Vundamendi äärde killustik

allar86
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 41
Liitunud: 26 Juul 2016, 23:32

Vundamendi äärde killustik

Lugemata postitus Postitas allar86 »

Maja vundamendi äär on täidetud liivaga, see aga meelitab ligi palju sipelgaid ja ei näe ka just kõige parem välja. Mõte on maja äärde panna killustik, aga tekkisid mõned küsimused.

1. Vundament on soojustatud penoga ning peal on sokliplaadid, aga sokliplaatide ja maapinna vahel on veel mingi ~20cm osa, kus on ainult peno, mingit katet peal ei ole. Killustiku sooviks panna sokli plaadist mõni cm üle. Mida peaks selle peno osaga ette võtma? Ilmselt tuleks panna mingi vundamendi kate vms. et killustik penot ei lõhuks. Aga mis täpsemalt ning kuidas panna?

2. Kuna killustiku riba tuleks ~poole laiem, kui praegune liivaga täidetud osa, siis plaan on kaevata killustiku alla planeeritav ala ~20cm sügavuselt lahti (maapind suhteliselt kivine ja tugev), all panna geotekstiil, selle peale liiv ning siis killustik ~10 cm <- kas mõttekäik iseenesest õige?

3. Millega võiks teha muru piirde, nii et see jääks ka ilus? Mingid kitsamad äärekivid? Või plastikust piire, mida ehituspoodides müüakse? Ehk oskab keegi ka midagi konkreetset soovidata, mida on hea ja lihtne paigaldada?
rye
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 350
Liitunud: 15 Juul 2019, 22:54
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Vundamendi äärde killustik

Lugemata postitus Postitas rye »

1. minu arusaama järgi võid julgelt killustiku vastu peno panna.

2. ma ei näe geotekstiili ja liivaga jamamisel pointi, paneks lihtsalt killustiku

3. Ilu on vaataja silmades. mõnele meeldivad plastikpiirded, teisele pooleks lõigatud tokkidest jme.

Aga kas killustik on ikka õige vundamendi serva? See toob nt tolmu tuppa.
Mul endal hakkepuit, aga seda peab pidevalt uuendama....
Graniitkillustik on tolmuvaba aga palju kallim.
PS! väldime foorumis vastuseid stiilis "telli projekt", "mine esindusse", "kutsu professionaal" vms.
allar86
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 41
Liitunud: 26 Juul 2016, 23:32

Re: Vundamendi äärde killustik

Lugemata postitus Postitas allar86 »

Plaan on graniitkillustik panna. Otse vastu peno ei tahaks panna, ei ole kindel, et suudan selle nii panna, et penot ei kahjustaks. Kui geotekstiili ei pane, siis umbrohi läbi tulema ei hakka?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Vundamendi äärde killustik

Lugemata postitus Postitas Urmas »

allar86 kirjutas: 22 Mai 2023, 12:38 Kui geotekstiili ei pane, siis umbrohi läbi tulema ei hakka?
Lihtsameelne. ;) Umbrohul on peale juurestiku ka teisi mooduseid kuidas levida.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Vundamendi äärde killustik

Lugemata postitus Postitas vuuk »

... Kui geotekstiili ei pane, siis umbrohi läbi tulema ei hakka?
Geotekstiile oma käega katsutud ja paigaldatud. Senise kogemuse põhjal oletan, et need kangalaadsed pehmed, õrnad materjalid juurestikku küll ei pruugi takistada. Selleks otstarbeks olemas mitte geotekstiil vaid geomembraan ehk maakeeli väljendatuna mummukile või lihtsalt mumm. Võibolla takistab mummukile mõnevõrra isegi näriliste invasiooni, kuigi selles viimases ma väga kindel ei ole. Huvitav, :scratch: pandud penosid majade ümber, kas hiired, rotid veel polegi igal pool targaks saanud, vundamentide soojustuste sisse kortereid veel pole rajanud. Minul on vastav kogemus igatahes olemas.
Geotekstiili ülesanne pigem takistada erinevate pinnaste omavahel segunemist.
Plaan on graniitkillustik panna...
Tegelikult seda "jalgratast" on ju ennegi leiutatud. Sokli äärde kaldega veidi majast eemale paigaldatud näiteks betoonplaadid. Selle lahenduse ülesandeks on ühtlasi majast sademevee eemale juhtimine. Killustikul seevastu niisugune vajalik omadus puudub. Aga jah, eks mõnel inimesel on visuaalne külg praktilisusest olulisem.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Vundamendi äärde killustik

Lugemata postitus Postitas aero »

vuuk kirjutas: 23 Mai 2023, 06:01
... Kui geotekstiili ei pane, siis umbrohi läbi tulema ei hakka?
Geotekstiile oma käega katsutud ja paigaldatud. Senise kogemuse põhjal oletan, et need kangalaadsed pehmed, õrnad materjalid juurestikku küll ei pruugi takistada
Minu kogemus - takistavad piisavalt. Aga ülevalt tuleb ikka orgaanikat ja seemneid peale aja jooksul.
allar86
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 41
Liitunud: 26 Juul 2016, 23:32

Re: Vundamendi äärde killustik

Lugemata postitus Postitas allar86 »

Tegelikult seda "jalgratast" on ju ennegi leiutatud. Sokli äärde kaldega veidi majast eemale paigaldatud näiteks betoonplaadid. Selle lahenduse ülesandeks on ühtlasi majast sademevee eemale juhtimine. Killustikul seevastu niisugune vajalik omadus puudub. Aga jah, eks mõnel inimesel on visuaalne külg praktilisusest olulisem.
Mismoodi soovitaksid ise teha? Ega see praegune olukord liivaga ilmselt parem ei ole. Kui aluspind, mille peale killustik läheb teha kaldega ning sinna peale midagi sademevee ära juhtimiseks ja siis killustik peale?

Ning lisaks on ikkagi küsimärk selle peno osas, ehk keegi jagaks veel kogemusi ja soovitusi? Kas jätta nii nagu on ja killustik vastu peno või millegagi ära katta ikka? Näiteks vuuk poolt mainitud geomembraaniga?
Olaf
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 364
Liitunud: 30 Aug 2010, 12:29
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Vundamendi äärde killustik

Lugemata postitus Postitas Olaf »

Mul on ka vundament penoga soojustatud, vundamendi äärde valasin betoonplaadid ca 10 cm sügavusele räästa
laiuselt.Ääred on sileeterniidist ja need ristkülikud on mõõtmetega u. 1x 0,4 m. Suhteliselt liivane pinnas,
kerkeid ega vajumisi pole, mina olen rahul ca 20 a pole midagi vaja olnud teha.
Olen skeptiline igasuguste liivade, killustiku jne. suhtes, umbrohi hakkab ikka kuskilt kasvama aja jooksul...
allar86
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 41
Liitunud: 26 Juul 2016, 23:32

Re: Vundamendi äärde killustik

Lugemata postitus Postitas allar86 »

Kas nii on sobilik teha? Sokliplaadist kuskilt 30cm panna mullikile vastu penot? Või peaks see mullikile sokliplaadi alla minema? Ning millega selle peno külge see mullikile kinnitada?
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 442
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Vundamendi äärde killustik

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

Miks tänavakivid ei sobi?
tanavakivi001.jpg
tanavakivi019.jpg
Vasta