Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
tallan
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 23 Sept 2021, 07:45

Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas tallan »

Tere!
Olukord järgmine:
Liitumiskilbist veetud 4G16 maakaabel esimese majakeseni, sealt viidud edasi pumbamajja ning sealt viimaks viidud teise majakeseni. Kõik siis üks sama kaabel. Liitumiskilbis hetkel väidetavalt 25A peakaitse.

Vaja nüüd lahendada kogu üksuse elekter niiviisi, et oleks ka võimalus generaatorit süsteemi ühendada.

Lisan kaks pilti. Esimene pilt, et saaks olukorrast ülevaate ja teine minu ettekujutus esimese maja juures olevas kilbist. Igal pool tuleb siis eraldi maandus teha.

Kas antud variant sobiks või peaks midagi muutma/teisiti tegema?
Tänud!

https://ibb.co/N2Kw9jH
https://ibb.co/Np00Fgf
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

PEN-i ei tohi lülititega katkestada, muud tee nagu tahad. Geneka N-i katkestamist ma muutma ei hakanud, kuid vajadust ei näe, võid otse, ilma lülitita, N-i latile ühendada.
Genekast tuleb välja TNS juhistik, seega geneka N> N latile, geneka PE> PE latile.
3-faasi hiina genekatega pead olema üliettevaatlik, need on totaalne kräpp, eriti Al mähistega.
IMG20230108203834.jpg
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kui ühtegi reaalset 3-f tarbijat (mootorit) pole, siis kasutada 1-f genekat sellise skeemiga (genakal peab olema faseeritud tööstuspesa 1-f)
IMG20230108203834.jpg
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ma ei näe kaitselülitil C20 mingit mõtet (see pigem piirab alanevate grupilülitite valikut), kui LK-s on C25. Kui vaja edasiminevat liini lahutada, tuleks pista lüliti. Kui liin erinevate putkate vahel on nii pikk, et mingis osas pole 1-f lühisvoolu nõue täidetud, siis järgmise liini ette tuleb pista juba väiksem kaitselüliti. Kuid selle kasutamine peab olema tõesti põhjendatud (st arvutatud). Liigseid kaitselüliteid ajuvabalt ei tohi toppida!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kui sobib siis 4g16 otsa genekas ümberlülitiga. Seejuures teeks sama - genekas 1f ja kõik 3 faasi saavad sama pinge.
tallan
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 23 Sept 2021, 07:45

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas tallan »

Ümberlüliti liini poole pealt N klemmide alla siis midagi ei pandagi, kui on PEN?
PEN peab jääma katkematuks ning generaatori peale ühendamisel jääb see võrguga ühendatuks?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 09 Jaan 2023, 00:26 Kui ühtegi reaalset 3-f tarbijat (mootorit) pole, siis kasutada 1-f genekat sellise skeemiga (genakal peab olema faseeritud tööstuspesa 1-f)

IMG20230108203834.jpg
Kuidas tekitatakse 1F generaatorile "faseeritud pesa", kui generaatoril endal pole skemaatiliselt N määratud ja N tekkib generaatorile alles sellel hetkel, kui see ühendatakse tarbija võrku?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kui PEN-i katkematuse osas küsimus, siis tuleb edasisest paigaldise lahendamisest loobuda. N-i võib katkestada, kui mingi tungiv vajadus, aga PE-d ei või. Seega toiteliini PEN-i lülitist läbi vedada ei või.
Igas putkas mingi maandus on ka liigne. Kui tahad PEN-i katkestada ja paigaldisse maandusi rajada, siis hakkad omale tegema TT juhistikku, kas see on eesmärk?

Ping, see küsimus on geneka teemas läbi jauratud, ei taha siin uut sama diskussi tekitada.
Viimati muutis kunn24, 10 Jaan 2023, 01:20, muudetud 1 kord kokku.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 09 Jaan 2023, 10:42 ... Ping, see küsimus on geneka teemas läbi jauratud, ei taha siin uut sama diskussi tekitada.
Kuna seal teemas sai juba selgeks, et 1F genekal endal ei ole fikseeritud N'i, siis kuidas see 1F generaatori "faseerimine" järjekordselt teemaks tuli?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas vtl »

ping kirjutas: 09 Jaan 2023, 15:39Kuna seal teemas sai juba selgeks, et 1F genekal endal ei ole fikseeritud N'i, siis kuidas see 1F generaatori "faseerimine" järjekordselt teemaks tuli?
Irw. Sa tead ju kui raske on mõnel inimesel oma kivinenud (eel)arvamustest loobuda. Ja veelgi raskem on oma eksimust avalikult tunnistada. Palju lihtsam on ju demagoogitseda, et see teema on "juba sirgeks räägitud", "ebaoluline", "mõttetu jauramine", "kiun" vms. või vastavalt olukorrale ignoreerida või hoopis jutt teisele teemale veeretada.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Vastasel korral jääb ergutusmähis (rootor), selle harjahoidik ja AVR faasi pinge alla korpuse suhtes. Lisaks oleks viisakas, et geneka kaitselylitist käiks L läbi. Kui genekas läheb maja külge, siis tal sisuliselt ühendatakse N, mis siis tekib ja geneka korpus kokku. Osadel genekatel on tööstuslik pesa küljes ja juhtmete värvidki enam vähem (Hiina loogikat arvestades) vastavad.
Genekat majaga ühendades muutub ta maja elektripaigaldise osaks ja tema ühendamisel tuleb täita siis samu nõudeid ja loogikat, mis ka maja enda paigaldises.
Kui sm vingatsi arvates see pole viga ja võib suvaliselt ühendada, siis olgu. Mina nii ei teeks ja ei soovita. Kräunuda mingite vigade tunnistamisest otsatarbeka ja tehniliselt õige ühendamise puhul, on kohatu.
Aga kui jutt ei sobi, tehke nii nagu arvate, mingit kohustust minu poolt ei ole.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 09 Jaan 2023, 18:15 Vastasel korral jääb ergutusmähis (rootor), selle harjahoidik ja AVR faasi pinge alla korpuse suhtes. Lisaks oleks viisakas, et geneka kaitselylitist käiks L läbi. Kui genekas läheb maja külge, siis tal sisuliselt ühendatakse N, mis siis tekib ja geneka korpus kokku. Osadel genekatel on tööstuslik pesa küljes ja juhtmete värvidki enam vähem (Hiina loogikat arvestades) vastavad.
Genekat majaga ühendades muutub ta maja elektripaigaldise osaks ja tema ühendamisel tuleb täita siis samu nõudeid ja loogikat, mis ka maja enda paigaldises.
Kui sm vingatsi arvates see pole viga ja võib suvaliselt ühendada, siis olgu. Mina nii ei teeks ja ei soovita. Kräunuda mingite vigade tunnistamisest otsatarbeka ja tehniliselt õige ühendamise puhul, on kohatu.
Aga kui jutt ei sobi, tehke nii nagu arvate, mingit kohustust minu poolt ei ole.
Kunni postitusi tuleb KOHE ja TÄIES MAHUS tsiteerida, kuna need muutuvad (ja kaovad) ajas pidevalt.

Aga Sa ISE postitasid generaatori teemas skeemi(d), mille pealt ei olnud kusagilt näha, et üks tööjuhtidest oleks geneka korpusega kokku ühendatud. Generaatoril on eraldi korpuse maandusklemm ja kui genekas maja võrku ühendada, siis tuleks see maja PE külge ühendada. KUI genekal oleks üks tööjuht korpusega ühenduses ja sa pistiku nö. tagurpidi keerad, siis tekiks lühis.

KUI generaatoril on eraldi N tähistatud, siis on teine lugu muidugi.

PS. Seda, kas üks juht on n.ö. korpuses või mitte, saab ju ka testriga mõõta. Kellel on generaator, mõõtke ära palun!
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ei ole korpuses, kuid majaga ühendades lähevad kokku. Ei jõua kohale? Vaata ülevalt skeemi 1-f variant N ja PE ühendust. Maja sees on nad sillatud. Ehk majaga ühendamise järel ta muutub maja el paigaldise osaks. Ja kui ta seda juba on, on ta kindlalt ühedatud maja N ja PE-ga. Edasi tekib küsimus, millised pinged kujunevad selliselt majaga ühendatud geneka osades ja kuhu ahelasse jääb geneka enda kaitselüliti.

Mis puudutab neid Hiina skeeme, siis hiinlastel on veidi omad kombed ja tuleb harjuda. Näiteks hiinlasel on komme teha nn faasijuhe punasena, kui on 1-f.
Ma ei saa midagi teha, kui sa ei oska neid asju lahendada ja su emotsionalne kisa ei soosi seda juttu rohkem jätkama.
Aga nagu ütlesin, tehke, mida tahate. Mina lahendan neid asju nii nagu õigeks pean.
Viimati muutis kunn24, 10 Jaan 2023, 02:36, muudetud 2 korda kokku.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 09 Jaan 2023, 20:14 Ei ole korpuses, kuid majaga ühendades lähevad kokku. Ei jõua kohale? Vaata ülevalt skeemi 1-f variant N ja PE ühendust. Maja sees on nad sillatud. Ehk majaga ühendamise järel ta muutub maja el paigaldise osaks. Mis puudutab neid Hiina skeeme, siis hiinlastel on veidi omad kombed ja tuleb harjuda. Näiteks hiinlasel on komme teha nn faasijuhe punasena, kui on 1-f.
Ma ei saa midagi teha, kui sa ei oska neid asju lahendada ja su emotsionalne kisa ei soosi seda juttu rohkem jätkama.
Aga nagu ütlesin, tehke, mida tahate. Mina lahendan neid asju nii nagu õigeks pean.
Kui generaatori korpus on maja kaitsemaandusega ühendatud, siis on geneka korpus maandatud. See, et ka üks tööjuht muutub läbi maja kilbi N-PE sillaga maandatuks, ei muuda mitte midagi, KUI mõlemad tööjuhid on geneka siseselt korpusest isoleeritud, nagu nad peakski olema.
Hiina punane värv ei puutu asjasse siinkohal ja minu emotsioonid jäta rahule. See on tehniline jutt praegu.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas vtl »

Täiendaks eelnevat juttu veel niipalju, et alternatiiv on maja kilbi PE-N sild eemaldada generaatori ühendamise ajaks ning kasutada seda nagu IT-juhistikusüsteemi
kunn24 kirjutas: 09 Jaan 2023, 20:14...Mis puudutab neid Hiina skeeme, siis hiinlastel on veidi omad kombed ja tuleb harjuda. Näiteks hiinlasel on komme teha nn faasijuhe punasena, kui on 1-f.
See ei ole ainult "hiinlaste komme", vaid USA markeering: Neutraal on valge, faas on must või punane (nn. second hot). Neil on palju kasutusel sellist süsteemi, kus posti otsas rippuvast trafost tuleb välja maandatud keskpunktiga 220V ehk 2 x 110V. Tavalised, 110V tarbijad jagatakse keskpunkti ja trafo mähise otste vahele ära ja võimsad tarbijad, nagu nt. kliimaseadmed käivadki kahe grupi vahel 220V peal. Nende püstise jaotuskammiga kilpides on lausa omaette kaitse sellise ühenduse jaoks.

Kolmefaasilised süsteemid elamistes väga levinud ei ole, aga 3F värvideks on muide must-punane-sinine.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Miks sa seda jama siin ajad? Ma ei haaku su diskussiooniga, kuna sa ei oska kultuurselt end üleval pidada, kuid annan hinnangu: Teemasse mittesobiv jama ja ei paku huvi, kuna on näha, et sa pole nende laiatarbegenekate ehitusega üldse kursis.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas vtl »

kunn24 kirjutas: 09 Jaan 2023, 23:24 Miks sa seda jama siin ajad? Ma ei haaku su diskussiooniga, kuna sa ei oska kultuurselt end üleval pidada, kuid annan hinnangu: Teemasse mittesobiv jama ja ei paku huvi, kuna on näha, et sa pole nende laiatarbegenekate ehitusega üldse kursis.
Kui tehnilised argumendid puudu jäävad, siis hakkame lahmima, sõimama, ähvardama ("ma ei haaku su diskussiooniga") ja alusetult süüdistama ("sa ei oska kultuurselt end üleval pidada"). Njah.

Äkki oled siis nii kena ja põhjendad ära, milline minu allpool üle korratud väidetest on "jama" ja/või "teemasse mittesobiv"?

* Kas minu väide, et generaatori tööjuhid on korpusest isoleeritud ja tarbija poolt vaadates sümmeetrilised?
* Kas minu väide, et generaatori korpuse maandamisel selleks ettenähtud maandusklemmi kaudu ei teki korpusesse ühelgil viisil ohtlikku puutepinget, olenemata sellest, kas ja kumb (geneka sees korpusest isoleeritud) tööjuht kilbis PEN silla kaudu maandusega ühendada?
* Kas minu väide, et üks generaatori ühendamise viise ongi just IT-süsteem, kus mõlemad tööjuhid on maandamata (maja kilbis PE-N sild lahti võetud), on kuskiltotsast vale?
* Kas minu väide, et punane värv (mille SINA TEEMASSE TÕID) ei ole mitte ainult hiinlaste leiutis, vaid USA standardne värvikood, on kuidagi teemasse mittesobiv jama?

Tegelikult - seda alamfoorumit loeb veel mitmeid pädevaid elektriala spetse. Palun kommenteerige, kas need väited on teie arvates vigased?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Peakaabli/ümberlüliti ühendamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Tegelikkuses on see täiesti väheoluline. Generaatoril reeglina (on ka valmis ühendatud) on faasimähised ja N alati korpusest isoleeritud. Justnimelt selleks, et saaksid ühendada kas TN-S, TN-C-S, TN-C, TT või IT süsteemiks. Korpus on PE klemmiga koos. Tihti on skeemidel küll sild või PE ja N kokku ühendatud, sõltub generaatorist.
Vasta