Terrassi kandevõime

Reddy1123
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 14 Apr 2022, 09:30

Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas Reddy1123 »

Tervist

Ehk oskab keegi murega aidata. Nimelt on plaanis panna terrassile kummist mullivanni. Kui vesi sees kaalub see mullivann umbes 800kg mida targemad arvavad kas terrass peab vastu sellele raskusele. Terreass siis ehitatud terrassi kandurite peale kandurid on pandud fibo ploki peale, et siis aluspind pole valatud
Pilt
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Mõtle nüüd natuke järgi kuidas oleks sellele küsimusele võimalik antud info baasilt vastata
Kui mina oleks see projekteerija, kes peaks tegema vastavad tugevusarvutused siis ma küsiks Sinu käest selliseid lähteandmeid:

- Terrassi plaanid so fibo plokkide plaan ja talastiku plaan
- Pinnase andmed
- Talastiku ristlõiked
- Talastiku tugevusklass
- Mullivanni asend talastiku suhtes - so mullivann talastiku plaanil

Ja pärast nende andmete saamist saaks teha tugevusarvutused...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Vihjeks küsijale - kui sättid mullivann fibo plokkide kohale siis võib pea täie kindlusega peaaegu väita, et enamus raskust on otse vundamendil ja taladele jääb minimaalselt vähe.
Ja 800 kg kokku on suhteliselt vähe.... (inimeste mass tuleb siiski juurde lisada - 4x100 kg meest võib üsna arvestatav olla.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kalvis kirjutas: 14 Apr 2022, 11:03 Vihjeks küsijale - kui sättid mullivann fibo plokkide kohale siis võib pea täie kindlusega peaaegu väita, et enamus raskust on otse vundamendil ja taladele jääb minimaalselt vähe.
Ja 800 kg kokku on suhteliselt vähe.... (inimeste mass tuleb siiski juurde lisada - 4x100 kg meest võib üsna arvestatav olla.
Pole õige...
Sest vann on ette nähtud toetuma kogu pinnaga mitte punktidele (antud juhul fibo plokid)
Vanni alla tuleb tekitada omaette tihe talastik
Ja seda pole võimalik kujundada kui puuduvad esmased lähteandmed
Ma olen siin foorumi mitmel korral vihjanud on, et erinevatele probleemidele tuleb läheneda komplektselt - ei saa vaadata vaid üht elementi või detaili...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Pole nõus. Fibo plokid olid maapinnal reas seega vanni keskosa toetub ideaalselt fibole. Teadupärast talade konsooli tugevusvõime on toetuspunktis parim ja väheneb kaugusega. Seega kõige rohkem massi just on toetuspunktis - midagi jääb taladele. Seejuures jaotub erinevatele taladele osakoormused (jaguneb vähemalt 4 erinevale talale) - mis peaksid olema 800 kg arvestades rohkem kui piisavad. Plastvann ise kah töötab konsoolina.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Teadupärast talade konsooli tugevusvõime on toetuspunktis parim ja väheneb kaugusega
Esiteks: Teadupärast on konsooli paindemoment (ja sellega seoses suurimad paindepinged) suurim toetuspunktis...

Teiseks: Koormuse jaotused (koormuskombinatsioonid) ei ole lineaarsed...

Sellega ma lõpetan...
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Korralik ülemõtlemine.

800 kg on 8-10 sellist harju keskmist tugevama kehaehitusega inimest. Ilmselgelt ei oleks mingit probleemi kui need inimesed terrassil väiksema laua ümber istuvad.

Pildilt tundub, et fibo plokk on liival/kruusal. Kui arvestame, et pinnase kandevõime on 3kg-cm2 ja fibo mõõdud 50x20 cm, siis saame, et ühe ploki kandevõime on ca 3000kg.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas aero »

Kalvis kirjutas: 15 Apr 2022, 08:45Plastvann ise kah töötab konsoolina.
Kirjas oli kummist vann.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10830
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ifffff kirjutas: 15 Apr 2022, 10:22 Korralik ülemõtlemine.
Kahtlustan sama.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

kunn24 kirjutas: 17 Apr 2022, 11:38
xxx111 kirjutas: 15 Apr 2022, 10:06
Teadupärast talade konsooli tugevusvõime on toetuspunktis parim ja väheneb kaugusega
Esiteks: Teadupärast on konsooli paindemoment (ja sellega seoses suurimad paindepinged) suurim toetuspunktis...
Tüüpiline möödamõtlemine. Kui natukene proovid kaasa mõelda, saad aru, mida Kalvis silmas pidas. Su väide on loomulikult õige, aga mitte Kalvise kirjutatu kontekstis.
Tüüpiline möödamõtlemine - aga väide õige?
Kumb siis...
Kui Kalvis pidas midagi silmas siis tasuks kasutada ka täpseid formuleeringuid
Konsooli kohta tehtud märkused olid Kalvise poolt mööda...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

kunn24 kirjutas: 17 Apr 2022, 14:17 Soovid jauramimaratoni või käid veel kord ise vaikselt nohisedes üle selle, mida Kalvis väitis?
Ei soovi midagi...
Kalvise väited (ainult minu hinnangul) ei päde
Nagu siit erinevatest kommentaaridest välja tuleb on kõik OK - midagi kontrollida pole vaja ja pane aga bassein paika...
Milleks jaurata...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Panen siia kommentaari mille andsin ühes teises teemas - see peaks päris hästi kirjeldama situatsiooni
Tänapäeval on kasutud EVS, RYL, RIL, DIN, EN jne
Tänapäeval käib projekteerimine ja ehitamine foorumite põhjal...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

xxx111 kirjutas: 17 Apr 2022, 15:20
kunn24 kirjutas: 17 Apr 2022, 14:17 Soovid jauramimaratoni või käid veel kord ise vaikselt nohisedes üle selle, mida Kalvis väitis?
Ei soovi midagi...
Kalvise väited (ainult minu hinnangul) ei päde
Nagu siit erinevatest kommentaaridest välja tuleb on kõik OK - midagi kontrollida pole vaja ja pane aga bassein paika...
Milleks jaurata...
Kuna sa mu valeväiteid pole välja toonud siis soovid küsijale halba. Minu väited põhinesid konsoolarvutustel teoorial, kus põhiargument oli - raskuspunkti paigaldamine otse toele on kõige parema kandevõimega, mitte raskuspunkti panek konsoolil kaugemaisse punkti. Teine argument oli - tema vanni kannab kokku ikkagi neli tala (kahjuks mõõtmeid polnud aga lähtusin keskmise vanni oletatavast suurusest), seega toimub jõudude jagunemine.
Ühes olen nõus - foorumi vastus pole pädev inseneriarvutus ja minu vastuse mõte oli juhatada optimaalsema lähtekoha suunas.
Siiski ühe juhtumi elust enesest läbi kogenud - töölised ladusid vähemalt 2 tonni telliskive ühe 5x20 cm puittala peale täpselt nii, et katki läks järgmine päev kui töölised telliskivi hunniku otsa hüppasid. 2 tonni ja 800 kg - võib eluskatsega oletada, et tala peab vastu.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas Prill »

On variant katse-eksitus meetod, kus paned vanni paika ja kasutad, kui tekib probleem siis tegeled. Probleem võib olla kohene, kus terrassi konstruktsioon puruneb, mis antud 800kg puhul on pigem vähemtõenäoline. Pikem probleem võib vanni kohal terrassil tekib "lokaalsem" vajumine mõnest millimeetrist kuni paari sentimeetrini, see tähendaks terrass oleks vaja uuesti tasaseks loodida.
Sisuliselt on valida, kas karta-põdeda, tellida arvutused ja tõenäoliselt ehitada terrass tugevamaks, alates aluskonstruktsioonist, või riskida kus paremal juhul ei juhtu midagi katastroofilist, halvemal juhul tuleb natuke kohendada taastada, hullemal juhul teha see terrassi aluskonstruktsioonist alates uuesti projekteerimine-ehitamine.
Mida on üldse kaotada - kas ehitada terass uuesti enne või pärast :roll:

Lisaks võib kaaluda ka muid variante, kas antud vann üldse peab terrassil olema, võibolla vanni jaoks ruumi kuskil terrassi kõrval kuhu saab ehitada kas ajutisema või püsivama vanni aluse.
Inimkond jäänuks üldse puu otsa kui riskida julgejaid ei oleks ja esimene oksa või kivi tööriistana kasutada tahtnu oleks hakanud juurdlema, kas ehk ei purune, kas ei peaks olema arvutusi, kas poleks turvalisem jääda latvadesse..
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

ifffff kirjutas: 15 Apr 2022, 10:22 Korralik ülemõtlemine.

800 kg on 8-10 sellist harju keskmist tugevama kehaehitusega inimest. Ilmselgelt ei oleks mingit probleemi kui need inimesed terrassil väiksema laua ümber istuvad.
Aga kui need 8-10 keskmist tugevama kehaehitusega meest sinna 800 kg vanni lähevad? :D Kui mahub. Või siis mõned lähevad ja mõned istuvad vanni ümber. :D
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10830
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ac457765 kirjutas: 18 Apr 2022, 11:56 Aga kui need 8-10 keskmist tugevama kehaehitusega meest sinna 800 kg vanni lähevad? :D
Kui need 8-10 meest sinna basseini ronivad, siis ei ole selles basseinis enam vett. 800kg vett üle ääre kadunud nagu niuhti ja vee raskuse võrra bassein kergem. No võib-olla niipalju vett jääb, et kotid saab ikka märjaks. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 716
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

Heureka!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kuna sa mu valeväiteid pole välja toonud siis soovid küsijale halba...
Ei soovinud halba - ausõna...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kalvise väited (ainult minu hinnangul) ei päde
Ma pidasin seda küll natuke raskemaks süüdistuseks...
OT, ärme kakle, mul pole kunagi olnud soovi kellegile ära teha...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Terrassi kandevõime

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kalvis kirjutas: 19 Apr 2022, 12:18
Kalvise väited (ainult minu hinnangul) ei päde
Ma pidasin seda küll natuke raskemaks süüdistuseks...
OT, ärme kakle, mul pole kunagi olnud soovi kellegile ära teha...
Nõus - kakelda pole mõtet...
Ka minul pole soovi kellelegi ära teha...
Vabandan...
Vasta