Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Misasja te jaurate?
Loomulikult, ärge jumala eest pange omale mingeid päikesepaneele, täiesti mõttetu värk...
(mida vähem neid pannakse ja mida kallim elekter päevasel ajal on, seda kasulikum mulle)
Aga muide, päikesepaneelid on vaieldamatult kõige populaarsem teema siin foorumis juba aastaid, viimasest aastast rääkimata. Uskumatu kuhu me jõudnud oleme, 60-70-tes oli juba enam-vähem kõigil elekter majades olemas ja hind ei väärind isegi mainimist. See oli sama loomulik nagu õhk, ja meelde tuli alles siis kui pirn läks läbi. Ja kui tolle aja inimestelt küsida mis nad arvavad mis saab 50 aasta pärast, pakuks nad et eks ta tasuta saab olema, praegugi ju ei maksa midagi. Ülekande võimsused ilmselt kasvavad ja arvatavasti toasooja tulevik on elekter, kõige lihtsam ja odavam viis ju energiat üle kanda. Elektrijaamade sooja vett saab kuskile linnade tänavate alla suunata jäävabana hoidmiseks.
Kui rääkida neile mis tegelikult juhtus ja seda et paljud inimesed kulutavad tunde ja tunde iga päev elektri teemal jaurates, ütleksid nad oppaa, kus see areng siis jäi? See ehtne degradeerumine ju.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

vtl kirjutas: 11 Mär 2023, 16:16 Ma räägin kõigepealt ühe anekdoodi või õigemini seltskondliku tüngaküsimuse: küsid sõbra käest, “mis vahe on hobuse tagumikul ja postkastil?” - kui sõber arusaamatult õlgu kehitab ja ebamääraselt pobiseb, et ei tea, siis võid rahulolevalt muiata ja öelda, et “jah, sõbrakene, postiljoni sinust küll ei saa”.

Eelnevat parafraseerides, kui inimene ei tee vahet nigeeria spämmil ja päikesepaneeli toodangul, siis ta tegelikult ei peaks üldse ehitusfoorumis PV teemal sõna võtma.
Täpselt nii. Paraku sellised need paneelide omanikud enamasti on. :roll:
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas vtl »

xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 17:02 Siia ma väikse omapoolse kommentaari lisaks...
Näib, et paljudel juhtudel pole põhikooli matemaatika jõukohane...
Rääkimata tasuvusarvutustest...
Põhikooli matemaatika ütleb, et PV jaama soetus- ja ehituskuludest on 2 aastaga pool raha tagasi tulnud. Kui keerulist tasuvusarvutust on vaja, et selle juures veel midagi endale (või teistele) õigustada?

Maailmas on palju asju mille tegemisest teised inimesed aru ei saa. Miks ma koduaias kanu pean või kasvuhoone ehitasin. Miks ma õunapuid lõikan. Miks ma lintsae ostsin. Miks ma relvaga paberi sisse auke teen...
Kõigest ei peagi aru saama. Mina ei saa näiteks aru karaokest või balletist, aga see ei tähenda, et ma seda kõva häälega kusagil internetifoorumis mõttetuks nimetaksin. Eriti veel sellises foorumis, kus balletisõbrad või karaokeharrastajad omavahel juttu ajavad.

Mul on tunne, et mõned inimesed käivad siin peale enda aja lihtsalt teiste aega kulutamas. Jutt ei käi antud kirjas tsiteeritud kaasfoorumlasest. Nad jauravad ja jauravad ja neil on iga postituse peale midagi sarkastilist, mürgist või tobedat öelda, ilma, et see teemale grammigi kasulikku informatsiooni juurde annaks. Isegi naljakas ei ole.

PS. Ja iga sellise postituse lõppu tuleb ilmtingimata postitada mõni silmipööritav, kaabut kergitav või õllekannu kallav animeeritud pisipilt. Nagu lasteaias oleks, ausõna. :jooma :hello: :wave: :write:
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Miks ma relvaga paberi sisse auke teen...
Et siis kuidasmoodi? Kas paberi kinnitad enne kassi külge? :mrgreen: :jooma :thumbsup: :yahoo:
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Põhikooli matemaatika ütleb, et PV jaama soetus- ja ehituskuludest on 2 aastaga pool raha tagasi tulnud.
Palun anna ülevaade numbritest...
Alustame kogukuludest (sh tahaks teada oma töö mahtu kui seda oli)/ toodangust omatarbeks läinud osast / ostetava el hinnast / müüdavast kogusest / müüdava el hinnast
Ja palun anna ülevaade kuludest / tuludest kui PV oleks olemata / PV olemasolul
Kui keerulist tasuvusarvutust on vaja, et selle juures veel midagi endale (või teistele) õigustada?
Ma omast arust selgelt lisasin:
Aga kokkuvõtteks pole oluline muu kui, et inimene ise rahul oleks...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma lihtsalt näiteks võtsin sellise asja
Minu el tarbimine on küll väiksem kuid oletame mul õnnestub kogu toodetav elekter aasta lõikes igal kuu ära kasutada
So el kulu oleks 0 (võrguteenust ei arvesta)
Isegi sel juhul MINU jaoks ca 10 000 (mille juurde käiks tegelikult ka muud kulud) kulu PV-sse ära ei tasuks
Sel lihtsalt põhjusel, et 10 000 saan paigutada tulusamalt ja sealjuures nii, et see algne 10 000 "ei amortiseeru"
"Müügist" pole mõtet rääkida sest selle tulusus on väiksem
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Arvestame PV eluaeaks 30a
Tagasihoidliku tootlusega 5% aastas alginvesteeringuga 10 000 oleks mul 30a pärast ca 43 000
PV-sse kulutades saaks ma 30 aasta jooksul väiksemad el arved (mille tulusus on väiksem kui alternatiivi korral) kuid 30a pärast poleks mul muud kui utiliseerimiskulud
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Variant on ka, et inflatsioon saab sellised tuurid, et su 43 tuhhi pole 30 a pärast midagi.
Võrdluseks, aastal 96 oli mu palk 1360 Eesti krooni. Oli kõva palk, praegu oleks see ca 80 €, 40 tuhhi eest sai kuskil 90.-l Nõmmel majaosa. Sama majaosa (tõsi, seal oli ka ca 100 tuh eest kapremonti) müüsin kuskil 2006 1,7 miljoniga.
Kui keegi materiaalsesse põhivarasse ei investeeriks ja kui mängus oleksid ainult rahakeerutajad omavahel, siis see meenutaks pedeneegrite puntratantsu, sitahaisu ja higi oleks kõvasti, aga muud kasu midagi.
Jutt ei tähenda seda, et ma kindlasti nüüd paneelid paigaldaksin, vaid moraalilugemiseks, et materiaalsed investeeringud on faktide kinnitusel siiski olnud mõttekamad. Mis ei tähenda, et vahel on ka finantsinvesteeringutes olnud kõva sisu (nagu näiteks BC ülespumpamine), kuid proovi sa iga sellise ree peale saada ja pätte oli selles skeemis kõvasti.
Viimati muutis kunn24, 11 Mär 2023, 21:38, muudetud 2 korda kokku.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 20:28...
Isegi sel juhul MINU jaoks ca 10 000 (mille juurde käiks tegelikult ka muud kulud) kulu PV-sse ära ei tasuks
Sel lihtsalt põhjusel, et 10 000 saan paigutada tulusamalt ja sealjuures nii, et see algne 10 000 "ei amortiseeru"...
Kas sinu gaasikatel või klaasist terrassiuks on ennast äratasunud?
Võibolla oleks olnud tulusam need ostmata jätta?

Ma olen oma kahte elamisse näiteks 2 kaminat teinud ja need on küll olnud otsene "raha mahaviskamine" aga toimiva, hoone küttesüsteemi osa, soetusväärtus pole võrreldav "ajaviiteinvesteeringuga".
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

kunn24 kirjutas: 11 Mär 2023, 21:08 Variant on ka, et inflatsioon saab sellised tuurid, et su 43 tuhhi pole 30 a pärast midagi.
Täitsa võimalik...
Aga arvestame siis nii - võtan 5% iga aasta ja katan sellega el kulud ja jääb ehk üle ka...
(Ja miks siis võtta 5%? 5% oli mõeldud 30a peale...)
Ja 30a pärast on algne 10 000 ikka olemas
Ja see on isegi inflatsiooni arvestades parem kui amortiseerunud "hunnik" mida on vaja utiliseerida

PS
Mulle on täiesti vastunäidustatud see jutt, et koguda / säästa / investeerida ei tasu sest "inflatsioon sööb ära"
Isegi inflatsioonilises keskkonnas on igasugune sääst parem kui mitte midagi...
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas rannamees »

vtl kirjutas: 11 Mär 2023, 19:45 Põhikooli matemaatika ütleb, et PV jaama soetus- ja ehituskuludest on 2 aastaga pool raha tagasi tulnud. Kui keerulist tasuvusarvutust on vaja, et selle juures veel midagi endale (või teistele) õigustada?
Kirjutan alla.
Saatan peitub detailides, ütlevad klassikud ja PV teemas just nii ongi.
Esimest jaama ehitades lugesin mõlemad teemad läbi ja noppisin sõklahunnikust paar kuldset tera välja.
Endamisi imestades, et kuidas küll mõni inimene suudab kulusid tekitada...
Nende "terade" järgi toimetades:
2021 käiku läinud park tõi käesolevaks aastavahetuseks tagasi 1/4 sissepandust.
2020 käiku läinud park tõi käesolevaks aastavahetuseks tagasi 5/8 sissepandust.
:hello:


PS: saab näha, mis numbreid 2023 käiku minev park näitab...
Viimati muutis rannamees, 11 Mär 2023, 21:34, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

ping kirjutas: 11 Mär 2023, 21:18
xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 20:28...
Isegi sel juhul MINU jaoks ca 10 000 (mille juurde käiks tegelikult ka muud kulud) kulu PV-sse ära ei tasuks
Sel lihtsalt põhjusel, et 10 000 saan paigutada tulusamalt ja sealjuures nii, et see algne 10 000 "ei amortiseeru"...
Kas sinu gaasikatel või klaasist terrassiuks on ennast äratasunud?
Võibolla oleks olnud tulusam need ostmata jätta?

Ma olen oma kahte elamisse näiteks 2 kaminat teinud ja need on küll olnud otsene "raha mahaviskamine" aga toimiva, hoone küttesüsteemi osa, soetusväärtus pole võrreldav "ajaviiteinvesteeringuga".
:hello:
No võrdlus pole ju kohane (ja olen sellele ka varem viidanud)
Ükski asi minu maja juures ei tasu ära / ma ei võta seda investeeringuna / kõik on puhas kulu
Aga PV kulu pole vajalik, sooja, elektrit jms saab muud moodi ka
Ja Sinu konkreetne kommentaar viitabki, et PV-st pole mõtet tulu otsida
Tulu teenimiseks on paremad variandid (millega siis katta kulusid)

PS
Ja viitan järjekordselt, et las iga mees teeb nii nagu paremaks peab
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas vtl »

xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 20:14Palun anna ülevaade numbritest...
Alustame kogukuludest (sh tahaks teada oma töö mahtu kui seda oli)/ toodangust omatarbeks läinud osast / ostetava el hinnast / müüdavast kogusest / müüdava el hinnast
Ja palun anna ülevaade kuludest / tuludest kui PV oleks olemata / PV olemasolul
Oehh, ma olen neid numbreid siia foorumisse juba üksjagu postitanud, aga ei viitsi otsida praegu oma eelmistest postitustest, kuhu ja mis teemasse.

2020 aastal läks jaama ehituse peale kokku veidi alla 10k. Selle sees on kõik, alates paneelidest, kinnitustest, inverterist, materjalidest ja lõpetades Elektrilevi liitumiskulude ja projekti kinnitamisega.
Katusesiinide kannad lasin katuseehitajate poolt kinnitada ja paneelide paigaldamisel sai palgalist abitööjõudu kasutatud. Need on ehituskulude sees. Muud tööd, sh. jaama planeerimisest kuni elektriühendusteni tegin ise.
Jaam sisaldab 46 x 305 W paneele koguvõimsusega 14 kW ja liitumine on tehtud 12,5 kW inverteriga.

Jaam hakkas tootma 2020 aasta augustis.
Aastane kogutoodang oli 2021. aastal 13 MWh ja 2022 aastal 14 MWh, mis kinnitab rusikareeglit, et 1 kW paneele toodab Eestis aastaga ca 1000 kWh ehk 1 MW energiat.

2022 aasta lõpuks on jaam tagasi toonud rahaliselt 5250€. Selle sees on nii energia müügist saadud tulu, omatarve (mida arvestan sama hinnaga, millega oleks saanud hetkel müüa või börsilt osta /ilma võrgutasuta/) ning Eleringi poolt pakutav taastuvenergia toetus.

Täpsemate numbrite jaoks peaks siis juba võtma minu Exceli tabelid, kus on kõik kulud ja tulud kuude lõikes kirjas.
xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 21:00 Arvestame PV eluaeaks 30a
Tagasihoidliku tootlusega 5% aastas alginvesteeringuga 10 000 oleks mul 30a pärast ca 43 000
PV-sse kulutades saaks ma 30 aasta jooksul väiksemad el arved (mille tulusus on väiksem kui alternatiivi korral) kuid 30a pärast poleks mul muud kui utiliseerimiskulud
Tasuvusajast. Ma ei tahaks nimesid nimetada, aga minu turvusringkonnas on üks üsnagi tuntud investor, kes kuulub Äripäeva rikaste TOP-i. Temagi paigaldas juba aastaid tagasi oma Saaremaa suvekodusse päikesepaneelid ning ütles toona, et päikesepargi aastane tootlus on ca 15%. See oli siis ajal, kui elekter oli "odav".
Praeguste energiahindade valguses võib öelda, et see 10k on tootnud tagasi suuruskjärk 20...25% aastas.
xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 20:28 "Müügist" pole mõtet rääkida sest selle tulusus on väiksem
Miks müügist pole mõtet rääkida?
Minu müüginumbrid on suvise omatarbega võrreldes umbes 3...4 korda suuremad.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

xxx kirjutas:
Ja 30a pärast on algne 10 000 ikka olemas
Mis vb olla pole siis väärt midagi.

vtl kirjutas:
2020 aastal läks jaama ehituse peale kokku veidi alla 10k.
Kas sinu raha või oli seal ka Kredexi toetus?
Viimati muutis kunn24, 11 Mär 2023, 21:44, muudetud 1 kord kokku.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas vtl »

xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 20:28 Ma lihtsalt näiteks võtsin sellise asja...
Ma süvenesin nüüd sellesse rohelisse pakkumisse ka, mille Sa ülespoole postitasid.

Ma ei tea, kas hinnad on vahepeal 3x kallimaks läinud või kasutab see pakkuja (EE?) lihtsalt inimeste katusepinda ära ja teeb selliseid naha üle kõrvade tõmbamise skeeme. 5 kW pargi eest maksta 10000 €?
Mina sain sama raha eest 14 kW pargi.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 21:30 ...
No võrdlus pole ju kohane (ja olen sellele ka varem viidanud)
Ükski asi minu maja juures ei tasu ära / ma ei võta seda investeeringuna / kõik on puhas kulu
Aga PV kulu pole vajalik, sooja, elektrit jms saab muud moodi ka
Ja Sinu konkreetne kommentaar viitabki, et PV-st pole mõtet tulu otsida
Tulu teenimiseks on paremad variandid (millega siis katta kulusid)

PS
Ja viitan järjekordselt, et las iga mees teeb nii nagu paremaks peab
Minu jaoks on vägagi kohane võrdlus, sest PV süsteem on minu hoone küttesüsteemi osa.
Täpselt sammuti nagu ahju ei ole mõtet ilma korstnata ehitada, sest ilma korstnata ei saaks ahju kasutada.
Kuna see on minu hoone tehnosüsteemi osa, siis pean seda võrdlema võrreldavate asjadega nagu näiteks toimiv ahi või katel, aga mitte "raha madratsi all hoidmisega".
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 11 Mär 2023, 21:40 vtl kirjutas:
2020 aastal läks jaama ehituse peale kokku veidi alla 10k.
Kas sinu raha või oli seal ka Kredexi toetus?
Ei olnud Kredexit ega muud toetust. Oma raha.
Toetusega oleks saanud sellel hetkel kuni 30% soetushinnast tagasi, aga Kredexi poolt nõutav paberimajandus ja projektid-auditid-järelvalve-aruandlus oleks nii mahukas olnud, et sisuliselt oleks see raha lisatöö sisse ära kadunud.
Lisaks oli veel see probleem, et absoluutselt kõik tööd oleks pidanud sisse ostma, isetegemist ei toeta keegi.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Võta paneelide hinnaks praegu ca 0,35 €/ W koos KM-ga, tuleb paneelide hinnaks ca 4900 €. Inverter ca 1500. Muu nänn juurde, liitumine on veidi üle 500. Pluss töö. Nii, et teoreetiliselt ise tehes ja minimaalselt nännile kulutades (ca 1000) saaks sellise 14 kW paneelidega jaama tööle ca 7500-ga.
Viimati muutis kunn24, 11 Mär 2023, 21:54, muudetud 2 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Mis vb olla pole väärt midagi.
On väärt rohkem hunni prügi...
Mina sain sama raha eest 14 kW pargi.
Seepärast kirjutasingi, et ilma numbriteta pole midagi arutleda (nt teadmata kui palju oli selle juures Sinu töö)
Aga OK - mida krd-t ma selle 14 kW pargiga peale hakkan?
Müüma teatud perioodil väikse tulususega?
Milleks mul seda vaja on kui on olemas tulusamad alternatiivid...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

ping kirjutas: 11 Mär 2023, 21:46
xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 21:30 ...
No võrdlus pole ju kohane (ja olen sellele ka varem viidanud)
Ükski asi minu maja juures ei tasu ära / ma ei võta seda investeeringuna / kõik on puhas kulu
Aga PV kulu pole vajalik, sooja, elektrit jms saab muud moodi ka
Ja Sinu konkreetne kommentaar viitabki, et PV-st pole mõtet tulu otsida
Tulu teenimiseks on paremad variandid (millega siis katta kulusid)

PS
Ja viitan järjekordselt, et las iga mees teeb nii nagu paremaks peab
Minu jaoks on vägagi kohane võrdlus, sest PV süsteem on minu hoone küttesüsteemi osa.
Täpselt sammuti nagu ahju ei ole mõtet ilma korstnata ehitada, sest ilma korstnata ei saaks ahju kasutada.
Kuna see on minu hoone tehnosüsteemi osa, siis pean seda võrdlema võrreldavate asjadega nagu näiteks toimiv ahi või katel, aga mitte "raha madratsi all hoidmisega".
:hello:
Minu jaoks mitte...
Sina teed nii, mina püüan oma küttekulud teisiti ja tulusamalt "tasa teenida"
Igale oma...
Isiklikult pean seda hobiks ja raha teenin teisiti...
OK-Lõpp
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas ping »

vtl kirjutas: 11 Mär 2023, 21:43
xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 20:28 Ma lihtsalt näiteks võtsin sellise asja...
Ma süvenesin nüüd sellesse rohelisse pakkumisse ka, mille Sa ülespoole postitasid.

Ma ei tea, kas hinnad on vahepeal 3x kallimaks läinud või kasutab see pakkuja (EE?) lihtsalt inimeste katusepinda ära ja teeb selliseid naha üle kõrvade tõmbamise skeeme. 5 kW pargi eest maksta 10000 €?
Mina sain sama raha eest 14 kW pargi.
See on "pime" hinnapakkumine, ilma objekti nägemata ja sellise raha eest saab kindlasti "midagi" paigaldada, nii et see oleks paigaldajale kasulik.

Kui teha detailne päring, konkreetsete andmetega inverteri ja paneelide paigalduseks, siis sealt vastust päringule ei tulegi, sest näevad, et klient on teadlik teemast.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas vtl »

xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 21:49
Mina sain sama raha eest 14 kW pargi.
Seepärast kirjutasingi, et ilma numbriteta pole midagi arutleda (nt teadmata kui palju oli selle juures Sinu töö)
Ma olen oma esivanemate 60-tel ehitatud maja keldrist pööninguni ära renoveerinud, aga hinnasilti ei oska sellele tööle juurde panna, kuna ma olen seda teinud ise majas sees elades, muu elu kõrvalt, mitte põhitööna. Tõenäoliselt mitte ükski palgaline töömees ei viitsiks ka vana maja juures nikerdada nii, nagu endale teed.

Kui palju selle (PV) juures oli minu töö? Kindlasti mitte kuude kaupa, vaid pigem mõned õhtud nokitsemist pluss kaks täispäeva, kui sõbra ja mõnede palgatud abilistega paneelid katusele vinnasime ja kinni kruvisime. Šaslõkk läks kauba peale.
xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 21:49 Aga OK - mida krd-t ma selle 14 kW pargiga peale hakkan?
Müüma teatud perioodil väikse tulususega?
Milleks mul seda vaja on kui on olemas tulusamad alternatiivid...
Kui ma jätan omatarbe välja ja arvutan kokku otsese raha, mis elektri müügist ja taastuvenergia toetusest tuli, siis 2022 aastal oli see 2825 €. On see nüüd väike või suur tulusus, maitseasi. Ja kui on tulusamaid alternatiive, mida 10000 €-ga teha, siis kasuta neid. Meil on vaba maa.
Viimati muutis vtl, 11 Mär 2023, 22:03, muudetud 1 kord kokku.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

xxx kirjutas:
Aga OK - mida krd-t ma selle 14 kW pargiga peale hakkan?
Müüma teatud perioodil väikse tulususega?
Kui näiteks sellega varustatud maja müüd, võib see anda tuntava müügieelise ja heas kohas selline maja võib selle tõttu maksta näiteks 20 tuh rohkem. Sest rohelolle on praegu kõvasti, kes on nõus (ka sinu jaoks näiva debiilsuse) kinni maksma. Igal juhul, kuigi ma üldiselt suhtun läbuenergeetikasse veidi negatiivselt, me ei saa mööda faktist, et suure tõenäosusega selline investeering võib anda tulu nii kasutamisel, kui ka hiljem maja müügil. Ja väita, et korralik inverter või paneelid 10 a pärast päris prügi oleks, eriti ei julge. Pigem võib sama summa raha seda ennem olla. Ja nagu eespool näitasin, ka praegu ise nokitsedes saaks 14 kW paneelidega ja 12 kW inverteriga jaama püsti 8000 kandis, kus suures osas on ka KM sees. Ja selline jaam tegelikult on päris kõva sõna. Eriti, kui veel laiendada näiteks 10 kWh akuplokiga.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Põhimõtteliselt päikesepaneelid ongi nö. päevakorras rohe(aju)pesu tõttu, mitte seetõttu, et nendega mingeid suuri probleeme energeetikas lahendaks. Paraku iga lollusega leidub kaasaminejaid, aga samas ka arusaadav, et ega kõik ei saagi suuta oma peaga mõelda. :scratch:
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ütleme nii, et suvist energeetikat veidi leevendavad. Näiteks kui jahutust vaja. Kui on akupakk ka lisaks ja inverter on suuteline sellega hommikul kävituma, siis annab praeguses ebastabiilses maailmakorras veidi varustukindlust vb olla enda jaoks juurde. Vähemalt perioodil kevad-suvi-sügis. Eks praktika on tõe kriteerium, ütles Lenin ja vaatas, kelle saab veel ära koksata.
Vasta