Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2777
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Elektrikärusid endid võibki täna kohati olla kasulikum osta kui sama mahtuvusega statsionaarseid akusüsteeme.
Mõtlen " võtmed kätte " variandis... Käruga sõidad kohe poest ise välja...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4423
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Kalvis kirjutas: 22 Mär 2023, 08:26 ... akude hinnalangusest on räägitud kogu minu eluea aga tegelikkuses - kui elektrikärud tahavad akusi ja seega pigem on defitsiit kui hinnalangus...
Mahuti maksumus on seoses sellesse mahutatava kauba maksumusest.

Juba aastakümneid maksab tühi metallkanister poes umbes samapalju, kui sellesse mahtuv kütus selles riigis. Pilt
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2029
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Eesti Energiale tehti Vabariigi Valitsuse poolt klistiiri https://youtu.be/U_83vhuGZSk?t=1436
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

kunn24 kirjutas: 30 Mär 2023, 18:31 Eesti Energiale tehti Vabariigi Valitsuse poolt klistiiri https://youtu.be/U_83vhuGZSk?t=1436
Sutter lükkas "esimeses stuudios" kogu klistiiri kenasti ümber....
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 916
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas T25 »

Vaatasin ka selle klistiiri üle. Hea huumor, muud ei oska öelda:) Parem, kui kreisiraadio. Hea pirn oli see, et Akkermann suutis 5-sõnalise lausega informeerida peaministrit olukorrast , mille peale peaminister väidetavalt noogutas ja siis haaras südamest kinni. Seejärel küsis Akkermann 5 sõnalise küsimuse, mille peale peaminister jälle noogutas.
Kaja sai hiilata oma juristi teadmistega, mõnus nägu tuli ette, kui oli asja kotti pannud paragrahvide lugemisega. Sain teada, et üle 4 kuu palga ei tohtivat igatsugu Sutterid ja mutteri taskusse lükata. 400 kilo tundub rohkem olevat, kui 4 kuu palk, eks näis , mis sest saab, meil olla ju õigusriik.

Kokkuvõttes tundub, et üritati mängida osavõtlikkust, et rahval ju viha suur, kui suur raha liigub. Teeme näo, et oleme hirmsasti rahva poolel selles küsimuses, võibolla läheb rahval meelest ära, et neil endal palk kasvab priskelt , kuigi eelarve on 1,5 miljardiga miinuses:)
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Äriseaduse alusel on lahkumishüvitis määratud nõukogu ja juhatuse liikme vahelise lepinguga. Valitsus ei saa takkajärgi otsustada et ei täida lepingut - seda saab kohtus vaidlustada. Võibolla oli asi teises leppes - juhatuse tulemustasus. See on eraldi täiendav leping kus on määratud sihid ja kohustused ning juhatus saab preemiat leppes määratud tingimuste täitmisel. Vist mõeldi viimast. Tunduski, et põhjust oli mitte maksta.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2777
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kas see pole kuidagi sarnane omaegse Eesti Loto keisiga?
Lotokontor teenis pidevalt kahjumit kuni palgati uus juht, kes lubas kahjumi likvideerida aga küsis kasumist protsendi endale. Omanik oli õnnelik ja nõustuski.
Uus juht pani kahjumlikud tegevused kinni, laskis tarbetud tegelased lahti aga tulemustasu väljamaksmine tekitas ühiskonnas kära.
Pärast tehti selle (ka osaliselt) selle tulemustasu eest Vilsandile energiasäästu (küllaltki keerukalt lgipääsetav) õppekeskus, nii et meie foorumiteemaga pisut seotud kah.
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 416
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Huvitav hoopis see, et kui tehti praeguse hinnaga Universaalteenus, siis Sutter kukkus kisama, et niisuguse madala hinnaga kuidagi välja ei tule? Nüüd selgunud, et see oli hoopis kõige kallim pakett, aga kuidas nüüd palju odavama börsihinnaga välja tullakse?
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2029
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ekspressi artiklist 1. etteheide, mis on sisult reaalne:
Elektrilevi tühjakskantimine. Eesti Energia viis Elektrilevist juba 2020. aasta detsembris 700 töötajast 670 Enefit Connecti alla. Seda on Kallas pidanud Elektrilevi tühjendamiseks. Kallas pressikonverentsil: „Kui valitsus sai teada, tegime otsuse, et pange tagasi need inimesed ja ressursid, neid on vaja selleks, et elektrikatkestusi ei tuleks. Nad ei teinud seda.“
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/1201 ... -juhtidega

Mina isiklikult heidaks ette Elektrilevile (EE sama p..e teine kannikas) üüratute tasude nõudmises elektri edastuse eest. Praegu on edastustasu samas suurusjärgus elektri hinnaga.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 916
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas T25 »

Mina isiklikult heidaks ette Elektrilevile (EE sama p..e teine kannikas) üüratute tasude nõudmises elektri edastuse eest. Praegu on edastustasu samas suurusjärgus elektri hinnaga.
Sutter ütles eilses saates pärast AK-d ju , et Elektrilevi oli eelmine aasta kõvas kahjumis. Et nad maksid omast taskus neile veel kõvasti peale.
Meenub mingi hiljutine jutt raadiost, kus Elektrilevi tegelane seletas, et neil polevat mingit probleemi ehitada laadimisvõrku magalatesse, et andku aga teada, millal, kunas , miks ja kuidas. Nemad toovad jämmed kaablid kohale, no problemo. Iseasi, et kuidas magalad sealt oma kaablitega edasi lähevad ja punktid välja ehitavad, kuigi ka siin nad lubasid suure suuga, et pole probleemi appi tulla, esitage vaid taotlusi ja saab tehtud.
See tööjõu väljakantimise teema tundub ka imelik:

"Enefit Connect on Eesti Energia tütarettevõte, mis arendab ja haldab erinevaid elektrivõrke, kiire interneti võrku, kaasaegset elektriautode laadimisvõrku ning suurt osa Eesti tänavavalgustusest. Lisaks toome klientideni tänapäevasel tehnoloogial põhinevaid energialahendusi."

Mulle tundub, et lihtsalt kanditi midagi ühest taskust teise ja vahetati lihtsalt nimi ära. Muud pole siin midagi.


Nii et jah, see on veel lapsemäng, mida Elektrilevi täna küsib. Las hakkavad 16 kordsetele ja 150 korteriga magalatele laadimisvõrku ehitama, siis näeme alles tõelist hinnatõusu.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6110
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Rein Sa kirjutas: 31 Mär 2023, 11:17kuidas nüüd palju odavama börsihinnaga välja tullakse
Kogu see börsi toimimine on minuarust segane, aga kui börsihind on odav, tähendab et elektrit ostetakse nendelt, kes selle hinnaga toodavad. Järelikult meie põlevkivijaamad lihtsalt ei tooda (ja ei müü).
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

kunn24 kirjutas: 31 Mär 2023, 11:30 Ekspressi artiklist 1. etteheide, mis on sisult reaalne:
Elektrilevi tühjakskantimine. Eesti Energia viis Elektrilevist juba 2020. aasta detsembris 700 töötajast 670 Enefit Connecti alla. Seda on Kallas pidanud Elektrilevi tühjendamiseks. Kallas pressikonverentsil: „Kui valitsus sai teada, tegime otsuse, et pange tagasi need inimesed ja ressursid, neid on vaja selleks, et elektrikatkestusi ei tuleks. Nad ei teinud seda.“
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/1201 ... -juhtidega

Mina isiklikult heidaks ette Elektrilevile (EE sama p..e teine kannikas) üüratute tasude nõudmises elektri edastuse eest. Praegu on edastustasu samas suurusjärgus elektri hinnaga.
Raadiosaates loeti see lause 1:1 ette ja küsiti S. Pika jutu peale ei suutnud raadiosaate juht muud öelda kui "Kas teid süüdistati täiesti alusetult?" Igatahes loeti ette elektrilevi puudutav osa ja seal oli S. kenasti lepingut täitnud.

Elektrilevi on ja jääb heal juhul Eestis nullkasumiga ettevõtteks.Konkurentsiamet hoiab silma peal, et nad tariife liiga ülesse ei tõstaks. Teatuid trikke tehakse muidugi, meelega aetakse mõned tööhinnad hästi kalliks. Samuti igapäevane karjuv investeerimisvajadus jämedamateks liinideks jne... Kogu elektrilevi poeemika on identne kõigi viimase miili kommunikatsioonide ehitamise osas - need on alati kahjumlikud, heal juhul nullkasumiga.
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 416
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Küülaline kirjutas: 31 Mär 2023, 15:01
Rein Sa kirjutas: 31 Mär 2023, 11:17kuidas nüüd palju odavama börsihinnaga välja tullakse
Kogu see börsi toimimine on minuarust segane, aga kui börsihind on odav, tähendab et elektrit ostetakse nendelt, kes selle hinnaga toodavad. Järelikult meie põlevkivijaamad lihtsalt ei tooda (ja ei müü).
Ei saa nii, et lülitame aga elektrijaamad siis välja, ehk vaid tootmist saaks vähendada. Ega elektri müügihind ei sõltu tootmise omahinnast, vaid turg määrab hinna, kui elektrist puudus, siis hind kõrge, et osa tarbijaid loobuks sellel ajal tarbimisest, mida annab edasi lükata ja nii jätkub elektrit kõigile, kes peavad sel hetkel tarbima. Kui hind madal, siis elektri tootmine suurem, kui vajadus. Eks kahjum teenitakse kõrge hinna perioodil tasa. Tegelikult hinna sees on ka investeeringute ja muude kulude hind, sellest rahast tuleb siis odava hinna ajal loobuda.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6110
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Rein Sa kirjutas: 01 Apr 2023, 11:53Kui hind madal, siis elektri tootmine suurem, kui vajadus
Elektri tootmine ei saa olla ühelgi hetkel suurem, kui tarbimine samal ajal.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Jep, viimases hädas hakatakse tootjaid jõuga välja lükkama kui tootmine ületab tarbimist. Seni on börsil selleks negatiivne elektrihind ja sellest on piisanud.
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 407
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

Kalvis kirjutas: 02 Apr 2023, 06:50 Jep, viimases hädas hakatakse tootjaid jõuga välja lükkama kui tootmine ületab tarbimist. Seni on börsil selleks negatiivne elektrihind ja sellest on piisanud.
Info võrgu koormuse olukorra kohta ja juhtimine käis vanasti vist peamiselt ja ka osaliselt praegu võrgu sageduse kaudu. Kui koormus kasvab, siis sagedus langeb ja saab hakata tarbijaid välja lülitama. Sageduse kasvades vastavalt tootjaid välja lülitama.
Minuarust peavad Saksamaal ka väikesed inverterid olema võimelised sageduse kasvades oma toodangut vähendama?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

JAH, päikeseparkidel on vaja sageduse tõustes automaatselt ennast välja lülitada ka eestis. Sama kehtib teistegi toojate kohta.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2029
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Inverterite seadistuses on piirsagedus, üle mille peavad nad võimsust hakkama vähendama (NB! Mitte katkestama!).
Elektrilevi TT-st:
Elektripaigaldise, sh elektrijaama projekteerimisel, ehitamisel ning kasutusele võtmisel tuleb lähtuda
seadme ohutuse seaduses, ehitusseadustikus ja elektrisüsteemi toimimise võrgueeskirjas toodud nõuetest
ning Elektrilevi kodulehel avaldatud tüüpsetest tehnilistest tingimustest vastavat tüüpi tootmismoodulile.
Tootmismoodulite tüüpsed tehnilised tingimused sõltuvalt võimsusest on kättesaadavad Elektrilevi
kodulehel www.elektrilevi.ee jaotises „Teenused“ – „Tehnilised tingimused“. https://www.elektrilevi.ee/et/
tehnilised-tingimused
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Seni on inverterite seadistuses mis kätte sattunud ikka OFF vaid võimalik valida.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2029
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Hujavei seadistuses pole kuskil kirjas Off, vaid piir. Kuidas ta selle juures käitub, sõltub juba tarkvara käkerdajast (nõustun, et hujavei tarkvara on ülim käkk ja vigu nagu sigu täis).
Elektrilevi mikrotootja juhis näeb ette sujuvat vähendamist, sest vastasel korral märkmisväärse võimsusega tootjate puhul võib järsk tootja äralangemine tekitada pahandusi.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4423
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 02 Apr 2023, 12:29 Inverterite seadistuses on piirsagedus, üle mille peavad nad võimsust hakkama vähendama (NB! Mitte katkestama!). ...
Kalvis kirjutas: 03 Apr 2023, 06:42 Seni on inverterite seadistuses mis kätte sattunud ikka OFF vaid võimalik valida.
Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine
Postitus Postitas ping » 21 Mär 2023, 13:58

kunn24 kirjutas: ↑21 Mär 2023, 13:07
Mida ma seadme menüüst konkreetselt valin? Kusjuures EL-ile on küsimus saadetud, vastust siiani pole, TT väljastaja, kelle kontakt oli jäetud, ei teadnud sellest teemast midagi.
Pilt
50438 on varemkehtinud ja 50549 on uuem versioon, mõlematega töötab.
Mõlemal on õigus!

Tõin siia juba varemalt välja, et nende võrgustandardite sisu viited, aga paistab et ega siis keegi ei vaevunud nende protokollide võrgusätete sisu võrdlema, et saada eru, et kumba on kasulikum ise kasutada.

Varemkehtinud 50438 protokollis on konkreetne inverteri väljalülitamine kui sagedus erineb etteantud väärtusest ja see on sobilik juhul kui meie võrgusagedust hoiab suur tuumajaamaga võrk.

Kuna ees ootab plaaniline lahutamine veremaa (tuuma)võrgust ja jääme pika liini otsa tilpnema ning ise oma sagedust hoidma, siis vastavalt uuele standartile 50549 tuleb inverterid seadistada nagu Saksamaal, kus enne väljalülimist peavad inverterid vastavalt võrgusagedusele astmeliselt juhtima väljundvõimsust.

Tõin siia varem lingid nende standardite sisule, kus on näha piirväärtused, millisel sagedustel ja millistel pingeväärtustel peavad toimuma inverteri väljundi piiramised.

Kui võrgusageduse tõustes enamus invertereid hakkavad piirama oma väljundvõimsust, siis saab see inverter mis on astemeliselt piiramata, toota võrku rohkem ja seepärast et kasutajad ei saaks hakata ise skeemitama, ongi paljudel inverteritel tehtud kasutajal "algseadistuste muutmine" võimatuks.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Võin öelda, et meie süsteemihalduritel on üsna vildakas arusaam kuidas asi tegelikkuses käitub. See et USAs, Soomes olid blackout - meie tarkpead ei õpi sest grammigi.
tegelikkuses on päikesepark nii väikse mõjuga, see on sama mis sääsk elevandile... Tegelikus süsteemis kui tekib sageduse ülejääk, tuleb ikka mitusada MW mahus teha päästetoimingut, isegi 1000 15 kW inverterit on sääsk süsteemile. Samas Narva ühe 200 MW plokiga saab juba mõjusalt süsteemi päästa
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 407
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

1000 15 kW inverterit annavad kokku jah ainult 15 MW aga neid on praegu vast 500 MW ja sagedus on kogu võrgus kõigile sama.
Selleks ajaks, kui ükskord vene võrgust lahti ühendame, on meil äkki juba GW muundureid ?
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2029
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Vahepalaks Get Baltic'u gaasihinnad:
https://www.getbaltic.com/en/
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2777
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

kunn24 kirjutas: 04 Apr 2023, 09:47 Vahepalaks Get Baltic'u gaasihinnad:
https://www.getbaltic.com/en/
Kuidas me siit nüüd mõju elektrihinnale saaks tuletada ?

Gaasist elektritootmise kasutegur 0,5 ja seega gaasijaamal ei ole mõtet tulla turule alla 10 sendise elektrihinnaga.. ?
Vasta