Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Palkmajade teema
Rastag
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 24 Mai 2022, 16:59

Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas Rastag »

Tere!

Maakodus vana 6x5 ristpalk laudahoone, palk korralik, välja arvatud siis alumine ring. Tekkis idee sinna ehitada sisse siis saun koos pesemisruumi, wc ja siis eesruum. Mis tekitab minu jaoks küsimärki on see, et hoonele on ainult otstesse pandud siis punktid kuhu peale terve hoone toestub(ma loodan et valatud, muidugi on ka võimalus, et lihtsalt maakividele toetatud) et kuidas oleks kõige optimaalsem ja lihtsam seda alumist osa lahendada? Kas vahetada alumised palgid välja ja jätta nii nagu on nurkadesse toetama(olen ise palke vahetanud ja ei ole midagi ülemäära keerulist minu jaoks) aga kuidas lahendada siis põrand? ideaalis tahaks põranda valada, aga kas siis ei või tekkida olukord, et põrand ja palgiosa hakkavad eraldi liikuma ja mingeid pingeid tekitama kui vaheseinad jms ehitatud? teine variant oleks ehk siis vahetada palgid välja, ja ehitada siis põrand alt tuulduvana ja laagidele ja laagid siis palgi külge, aga kuna seal lagi meeletult kõrge ei ole siis tekiks oht et lae ja põranda vahe jääks väga kitsaks. Kolmas variant mida suutsin välja mõelda, oleks siis et võtta mädanenud palgid alt välja ja asendada tuhaplokiga, kuna see on materjal mis on mul maal olemas ka suures koguses. aga see siis vist eeldaks seda et peaks tegema ka vundamendi ja kaevama selle vähemalt 1,2 peale(maal ilmselt 1.5m peale kuna maapind on 30cm sügavuselt edasi täielikult savine) või siis veel ka selline mõte, et niiöelda mädanenud palgi seinaosa asendada jaladuda kinni, palk lastagi siis samamoodi plokile toetuma ilma siis sügavale kaevumata lint vahele et külmasilda ei tekiks välimuselt jääks nagu oleks kõrgem vundament kui otsad on nagunii kivide peal, suure tõenäosusega nad seda ilmselt ka on siis ei tohiks ju vahet olla kui terve ring toetuks niimoodi nagu otsad lihtsalt kivile ja seest valaks siis põranda betoonist, 5ne peno vahele plokile ja põranda betoonile, ja siis saaks juba vaheseina karkassid jne ehitada. On kellegil kogemust või oskab mingit veel paremat varianti pakkuda? Kuna mul meeletut eelarvet taga pole ja hakkaksin siis jupikaupa ja suveprojektina seda tegema ja üritaks maksimaalselt olemasolevat materjali kasutada mis mul seal ümberringi olemas on.

Ootan häid ettepanekuid ja kindlasti ka mahategemisi kui mu ideed väga debiilsed on, hetkel enda peas tunduvad need väga loogilised ja kõige lihtsamad lahendused aga tihtipeale inimesed ise ei saagi aru kui lollid nad on :D
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Tõsta palgiosa üles ja vala 10-15cm paks armeeritud plaat alla. Selle peale saad juba toetada oma vaheseinad ning kerise ja korstna. Eeldusel, et teed tänapäevase rauast kerise ja moodulkorstna siis pole kandvuse kohalt küll mingit probleemi. Kui karbil kõrgust piisavalt siis viska lihtsalt alumine palgiring minema ja kogu lugu. Kui arvad, et sellest jääb väheks siis mulle on soovitatud palkide alla panna 5cm paksusest tõrvatud prussist "vöö" mida on tulevikus lihtne asendada, kui ära tükib mädanema. Alumise ringi asendamisel plokiga pead juba hakkama perimeetrit soojustama, sest muidu jääb alla ploki kõrgune külmasild. Kui teed alt tuulduva põranda siis seda pead põhjalikult soojustama ja toestama hakkama, muidu on keeruline kanalisatsiooni lahendada ja korstent-ahju paigaldada.
Torutööd Tartus 56 932 898
Rastag
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 24 Mai 2022, 16:59

Re: Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas Rastag »

pikk88 kirjutas: 25 Mai 2022, 09:25 Tõsta palgiosa üles ja vala 10-15cm paks armeeritud plaat alla. Selle peale saad juba toetada oma vaheseinad ning kerise ja korstna. Eeldusel, et teed tänapäevase rauast kerise ja moodulkorstna siis pole kandvuse kohalt küll mingit probleemi. Kui karbil kõrgust piisavalt siis viska lihtsalt alumine palgiring minema ja kogu lugu. Kui arvad, et sellest jääb väheks siis mulle on soovitatud palkide alla panna 5cm paksusest tõrvatud prussist "vöö" mida on tulevikus lihtne asendada, kui ära tükib mädanema. Alumise ringi asendamisel plokiga pead juba hakkama perimeetrit soojustama, sest muidu jääb alla ploki kõrgune külmasild. Kui teed alt tuulduva põranda siis seda pead põhjalikult soojustama ja toestama hakkama, muidu on keeruline kanalisatsiooni lahendada ja korstent-ahju paigaldada.

Ma praegu ei saanud hästi aru, et ehk siis kui alumised palgid vahetan välja siis valangi armeeritud põranda lihtsalt sisse ja jätan palgiosa toetama nende nurgakivide peale, või valan siis ikkagi põranda nii laialt et palgiosa jääb ka betoonile toetuma, tõrvapapp vahele niiskuse vastu ja saan sees juba edasi toimetada?
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

No ikka nii laia plaadi valad, et terve kuut toetub sinna peale. Alt viskad lihtsalt mädanenud palgid minema. Asendamisel pole mõtet, sest saun ei pea ju üle mõistuse kõrge ruum olema. Kui vahetad alumised palgid välja ning sinna palkkasti sisse valad põrandaplaadi siis hakkab ju betoonist tulev niiskus seda alumist palgiringi uuesti mädandama mille sa just ära remontisid.
Torutööd Tartus 56 932 898
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10775
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kui visata alumine palgirida minema ja kui maja nagunii õhku tõstetud, siis miks mitte laduda fibost nn vundament. Jääks arvamuse juurde, et kui nagunii fibo jaoks on vaja kaevata, siis kui raske on väljapoole veel veidi kaevendit laienda, et lisada soojustus. EPS või XPS ei ole just kõikse kallim materjal, eriti arvestades, et see saab olema ühekordne väljaminek. Edasi võib vist sisse valada kasvõi põrandaküttega plaadi. Põrandakütte torude maksmus on kogu ümberehituse eelarvest on köki-möki, sest sa ei tea kunagi, millised mõtted tuleviku planeerimisel tulevad saunas ja ja pärast kamina ees istudes. ;) Lihtsalt minu uitmõtted.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Minu arusaamist mööda pole fibo just kõige parem vundamendimaterjal. See ju poorne ja imab niiskust sinna plokkidesse. Fibole on samuti ju vaja betoonist vööd ümber. Seega pead sügavama kaevise tegema palkseina alla, mis tähendab rohkem tööd, kuid fibo ei anna ju seal seina all mingit lisaeffekti? Loomulikult, kui tahad soojustatud põrandat siis sinna sisse võid juba ka põrandakütte panna, kuid hetkel oli ju küsimus selles, kas põrand ja seinad võivad hakata erinevalt liikuma. Selle probleemi vältimiseks on minu arusaamist mööda kõige lihtsam valada üks piisava suurusega plaat, mille peale hakkab toetuma hoone täies mahus. Spetsiifilisemaks minnes oleks juba vaja rohkem lisainfot. Kas pidevalt köetav ruum ja millega köetav? Kogu asja võib ju lahendada ka õhk-soojuspumbaga mis asub palkseina küljes ja kerise võib paigaldada ka elektrilise. Siis pole ka korstent tarvis ning kõige suurem probleem on see kui suur külmkapp õlle tarbeks osta.
Arvestades seda, et räägitakse ka eesruumi WC rajamisest siis võib ka järeldada, et peldikusse pannakse küte sisse. Seda võib ju kütta ka elektriradikaga. Ei pea ilmtingimata olema õhk-vesi pump ning põrandaküte. Kõik taandub sellele, kui suurt investeeringut teha on plaanis.
Torutööd Tartus 56 932 898
Rastag
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 24 Mai 2022, 16:59

Re: Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas Rastag »

pikk88 kirjutas: 26 Mai 2022, 09:07 Minu arusaamist mööda pole fibo just kõige parem vundamendimaterjal. See ju poorne ja imab niiskust sinna plokkidesse. Fibole on samuti ju vaja betoonist vööd ümber. Seega pead sügavama kaevise tegema palkseina alla, mis tähendab rohkem tööd, kuid fibo ei anna ju seal seina all mingit lisaeffekti? Loomulikult, kui tahad soojustatud põrandat siis sinna sisse võid juba ka põrandakütte panna, kuid hetkel oli ju küsimus selles, kas põrand ja seinad võivad hakata erinevalt liikuma. Selle probleemi vältimiseks on minu arusaamist mööda kõige lihtsam valada üks piisava suurusega plaat, mille peale hakkab toetuma hoone täies mahus. Spetsiifilisemaks minnes oleks juba vaja rohkem lisainfot. Kas pidevalt köetav ruum ja millega köetav? Kogu asja võib ju lahendada ka õhk-soojuspumbaga mis asub palkseina küljes ja kerise võib paigaldada ka elektrilise. Siis pole ka korstent tarvis ning kõige suurem probleem on see kui suur külmkapp õlle tarbeks osta.
Arvestades seda, et räägitakse ka eesruumi WC rajamisest siis võib ka järeldada, et peldikusse pannakse küte sisse. Seda võib ju kütta ka elektriradikaga. Ei pea ilmtingimata olema õhk-vesi pump ning põrandaküte. Kõik taandub sellele, kui suurt investeeringut teha on plaanis.
Kerist tahaksin ikka puuküttega, vanasse palkhoonesse elektrikerise panek tundub nagu eriline roppus :D kuna ilmselt ta igapäevaselt kasutatav ruum just talvel pole, 1-2x nädalas ilmselt kütaks ja kasutaks siis ilmselt tunduks jah mõistlik panna õhksoojuspump, et mitte kasutamisel hoida sees kerget pluss kraadi. Kui mingi kamina või pliidi moodi asi panna siis ilmselt ikkagi midagi väiksemat kergemat jalgade peal vms moodulina, et soovi korral saaks lisasooja sisse kütta ja praksuvat tuld vaadata. Aga kui lahendada asi nii, et vahetan palgid välja, kuna madalamaks ma lasta ei saa, sest siis jääb lagi liiga madal ja kõrval on ka teine hoone mis on osaliselt seotud palkhoonega, ehk siis kui jätta siis põrand näiteks alttuulduvaks ilma siis terve põranda valamiseta, ja valada siis kohale kuhu tuleb keris ja siis ka pliit/kamin alla betoonalus ja ülejäänud põrand ehitada laagidele, alla tuuletõke, vahele vill, peale osb ja siis parkett või põrandalaud või midagi taolist kas sellisel asjal oleks jumet. Või kui valamine üldse ära jätta siis äkki kerise ja pliidi alla panna topelt 22mm osb alla kas siis ei kannataks põrand ära raskust. Leiliruumi suurus planeeritud max 10m2, siis ei ole mingit erilist mölakat kerist vaja mis mitu tonni koos kividega kaalub või oleks siis ikkagi terve hoone alla lihtsam juba betoon valada. Ta ei pea mul mingi ilgelt soojahoidev hoone olema. Piisab kui ta hoiab niipalju sooja et kui talvel paari tunnise kütmisega saaks rahulikult eesruumis külma õllet nautida ilma et higi naha külge ära külmuks.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas ping »

pikk88 kirjutas: 26 Mai 2022, 09:07 ... Kõik taandub sellele, kui suurt investeeringut teha on plaanis.
Mõistlik on arvestada, et ega mäda ja seente hilisem ruumidest väljarookimine pole ka odav ega meeldiv tegevus.

Ehk "planeeritult tegemine" võib olla kokkuvõttes tunduvalt odavam "koonerdades tegemisest".

Siinses plaanis on näha erinevaid sõnu, mis ei ole ehitustehniliselt sobivad koos kasutamiseks.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Investeeringu suuruse osas pidasin ma pigem silmas seda, et kõik sõltub sellest kui suur summa nö taganttaskust korraga võtta on ja kuskaugel hoone asub. Mõne inimese jaoks pole see eriline kulutus, et tellida endale pütiga betoon õuele ja valada plaat. Teise jaoks läheb see mõttetult kirveks ja odavam ning lihtsam on betooni tegemine käsitsi. Fakt on see, et teha tasuks ikka niiviisi, et asi järgnevad sadakond aastat ära kestaks ilma mädanemata. Muidu oleks sauna ehitamine sellisest hoonest suht mõttetu investeering. Ja lõppsumma suurust mõjutab väga palju ka see millise korstna ning millise kerise sinna sisse ehitad. Samuti see, kas paned sinna põrandakütte või soojuspumba või jääb hoone muul ajal külmaks ruumiks. Tänapäeval pole see rahaliselt eriti suur investeering, et panna hoonesse soojuspump, kuid väga paljud jätavad selle raha kulutamata, sest ei taha tulevikus pumba kasutamise eest iga kuu maksma hakata. Ka ei pruugi majapidamises piisavalt elektrivõimsust olla. Seega mu meelest need juba teist tüüpi investeeringusummad kui algne jutt vundamendist.
Torutööd Tartus 56 932 898
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas ping »

pikk88 kirjutas: 27 Mai 2022, 10:32 Investeeringu suuruse osas pidasin ma pigem silmas seda, et kõik sõltub sellest kui suur summa nö taganttaskust korraga võtta on ja kuskaugel hoone asub. Mõne inimese jaoks pole see eriline kulutus, ...
Vahet suurt pole, et kas OSB on kalli raha eest poest ostetud või taaskasutatud, aga kui panna see perioodiliselt kasutatava, talvel kütmata sauna põrandaks, mädaneb see nagunii ära.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2050
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Vana palkmaja laut saunaks koos kaminaruumiga

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Nõus. Aga mulle nagu ei meenu, et ma oleks soovitanud kusagil OSB-d sinna sauna kasutada. :scratch:
Kui pead nüüd silmas seda, et omanik ise mõtles eesruumi põranda alla selle plaadi panna ning sinna peale parketi või laudpõranda siis sellele plaanile oled juba ise vastanud. Pidasin korraga tehtava investeeringu all silmas rohkem seda, et mõnel on võtta taganttaskust korraga summa, et osta piisavalt armatuuri ja valada terve põranda alla üks terve plaat. Teine teeb selle töö kahes jaos. Kõigepealt vundament ja siis põrand. Samuti tuleb raha kogus mängu siis kui ostad naaberkülast kasutatud raudkerise ja kasutad korstnana torujuppi või tellid pottsepalt kivikerise koos telliskorstnaga. Eesmärki täidavad mõlemad kuid kulutatud summa on vägagi erinev. Aga see jutujärg läheb juba seinte teemast välja.
Torutööd Tartus 56 932 898
Vasta