Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4377
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 04 Juun 2022, 23:48
tabarabarap kirjutas: 04 Juun 2022, 20:25kõik tasud hinnas 0.22€ keskmine börsilt
Mul tuli mai 0,20 (aprill oli 0,15).
Elektrimüüja arvutus:
:hello:
Screenshot_2022-06-03-18-25-13-638_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Miks tarbimise börsihind ei ole tunnihind vaid päeva ja öö keskmine?
Ei ole mõtet võrrelda võrreldamatut. Tootjad ei saa omavahelgi midagi õigesti võrrelda, kuna jaamad on ehitatud erineval ajal, erineva maksumusega, toetusega ja ilma jne.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1005
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Eks arvel ongi lamp number , tunnitarbimise saad alla tõmmata müüja portaalist ja analüüsida. Üsna raske on see iga elektrimüüja juures. Enamik ei näita sulle kuu kogutarbimistki korralikult graafikul vms pead ise numbrid kokku lööma
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 292
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rst »

Mul tuli börsihind tunnitarbimisega 0,158s/kWh+km (koos taastuvenergia tasuga). Natukene on jälgitud ka tarbimist. Näiteks nõudekas käib öösel aga pesumasin ja kuivati kasutamine ikka, siis kui vaja.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4377
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 06 Juun 2022, 12:10 Miks tarbimise börsihind ei ole tunnihind vaid päeva ja öö keskmine?
Ei ole mõtet võrrelda võrreldamatut. Tootjad ei saa omavahelgi midagi õigesti võrrelda, kuna jaamad on ehitatud erineval ajal, erineva maksumusega, toetusega ja ilma jne.
Näha on indikatiivne, elektrimüüja poolt arvutatud, tarbitud elektri koguse keskmine hind, mis ei sisalda lisanduvaid tasusid, võrgutasu ega toetusi.
Kuna ühes kalendrikuus on 744 tundi, siis tunniarvestus koosneb umbes seitsme ja poolesaja reaga tabelist, mille saab allalaadida eraldi.

Kõiki asju saab võrrelda, kui leida ühine nimetaja, tundmatu suuruse samadesse ühikutesse teisendamiseks. (Vana lugu: "Meeter viskit?")
Ja need numbrid paningi nähtavale, et arvatavast paljud ainult nendest numbritest lähtuvalt arvavad oma elektri hinda ning lisanduvad tasud jäetakse arvestusest välja.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

tabarabarap kirjutas: 06 Juun 2022, 13:09Eks arvel ongi lamp number
Minul Eesti Energia arvel ei ole mingit lamp numbrit vaid maksumus tunnipõhise hinnaga:
IMG_6950.PNG
rst kirjutas: 06 Juun 2022, 13:57Mul tuli börsihind tunnitarbimisega 0,158s/kWh+km (koos taastuvenergia tasuga)
Sedaviisi arvutades on minul 0,12 + KM ja koos käibemaksuga 0,144.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1005
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Jah, eelmisel sügisel lukku löödud hinnad jäid sinna 12 - 16 senti vahemikku. Börsihinnaga arvel nad toovad keskmise välja. Tarbimismuster on suht sama aastast aastasse, siis keskmine on ka enamvähem võrreldav.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

trebla kirjutas: 14 Apr 2022, 00:35
Pilves selgimistega ilma korral tööd kui palju.
Naljaks hea küll. Aga esimese asjana jõuab kätte olukord , kus eeskätt EE klientidel ei kata elektri võrku tagasimüügi hind mõningatel tundidel enam ära EE poolt vahelt võetavat komisjonitasu. Seega müük viib hoopis raha välja... Ja toimuma hakkab see ilmselt pigem suht suurema toodanguga tundidel... ehk siis müük viib palju raha välja...

Millal see juhtuma saab?....
Pakun, et lähinädalatel...

:jooma

Nonii .. homme siis ongi see päev...

börshind kella 15-16 vahel on 4,23 €/MWh ehk 0,423 s/kWh ja igaüks, kellele EE marginaali 0,49 sendi peale tõstis, maksavad omatoodetud elektri võrkuandmise eest peale.. ..

Parem ajage sel ajal oma boiler soojaks... või pange saun õhtuks ette juba kütte... muidu ostate õhtuse saunaelektri lisaks sisse 21 + võrgutasu +km = ~ 30 + sendiga...

vesinikku ajada veel ei ole veel võimalik ...
:jooma
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10775
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

"Roheliste partei liige Robert Habeck tõdes, et söeküttel töötavate elektrijaamade kasutamine võib tunduda mõru sammuna, ent gaasitarbimist on vaja vähendada."
Allikas https://www.ohtuleht.ee/1064798/otseblo ... nni-tagant
Ühelt fossiil kütuselt tagasi teisele fossiilkütusele. :scratch: Kas rohelised hakkavad vastu? Mis nüüd hakkab toimuma? Kas lähevad tõusujoones mõlema kütteallika hinnad ja seoses sellega ka elekter? Küll ikka nutikamatel vahendajatel veab! Olen lausa eestlaslikult kade! ;) Hea, et meie perel veel on suts üle aasta kindlat paketti. ;). Kas on illusioone tulevikuhindade osas? :scratch:
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Rohelised oma lolluses pole kuhugi kadunud. Isegi siin eestis üks esiorav praegustel valitsuskoalitsiooni läbirääkimistel ütles, et isamaareeturite nõue fikseeritud elektrihind 5 s kWh eest eesti tarbijatele on oravatele punane joon, sest siis EI hakata eestis enam päikesepaneele rajama ja rahvas tahab kallist elektrit. Tema jaoks oli sinivalge partei soov punane joon.
Peame tõesti Eestis tänama kesikuid, et nad suutsid 2 aastat oravaid Narva lammutamisest eemale hoida. KaKa valitsuslubadus oli ju buldooser Narva saata, pole vaja eestlastele odavat elektrit. Kibedad krokodillipisarad näitavad selles söejaamade jutus kui lollid võivad riigijuhid olla oma roheliste lubaduste ellu viimises.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1005
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Ilmselgelt sa ei näe seda suuremat pilti, seda mis läheb üle 5s kwh ja seda mida riik juba tänagi omanikutulu võtmise asemel võimsustesse finantseerima peaks. Seda muidugi juhuk, kui me ootame, et riik seda varustust tagaks. See 5senti ja fikseerimine poliitilise otsusega on nagu paneks Narva küünla põlema ja ootaks, et see lõpuni põleks. Hea vaadata, maksis ainult 5s kwh. Kuidas edasi, pole oluline olen juba 85 vms.

Seal ei ole üldse vahet kas ref, isamaa, ekre või kesk jne. Üle oma võimete ei saa keegi neist laenurahade toel elada ei siin ega Kreekas. Tore, et paljud said pensioni eile kätte :) inflatsioonile mõjus ainult hästi jne. Kui eelarve ei ole tasakaalus, kui uusi võimsusi ja ühendusi ei looda, võrk kasumit investeeringuteks ei toida, siis ei saa olla väga pikka sõitu ükskõik millises suunas. Üles mäge ei lähe ja alla mäge saab sõit kiirelt otsa.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ilmselgelt sa ei saa aru, et elektri omahind on tugevalt alla 5 s kWh kohta ja kõik muu su hinnas on riigimaksud. Iga toodetud kWh võtab riik 3/4 hinnast omale. See on nii magus suutäis, et selle nimel ollakse mida iganes valitsuses tegema, et mitte sellest loobuda.
On väga suur vahe, kes on kes. Osad parteid leiavad, et elektrihinnaga rahva koorimine pole õiglane ja maksukoormist võiks vähendada. Osad parteid tahavad vägagi rahvast koorida. Ja osad on püstilollid. Suurimad lollid olid saksakeelsetes riikides, kes lükkasid buldooseriga söejaamad pikali, tuumajaamad lammutati, leiti, et 5 s kWh hinnaga elekter pole rpiisavalt roheline ja kui karm elektrihind kohale jõudis siis osad hakkasid riigieelarvest tagasi kompenseerima. See komejant mis talvel käis oli üks näkku valetamine ja üksteisest üle karjumine, kõige efektiivsemad olid Goebelsi tegelased - kui valetada siis ikka nii hästi, et rahvas usuks. Kellegi on nad konksu otsa saanud.
Teadmiseks Narva elektri omahind on tugevalt alla 5 s kWh kohta. Selle hinna sees on kasum, kõik remondikulud. Kõik mis rohkem küsitakse on erakorraline tulu.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Tore, et paljud said pensioni eile kätte :)...
Tuttav võttis pensioni välja ja uhas selle päikesepaneelide alla...
Kui nüüd vaadata fondide selle aasta tootlusi ja elektrihinna muutust, siis.. :scratch:
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1005
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Kalvis kirjutas: 21 Juun 2022, 13:32 Ilmselgelt sa ei saa aru, et elektri omahind on tugevalt alla 5 s kWh kohta ja kõik muu su hinnas on riigimaksud. Iga toodetud kWh võtab riik 3/4 hinnast omale.

Teadmiseks Narva elektri omahind on tugevalt alla 5 s kWh kohta. Selle hinna sees on kasum, kõik remondikulud. Kõik mis rohkem küsitakse on erakorraline tulu.
Ja sellega see ju ei lõppe, see kasum mis väidetavalt seal sees ei loo meile uusi võimsusi. Ükski erakond ei loo neid võimsusi ka lubadustes mitte.

Me võime kõik, kõigist lõputult hoolida, aga lõpuks peab raha vahele panema. Olukorras kus meil pole piisavat võimsust oma talve ise ära katta viib 5skwh lihtsalt lõpuni, raha vahele panemata. Kas me peame panema 20skwh , 1eurkwh on muidugi vaieldav, aga ilma tulevikku teadvustamata ei saa loodud süsteemile pidurit tõmmata.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Praegu liigub kõrgest elektrihinnast saadud kasum käsu korras riigieelarvesse. Eesti Energia peab riigifirmana selle üle andma ja seda nad on teinud.
Eestil oli hiljaaegu 2 GW oma võimsust, sellest oleks jätkunud kogu Eesti tarbimise katmiseks. EE juhile anti käsk vanemad blokid kinni panna ja seda nad tegid. KaKa valitsus saatis võimule tulles uue käsu ka uuemad blokid kinni panna, tänu kesikute vastuseisule käsk tühistati, sest koalitsioonileppes oli punkt sees, et energeetikas midagi ei lammutata. Aga käsk edastati, vaikselt unustati see sahtlipõhja.
Kui ajakirjandus tahaks kallis elektris natukene skandaali siis võimalus oleks.

Elektri hind on kogu eesti tootmise alustala. Enamusele tundub, et mis see siis ära pole, mis te virisete, kannatage ära. Poodu ju algul siputab, pärast rahuneb maha. Tegelikkuses on elekter baaskulu - st. kogu tootmises tõstab see omahinda, seda ei saa mingi nipiga odavamaks teha. Toodetud kaubad kaotavad konkurentsivõime teiste riikidega kus Elektril EI ole lisamakse küljes. Selleks on kogu maailm väljapool EL ja isegi mõned EL riigid (Poola). Sedasama - oma riigis ettevõtetele ilma CO2 maksuta elektri pakkumist teevad väga paljud EL riigid, see pole EL keelatud. Nüüd taandubki küsimus - kui ahne on meie valitsus ja kas ta on nõus sama tegema, mis teised EL riigid.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Minule tundub, et ühendused lõunasuunas on paranenud ja kui me ka 2 GW toodaks, siis voolaks see samamoodi minema ning hind ei muutuks.
Saame näha, kui kolmas Estlink valmis saab...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

trebla kirjutas: 22 Juun 2022, 07:59 Minule tundub, et ühendused lõunasuunas on paranenud ja kui me ka 2 GW toodaks, siis voolaks see samamoodi minema ning hind ei muutuks.
Saame näha, kui kolmas Estlink valmis saab...
Just seepärast oligi seaduseparanduses konks sees - Narva elektrijaamadele hüvitatakse vaid CO2 maks koduturule toodetud elektrihinnast. Seega väljapoole müüb ta kirve hinnaga ja CO2 maks tuleb kenasti riigikassase väljapoole müüdud elektrist. Siseturule müüdud elektrist lahutatakse Narva elektrijaama toodetust elektrist CO2 maks maha.
Estlink3 oleks hea asi, sest praegu on Soomes aeg ajalt elekter odavam, kui eestis - lingid on päeval umbes. Kahjuks läks lingi ehitamise aseml raha mõttetutel sünkroonkompensaatoritele aga EL pole ju mõistusega tegelasi....
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kuu jälle läbi, ning maakodu elektri müügitulud läbi aegade suurimad.
Ka EE rehkendatud elektri kokkuostuhind vastab kenasti endaennustatule - 17,3 s/kWh.
Millest nad siis lahkelt oma komisjoni maha võtavad, nii et järele jääb 16,88 senti.
Nende kWh-de eest mida aga neilt osta tuli, pidi maksma koos saba ja sarvedega 29,31 s/kWh.
Asi selles, et ostetud sai põhiliselt hommik/õhtust- ja ööelektrit. Öise osakaal 76,5% . Päevane sai toodetud ise.
Ehk siis asi on loksunud paika selliselt, nagu enamuse maakera elanike jaoks peaks olema aastaringi - päevane elekter on omast käest ja öine tuleb osta võrgust kallilt.

Alexela arvet veel pole...

PS.
Sai korra jälle rehkendatud akude tasuvust, aga 500 €/kWh tasemel pole mõtet nendega jännata.
Ehk siis, kui hind kukub 100 €/kWh peale?

Kas aku peaks oma hinna tagasi teenima 1000 tsükliga?
Viimati muutis trebla, 05 Juul 2022, 11:09, muudetud 5 korda kokku.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1005
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Juuni börs kõikide maksudega 0.26€ kWh
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Mul tuli juuni 0.24 €/kWh, mai oli veel 0,20.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

kunn24 kirjutas: 04 Juul 2022, 21:04
Estlink3 oleks hea asi, sest praegu on Soomes aeg ajalt elekter odavam, kui eestis - lingid on päeval umbes.
Põtradel pole oma hindade ülesviimise järgi mittemingit huvi.
Samamoodi hõisati meil, et Lätti minev ühendus oli remondis ja lätlastel hinnad tunduvalt kõrgemad.
Nende tarbija vaatevinklist jah aga tootjatele meeldib see küll.
Õige on siiski link ehitada. Kui Soome tuleb odavam elekter rootsist siis Soomlased võiksid sinna 3 lingi juurde visata.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

Pool aastat läbi ja mida näitavad eraisikuna müüjate PV jaama kogutasuvuse arvutused?
Hinnad kõrged, tasuvusajad lühenevad, näod naerul?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

rannamees kirjutas: 05 Juul 2022, 08:28 Pool aastat läbi ja mida näitavad eraisikuna müüjate PV jaama kogutasuvuse arvutused?
Hinnad kõrged, tasuvusajad lühenevad, näod naerul?
kui sa juuni lõppu kasutad poole aasta numbrite mõistes, siis tegeled enesepettusega.
Vaata pööripäeva numbreid, see on tegelik poolaasta.

Tasuvus on ilus, liiga kõrge, (ja üha hullemaks läheb - rekordid löödi eile) et see saaks niimoodi jätkuda. Kas tuleb riik maksudega või langevad elektrihinnad.

Huvitav, et ka Poolas on hind täna roppkallis.... :scratch:
Viimati muutis trebla, 05 Juul 2022, 11:35, muudetud 1 kord kokku.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas rannamees »

trebla kirjutas: 05 Juul 2022, 08:49 kui sa juuni lõppu kasutad poole aasta numbrite mõistes, siis tegeled enesepettusega.
Vaata pööripäeva numbreid, see on tegelik poolaasta.

Tasuvus on ilus, liiga kõrge, et see saaks niimoodi jätkuda. Kas tuleb riik maksudega või langevad elektrihinnad.

Huvitav, et ka Poolas on hind täna roppkallis.... :scratch:
Pööripäevad on ebamugavad raha laekumise mõttes arvutada.
1.01 ja 1.07 ju märksa mugavamad?
Just vaatasin green eleringist, et käesolev poolaasta on 2Mwh rohkem tootnud, kui eelmine.
Päikest on nii palju rohkem olnud :roll:

Kummaline jah, et päikesejaamad ei suuda nädalasees keskpäevast hinda eriti mõjutada :roll:
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kas sa tahad õiget vastust või mugavat vastust?
eleringist saadki pööripäeva toodangu ja rehkenda keskmise hinnaga.
Poolaasta toodangut oleks õigem mõõta talvisest pööripäevast suvise pööripäevani.
Kummaline jah, et päikesejaamad ei suuda nädalasees keskpäevast hinda eriti mõjutada :roll:
Kusjuures meil isegi mõjutab.
Keskpäevane hind on hommikusest tipust 2x ja õhtusest tipust 4x madalam.

Saksamaal, kus ometi paneele per kärss kõige rohkem, on see erinevus ainult 2x ja Prantsusmaal veel vähem.
Mõlemas riigis täna selge taevas...

http://en.sat24.com/en
Vasta