Kulumaterjalid

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
Quasimodo
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 15 Mär 2009, 00:03

Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas Quasimodo »

Väga palju sellest teemast siin juttu ei ole olnud, paar teemat leidsin, aga need on läbuks kätte läinud.

Kuidas siis on nende kulumaterjalidega (kes maksab) ja mis üldse on kulumaterjalid?

On kõlanud versioon a) ehitusmees ostab kulumaterjalid ise, kuid lisab selle "vaikselt" lõpphinnale
b) hinnapakkumises on suur konkurents - öeldakse väiksem teenuse hind, aga kulumaterjalid lisatakse hiljem kliendi arvele.

Mina ise olen eelistanud seda viimast varianti - töö hind on töö hind, ja kõik ehitusele kuluvad materalid on kulupõhised - ehk klient maksab täpselt nende materjalide eest, mida ma olen ostnud (esitan tõestatavad arved, tšekid). Kaasa arvatud siis ka kulumaterjalid.

Aga seal tekibki see küsimus, et mis on kulumaterjal ja mis mitte. Nimekiri on ju pikk - prügikotid (rohelised), lõikekettad, plastämbrid, erinevad kattekiled, ehituspapp, tikksaeterad, magnetotsikud, pintslid jne jne. Need on asjad, mis ei jää enamasti peale ehituse lõpetamist ei mulle ega kliendile, vaid sisuliselt kuluvadki prügiks. Ja ühe korraliku korteri kapitaalremondi peale kulub neid ikka omajagu - lõikad WC malmtorusid, on juba kaks-kolm lõikeketast kulunud ja kaks tolmumaski samuti ning võimalik, et ka üks kaitsekostüüm.

Otsikud kuluvad, hakkavad "üle viskama" - kui sul on ikka majas keerata 10 000+ kipsikruvi, siis kiirema töö nimel on "värskem" otsik parem ja ka töö tulemus parem ning kiirem.

Kas maalriteip on kulumaterjal või ehituskaup? Ei tõmba ma ju ilma teibita seinale sirget triipu, mis eraldab valge lae sinisest seinast? Kus on see piir, mis on täiesti normaalne kliendi arvele lisada ja mis enam mitte?

Võiks selle teema lahti arutada selliselt, et ei läheks läbustamiseks (teemast kõrvale) ja kui ka meie tulevased kliendid ehk Googlest selle teema üles leiavad, saavad siit vastuse oma küsimusele - kui töötasu on mingi etteantud number kõikidele ehitajatele (tellija poolt paika pandud piirhind), siis kas kulumaterjalid tuleb ehitajal enda palga eest osta või on see kliendi kulu?

Võite lisada ka need kulumaterjalid, mis on teie arvates kindlasti "kulumaterjalid" (abimaterjalid) - mis sõna otseses mõttes kuluvad objektil töö tegemisel ära, mitte ei võta seda ehitusmees endaga kaasa ega ei jää need ka kiendile. Ilmselgelt ei ole vesilood, haamer või akutrell kulumaterjal, aga kas kivipuur on kulumaterjal? Kui sul on vaja ikka puurida raudarmatuuriga betooni mitusada auku, siis neid kivipuure kulub ju samuti mitmeid..

Ma ise teeks algust ja ütleks nii - minu arvates on kulumaterjalid kliendi kulu, sest ma ei saa ilma nende abivahendideta tööd teha, ja tööd teen ma kliendile, mitte endale.

Ja kulumaterjalideks loeksin ma ise - prügikotid, abrasiivlõikekettad (metallile), erinevad teibid, noa lõiketerad (nn. vaibanuga), kaabliklambrid, väiksemad värvirullid (näiteks emailvärvidega töötamisel), ehituspapp (põranda kaitseks), kattekiled (uste ja akende ette jms), näomaskid (ühekordseks kasutamiseks), otsikud (PH2, T30 jms), tüüblid, kruvid jms kaup.

Lisaks loeksin ma päris kindlasti kliendi kuluks objektil kasutatava elektri (tööriistad, akude laadimine, niiskusimur, soojapuhur jms) ning ka veekulu (tööriistade pesemine, segude valmistamine jms).

Kas tundub loogiline arutelu või on midagi lisada või maha arvata midagi sellest nimekirjast?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Mina võtan pakkumised tehtavale tööle / tööetapile koos kõikide kuludega
So see hind peab sisaldama KÕIKE (kui just pole kokku lepitud teisiti)
Töö / tööetapi vastu võtmisel makstakse just see hind ja midagi juurde ei maksta
Kui midagi jäi välja siis see on pakkuja risk
Kui õnnestus mulle "midagi üleliigset müüa" siis minu risk
Hinna juurde kuulub ka ehitustööde ajal ja ehitustööde järgne objekti heakord
Elektri ja veekulu objektil on minu kulu...
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10851
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Quasimodo kirjutas: 13 Veebr 2022, 13:56 Väga palju sellest teemast siin juttu ei ole olnud, paar teemat leidsin, aga need on läbuks kätte läinud. ...bla-bla-blaa ...
Kirjutan selle teema kohta homme hommikul põhjalikumalt. Esialgu diagonaalis lugedes jäi segaseks, et kelle seisukohalt sa oma murest kirjutasid- tellija või töövõtja? Paluks täpsustada!
Quasimodo
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 15 Mär 2009, 00:03

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas Quasimodo »

Väga diagonaalis lugesid siis, Urmas. Aga nagu öeldud, jätkem läbustamine. Olen ise ehitaja, juba 23 aastat. Ja see küsimus vaevab siiani - kord on see minu kulu, kord panen kliendi arvele. Ise ka ei tea siiani, kumb õigem on..

xxx111.. kas tõesti, maksad klientidele nende elektri- ja veekulu tagasi? Ma olen ehk jube pessimist, aga kuidagi ei usu.. Kuidas sa seda üldse arvutad seal? Niiskusimur, õhupuhur, soojenduspuhur, elektritrell? Elektritrelli elektrikulu arvestad ka maha? Akude laadimise? Augufreesimine? Prožektor? Tööriistade akude laadimine? 360 liitrit vett segudele? Pesed käsi või mõnda tööriista?
Panite töö alguses tellijaga kilovatid ja kuupmeetrid kirja ja siis jagate, kes ja millal ja kuidas kulutas?
Sorry, kõlab rohkem nagu väga labase ja odava enesemüümisreklaamina, aga mitte reaalse teemapüstituse vastusena. Ühtegi vastust ju ei ole..Nii et, palun, ära läbusta teemat. Ma ju ütlesin kohe alguses, et ärme läbusta teemat, räägime asjast.

Kulumaterjalidest.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

xxx111.. kas tõesti, maksad klientidele nende elektri- ja veekulu tagasi?
Ma rääkisin kliendi poolelt
So töövõtja ei maksa el ja vee kulu eest

Päris täpselt ei mõista mis asi läbu on?
Aga las olla - rohkem sõna ei võta siis...
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Kruvil on sügavalt savi kas sa nimetad seda kulumaterjaliks või millekski muuks. Kui hind ei sobi siis ära hakka üleüldse peale oma tegemistega. Aga sa unustasid näiteks alukad ja sokid nimekirja lisada. Ja siis veel enda pesemine pärast tööpäeva ja kui kliendiga kaua rääkida siis see on liigne energiakulu ja pead rohkem sööma, et taastuda ja ...
Lühidalt, kui sa oled 23 aastat ehitaja olnud ja ikka veel vaevled selliste küsimustega siis mida sa üleüldse teed ? Kui tahad teada mismoodi mingit asja arvel kajastada siis nii küsigi.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10851
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Quasimodo kirjutas: 13 Veebr 2022, 21:56 Väga diagonaalis lugesid siis, Urmas.
No olgu, arvasin esimest postitust lugedes, et kirjutab murelik klient, aga tuleb välja, et eksisin. :blush:
Quasimodo kirjutas: 13 Veebr 2022, 21:56 Olen ise ehitaja, juba 23 aastat. Ja see küsimus vaevab siiani - kord on see minu kulu, kord panen kliendi arvele.
Ise omades kõigest 22 aastast staaži siseviimistlejana, siis mind sellised küsimused ei vaeva ehk sul on veel palju-palju arenguruumi. ;) Töövõtjana minul kulusid ei ole, kõik kulud on tellija kanda. Kui sa veel ei ole aru saanud, siis saladuskatte all mainin(vaata, et seda kellegile edasi ei räägi), siis tellijad maksvad kinni alates meie pere 2x aastas soojamaapuhkused(koroona tõttu on mõned korrad vahele jäänud) ja lõpetades Laagri Bauhofi tasulisse WC-sse sisenemise eest nõutava 20 sendi kinnimaksmisega + kõik, mis jääb nende kahe äärmuse vahele. ;) Kui sellest eelmisest lausest aru ei saa, siis edasine jutt on mõtetu.
Tellijana saaksin sellest probleemist aru, aga ettevõtjana on sa veel juhm. Lihtsalt arvamus, ei midagi isiklikku.
Hommikune kommentaar jääb ära. Ehk oleks tellijatel parem kui jääksid edasi palgatööle mõne firma all, kes jagab midagi kulumaterjalidest ega peaksid oma hallrakke kulutama selle, et kelle arvele kulumaterjale kirjutama. ;)
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Lihtne - kui on tükitöö, siis on kõik hinnas. Samas peab töö ulatus olema selgelt piiritletud ning kõik, mis väljub eelnevalt kokku lepitud mahu raamest, on lisatöö, mis tuleb enne alustamist muidugi kokku leppida.

Tunnitööl on iga asi kliendi maksta. Nii töötund, kui abivahendid. Ise ei hakkaks küll kindaid ja prügikotte arvele panema, aga oma rahaaukudest Transporteritega Forsis käies on järjekordsel neljakohalisel arvel ka veerand tuubi mingit spetshermeetikut eraldi välja toodud.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4444
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas ping »

Buumi ajal on ka sellist asja nähtud, et töö lõppedes loobitakse väiksemad (odavad) tööriistad koos prügiga prügikottidesse.
Haamrid, näpitsad, plekikäärid, pikendusjuhtmed, vukksaag, lood, jne.
Selgitust küsides öeldakse, et: "Need on ju kulumaterjalid ja järgmisele objektile ostame vajadusel uued".
;)
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 760
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas suvaline »

Sisuliselt on ainult üks kulumaterjal: loll pea.
Quasimodo
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 15 Mär 2009, 00:03

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas Quasimodo »

Urmas - on täiesti ok, kui sa oma fustratsiooni ja alaväärsuskompleksi Ehitusfooumis välja elad. Vähemasti on siis ehk kodus "kõik korras".
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Kulumaterjalid

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Quasimodo kirjutas: 02 Mai 2022, 22:38 Urmas - on täiesti ok, kui sa oma fustratsiooni ja alaväärsuskompleksi Ehitusfooumis välja elad. Vähemasti on siis ehk kodus "kõik korras".
Küll on tore, et te meid jälle külastasite!
Vasta