Sauna sein

saunad, santehnika, boilerid jne
Papa Moose
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 01 Mai 2023, 16:53

Sauna sein

Lugemata postitus Postitas Papa Moose »

Ehitan sauna vanasse esimese Eesti agesesse laudahoonesse. Vana hoone vundamendiks on maakivid (ca 120 cm kõrgune), sinna peale on laotud tuhaplokid ja tuhaplokkida ülemine äär on valatud. Maakivivundament on ehitatud nagu ikka-alt laiem ja ülevalt kitsam. Kui 100mm prussidest karkassi sisse ära tegin, siis karkass jääb alt otsast ca ühe sentimeetri kaugusele maakivimüürist ning kõrgusel umbes 120 ca on maakivi ja karkassi vahe ca 15 cm. Minu küsimus puudutab nüüd seina soojustamist. Kas teha:
1.Panen karkassi vahele 100mm penoplasti?
2.Panen karkassi vahele 100mm villa? Kas sel juhul peaks villast väljapoole veel mingisuguse Tuuletõkke panema? Kui jah, siis mida ja kuidas, sest ega seda ruumi väljaspoolt kinnitamiseks ei ole.
3. Kas piisab panna karkassi vahele vaid 100mm villa?
Seest poolt plaanin seina ehitada nagu ikka. Tuleb aurutõke (vähemalt lavaruumi), distants liist ja laudis.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Sauna sein

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Oot leiliruumi sisse saad vaid villa panna. Vahtplast sulab kuumusega ja hakkab ka mürgiseid gaase eraldama.

Muidu laudise ja villa vahele pannakse foolium aurutõkkeks (kannatab kuuma). Mõni tugevdab fooliumi alust tugevamast villast tuuletõkkeplaadiga. (Pärnu oma ei sobi - eritab formaliini ja mängib niiskusega)
Papa Moose
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 01 Mai 2023, 16:53

Re: Sauna sein

Lugemata postitus Postitas Papa Moose »

Peno hakkab väidetavalt mürgiseid aure eraldama 80 kraadi juures. Kui panna aurutõkkeks PIR plaat, siis ma ei usu ,et peno üldse nii kuumaks läheb. Ja siiski....kui panna ainult 100 villa, siis kas sellest võiks piisata või peab väljapoole villa veel midagi panema?
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Sauna sein

Lugemata postitus Postitas aero »

Papa Moose kirjutas: 02 Mai 2023, 11:46 kui panna ainult 100 villa, siis kas sellest võiks piisata või peab väljapoole villa veel midagi panema?
Kui su kivisein tuult peab, siis ei ole tuuletõket vaja ju. Aga 100mm villa tundub vähe. Ma paneks rohkem.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Sauna sein

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Sõltub kui palju plaanib panna väljapoole. Kui üldse mitte siis jah 100 mm oleks vähe aga majal on olematu soojustus täna nagunii ja küll küttekulud väljast soojustamise mõtted pähe paneb. Siis aga oleks juba 100 mm OK.

Ma ei soovitaks kemikaali saunaehitusega riskida... Siis saab koolirahaks kaks korda ehitada...
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 286
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Sauna sein

Lugemata postitus Postitas Alexy »

aero kirjutas: 02 Mai 2023, 11:56
Papa Moose kirjutas: 02 Mai 2023, 11:46 kui panna ainult 100 villa, siis kas sellest võiks piisata või peab väljapoole villa veel midagi panema?
Kui su kivisein tuult peab, siis ei ole tuuletõket vaja ju. Aga 100mm villa tundub vähe. Ma paneks rohkem.
Miks rohkem? Mul on majas kokkupandav saun(laudis, aurutõke, vill ja laudis)paneeli paksus on 8 cm. Harva kui sein väljast käega tuntavalt soe on, laepeale panin küll lisa villakihi. Vanas paekivi-silikaat hoones panin ka 5cm villa(enne oli 5cm klaasvilla).


Muidugi, mõlemad leiliruumid on väga väiksed, suures ruumis on kaod olulisemalt tähtsamad, aga üle 10 cm villa....no ma ei tea :)
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Sauna sein

Lugemata postitus Postitas aero »

Alexy kirjutas: 02 Mai 2023, 12:21
aero kirjutas: 02 Mai 2023, 11:56
Papa Moose kirjutas: 02 Mai 2023, 11:46 kui panna ainult 100 villa, siis kas sellest võiks piisata või peab väljapoole villa veel midagi panema?
Kui su kivisein tuult peab, siis ei ole tuuletõket vaja ju. Aga 100mm villa tundub vähe. Ma paneks rohkem.
Miks rohkem?
Soojustad korra aga kütad iga nädal. Nõustun Kalvisega - 02 Mai 2023, 12:12.
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 286
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Sauna sein

Lugemata postitus Postitas Alexy »

Mina ei nõustu, pean raiskamiseks.Argumentideks on isiklik kogemus :)Mõlemad saunad on 20 pluss aastat vanad.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Sauna sein

Lugemata postitus Postitas ping »

Piisava kütusekoguse korral pole soojustust üldse vaja.

Kuigi lõkkel pole seinu ümber võib lähedal liigagi kuum hakata.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Vasta