Tuhk välja!

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 17:42keeldun mingi paberi pärast "korstnapühkijat" palkamast
Nüüd on seadustatud, et vähemalt 5 a tagant peab kutseline korstnapühkija üle vaatama.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Küülaline kirjutas: 25 Mär 2024, 19:35
RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 17:42keeldun mingi paberi pärast "korstnapühkijat" palkamast
Nüüd on seadustatud, et vähemalt 5 a tagant peab kutseline korstnapühkija üle vaatama.
Ja siis? Mismoodi sunnid mind? Seadusega olen kursis ja keeldun täitmast.
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas elektron »

RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 19:43
Ja siis? Mismoodi sunnid mind? Seadusega olen kursis ja keeldun täitmast.
See on juba su isiklik probleem.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Urmas »

RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 17:42 Päästeamet võib ju huvi tunda, aga samas on omanikul täiesti õigus see ametnik oma valdustest viisakalt lahkuda paluda.
Julge oled! ;)
§ 39. Riikliku järelevalve erimeetmed
[RT I, 13.03.2014, 4 - jõust. 01.07.2014]
Korrakaitseorgan võib käesolevas seaduses sätestatud riikliku järelevalve teostamiseks kohaldada korrakaitseseaduse §-des 30, 31, 32, 45, 46, 50, 52 ja 53 sätestatud riikliku järelevalve erimeetmeid korrakaitseseaduses sätestatud alusel ja korras.
[RT I, 13.03.2014, 4 - jõust. 01.07.2014]
RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 17:42 On ka minul külas käidud. Oleme kenasti viisakalt juttu ajanud ja sõpradena laiali läinud. Ma lihtsalt keeldun mingi paberi pärast "korstnapühkijat" palkamast, kuna olen näinud millist tööd nad teevad ja pigem teen ise.
§ 11´. Ahju, kamina või pliidi ja selle ning muul kütusel töötava kütteseadme korstna ja ühenduslõõri puhastamine
(5) Ühe korteriga elamus ja selle teenindamiseks vajalikus hoones või kuni 60-ruutmeetrise ehitisealuse pinnaga ja kuni viie meetri kõrguses mitteelamus võib ahju, kaminat või pliiti ning selle korstnat ja ühenduslõõri enda tarbeks puhastada, välja arvatud põletada suitsulõõrides tahma, ka korstnapühkija kutsetunnistuseta isik, järgides küttesüsteemide puhastamise nõudeid.
(6) Käesoleva paragrahvi lõikes 5 nimetatud juhul peab üks kord viie aasta jooksul ahju, kaminat või pliiti ning selle korstnat ja ühenduslõõri puhastama korstnapühkija kutsetunnistusega isik, kes teavitab valdajat küttesüsteemi tehnilisest seisukorrast.
RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 19:43 Ja siis? Mismoodi sunnid mind? Seadusega olen kursis ja keeldun täitmast.
Ka osad päästeametnikud võivad seadust tunda ja järgnevat seadusepügalat kasutada
§ 50. Tuleohutuspaigaldise projekteerimis-, paigaldamis-, kontrollimis- ja hooldamisnõuete rikkumine
(1) Tuleohutuspaigaldise projekteerimis-, paigaldamis-, kontrollimis- ja hooldamisnõuete rikkumise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut.
Need tsitaadid ei ole mitte mingisugusest suvalisest EVS-st, vaid https://www.riigiteataja.ee/akt/13314859?leiaKehtiv
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas RaJy »

elektron kirjutas: 25 Mär 2024, 19:58
RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 19:43
Ja siis? Mismoodi sunnid mind? Seadusega olen kursis ja keeldun täitmast.
See on juba su isiklik probleem.
Ja kelle probleem peaks olema olukord kus aastaid on igal aastal "korstnapühkija" koldeid hooldanud ja akte väljastanud ja siis lähen mina kuna lõõrid umbes ja kütta ei saa. Ja eemaldan 10 ämbritäit tuhka ja tahma. Reaalselt juhtunud olukord.
See konkreetne seadus on sihtotstarbeliselt suunatud - isklikult mina ja ilmselt veel paljud saavad oma küttekollete hooldamisega ise hakkama. Ma näiteks proovisin mingi aeg omale pabereid teha - sisuliselt oli toona ringkaitse ees ( taotluse koolitusele tegin 2006 ja vastuseks sain, et esimesel võimalusel saan koolituse - tänase päevani ootan), nüüd piiratakse rahaga - enamiku kursused makstakse riigi rahaga ja tänu sellele on koolituse hind kerkinud nagu pärmi peal.
Ja kõige rohkem ajab kogu selle asja juures marru, et minu kolded ja lõõrid on oluliselt paremini hooldatud kui tädi Maalil kes maksis teenuse eest. Samas on tädi Maali seaduse ees õige, aga mina olen paha. :blackeye:
A23
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 203
Liitunud: 05 Mär 2023, 01:06
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas A23 »

RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 20:19
elektron kirjutas: 25 Mär 2024, 19:58
RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 19:43
Ja siis? Mismoodi sunnid mind? Seadusega olen kursis ja keeldun täitmast.
See on juba su isiklik probleem.
Ja kelle probleem peaks olema olukord kus aastaid on igal aastal "korstnapühkija" koldeid hooldanud ja akte väljastanud ja siis lähen mina kuna lõõrid umbes ja kütta ei saa. Ja eemaldan 10 ämbritäit tuhka ja tahma. Reaalselt juhtunud olukord.
See konkreetne seadus on sihtotstarbeliselt suunatud - isklikult mina ja ilmselt veel paljud saavad oma küttekollete hooldamisega ise hakkama. Ma näiteks proovisin mingi aeg omale pabereid teha - sisuliselt oli toona ringkaitse ees ( taotluse koolitusele tegin 2006 ja vastuseks sain, et esimesel võimalusel saan koolituse - tänase päevani ootan), nüüd piiratakse rahaga - enamiku kursused makstakse riigi rahaga ja tänu sellele on koolituse hind kerkinud nagu pärmi peal.
Ja kõige rohkem ajab kogu selle asja juures marru, et minu kolded ja lõõrid on oluliselt paremini hooldatud kui tädi Maalil kes maksis teenuse eest. Samas on tädi Maali seaduse ees õige, aga mina olen paha. :blackeye:
Kindlustusega vist võib probleeme tekkida, kui miskit juhtub ja korstnapühkija akti pole näidata.
Mul korstnapühkija käibki ainult akti pärast ja lõõrid hoian ise puhtad.
Siin ka reaalselt juhtunud sarnane olukord, kui peale korstnapühkijat üks ahi kippus suitsu sisse ajama, kusagil jäi vist tropp kanalisse. Kui järgmine kord ise üle käisin, siis probleem lõppes.
Viimati (akti pärast sai kutsutud) ajasid ainult alt imuri sisse.
(Ühe teise firmaga oli sellest hiljem juttu, seal väideti, et alt tohib vaid ümara ristlõikega korstent puhastada. Mul oli tegu tavalise telliskorstnaga. Ise teen ikka vanakooli järgi katuselt)
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas elektron »

RaJy kirjutas: 25 Mär 2024, 20:19 Ja kelle probleem peaks olema olukord kus aastaid on igal aastal "korstnapühkija" koldeid hooldanud ja akte väljastanud ja siis lähen mina kuna lõõrid umbes ja kütta ei saa. Ja eemaldan 10 ämbritäit tuhka ja tahma. Reaalselt juhtunud olukord.
See konkreetne seadus on sihtotstarbeliselt suunatud - isklikult mina ja ilmselt veel paljud saavad oma küttekollete hooldamisega ise hakkama. Ma näiteks proovisin mingi aeg omale pabereid teha - sisuliselt oli toona ringkaitse ees ( taotluse koolitusele tegin 2006 ja vastuseks sain, et esimesel võimalusel saan koolituse - tänase päevani ootan), nüüd piiratakse rahaga - enamiku kursused makstakse riigi rahaga ja tänu sellele on koolituse hind kerkinud nagu pärmi peal.
Ja kõige rohkem ajab kogu selle asja juures marru, et minu kolded ja lõõrid on oluliselt paremini hooldatud kui tädi Maalil kes maksis teenuse eest. Samas on tädi Maali seaduse ees õige, aga mina olen paha. :blackeye:
Ma ei kahtlegi, et lahtiste kätega majaperemees suudab täiesti adekvaatselt oma küttesüsteemid ära puhastada ja teeb seda ilmselt palju paremini kui mõni paberitega asjapulk. Puhastan oma maakodus ka pliidid ja ahjud ise, ja pole ka probleem kord viie aasta jooksul need mõnele kutselisele "visiiditasu" eest ette näidata.

Probleem on hoopis kortermajad, kus igasugune risk ülejäänud majaelanikele on kordades suurem, aga linnades on lademetes neid kortereid, mille vastu päästeamet mingit huvi ei tunne. Väidan seda, kuna tean isiklikult mitut sellist korterit, kus on 50+a vanad hooldamata küttekolded ja korstnad. Statistiliselt on selliseid kortereid sadu, kui mitte tuhandeid. Piisaks kui pandaks kaks andmebaasi EHR ja küttesüsteemide portaal kokku ja oleks kohe pilt selge. Sellepärast ma suhtungi igasustesse loosungitesse kus midagi jälle "kontrollima" tullakse väga skeptiliselt, kuna loosungiteks need jäävadki ja mingisgust sisu nendel ei ole.

Korstnapühkijatest võiks eraldi lausa pikemalt rääkida, olen neid ca 5tk läbi proovinud, kuniks lõpuks leidsin ühe, keda kutsun ka edaspidi. Esimene olevat samuti minu kortermajas pikki aastaid käinud "pühkimas" ja akte väljastamas - reaalsus oli see, et hari kunagi keldriluukideni välja ei jõudnud ja lõõrid olid 2m umbes. Järgmine kannatas kõnepidamatuse all, noomis, targutas ja ei väsinud ennast kiitmast - raha oskas võtta ja auto järgi oli ka näha, kuhu see raha läks. Kolmandal oli probleem kohale jõudmisega - küll ei saanud aega kokku lepitud ja kokkulepitud päeval pidi ikka üle helistama, kas on üldse tulemas. Neljas oli nii "hõivatud ja tahetud" tegija, et lõõripühkimise ajal oli ka telefon lõua all ja ajas mingit muud äri paralleelselt - tahmane köis visati katuselt alla tulles rahulikult valget värvi trepikäsipuu peale, nagu poleks asigi. Alles viimane tegija teeb oma tööd hingega, ei kannata mölapidamatuse all, peab kokkuelepetest kinni ja objekt on pärast ka puhas.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas RaJy »

elektron kirjutas: 26 Mär 2024, 11:37 kord viie aasta jooksul need mõnele kutselisele "visiiditasu" eest ette näidata.
Isegi kui see visiiditasu oleks 1 sent ei ole ma sellise kohustusega nõus - põhimõtteliselt!
Kortermajades asotsiaalsed tüübid on pigem KOV sotsiaaltöötaja teema ja tema koos päästeametnikuga ka sellega tegelema peaks. Ei pea kõiki korteriomanikke ahistama mingi % asotsiaalsete tüüpide pärast
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Kui vaadata selle aasta tulesurmade statistikat siis korstnapühkimine üldiselt probleem ei ole - pigem puuduvad või mitte töökorras andurid ja muidugi tugev kogus uimastavaid aineid. Tegeleks ehk nende probleemidega esmalt.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

RaJy kirjutas: 26 Mär 2024, 12:01visiiditasu oleks 1 sent ei ole ma sellise kohustusega nõus - põhimõtteliselt
Mõni osav autohuviline võiks ju sama öelda ka ülevaatuse kohustuse kohta või aegunud kutsetunnistusega, aga kogenud elektrik elektritööde kohta jne?
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Küülaline kirjutas: 26 Mär 2024, 12:27
RaJy kirjutas: 26 Mär 2024, 12:01visiiditasu oleks 1 sent ei ole ma sellise kohustusega nõus - põhimõtteliselt
Mõni osav autohuviline võiks ju sama öelda ka ülevaatuse kohustuse kohta või aegunud kutsetunnistusega, aga kogenud elektrik elektritööde kohta jne?
Maailmas on päris palju riike kus TÜ ei ole kohustuslik.
Mu naaber sõitis ilma kehtiva TÜ-ta mingi 3 aastat. Selle aja jooksul jäi vahele vist 3 korda ja trahvi maksis kokku mingi 200. Auto ülevaatuskõlbulikuks remontimine oleks maksnud umbes 5000. Auto ei olnud muidugi seda väärt.
TÜ on muidugi täiesti omaette teema millest võiks lõputult rääkida - see individuaalne otsustusõigus mis neile antud on ikka täielik müstika - loogilist pole seal midagi. Olen ühe autoga käinud erinevates kohtades ja täiesti erinevad tulemused saanud.
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas elektron »

RaJy kirjutas: 26 Mär 2024, 12:34

Maailmas on päris palju riike kus TÜ ei ole kohustuslik.
Mu naaber sõitis ilma kehtiva TÜ-ta mingi 3 aastat. Selle aja jooksul jäi vahele vist 3 korda ja trahvi maksis kokku mingi 200. Auto ülevaatuskõlbulikuks remontimine oleks maksnud umbes 5000. Auto ei olnud muidugi seda väärt.
TÜ on muidugi täiesti omaette teema millest võiks lõputult rääkida - see individuaalne otsustusõigus mis neile antud on ikka täielik müstika - loogilist pole seal midagi. Olen ühe autoga käinud erinevates kohtades ja täiesti erinevad tulemused saanud.
Miks siis ainult TÜ-ga piirduda. Võiks ju kohustusliku liikluskindlustuse ka ära kaotada, kuna see on ainult saamatutele - õige mees saab ilma selleta hakkama. Ja kui mingi süüdimatu su auto ära rihib, siis saab nagu metsikus läänes minna kaheraudsega oma hüvitist taga nõudma - peab ainult lootma, et selle süüdimatul endal kaheraudset pole. Mis ma sellega öelda tahan on see, et kuskil peab olema mingi seadus, mille alusel neid "asotsiaale" korrale kutustakse, kes toas lõket teevad - vastasel juhul segad sa nende puutumatut eraelu ja omandit. Ja selleks, et need seadused mingid kaalu omaks, peab kriitiline mass seda seadust ka täitma - vastasel juhul ühiskond ei toimi.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Põhimõtteliselt saan aru ja nõus. Paraku päris palju on antud otsustusõigust lihtsalt selle järgi, et inimene on mingile koolile raha maksnud. Ja sellega ma nõus ei ole, et mina pean selle kooliraha sellele inimesele tagasi maksma.
ahto42
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 36
Liitunud: 04 Apr 2021, 18:33
On tänatud: 1 kord

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas ahto42 »

Elan ahiküttega kortermajas ja ei saa öelda, et meil majas siin A-sotsiaalid oleks. Paluks mitte omistada enda tingimusi teistele. :D
Kohustusliku kindlustusega see asi, et just kuu aega tagasi, ülemus sõitis linnas ristmikule ette ja toimus 3 autoga õnnetus, milles tema siis süüdi oli..
Seekord oleks jopanud, et autod, millega tema sõitis, oli turuväärtuselt kõrgem teistest. Oleks piirgunud 2-3 või 4 tuhande väljakäimisega ainult. Tal oleks see raha olnud ka pangaarvel.
Enda pill läks tal kasko poolt mahakandmisele, kuna padjad lahti.
Vasta