Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Palkmajade teema
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Lõppudelõpuks said paigaldatud garaaziuksed. Nende valmistamine koos paigaldamisega võttiks kokku ümmarguselt neli nädalat. Külge said ka hinged ning korralik aidalukk, et loomad ruumidest eemal hoida.
Uksed said tehtud täispuidust ja vajavad veel ühekordset ülevärvimist ning mõningast liistumajandust. Mõtlen ka selle peale, et alumist serva kaitsta vihmaplekiga. Nagu hea tava ette näeb siis prussid olid omajagu propellerist ning selle tulemusel on paraku ka üks uks umbes 5+cm propelleris, kuid ei midagi katastroofilist.Vaid sulgemine-avamine käivad väikeste pingutustega. Kui haagid ja lukk avatud siis liiguvad uksed hingedel täiesti vabalt, ilma igasuguste takistusteta.
Üks pilt valmis värvimata uksest:
Pilt
Ukse põõn lähemalt. See sai freesitud kalasaba freesiga ning lõigatud 125cm pikkuse peale umbes pool sentimeetrit kiilu. Uks tehtud 5x20 lihvitud prussidest mis said ühendatud 16mm puitpunnidega:
Pilt

Lõpptulemusest ka üks pilt:
Pilt
Hingedena läksid kasutusse vanad aidaukse hinged mis said liivapritsis puhastatud ning kaetud kaks korda värviga. Hetkel veel tulemusega rahul pole, sest ei meeldi need hõbedased kruvid ning poldid. Tarvis need välja vahetada natuke autentsemate nn sepapoltide vastu mis on neljakandilise peaga. Muidu annaks uksele tagasihoidliku hinnangu 4+ sest töötavad väga hästi, ühe uksepõõna kõrgus läks mingil põhjusel umbes 5mm paigast ära, ja materjalivalik polnud kõige õnnestunum. Aga päris kindlasti on põhjust pudeli avamiseks küllaga, sest ära on tehtud suur töö. :jooma
Torutööd Tartus 56 932 898
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas aero »

Tubli töö. Autentsusest rääkides - diagonaalsed põõnad (?) oleks kena olnud. Säravad poldid "sepapoltideks" saad (ääsil jne) kuumutades, natuke haamrit võid ju ka anda, et pead poleks ideaalselt ümarad.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kuuriust teha nii, et plank-plangu kõrvale ilma paisumisvaheta tavaliselt ei tehta. Puit on selline alatu kraam.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Hetkel arvan, et paisumisvahesid jäi piisavalt, sellest ka vajadus liistusid lisaks panna. Eks esimene aasta näitab, mida kuskohast veel sättida on vaja, et uks aasta ringi liigutatav oleks. Diagonaali peale mõtlesin päris pikalt, kuid lõpuks jõudsin järeldusele, et pole sellel erilist mõtet. Plangud oma külgedelt ka punnidega ühendatud 30cm sammuga. Rehakuuri uks tehtud sama tehnoloogiaga, kuid laiematest plankudest. Töötas 8 aastat ilma tõrgeteta, kuid sellel kevadel on midagi kusagilt ära vajunud. Vajab kohendamist, sest käib sulgemisel ühest nurgast vastu tendripuud.
Ääsi veel kusagilt poltide töötlemiseks võtta pole aga gaasikeevitus teeb sama töö ära. Eilne päev läkski poolenisti selle nahka. Läikiva kroompinna vastu oleks saanud võidelda ka pintsli ning värviga, kuid silma jäi karjuma see, et ostsin torx 30 uputatava peaga kruvid ning need ei sobinud sinna mitte. Asemele läksid 8x70 puidupoldid ning kui juba asendamiseks läks siis said ka pead neljakandiliseks töödeldud. Mutriteni veel asi ei jõudnud, sest pole endale suutnud nii jämedat materjali hankida millest neid teha. Hingevastustele said 18mm keermelatist jupid otsa keevitatud ning sinna tarvis mutrid teha.
Torutööd Tartus 56 932 898
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Vali 4-kant keevismutrid
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Paar päeva tagasi laekus vastus järelpäringule mis sai vallaviletsusse saadetud. Üritati enda tegevusetust välja vabandada sellega, et vallas töötasid otsustusvõimetud inimesed. Probleem olevat leidnud lahenduse sellega, et 25. mail anti neile vallavalitsuse poolt kätte käsk teha oma tööd ning väljastada tingimused. Samas ei mingit põhjendust mis tingis avaliku menetluse alustamise vajadust.
Kauba peale koostati mulle ka arve menetluse alustamise avaliku teadaande trükkimise eest. Kuna see kuulutus avaldati Postimehes siis oli arve summaks 51.60€ Siiamaani elasin teadmisega, et kuna minu eramu ehitus pole mingi avaliku tähtsusega protsess siis võib neid asju ajada ilma avalikustamata ning üleüldse on vallal selliste kuulutuste avaldamiseks olemas valla ajaleht. Nagu näha siis arvasin valesti ja too leht kõlbab vaid valimisreklaami edastamiseks. Samas leian, et kui neil oli tarvis kiiremas korras kuulutusi avaldada, et kõik oleks vähemalt tagantjärele seaduslik siis oleks minu meelest ka õiglane, kui nemad ise oma lolluse eest maksaksid. Et see neile istmikku kinni jääks. :x

Lisaks sellele sai lõpliku lahenduse ka keldri lae kontstruktsioon. Kui tahta sinna paneelide peale ahju laduda siis tuleb lihtsalt kahe paneeli vahele valada armeeritud tala ning probleem saabki lahenduse. Käisin tuttava juures vastuvõtul ja tema joonistas mulle valmis ka tala jaoks sobiva armeeringu. Korsten algab keldrist.
Samuti olen leidnud interneedusest paar videot paneelide valmistamisest ning kasutamisest.
Siin analoogsed paneelid nagu minul, vaid 100mm paksemad: https://youtu.be/R0pxdS8jC_s
Üks video ka õõnespaneelide valmistamisest ning armatuurikogustest mis sinna sisse läheb: https://youtu.be/yiAjiK4OvuM
Siin mingi hull ehitab majale vahelage täiesti lagunenud paneelidest ning asi paistab töötavat?
https://youtu.be/BbEPRGP5FGU
Kõige lõpetuseks sain kaevu vee ka tagasi. Käisid Aivar ja Toomas ning süvendasid liivakivi kihti ligikaudu poole meetri jagu. Nüüd kaevus vett ümmarguselt 75cm ning siiralt loodan, et selline kuivaksjäämine on esimene ja viimane kord. Muidu on asi jama. Igaljuhul suured tänud neile abi eest!
Sellega on hetkel uudiste pooltund lõppenud ja nüüd ehk õnnestub lõpuks keskenduda mõtetes maja projekti kirjutamisele ning tegudes sauna palkosa taastamisele.
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Lõpuks sai valmis kirjutatud maja eelprojekt ning peale pikka pusimist õnnestus see ka EHRi üles laadida.
Saab näha, mitu aastat sedapuhku ametnikel selle heakskiitmiseks aega kulub.
Torutööd Tartus 56 932 898
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Vbl ebatavaline küsimus - kas oleks võimalik selle EP-ga tutvuda...
Puhtalt professionaalsest kretinismist - midagi kommenteerima ei hakka...
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Paar päeva tagasi hankisin endale järelturult neli rulli keevitatavat Icopali. Nimetuse poolest peaks tegemist olema olema Ruberoid Villatex Base EPP RUBEROID VILLATEX BASE EPP nimelise materjaliga. Kolm rulli on aluskihi omad ning üks rull peamise kihi materjal. Plaanin seda kasutada keldrile hüdroisoaltsiooni tegemiseks, kuid pole kindel, kas tagemist on selle tarbeks kõige õigema materjaliga. Seda enam, et turul on valik selle materjali osas väga lai. Hind algab kusagilt 30€/rull ja lõppeb 90€ juures. Siin kindlasti inimesi, kes oskavad soovitada mis oleks kõige õigem kaup selle töö tegemiseks ning mis vahe on alumise ja pealmise kihi materjalil. Kas ainus vahe on pinnakattes ja selles, et pealiskihi materjal on paksem, kui aluskiht? Või on vahe ka ajalises kestvuses ning kas hüdroisolatsioonina piisab sellest, kui katta keldrimüüritis ühekordse materjalikihiga või peaks sinna lisaks ka pealiskihi keevitama?
Hetkel on plaanis müüritis teha betoneeritud ja armeeritud Columbia plokist. Kas siis 190mm või 240mm paksusega. Sellele keevitada siis peale Icopal ning kõige lõpuks EPS100 100mm. Lõplik vundamendi pinnaviimistlus on ka veel lahtine, kuid kaalumisel on nii krohvitud, kui ka sokliplaadiga kaetud lõppviimistlus.
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Eile õhtul märkasin, et valla poolt on pall tagasi minu väljakupoolele löödud. Taotluse tagastamise põhjusena on märgitud minu jaoks üsnagi umbmäärane põhjendus, et projekt peab vastama majandus- ja taristuministri 17.07.2015.a määrusele nr 97 „Nõuded ehitusprojektile“ ehk siis maakeeli öelduna ei vasta projekt nõuetele. Kuna menetlejaks on keegi minule täiesti tundmatu isik siis tuleb hakata ametnikuhärrat tüütama, et ta algajale natuke täpsemalt lahti seletaks mis kõik projetist nõuetele ei vasta.
Torutööd Tartus 56 932 898
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ pikk

Minu eelmine küsimus - mille peale saatsid projekti...
Kui ametnik ajab näpuga järge siis on tal õigus
Teine asi on see, et kas nii peaks...
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Tihti kotitaksegi projekte, mis on eraisikute tehtud. Olnuks sama projekt firma kirjanurgaga, tõenäoliselt poleks selle kallal näritud.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

kunn24 kirjutas: 13 Dets 2023, 16:26 Tihti kotitaksegi projekte, mis on eraisikute tehtud. Olnuks sama projekt firma kirjanurgaga, tõenäoliselt poleks selle kallal näritud.
Võib olla tõsi / ise kahtlen...
Eelduseks on see, et "firma kirjanurk" peaks tähendama ka mingit pädevust
Pädevuse üheks eelduseks on see, et on teadmine mis nõuetele projekt peab vastama ja on ka vastav kogemus
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Põhiline nõue on viidatud määruse §-s 2:
Üldnõuded ehitusprojektile ja ehitusprojekti koostamisele
(1) Ehitusprojekt peab olema koostatud selliselt, et see on loetav, vastuoludeta ning erialaspetsialistile arusaadav ja üheselt mõistetav.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ kunn

Võtan siit välja ühe lõigu:
...erialaspetsialistile arusaadav ja üheselt mõistetav...

Usu või mitte - pean end erialaspetsialistiks
Ja leian, et siin on konkreetses situatsioonis minimaalselt küsitavused
Kuna lubasin, et midagi kommenteerima ei hakka siis konkreetselt midagi ka ei kommenteeri
TannPann
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 14 Apr 2019, 11:22

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas TannPann »

Tere


Vabandan teema risustamise pärast.

Endal sarnane juhus.
Tuli tagasi, et ei vasta nōuetele.
Ōnneks väiksem koht ja ametimehega sai näost näkku rääkida, tuli välja, et ei sobinud kui kõik asjad ühes failis. Laadisin failid eraldi üles ja see sobis.
Ise sellist nǒuet ei leidnud ja arvan, et see oli selle ametniku n.ö kiiks.



Terv
TannPann
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Tänud julgustamise eest. Esmane reageering telefonis oli vallaametniku poolt minule igati ootuspärane, kuid ikkagi "veidike" hirmutav. Kui uurisin, mis projektis täpsemalt valesti on siis viisakalt naeru tagasi hoides tehti mulle selgeks, et tegemist on paraja tulealustusmaterjaliga ning kui hakata neid punkte üles lugema siis ennem lõppu jõudmist saaks meie riigis pühadeaeg läbi.
Esmase murekohana toodi kohe välja kirjanurgad ning vormistus. Jutuajamise arenedes jäeti need küll tähelepanust kõrvale ning keskenduti pigem joonistele. Valesti on korraldatud ka geoalusele märgitud hoone asukoht, mida ei ole võimalik mitte kuidagimoodi üheselt mõista. Samuti on jäänud korraldamata vertikaalplaneerimine. Tunnistan ausalt, et ega sellest mul tõesti mingit arusaamist pole, mida see tähendama peaks. Kui avaldasin soovi mõnda mustandit näha mis ametnikku rahuldaks ja mille järgi joonduda siis algas mingi segane mõmin à la ega ma ei teagi täpselt kas ma võin sulle niiviisi midagi siit vallamajast välja saata. Arvasin siis, et sellest pole probleemi ning ma võin ka kohale sõita. Selle peale lubati juba veidike lahkemalt, et oma arvutist saab ta küll näidata, kuidas asjad tegelikult käima peaks ning mis ma kõik geoaluse juures valesti olen teinud.
Lisaks võeti ette maja joonised ning need olevat suht segaselt koostatud. Maha on jäänud märkimata kõrgusmärgid ning maapind. Täna hommikul vaatasin puhanud peaga korraks joonistele otsa ning nii see tõesti on. Samas ei tohiks seal olla mitte midagi katastroofilist ning ületamatut. Seda kõike peaks olema võimalik üsnagi lihtsalt korrigeerida ning sellest pole ma mitte kunagi unistanudki, et kohe esimesel katsel üritus heaks kiidetakse ning jõuluks ehitusluba taskus on.
Samuti jäi masterile segaseks mis kuramuse 2.20m kast on maja alla joonistatud. Üritasin küll selgitada, et tegemist minu nägemuses keldriga ja minu teada peaks nagu tekstiosa jooniseid täiendama samamoodi nagu joonised täiendavad ning selgitavad teksti. Kuid see olevat siiski minu poolt nii segaselt koostatud, et seda pole võimalik üheselt mõista.
Praegu "jooniseid" vaadates märkasin, et sinna on jäänud konkreetselt märkimata ka vundamendilint.
Kogu selle jama selgituseks panen siia üles ka hoone vaated neljast küljest.

Hoone eestvaade, idakülg;
Pilt

Hoone põhjakülg:
Pilt

Hoone läänekülg:
Pilt


Hoone lõunakülg:
Pilt
Torutööd Tartus 56 932 898
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ pikk

Vaadetel kujutatakse hoone vaateid so vaatel pole näha ei vundamente ega keldrit
Need on hoone lõigetel / plaanidel
Veritkaalplaneering on maapinna kõrguste kujutamine plaanil (samakõrgusjooned ABS kõrgusega)
Samuti peab olema hoone 0 ABS kõrgus
Vaated / vertikaalplaneering peavad nö "kokku minema"
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

tegemist on paraja tulealustusmaterjaliga
Mida see jutt tähendab?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

kunn24 kirjutas: 14 Dets 2023, 11:26
tegemist on paraja tulealustusmaterjaliga
Mida see jutt tähendab?
St sisuliselt, et "viska praegune minema / hakka otsast peale"
Analoogset väljendit (mitte sama / kuid mille sisu on sama) olen kasutanud teatavate projektide ekspertiisi kõige esmasel läbivaatusel so sisulise ekspertiisi endani ei jõudnudki
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Seda on sellise eskiisprojekti kohta täiesti vale väita, sest nagu eespool öeldud, asi on ilmselgelt "erialaspetsialistile arusaadav ja üheselt mõistetav.". Samas progest peaks saama eksportida ka vaated, lisada teljed, kõrgused. Tõmmata juurde soklijoon.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ kunn

Minu viide oli siiski just nimelt see, et erialaspetsialisti jaoks pole üheselt mõistetav...
Minimaalselt on tegemist küsitavustega / halvemal juhul vigadega
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Veidi rohkem oleks vaja detaile, et reaalselt tegema hakata (näiteks sõrestikseina prusside pikkusi, vundamendi telgesid, rajamissügavust), ahju ja korstna asukohta, torude/ kaablite sisestusi. Kuid üldiselt heatahtliku mõistliku pingutusega saab selle kuudi sellise eskiisi alusel püsti panna. Vaheseinte plaanid on loodetavalt olemas.
Ma küll diplomeeritud erialaspets ei ole, kuid selliste kuutidega olen tegemist teinud.
Viimati muutis kunn24, 14 Dets 2023, 13:47, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas Hiid »

minu onn, sellisel kujul joonnistatuna, igatahes kohalikule vallale kõlbas... :thumbsup:
Pilt
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ kunn

Antud juhul on küsimus ehitusloa saamises mitte ehitamises...
Vasta