Aiapostide täitmine betooniga

aiad, väravad, piirded
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas macintosh »

Kahe naabri vahelise piirdeaia metallist postid, 40*60mm, on valatud betooni. Nii nagu ikka tehakse. Ilmselt ulatub post läbi betooni pinnasesse, sest sügisel pressib altpoolt vee posti sisse ja talvel see jäätub. Mõned aastad veel, ilma midagi ette võtmata, tuleb kõik välja kaevata ja uued postid panna. Tahaks seda vältida.
Lahenduseks olen mõelnud postid ülevalt otsast betooniga täita. Pigem pole isegi tähtis postid ülemise otsani täis valada vaid pigem sulgeda alumine ots, mis pinnasesse ulatub, siis ei pääse vesi üles kerkima. Sellega seoses kerkib esile kaks küsimust:
* Millist segu kasutada? Jootebetoon? Isetasanduv? Midagi muud?
* Kuidas ma saavutan piisava voolavuse, et post pinnases oleva betoonini ära täita?
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Plekist mütsid pähe, punnid otsa
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

tabarabarap kirjutas: 14 Mai 2023, 11:14 Plekist mütsid pähe, punnid otsa
macintosh kirjutas: 14 Mai 2023, 11:09 Ilmselt ulatub post läbi betooni pinnasesse, sest sügisel pressib altpoolt vee posti sisse ja talvel see jäätub.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Mõte oli ilmselt see: kas on kindel, et altpoolt vesi posti sisse tuleb, mitte vihm ei saja pealt sisse? Kui altpoolt tuleb, siis peaks sealt ka ära minema ja vee tase ei saaks olla kõrgem kui maapinnas on. :scratch:
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas Prill »

Kas külmunud vesi lükkab posti ja valatud betooni laiali. Maapealse posti osas aitaks kui betooni piirile paar väikest auku puurida kuskaudu pressiv vesi saaks väljuda. Muidu ise kahtlustaks ka pinnase survevee asemel ülevalt poolt posti sisse sadavat vett. Ja kes teab võibolla postis vesi juba aia ehitamisest saati - sadas sisse enne kui korgid peale said.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas vuuk »

macintosh kirjutas: 14 Mai 2023, 11:09 ... Ilmselt ulatub post läbi betooni pinnasesse. ...
Miks peaks post ulatuma läbi betooni pinnasesse?
Mina vist olen kunagi teinud pigem niisugust meetodit kasutades, et augu täitnud betooniga ja postid pistnud alumist otsapidi betoonisse nii, et postide alumised otsad iseenesest täituvad betooniga.
Postide ülemistele otstele on olemas spetsiaalsed plastikust korgid. Need võivad aja jooksul ära "väsida" ja vajavad asendamist.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas Urmas »

macintosh kirjutas: 14 Mai 2023, 11:09 Kahe naabri vahelise piirdeaia metallist postid, 40*60mm, on valatud betooni. Nii nagu ikka tehakse. Ilmselt ulatub post läbi betooni pinnasesse, sest sügisel pressib altpoolt vee posti sisse ja talvel see jäätub. Mõned aastad veel, ilma midagi ette võtmata, tuleb kõik välja kaevata ja uued postid panna. Tahaks seda vältida.
Ei ole võimalik, et kõik postid on paigaldatud arteesiakaevude otsa. Minu arvates kõige mõistlikum lahendus tuli kasutajalt Prill ehk maapinna kõrgusele auk puurida. Postimütse on teisedki soovitanud.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas macintosh »

vuuk kirjutas: 15 Mai 2023, 07:13 Miks peaks post ulatuma läbi betooni pinnasesse?
Ma ei tea miks peaks aga ma ei suuda leida muud mõistlikku seletust sellele, kuidas vesi postidessse satub.

Ülevalt sisse ei saja, kõikidel postidel on plastkorgid peal.
Märkasin asja nii, et sügisel olid kõikidel postidel korgid peal aga varakevadel oli osadel puudu. Ja mõnes korgita postis suutsin ka jääd näha ülemises otsas. Kui ilmade soojendes lähemalt uurima hakkasin siis avatasin, et väga paljud postid, ka need, millel korki maha polnud ajanud, oli kenakesti ümaramaks pressinud. Ehk valdav enamus poste on juba kerge kehjustusega.

Kristiines on selle koha peal piisavalt madal maa, kui sügisel või varakevadel aeda mõni auk kaevata siis hiljemalt 50-60 cm pärast tuleb vesi vastu.

Vesi ei saanud postidesse ehitamise ajal sattuda, aed tehti (naabri sõnul) tellimustööna ja postid said kohe kõik korgid endale otsa. Ühtlasi on käesoleval hetkel postid tühjad ja vett seal pole. Seega on minu teooria, et vesi tuleb sinna mingil hetkel sügisel kõrgema veetasemega sisse ja lahkub kevadel ka samat kaudu. Miks ja kuidas ma arvata ei oska ning miks ta seal sees kuni külmumiseni püsib on ka mõistatus.

Augu puurimise peale ma ise ei tulnud ja seda tasub proovida.
Betooni täis valmise mõte oli pigem selles, et siis ei saaks vesi posti sisse üldse siseneda, kuna tal selleks ruumi pole.
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 285
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas Alexy »

Plastkorgid ei pruugi vett pidada. Ma tegin 12a tagasi koerale aediku ja eelmine suvi võtsin osa poste välja ning kõigis oli vesi sees...paepealne, 40x60x2 tsingitud postid ning korgid läksid paigaldades peale. Mina teeks suvalise vedala segu ja jätaks ülesse veidi ruumi isetasanduva jaoks ning sellega teeks mõned kuud hiljem lõppviimistluse. Minul postid "ümaramaks " ei läinud aga ka võrk oli isepuurivatega pandud ja nende eemaldamisel algas "vetevulin"
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Ehk võiks proovida plastikkorgid postidele paigaldada spetsiaalse õuetingimustesse mõeldud kummilaadse liim-hermeetikuga, et ühendus saaks veetihe. Ilmselt korke on ka olemas erinevaid. Võimalik, et mõnedel puudub küllaldane UV-kiirguse taluvus.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Aiapostide täitmine betooniga

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Olete ikka nii kindlad, et betoon päästab postid? Kui arvate, et postid betooni või isevalguvat täis valades ei teki sinna enam vett, siis ise jääksin veidi kahtlevale seisukohale. Ainuke efekt postide täisvalamises seisneb vist selle, et postidesse imbuva vee kogus on lihtsalt nii väike ja külmumisel säilitab post oma kuju. Võin oma teoorias eksida. :scratch:
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Vasta