jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

Väga oluline on ikkagi, et kalorifeer oleks paigaldatud peale ventagregaadi soojusvahetit (s.t. agregaadi ja plafoonide vahele) ning et ventagregaat oleks piisavalt "tark", et kui väljast tuleb soojemat õhku, kui toast välja läheb, siis peab soojusvaheti töötama (rootor) või bypass suletud olema (plaat).
Ehk et kasutatakse toast väljuvat õhku sissetuleva õhu jahutamiseks

Kui see tegemata on, siis see on nr1 põhjus, miks ei olegi üldse võimalik saavutada head tulemust. Sest kogu aeg tõmbab jahedat õhku õue ja selle asemele tuleb õuest kuuma õhku peale ning kogu lootus peaks kuidagi kalorifeeri peal olema. See ei saagi töötada normaalselt jahutamiseks.

Teine oluline punkt on, et kontuuris peab olema kogu aeg ringlus. Kas siis välise juhtimise sisendi abil sundrakendada MSP ringluspumpa, või siis paigaldada piisavalt võimas tsirkulatsioonipump, mis suudaks üksi ka kogu kontuuri pumbata.

Ning kolmas, tuleb ikkagi korralik suur kalorifeer panna ning võimas tsirkulatsioonipump. Mul on näiteks vent agregaadist väljuvad torud 160mm ja kalorifeeril 315mm sisendid.
Üks asi on jahutamine/soojendamine, kui õhu ja vedeliku temperatuuri vahe on 30+ kraadi, hoopis teine, kui seal on vahe 15-20 kraadi.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas aero »

prpr kirjutas: 16 Juun 2022, 11:25kalorifeeri suurus tuleb valida nii ehk naa selline, et see mingisugust erilist takistust ei tekitaks. Kui jahutust pole vaja ja ventilaatorite kiirused tavapärased, siis minu kalorifeeri differentsiaalrõhk on 1.5 Pa.
Mis su D315 kalorifeeri takistus jahutuse ajal on? Maksimaalse õhuhulga juures?
prpr kirjutas: 05 Juul 2022, 01:22 Teine oluline punkt on, et kontuuris peab olema kogu aeg ringlus. Kas siis välise juhtimise sisendi abil sundrakendada MSP ringluspumpa, või...
Nibel on küll võimalused väliste seadmete ühendamiseks. Ma ka just mõtlesin, et miks osta ringluspump lisaks kui samas kontuuris üks juba on :). Kui ventseade pole piisavalt tark, siis raspberry, arduino + mõned temperatuuriandurid osta ja kood kirjutada. Saaks juhtida venti ja ringluspumpa.
1 väljatõmme https://www.instructables.com/Home-Vent ... Arduino-U/
kuni 5 küttekontuuri https://create.arduino.cc/projecthub/er ... ler-41d40c
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

aero kirjutas: 05 Juul 2022, 12:41 Mis su D315 kalorifeeri takistus jahutuse ajal on? Maksimaalse õhuhulga juures?
Mul on miski 25 Pa, suht olematu.
aero kirjutas: 05 Juul 2022, 12:41
prpr kirjutas: 05 Juul 2022, 01:22 Teine oluline punkt on, et kontuuris peab olema kogu aeg ringlus. Kas siis välise juhtimise sisendi abil sundrakendada MSP ringluspumpa, või...
Nibel on küll võimalused väliste seadmete ühendamiseks. Ma ka just mõtlesin, et miks osta ringluspump lisaks kui samas kontuuris üks juba on :). Kui ventseade pole piisavalt tark, siis raspberry, arduino + mõned temperatuuriandurid osta ja kood kirjutada. Saaks juhtida venti ja ringluspumpa.
1 väljatõmme https://www.instructables.com/Home-Vent ... Arduino-U/
kuni 5 küttekontuuri https://create.arduino.cc/projecthub/er ... ler-41d40c
Kui sa paned MSP pumba läbi kalorifeeri tööle ilma bypassita (nt. segamissõlmega), siis kui segamissõlme põhja lükkab jääb suure tõenäosusega MSP nälga, kui samal ajal vaja nt. sooja vett teha.

Mul on MSP väljundid 32mm Alupexi peal, aga kalorifeeri sisendid on üldiselt 3/4" või isegi 1/2", ehk siis 16mm või 20mm alupex.
Kui sa paned MSP tsirkulatsioonipumpa sealt läbi pumpama, siis tekivad probleemid. Minu puhul ei ole see juba ainuüksi selle pärast mõeldav, et on 10m veesammast vaja tõsta, isegi kui kalorifeeril oleksid 1 1/2 otsad (aga ei ole).

MSP ringluspumpa võib kasutada selleks, et kontuuri pumbata. Siis ei ole vaja kalorifeerile nii võimsat pumpa paigaldada. Samas, siis peaks ikkagi MSP minimaalselt nii tark olema, et ta suudab delta temperatuuri juhtida maakontuuri pumbaga. Minul näiteks ei suuda.
Komfoventi skeem näeb ette, et on jahutusnõudluse korral kogu aeg 100% käiv tsirkulatsioonipump ja segamissõlm. Selline süsteem on tegelikult veel odavam, kui kallist tarka pumpa kasutada, aga torustik on keerulisem. Ning ka elektrienergia poole pealt veidi vähemefektiivsem, sest pump käib kogu aeg täie rauaga.

Samas, ma ei poolda ka MSP lisakoormamist. Need kaks ahelat võiks ikkagi eraldi olla. Hüdraulika skeemi, mis välistab MSP mõjutamise, ma juba postitasin. Ma ei tea kui hea see on, kui MSP tsirkpumbal on MSP-st endast nt. 20-30% rohkem töötunde.

Igasuguse põlve otsas tehtava elektroonika asemel on lihtsam normaalne ventseade osta. Need ei maksa tegelikult eriti palju suures plaanis. Kindlasti ajaliselt ja tulemuselt parem kui hakata mingisuguse arduino peal mingit käkki arendama. Mida rohkem käkke, seda suurem võimalus, et midagi üles ütleb.
kaimagk
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 480
Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
On tänanud: 28 korda
On tänatud: 12 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas kaimagk »

....termokaameraga toru pealt mõõtes , kaloriiferisse 17,6 ja tagasi 19,2. muidu mp näiab 15,6 sisse. Ps ; need numbrid sellised kui pump seisab
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

1. Sul on ilmselt ühendusskeemis mingisugune jama kuskil, et asi käib ringi ratast. Kas sul kalorifeeri sisendi ja väljundi vahele jääva maakollektori toru peal on tagasilöögiklapp? Kui ei ole, siis sa peaksid selle sinna panema. Kindlasti EPDM või üldse ilma tihendita variant, kui kannatab horisontaalselt paigaldada.
2. Sul on kalorifeer lahja ka ilmselt sinu ventseadme kohta. Temperatuurierinevus võiks olla ikka 3 kraadi vähemalt, muidugi kogu pilti aitaks näha sissepuhke temperatuur samal hetkel sinna kõrvale.
3. Kui sul ventseadmel kogu aeg bypass lahti või soojusvaheti seisab või siis hoopis kalorifeer millegi pärast ventagregaadi ette paigaldatud, siis soojendab kogu aeg kontuuri.

Minul nt. 100% juures oli täna kalorifeeri sisse 11, välja 14 ning sissepuhke temp 14.5 kraadi...

Üldiselt sa oled suht kitsi informatsiooni jagamisega, seega täielikku pilti pole võimalik saada.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas ping »

kaimagk kirjutas: 04 Juul 2022, 22:15 ...ei ei, mul on mp pandud käsitsi maakontuuri ringluspump kogu aeg tööle 100%, ja tuleb sealt 15,6 kraadi.Üritasin nüüd tempi mõõta torudepealt mis lähevad kaloriiferisse, ei midagi tulnud valja, need mõõikud ikka pask mis prismas müügil.Proovin homme soojuskaameraga.
Toru peale peab tekitama konkreetsed IR mõõtmise proovikohad näiteks kasvõi (maalri)teibiga mitte mõõtma märjalt (kondentsiga kaetud peegeldavalt) pinnalt.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas aero »

prpr kirjutas: 05 Juul 2022, 17:56
aero kirjutas: 05 Juul 2022, 12:41 Mis su D315 kalorifeeri takistus jahutuse ajal on? Maksimaalse õhuhulga juures?
Mul on miski 25 Pa, suht olematu.
aero kirjutas: 05 Juul 2022, 12:41
prpr kirjutas: 05 Juul 2022, 01:22 Teine oluline punkt on, et kontuuris peab olema kogu aeg ringlus. Kas siis välise juhtimise sisendi abil sundrakendada MSP ringluspumpa, või...
Nibel on küll võimalused väliste seadmete ühendamiseks. Ma ka just mõtlesin, et miks osta ringluspump lisaks kui samas kontuuris üks juba on :). Kui ventseade pole piisavalt tark, siis raspberry, arduino + mõned temperatuuriandurid osta ja kood kirjutada.
Kui sa paned MSP pumba läbi kalorifeeri tööle ilma bypassita (nt. segamissõlmega), siis kui segamissõlme põhja lükkab jääb suure tõenäosusega MSP nälga, kui samal ajal vaja nt. sooja vett teha.

Samas, ma ei poolda ka MSP lisakoormamist. Need kaks ahelat võiks ikkagi eraldi olla. Hüdraulika skeemi, mis välistab MSP mõjutamise, ma juba postitasin. Ma ei tea kui hea see on, kui MSP tsirkpumbal on MSP-st endast nt. 20-30% rohkem töötunde.
1. Mis mõttes põhja ja nälga? Segamissõlm klassikaliselt segab kuuma ja jaheda soojuskandja sobivaks. Kalorifeer soojendab kontuuri, msp samal ajal jahutaks. Kus on probleem?

2. Me räägime msp ‘ringluspumba’ lisakoormamisest. Nt minul oleks kalorifeer töös ca 2 nädalat aastas. <4% töötunde ‘ringluspumbale’ lisaks - elab üle.
kaimagk
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 480
Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
On tänanud: 28 korda
On tänatud: 12 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas kaimagk »

No proovime siis uuesti.
1kordne maja , 150rm (420 m3)
Hoian aasaringi tempi 24-25 kraadi
Nibe 6 kw mp (inverter)
maa sees (savimuld, kuiv) maakontuur 430m (külmakandja tehniline alkohol)
ventseade Flexit uni 4(rootor) 670 M3 tunnis
kaloriifer ?! sisend/väljund 250mm, muidu mõõdud umbes 30cm lai, 60cm kõrge ja 60cm pikk ,(umbes)
Kaloriiferil oma ringluspump alpha 25-40
vett peab tõstma 3m kõrgusele, kogu trassi pikkus ca 15m
kaloriifer saab oma külma vee peale mp ja läheb maa sisse pärast, vahepeal on ka horisontaalsel liinil tagasilöögiklapp(ilma vedruta, see mis vaja)
Hetkel läheb kalor. vesi temperatuuriga 15(mp seisab, kui töötab 12-13)
mp pandud kontuuri ringluspump 100%tööle (ja see ei mõjuta kuidagi mp tööd või mida iganes keegi arvab)
Temperatuure kalrf. torude pealt on tiba keeruline saada, mis oleksid tõesed(hetkel ei hakka mässama selle jamaga)
Tõhususest niipalju, et kui õuest tuleb tuppa +28-30, siis tuppa saan mingi +20-22.
Kokkuvõtvalt saan öelda, et asi töötab, aga mitte piisavalt nagu tahaks, kuna on liiga väike kalor. ja liiga soe maakontuuri temp. Kuigi ei tea, kaua siin mõnel nii külm maapind kestab, ja kas talvel on ka mingi pluss 12 torudes sees. Sellise maaga saab jah paremini jahutada kui mina oma savipinnasega.
Raha eest paneks ikka õige kliimaseadme, mitte mingi 40 anduriga raketisüsteemi.

PS;täna pean juba tube vendiga kütma!
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

Sul on puhas piiritus kontuuris või?
Peaks ikka olema piirituse ja vee segu. 30% etanooli piisab. Etanool juhib kolm korda halvemini soojust kui vesi! Seetõttu peab selle kontsentratsioon olema nii madal kui võimalik, lihtsalt, et tagada külmakindlus. 30% etanooli tagab külmakindluse kuni -15C.

Maasoojuspumba ringluspumba 100% peale panek on lihtsalt ebaefektiivne, muud midagi. Halvemaks see ei tee midagi peale elektriarve, aga MSP COP on kõige kõrgem, kui sisendi ja väljundi vahe on 3-3.5 kraadi tavaliselt. Kui on kõrgem, siis võimsus kukub ning kui on madalam, siis ringluspumba tarbimine on tavaliselt nii palju suurem, et selle võrra on COP madalam.

Aga sinu kirjelduse järgi on kalorifeer liiga lahja ja kui selle paned võimsama, siis jääb su alpha pump lahjaks sinna. Kui sul sinna kalorifeeri läheb 15 kraadi jahutusvedelik, siis peaks tuppa minema ca. 17 kraadi, mitte rohkem, kui peale 28 kraadi tuleb. Muidugi kui sul on seal puhas etanool kontuuris, siis kontuuri korrektse külmakandja täitmisega saad juba päris palju tootlikkust juurde oma kalorifeerile.
Samuti endiselt pole infot - kas kalorifeer on peale ventseadet ja kas ventseadme soojusvaheti on töös kui õuest 28C tuleb ja majas vähem on?

"Paneks kliimaseadme" - kui sul on palju tube, siis on sul vaja pea igasse tuppa siseosa panna. Viimati vaatasin, siis korralikumad multisplit süsteemid (4 siseosaga näiteks) algasid 4000 eurost ning see ei sisalda paigaldust... Ning paigaldus tähendab, et sul on kuskil ka välisosa ning kas kogu maja fassaad on torusid täis nagu ämblik või siis tuleb fassaadi alla kuskile neid üritada peita, mis olenevalt fassaadist võib olla keeruline.
Siis tuleb juba majal küttelahendus teha tsentraalse kliimaseadmega. Panna MSP ja siis see lisaks on suhteliselt mõttetu.
kaimagk
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 480
Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
On tänanud: 28 korda
On tänatud: 12 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas kaimagk »

.....kusagil pole maininud et torus on puhas piiritus, seega kogu ülejäänud loba oli mõtetu.
Aga kui võimas pump sul seal kaloriiferi vahel on(W)? Siis saab mõnusasti arvutada neid elektriarveid.
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

kaimagk kirjutas: 07 Juul 2022, 18:28 .....kusagil pole maininud et torus on puhas piiritus, seega kogu ülejäänud loba oli mõtetu.
Aga kui võimas pump sul seal kaloriiferi vahel on(W)? Siis saab mõnusasti arvutada neid elektriarveid.
Kogu info on siin teemas olemas, kaasa arvatud pumba tarbimine. Tagasihoidliku kliimaseadme tarbimisest on see 30 korda madalam.

Aga eks näha ole, et su lugemise isu saab peale esimest lauset otsa.
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

Täna veidi palavam päev.

Ventagregaati sisse väljast: 30C
Ventagregaadist tuppa: 17C
Maakontuuri pealevool kalorifeeri: 12.9C
Maakontuuri tagasivool peale kalorifeeri: 15.7C
Ruumide sisetemperatuur: 24-25C
Õhuniiskus: 55%
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

Mainisid, et kasutasid 315mm kalorifeeri. Kas enne ja pärast kalorifeeri on üleminekud 200mm torule?
Kas need üleminekud ja eelkõige kalorifeeri rõhulang on ka kuidagi ventilatsioonilahenduse kavandamisel arvesse võetud?
Mis oleks, kui kaks kalorifeeri järjestikku paigaldada?
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

prpr kirjutas: 22 Juul 2022, 14:02 Täna veidi palavam päev.

Ventagregaati sisse väljast: 30C
Ventagregaadist tuppa: 17C
Maakontuuri pealevool kalorifeeri: 12.9C
Maakontuuri tagasivool peale kalorifeeri: 15.7C
Ruumide sisetemperatuur: 24-25C
Õhuniiskus: 55%
Kas oled võrrelnud, kuidas langevad omavahel kokku siin esitatud veetemperatuuri ja õhutemperatuuri muutused tootja tarkvara põhjal arvutatutega?
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

Äärenurk kirjutas: 22 Juul 2022, 19:50 Mainisid, et kasutasid 315mm kalorifeeri. Kas enne ja pärast kalorifeeri on üleminekud 200mm torule?
Kas need üleminekud ja eelkõige kalorifeeri rõhulang on ka kuidagi ventilatsioonilahenduse kavandamisel arvesse võetud?
Jah 200->315 üleminekud, aga miks need huvitavad on? Takistus on ikkagi kalorifeeri näol ning kalorifeeris nagunii see õhk jaotub igale poole.

Kuivõrd mul samasuguse õhukoguse saavutamiseks (sisse välja) oli nagunii alati vaja väljatõmmet rohkem peale keerata, kui sissepuhet, siis minu jaoks ei muutunud midagi.
Kuna see kalorifeer on ette nähtud kuni 1200 m3/h, siis minu 500m3/h on rõhulang reaalselt naeruväärne. Mingisugune 3-4% tuli sisselaske ventikal juurde enne/pärast.
Äärenurk kirjutas: 22 Juul 2022, 19:53 Kas oled võrrelnud, kuidas langevad omavahel kokku siin esitatud veetemperatuuri ja õhutemperatuuri muutused tootja tarkvara põhjal arvutatutega?
Mingil määral kattuvad, aga kuna kalorifeer on väga suur, siis nii suurt jahutust ei anna programmiga tegelikult arvutada, näitab asjad halvemana, kui nad on.
Mis oleks, kui kaks kalorifeeri järjestikku paigaldada?
Mul on DHCW-315M, see on juba oluliselt paksema radikaga, kui tavaline... Mitme panek ma arvan on suhteliselt mõttetu, sest teine ei teeks suurt midagi enam ja rõhulang oleks suur. Lisaks ka rahaline pool läheb väga käest ära.

Ma ei näe ka pointi, praegusest on mulle küll ja veel ja ma usun, et isegi kuni 1000m3/h on see kalorifeer väga hea.
tkala
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Mär 2022, 13:20

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas tkala »

Ma lasin äsja paigaldada Daikini õhk-vesi soojuspumba. Ventagregaat on Flexit Nordic S3. Väidetavalt põranda jahutamine ei ole nii efektiivne ning võib tekkida kondentsiga probleemi. Kas mul oleks võimalik suvel panna ventsüsteem jahedat õhku puhuma? Kui jah, siis mis selleks vaja läheks ja kui kalliks see umbes võiks maksma minna?
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas aero »

Juhuks kui sa teemat mõttega ei lugenud - jutt käib MAA-SP kontuuris ringleva jaheda veega jahutamisest. ÕSP-l ei ole maakontuuri. Põranda jahutamine võib kuigipalju aidata. Sõltub - kui suurt jahutusvõimsust vajad.
tkala
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Mär 2022, 13:20

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas tkala »

aero kirjutas: 03 Aug 2022, 14:40 Juhuks kui sa teemat mõttega ei lugenud - jutt käib MAA-SP kontuuris ringleva jaheda veega jahutamisest. ÕSP-l ei ole maakontuuri. Põranda jahutamine võib kuigipalju aidata. Sõltub - kui suurt jahutusvõimsust vajad.
vabandan, postitan eraldi teema
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

Augustikuu käes, hetkeandmed:

Õhutemperatuur: 29C
Ventagregaati sisse väljast: 31.5C (päikesepoolne sein)
Ventagregaadist tuppa: 17C
Maakontuuri pealevool kalorifeeri: 13.8C
Maakontuuri tagasivool peale kalorifeeri: 16C
Ruumide sisetemperatuur - 24.5-25.5C
Õhuniiskus: 46%

Vaikselt soojeneb kontuur, aga mitte midagi märkimisväärset.
Varasema suvega võrreldes vahe ehk 1.5C terve suve peale, kui vent kogu aeg uhanud on soojema ilmaga.
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

Süsteem toimib teist aastat.

Õhutemperatuur: 28C
Ventagregaati sisse väljast: 29-30C
Ventagregaadist tuppa: 12.4C
Maakontuuri pealevool kalorifeeri: 9C
Maakontuuri tagasivool peale kalorifeeri: 11.8C
Ruumide temperatuur: 24C
Õhuniiskus: 44%
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 124
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

prpr kirjutas: 07 Juul 2022, 12:51 Sul on puhas piiritus kontuuris või?
Peaks ikka olema piirituse ja vee segu. 30% etanooli piisab. Etanool juhib kolm korda halvemini soojust kui vesi! Seetõttu peab selle kontsentratsioon olema nii madal kui võimalik, lihtsalt, et tagada külmakindlus. 30% etanooli tagab külmakindluse kuni -15C.


Kui kasutada ainult jahutamiseks, see justkui viitaks, et talvel tsirk. seisab. Ütleme õues -25C, kalorifeer lõhki ei külma?
:read:
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

nexus4 kirjutas: 04 Sept 2023, 13:11 Kui kasutada ainult jahutamiseks, see justkui viitaks, et talvel tsirk. seisab. Ütleme õues -25C, kalorifeer lõhki ei külma?
Ei, sest kalorifeer on maja pool, peale ventseadme soojusvahetit ja küttekeha, mitte enne seda, kus ta ka peab olema selleks, et efektiivselt jahutada.

Kui sa hakkad endal talvel tuppa sissepuhkest -25C peale andma, siis ma arvan, et lõhki külmuv kalorifeer on kõige viimane probleem sul.
Loomulikult ei luba ka ventseade seda teha ja läheb ammu enne seda errorisse ja lülitab ennast välja.

Kui õues on -25C, siis ventseadmest tuleb tuppa ca. 16C mul ilma eelsoojenduseta. Ehk siis eelsoojendust ma ei kasutagi kunagi.
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 124
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

prpr kirjutas: 11 Okt 2023, 19:37
nexus4 kirjutas: 04 Sept 2023, 13:11 Kui kasutada ainult jahutamiseks, see justkui viitaks, et talvel tsirk. seisab. Ütleme õues -25C, kalorifeer lõhki ei külma?
Ei, sest kalorifeer on maja pool, peale ventseadme soojusvahetit ja küttekeha, mitte enne seda, kus ta ka peab olema selleks, et efektiivselt jahutada.
Sellisel juhul seda probleemi ei ole jah. Huvitav Airobot masina juhend käsib selle välisõhu poole paigaldada...
:read:
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 124
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

Ainus välisõhu eelis tundub, et kui miskit tsirgu või kontrolleriga peaks juhtuma (näiteks tsirk jääb tööle ja temp langeb liiga palju) siis ei tõmba sissepuhet märjaks.
:read:
prpr
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 27 Juul 2018, 17:57
On tänatud: 6 korda

Re: jahutuse lisamine sundventilatsioonile

Lugemata postitus Postitas prpr »

nexus4 kirjutas: 16 Okt 2023, 15:45 Ainus välisõhu eelis tundub, et kui miskit tsirgu või kontrolleriga peaks juhtuma (näiteks tsirk jääb tööle ja temp langeb liiga palju) siis ei tõmba sissepuhet märjaks.
Ei, selle eelis on eelsoojendamine talvel külmaga...
Kui sa tahad kasutada seda jahutuseks, siis on alati parem kalorifeer panna soojusvahetist maja poole.
Seda sellepärast, et suvel on sul majas jahedam kui väljas ning siis saad majast väljuva õhuga sissetuleva õhu maha jahutada enne, kui see kalorifeerini jõuab. Ehk siis jahutus on efektiivsem.

Ning ilma soojusvahetita ja eelsoojenduseta tõmbaks sissepuhke nagunii märjaks, sest talvel on seal kontuuris alla 10C. Kui sissepuhke ja ruumitemperatuuri vahe läheb üle 12 kraadi 50% õhuniiskuse juures, siis nagunii juba tekib kondensatsioon.

Tavaliselt käseb juhend ette paigaldada selle nendel seadmetel, mis ise ei suuda asju juhtida.
Komfovent juhib PWM-ga jahutuskalorifeeri pealevoolu vastavalt nõutud temperatuurile. Kasutada saab Grundfos Magna 3 pumpa, sellel on sisend selleks.

Ma natukene vaatasin Airoboti paigaldusjuhendit ja minu arvamus on, et Komfovendiga võrreldes on tarkvara poole pealt tegemist sisuliselt mänguasjaga - nagu võrdleks painti ja photoshopi. Puhtalt seadme piirang, et peale seadet ei ole võimalik paigaldada.

Komfovendil on kõik lahendadud closed loop PID kontrolleritega. Esimese väljund on sissepuhke või väljatõmbe nõutav temperatuur vastavalt ruumitemperatuuri andurile ning edasi juhitakse juba väliseid seadmeid eraldi pid kontrolleriga, et saavutada nõutav temperatuur. Juhtimine on olemas nii vesikalorifeerile, kui ka konditsioneerile, kõik on closed loop ja PWM-ga.
Õhukoguseid saab reguleerida nii CO2 anduritega, kui ka differentsiaalrõhu või õhuhulga anduritega jne.

Ehk siis jah... kui tahad efektiivset jahutust, siis peab nii süsteem kui ka kontroller ise vastavalt olema projekteeritud, et sellega reaalselt tulemuse saab. Kui neid asju ei järgi, siis on mõttetu tegeleda sellega, sest tulemust ei tule.
Vasta