina.
RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 00:37 ...
Ära targuta teemal millest midagi ei jaga - erinevalt sinust olen põllumajandust õppinud ja praktiseerinud - pole mingeid auke (õpetaja keelab üldse sõna "auk" kasutamist, õige on ava) vaja - piisab paarist rohelisest lehest ja ei pea olema kontsentraat vaid õige kangusega lahus.Muidugi saab selle taime tappa ka rohkem mürki kasutades - üldse ei kahtle selles. Aga mürke peaks kasutama ikkagi optimaalselt ja siis kui neid tõesti vaja on
Puumahlade liikumine ülevalt alla on pehmelt öeldes lollakas - ma loodan, et lugesid seda totrust kuskilt mitte ei mõelnud ise välja

Masendav on näha hariduse allakäiku, kui inimene kelle harimisele on raisatud ressursse ja väidetavalt on õpetatud põllumajandust ei tea, et känd selle pärast ongi "känd", et kännul puuduvad nii oksad kui ka lehed mida saaks pritsida.

Ning ei tea, et puu mahlad liiguvad alt üles ja koorealusesse avasse sisestatud preparaat liigub "puumahla" poolt kantuna mööda tüve üles lehtedeni, ning ei ole vaja puu otsa lehtede pritsimiseks ronida.

Aga vaataks siis, et mida antud toote kasutusjuhendis on kännutõrje kohta kirjutatud ja jälgime kontsentratsioone.
https://koduaed.balticagro.ee/wp-conten ... 42f78f.pdf

KASUTUSJUHEND
2. Värsked puu- ja põõsakännud
Lõigake puu või põõsas maapinna lähedalt maha. Värskele lõikepinnale
kandke pintsliga töölahus, mille valmistamiseks on kulunud 60 ml toodet 40 ml
vee kohta
. Veenduge, et kogu lõikepind on läbi immutatud, eeskätt servadest
ja koore ümbert
. Enne ja pärast kasutamist tuleb pintslit hoolikalt puhastada.

Laiskadele lisan ka pildid:
ROUNDUP KÄNNUL.png

Nagu näha, siis kehtib soovitus värske kännu maltspuidukihi töötlemiseks, et oleks värske lõikejälg.
Kui känd on juba varem maapinnalt maha lõigatud ja ei taha saagi mulla sees lõhkuda, siis ongi varem lõigatud kännu töötlemiseks kõige odavam variant tekitada värsked lõiked maltspuidukihti puurimisega (odava puuriga).
Pilt
Kui mõistlikult tegutseda ei ole vaja mitte sugugi "liitrite kaupa kulutada" vaid piisab täiesti mõned kümned milliliitrid puu kohta.

See kui inimene ise mõnda asja ei tea siis see on väike häda selle kõrval, kui ta kuulutab kõik valeks mida ta ise ei tea.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas ping »

RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 00:37 ... pole mingeid auke (õpetaja keelab üldse sõna "auk" kasutamist, õige on ava) ...
Keel on keeruline.
Surnuaias kaevatakse matusteks auk aga ei ole kuulnud, et keegi kaevaks kirstu jaoks ava?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 763
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas suvaline »

Üsna masendav on see inseneride vehklemine teemal:
auk või ava (hüdraulikas väga erinevad asjad)
tilliga või tillita (maitse asi)
kosk või juga (prostamol ja perearst abiks?)
jne
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Toomingas

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Selline huvitav mõiste on ka käibel: umbava- mille puhul oleks õige öelda auk (mul korrektor miskipärast joonis selle ka punaselt alla).
Vasta