Puidukruvid

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1809
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas vuuk »

anto kirjutas: 13 Apr 2020, 13:29 Järeldus: Ruspert EI sobi välistingimustesse!
RUSPERT - metalli viimistluskiht põhineb kvaliteetsel pinnatöötluse tehnoloogial, mis on mõeldud korrosiooni takistamiseks.
Koosneb kolmest kihist:
• Tsingikiht
• Keemilises reaktsioonis ainete muundumisel tekkinud vahekiht
• Keraamiline pinnakate
Kahtlen, kas pinnakihist ikka oleneb kruvi tugevus. Kruvide tugevus oleneb terase koostisest ja karastamisest. Oletan, et kruvid karastatakse sellepärast, et pea oleks tugev. Pehme pea läheks kruvi sisse keeramisel lihtsalt tuksi. On olnud kogemusi ka pehmete peadega kruvidega, neid on võimatu sisse keerata.
Ilmselt kruvide tootmise tehnoloogia võib olla suhteliselt algeline, ei suudeta teha kruvi, mille pea oleks kõva, aga kruvi ise võimalikult pehme ja sitke.
Kruvide koha pealt on selline hiljutine kogemus, kus r/b siiluste laudraketised sai kokku lastud kahte sorti kruvidega. 5 mm "tootja 1" elektri tsink ja 4 mm "tootja 2" ruspertkattega. Raketised vettisid vihma ja betooni vee tõttu läbi ja lauad pundusid. Pärast betooni kivistumist umbes kuu möödudes raketasin lahti. 5 mm "firma 1" kruvid olid umbes pooled laua piirilt katki. Mm võrra peenemad ruspertkattega "firma 2" kruvid peaaegu kõik terved. Tootjate nimed jätan siinkohal enese teada.
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 174
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas pehmo »

Plaan ehitada puidust tellingud paariks kolmeks kuuks, 4m kõrged.
Kas oleks ok kasutada selliseid kruve? https://www.bauhaus.ee/puidukruvi-nano- ... 00-mm.html
Vajadusel kasutan ka pikemaid, aga mõte just selliseid 6mm läbimõõduga kruve kasutada.

Üks inimene väitis mulle, et on olemas sellised puidukruvid, millega ei pea auku ette puurima ja mille saab ilma suurema pingutuseta puitu sisse keerata ning midagi lõhki ei löö. Mida selle väite kohta ütlete?
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Ennevanasti räägiti seoses tööohutusega, et redeleid ega tellinguid ei tohi kruvidega ehitada. Ainult naeltega. Põhjus on selles, et kruvi puruneb äkki. Naelliide aga hakkab logisema ja annab ennem märku, et liitega ei ole kõik ok.
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 174
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas pehmo »

Ma tahaks selle pärast lahti ka võtta.
Poltidega saaks panna, aga siis tuleb hakata päris suuri auke puurima prussidesse, poldid ilmselt kallimad ka.

Disainis jõudsin ka järeldusele, et kõige kandvam osa tuleb toestada otse postide otsa, mitte kruvide peale ja järgmised prussid omakorda nende prusside peale.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Ütle nüüd, et sa pole näinud kuidas naela välja tõmmatakse.

Kui omale kruvidega tellingu teed, siis anna minna. Teisi ära sinna aretise otsa saada. Eriti sügisel kui niiskeks läheb ja puit paisuma ja kruve lõhkuma hakkab.
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 174
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas pehmo »

naela välja tõmbamine on tunduvalt tülikam ja puit saab viga.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas ping »

pehmo kirjutas: 19 Juul 2022, 20:40 ... Disainis jõudsin ka järeldusele, et kõige kandvam osa tuleb toestada otse postide otsa, mitte kruvide peale ja järgmised prussid omakorda nende prusside peale.
Õige, vana puusepa tarkus.
Puidust kandekonstruktsioon tuleb konstrueerida niimoodi, et puit toetub puidule ja nael ainult fikseerib detailid üksteise suhtes.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
rundll
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 665
Liitunud: 07 Mai 2009, 23:48
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas rundll »

Jutt käib 4 m kõrgusest tellingust, mis krdi naela jutt......
Mis tellingule pannakse? Alus kive? Perenaine värvib aknapaled? Suur vahe ju.
Kruvi murdumise müüt kas vast iganenud. Oleneb mida kasutada. Korralik SFS kruvi annab ikka murda, isegi hea tahtmise juures....
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas ping »

rundll kirjutas: 20 Juul 2022, 07:25 ... Kruvi murdumise müüt kas vast iganenud. Oleneb mida kasutada. Korralik SFS kruvi annab ikka murda, isegi hea tahtmise juures....
"Korraliku kruvi" eelduseks on ainult ÜKS tingimus, et sellel kruvil on olemas "Kinnitusvahendi vastavussertifikaat". (Maailmas on olemas vastavad naelte ja konstruktsioonikruvide mõõtmise standardid.)
Ülejäänud kõik variandid on "usk, lootus ja armastus" ning "loterii allegrii".

Kui on plaan suurem kogus serdita kruve vastutusrikkal otstarbel kasutada, siis peab ise ostma proovipartii ning kruvide vastupidavuse ise ära katsetama.

Tänapäeval, kus kruvi tehakse kas "kõige odavamast materjalist" või "kallimast materjalist, mis on mitmest tükist kokku keevitatud" on halvasti keevitatud kruvide murdumine suur probleem.
Kes on ise näiteks terrassilaudu lahti kruvinud, võivad nimetada murdunud kruvide protsenti, kuigi need lauad lebavad ilma ristkoormuseta maas. Ise sain ca 25% purunenud kruve.
Kruvid murduvad juba sissekeerates, keerme lõpu (keevituse?) kohalt.

Vanasti oli lootus, et isegi "vilets kruvi" töötas vähemalt "kareda naelana".
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 174
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas pehmo »

Midagi erilist sinna tellingute peale panema ei hakata, võibolla võiks seda isegi suureks pukiks nimetada.
Eesmärk on lihtsalt mugavalt minna maja pööningule ja seda kaudu eterniiti üles vinnata.
Äärmisel juhul hakkab seal korraga olema kaks inimest ja 2 eterniitplaati.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Eks tee see telling kruvidega ära. Tavaliselt ei juhtugi midagi, st suure tõenäosusega sa ei kuku alla. Kuid tööohutusvõtete idee on selles, et neid võimalikke juhtumisi veel vähendada. Küsimus on lihtsat riskides ja nende maandamises. Kui sulle tundub, et pool tihu võimalikult vähe rikutud prussi kaalub üles suurenenud tõenäosuse 4 meetri pealt vastu maad kukkuda ja kondid murda lagunenud tellingu tõttu, siis miks mitte.

Puutöö juures on tavaliselt nii, et igasugustel "pohui neid kaitsmeid, ohutusrakiseid pole vaja, ohutud töövõtted on kuivikutest jobudele" tüüpidel käib see teiste hoiatuste eiramine esimese puuduva sõrmeni. Peale seda saabub kirgastumine ohtustehnika valdkonnas. Mõnikord võtab seeaasta, mõnikord kümneid aastaid, mõnel ei juhtugi midagi.
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 174
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas pehmo »

Ohutusse ma suhtun tõsiselt.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas Prill »

Aastaid tagasi sai voodri paigalduseks ise tellingud kättesaadavast materjalist improviseeritud, kõik sai kruvidega. Suht talupoja tarkusest tehtav, kui mõni liide tundus vedel-kahtlane sai paar kruvi lisaks lastud, samuti juba tellingu püsti olles mõnda kohta diagonaalid lisaks lastud, et stabiilsem oleks.
Kui ise teed, siis tead ju kuidas teed ja oskad ka märgata, kui kuskil midagi naksub, liiga vedel tundub või vajaks paari lisatuge-kruvi juurde.

Küll ise tehes väga ohutusega ei viitsi pungestada, nt ma ei viitsinud tellingule piirdeid teha aga kui minust vanem äi tuli korra appi turnima, tekkis kohe mõte, et ei taha oma hingele, kui peaks libastuma ja paar lauajuppi piirdeks ette lasta ei olnud tegelikult mingi vaev ega aeg.
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 174
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas pehmo »

Diagonaalid lähevad kindlasti paika mitmes suunas, selle mõtlesin juba välja.

Teisele korrusele panen ilmselt piirded ka.
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Just lammutasin aasta käigus olnud tellingu. Kõrgust seitse meetrit, kolm korrust või nii. Strateegilised punktid kinnitatud keermelati ja mutritega, fikseerides algatuseks 5 või 6x120 kruvidega.

Kruvidest oli katki võib-olla 5%, mitte rohkem. Kuna eriline insener pole, siis pigem kaldus overkilli poole see ehitus, vertikaalpostid 150x50 prussist, ülejäänud 100x50, kandepinna all neid kolm tükki kõrvuti.

Pilt on eelmisest tellingust, see oli vist üle talve ainult püsti küll
Manused
20210609_212501.jpg
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10831
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Eks endalgi on tulnud teha tellinguid kui vaja viimistleda läbi kahe korruse pindasid või trepihalle. Ise olen siiani kõik kokku kruvinud. Kuna mul on kerge kõrgusekartus ehk vabatahtlikult ei roni, aga (raha)vajadusel ikka. Olen näinud igatsugu naeltega kokkuhaamerdatud tellinguid, mille peale ise ei läheks. Mul ei tohi telling kõikuda, sest vehkimist on parajagu ja vajadusel peab enda tehtud telling kandma ka kokkupandavat maalritellingut kui vajadus veel kõrgemale ronida. Välitingimustes vist ei ole vahet, kuid sisetingimustes naeltega kokkuklopsitud tellingu lahtiklopsimine, kus seina ja tellingu vahel on ruumi 0,5m, võib pekki keerata juba tehtud viimistluse ja seega eelistan/kasutan kruvisid. Lahtivõtmisel tean arvestada ja juhusele on vähem ruumi. Alati saab kuhugi paar diagonaali võimisiganes tugevdust juurde kruvida.
Olen korra mingi 20 aastat tagasi olude sunnil peale tööpäeva lõppu pidanud 7-lt korruselt koju minemiseks kasutama suurehitusel fassaaditellingut, sest trepikojas valati betooni. No ei olnud meeldiv, sest kogu see krempel värises iga astumise korral, aga koju saada tahtmine oli suurem hirmust. ;)
Pehmole, kruvi see telling kokku, punnita ohutusega veidi üle ja saad oma tööd tehtud.
Minu soovituse kasutamine omal vastutusel! ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 174
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas pehmo »

See telling seal pildil, ma üleval ei märka ühtegi diagonaali, kuidas nii? All küll, aga mitte üleval?
Ma kavatsen kindlasti panna diagonaalid või muud tugevdused ka ülemisele osale.
Ilmselt mu tellingud tulevad, siis korralik overkill, puidu poolest :)
Kuna kartus on suur ja ehitusest ma palju ei jaga, siis tuleb asjad teha korraliku varuga.

Õnneks ma teen vaid mingi 4m tellingud, aga ma tean jah, kui ehitada 7m kõrgune ja väga rohkest materjalist, siis tekib teine probleem, telling hakkab palju kaaluma, mis võib ka kokkuvajumiseni viia või kummuli minekuni, kui asju õigesti ei arvesta.

Ma ei jaga ehitusest palju, aga olen midagi siiski kõrva taha pannud ja katsun asju varuga teha.
Vaatasin eile materjali, arvan, et saan sellest korraliku asja kokku küll.
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Puidukruvid

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Tellingud läksid ümber nurga teise seina peale ning rõdu lae tegemiseks oli ka rõdu tellingut täis. Horisontaalseks liikumiseks seega väga ohtu polnud, 30+kg krohviämbriga ronisin seal ringi probleemideta.
Vasta