ventilatsioonišaht või suitsulõõr

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
degreal
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 16
Liitunud: 17 Sept 2021, 20:04

ventilatsioonišaht või suitsulõõr

Lugemata postitus Postitas degreal »

1980ndal ehitatud kahekorruseline silikaatvoodriga eramu. Korstnas on kolm lõõri. Keldris on keskküttekatel ja gaasikatel ühte lõõri ühendatud. Korrus ülevalpool on saun teises lõõris. Sauna äratõmbe ventilatsioon on kolmandas lõõris.

Kas see viimane on algselt mõeldud ventilatsiooniks või keegi on suitsulõõri otstarbe ventilatsiooniks muutnud? Kas vanasti käis ventilatsioon ainult läbi akende või oli ventilatsioonišaht ka ette nähtud? Kas ventilatsioon on mõistlik üldse kõrvuti koos suitsulõõridega?

Probleem selles, et vana gaasikatel vahetatakse kondentskatla vastu aga plastist suitsutoru pole kuhugi panna. Tundub kaks varianti 1) gaasikatlale väline korsten 2) sauna ventilatsioon kinni laduda ja gaasikatla suitsutoru sinna tõsta?

Maja teises otsas on veel üks korsten aga seal on sama dilemma. Köögi äratõmme on seal. Mulle tundub, et see on mingi omalooming ja algselt pole korstnasse mingit ventilatsiooni ette nähtud.

Kui ette mõelda ja majale uus soojustus ja ventilatsioon teha kas siis korstna lõõre selle tarbeks üldse kasutatakse või veetakse eranditult uued torud?
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: ventilatsioonišaht või suitsulõõr

Lugemata postitus Postitas aero »

degreal kirjutas: 02 Sept 2022, 14:21 1980ndal ehitatud kahekorruseline silikaatvoodriga eramu. Korstnas on kolm lõõri. Keldris on keskküttekatel ja gaasikatel ühte lõõri ühendatud. Korrus ülevalpool on saun teises lõõris. Sauna äratõmbe ventilatsioon on kolmandas lõõris.

Maja teises otsas on veel üks korsten aga seal on sama dilemma. Köögi äratõmme on seal. Mulle tundub, et see on mingi omalooming ja algselt pole korstnasse mingit ventilatsiooni ette nähtud.
Mulle tundub, et sa võid vabalt eksida. Umbes samal ajal ladus mu isa 3 lõõriga korstna. 2 lõõri - 2 korruse väljatõmbed ja 3. lõõr kolde jaoks. Korstnalõõr vendiks - mis probleemi sa seal näed?
degreal
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 16
Liitunud: 17 Sept 2021, 20:04

Re: ventilatsioonišaht või suitsulõõr

Lugemata postitus Postitas degreal »

aero kirjutas: 02 Sept 2022, 14:41 Mulle tundub, et sa võid vabalt eksida. Umbes samal ajal ladus mu isa 3 lõõriga korstna. 2 lõõri - 2 korruse väljatõmbed ja 3. lõõr kolde jaoks. Korstnalõõr vendiks - mis probleemi sa seal näed?
Mõra kahe lõõri vahel. Kuigi ebatõenäoline et suits tuppa jõuab. Peab tunnistama et äratõmme on seal vägev. Ilmselt kuumaks aetud korsten tekitab ventlõõri ka korraliku tõmbe.

Köögi äratõmme on kindlasti hiljem lisatud, kuna keldris on selles lõõris kahjutuks tehtud õlikatel. Sauna vent võib olla isegi algselt planeeritud, kuna ei näe korstnajalas ühtegi kinnimätsitud auku.

Samas vist terve maja soojustagastusega ventilatsiooni ühekivi lõõri ära ei mahuta?

EDIT: Kui nüüd peaga mõelda siis äratõmbešaht on seal hädavajalik kuna samas ruumis on saunaahi, tuppasattuvat suitsu juba läbi aknaprao ei ventileeri. Ühesõnaga minu teooria ei pidanud paika ning kondentskatelt niisama lihtsalt paigaldada siia ei saa.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: ventilatsioonišaht või suitsulõõr

Lugemata postitus Postitas aero »

degreal kirjutas: 02 Sept 2022, 15:09 Samas vist terve maja soojustagastusega ventilatsiooni ühekivi lõõri ära ei mahuta?
Ühekivilõõr on 250x250. 160mm toru liigutab piisavalt õhku ühe eramu jaoks.
degreal
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 16
Liitunud: 17 Sept 2021, 20:04

Re: ventilatsioonišaht või suitsulõõr

Lugemata postitus Postitas degreal »

aero kirjutas: 02 Sept 2022, 16:33
degreal kirjutas: 02 Sept 2022, 15:09 Samas vist terve maja soojustagastusega ventilatsiooni ühekivi lõõri ära ei mahuta?
Ühekivilõõr on 250x250. 160mm toru liigutab piisavalt õhku ühe eramu jaoks.
Eksisin terminiga, siiski 120x250 lõõr on.
Vasta