Seinade eemaldamine

case
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 10
Liitunud: 20 Juun 2022, 22:41
On tänanud: 2 korda

Seinade eemaldamine

Lugemata postitus Postitas case »

Tere!

Soetasin hiljuti korteri vanemas telliskivimajas (1960) ning sooviks teha seal väikest värskenduskuuri. Selle käigus sooviks luua veidi avarust juurde eemaldades suure toa ja köögi vahelise seina ning suure toa ja koridori vahelise seina.

Kas plaanidele toetudes on võimalik siseseinte kandvust määrata? Korteri siseseinad ise on umbes 10cm paksusega tuhaplokkidest.
Minu korter välja toodud punasega
Minu korter välja toodud punasega
Detailsem kortermaja üldjoonis
Detailsem kortermaja üldjoonis
T20
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 24 Juun 2022, 22:09

Re: Seinade eemaldamine

Lugemata postitus Postitas T20 »

Ei pruugi küll kandvad seinad olla, aga lisavad majale jäikust. Ei oleks üldsegi hea kui kõik omanikud oma korterist siseseinad eemaldaks.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10615
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Seinade eemaldamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Siin projektis on nee peenikesed joonega seinad mittekandvad ja põhimõtteliselt võid eemaldada. Kuid jämedaid ära puudu, nendega saab kohe peale lennata kui ilma projektita muudatusi teed.
case
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 10
Liitunud: 20 Juun 2022, 22:41
On tänanud: 2 korda

Re: Seinade eemaldamine

Lugemata postitus Postitas case »

Tänud vastuste eest! Leidsin ühe informatiivse artikli 2013 aasta Postimehest kus Tartu linna ehitusjärelevalve juhataja Andres Aint võttis kandvate seinade teema päris hästi kokku:


Mida teha, kui inimene ei oska otsustada, milline on kandev sein?

Paneelmajas on asi lihtne: kõik paneelseinad on üldjuhul kandvad seinad, väljaarvatud mõned üksikud erandid. Kivimajas võib seina paksusest aru saada, milline on kandev sein. Nimelt on pooleteise ja kahe kivi paksune sein tavaliselt kandev. Poole kivi paksused või näiteks õhemad tuhaplokist seinad on mittekandvad ja nende lammutamiseks ei ole ehitusluba vaja taodelda.


Lisaks konsulteerisin ka maja ühistuga ning nemad nõustusid ka sellega, et korteris olevad tuhaplokist siseseinad ei ole kandvad ning nendeks töödeks luba vaja pole.



Olen nüüdseks saanud tuhaplokist siseseinad suurelt jaolt krohvist (5-20mm kihina) vabaks. Krohv oli suuremas osas seina küljest eraldunud ning tuli enamasti tapeediga koos maha.


Üks siseseinadest
Üks siseseinadest
Nagu ka pildilt näha on elutoa ja magamistoa sein üsna kehva kvaliteediga laotud. Võimalusel sooviksin seda seina säilitada, kuna pole selle asukohta plaanis muuta. Mulle isiklikult tundub, et materjali ja heliisolatsiooni osas on tuhaplokk parem variant, kui tänapäevane küprokseina lahendus.



Mõtlesin, et küsin siit foorumist, ehk on keegi sarnase olukorraga silmitsi seisnud. Kas sellest võib juba kasu olla, kui lahtine segu kivide vahelt eemaldada ning see uuega asendada?

Ehk oskab keegi soovitusi anda, mis sellise seinaga kõige targem teha oleks, et sellele stabiilsust/tugevust lisada?
kaimagk
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 479
Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
On tänanud: 28 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Seinade eemaldamine

Lugemata postitus Postitas kaimagk »

....mina soovitaks ikkagi selle jama sealt eemaldada ja asemele 66mm karkass ja 4x kips, saad sirge seina, kuhu ka hea uued kaablid ja viimlistus teha. Helipidavustabelid erinevate materjalide kohta on netis olemas.
Vasta