Tere, väikest abi.

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
KenTi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 08 Mär 2022, 18:24

Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas KenTi »

Olen 27 aastane noormees, saan töövõimetus pensioni, poole kohaga olen klienditeenindaja ja plaanin töökõrvalt uuesti kooliteed jätkata. Esialgne plaan oli mul Tartusse tagasihoidlikum üürikorter võtta. Maksaksin seda siis 300-400 eurot kuus ja ega miskit väga järele ei jääks. Aga mul tekkis mõte.. bioloogiline isa on a-sotsiaal, elab Tartust ca 15 km lõuna poole.. tal on väike majake, kus ta on terve oma elu elanud, majas puudub jooksev vesi, elekter. Mitte, et tal oleks vool välja võetud, aga tal pole seda kunagi olnudki.

Nüüd küsimuse juurde, vabandan pika sissejuhatuse eest. Nagu eelpool mainisin, tahan koolis käia. Linnas elades maksaks ma minimaalselt 3600 eurot iga aasta võõra inimese taskusse, raha mida ma kunagi tagasi ei saa. Miks mitte panna sama raha siia väikesesse hütti... 3.5a koolis käies maksaks ma korteri üüri peale ca 15 000 eurot, samas kui sama raha maja peale panna saaksin omaette nokitseda, vool majja panna, põrandad, fassaad, katus.. kasvõi iga kuu midagi.. või siis aasta otsa koguda ja kevadel jälle midagi ära teha.

Selline on igatahes plaan, alustada tuleks muidugi elektrist, uurisin elektrilevi hinnakirja, alajaam jääb umbes täpselt 400m piiresse, pole moment rohkem raha kui ehk suveks ca 2000 eurot kokku saada ja siis mõtlesin 1x10A paigaldada, peaks ehk piisama, et lihtsaid elektritnõudvaid asju kasutada? Telekas, pirn laes, külmkapp? Muidugi see oleks ajutine, aga see on maksimum mida praegu unistaks lubada. Nüüd aga tekib mul küsimus, kui ma sõlmingi lepingu, maksan liitumistasu ära, mis edasi saab? Post tuleb hoovile ja võin sealt ise edasi majandada? Tohin ma juhtmeid ise vedada?

Aitäh teile kõigile juba ette ära =)
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Hinnakirja ampritasu on kolmefaasilisel liitumisel, nii et siis ikka 3x10 A parem juba.
KenTi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 08 Mär 2022, 18:24

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas KenTi »

Küülaline kirjutas: 08 Mär 2022, 19:40 Hinnakirja ampritasu on kolmefaasilisel liitumisel, nii et siis ikka 3x10 A parem juba.
Aitäh! Olen üsna võhik neil teemadel, sellep. siit infot küsingi.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Teoorias tohid sa üksnes lambipirni vahetada. Praktikas on peale liitumispunkti kõik sinu oma - ehk suurem jagu mehi teevadki ise. Välja arvatud mõned juhtumid - naaber kaebab ja Kov läheb aktiivseks (ise nähtud ja üle elatud).
Teoorias peaks kogu süsteemi laskma paberitega elektrikul teha, aga kui kadedaid naabreid pole ja omal mõistus asjast üle käib siis rahaliselt on kasulikum ise teha.
Jõudu tööle!
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas aero »

3x10a katab tagasihoidlikumad vajadused ära küll. Saad ka veekeedukannu ja väiksemat elektripliiti kasutada.
KenTi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 08 Mär 2022, 18:24

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas KenTi »

Aitäh teil! No esialgu küll võtaksin selle 3x10A, et lihtsalt inimese kombel elada saaks, eks kunagi tulevikus vahetaks välja. Mul õnneks on paar tuttavat inimest kes saaksid aidata postist vedamisega.. siin on 2 ca, 25 ruudust tuba ja 16 ruutu köök, eks ma esialgu alustakski üks tuba aastas, kõigis tubades tuleks vana laudpõrand välja lõhkuda ja nullist uus teha, sokkel üle valada, seinad kipsiga sirgeks.. oh, siin on jube palju teha, aga kui peas tead, et teed endale ja enda kätega tasub see ära.. väga hea, et antud foorumi leidsin, mul on tulevikus palju küsimusi ja ekspertide arvamusi tarvis =)

Aitäh veelkord!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

aero kirjutas: 08 Mär 2022, 21:56 3x10a katab tagasihoidlikumad vajadused ära küll. Saad ka veekeedukannu ja väiksemat elektripliiti kasutada.
Jah, 3x10A katab esialgsed vajadused ära, kuid kui tulevikus peaksid tahtma midagi nokitseda(näiteks õpid ära keevitamise), siis jääb kindlasti väheks. Tean, millest räägin, sest meil maal on samuti 3x10A ja aeg-ajalt mõnede suuremate riistade(kreissaag)+veekann või elektripliit üheaegsel kasutamisel viskab kaitsme välja. Aga noh, ma ei tea siiani, kuidas on need kom faasi maja, sauna ja garaaži vahel jagatud.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Siin on natuke mõttekoht - tehnikute väljasõit ja töö maksab sama palju - ükskõik kas tulevad 10x3 A peakaitset paigaldama või sedasama kaitset asendama 16x3 vastu.
10x3 katab esmavajadused rohkem kui küll, aga kuidas tulevikus? Kui kodus elektrikütet, kreissaagi ega keevitust oma eluajal kasutada ei plaani siis ilmselt piisab.
KenTi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 08 Mär 2022, 18:24

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas KenTi »

Kunagi tulevikus on plaan kindlasti vannituppa põrandaküte paigaldada ja kööki õhksoojuspump, aga see tõesti kauge tulevik.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Lugesin uuesti ka esmase postituse läbi ja tekkis küsimus - kas on kuidagi tagatud, et teemaks olev kinnistu ka sinu oma on või selleks saab?
KenTi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 08 Mär 2022, 18:24

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas KenTi »

Kinnistu on mu isa nimel, olen ainuke laps/lähisugulane. Olen varasemalt tartus elades nii 3x aastas vanamehel külas käinud. Kui seda juttu talle rääkisin lubas mulle sissekirjutuse teha ja oli üldiselt õnnelik, et plaanin selle hütiga midagi ette võtta. Käsi südamel ütles mulle, et poiss, ma olen juba ammu alla käinud ja olen alkohoolik, ma ei ole suuteline ise midagi tegema. Kohalik omavalitsus on talle peale käinud, et müü maha ja tule sotsiaalpinnale elama, mu isa seevastu, et olen siin majas kasvanud ja kavatsen siin ka surra.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Kindel, et mingeid laene selle peale võetud pole? Kui vanamees nii kindel sinu peale siis pange notaris aeg ja las kingib kinnistu sulle - siis ka sul kindlus toimetada ja sinna raha panna. Notaris saab ka kinkelepingule juurde panna, et isa elab oma majas elu lõpuni. Konsulteeri notariga.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas ping »

Liitumisel maksab iga amper ja vahe tekkib kas osta 10, 16 või 20A.
Kilp ja muu kaasneva töö maht on samas klassis.
Kui on kuni 3 tükki, kuni 2kW elektriseadet kasutusel, siis saab ka 3x10A ga hakkama.

1,5kW küttekehaga boilerile pannes dioodi vahele tarbib see 0,75kW, soojeneb aeglasemalt aga väiksema veekasutamise juures vahet pole märgata.
4kW Õ/Õ soojuspump (piisab 80m2 maja kütteks) saab töötada 10A kaitsme taga ja keskmine tarbimine on 2A-4A.
Väikseim kaevuhüdrofor on max 380W tarbimisega ja aiakastmise režiimis (ämber minutis tünni, 20m voolikuga) tarbib ca 300W (Krauta, 80eur).
Induktsioonpliite on ka 800W võimsusega saada (Ali, 30eur).
2kW kettsaag töötab 50m pikendusjuhtme taga 10A kaitsmega (katsetatud).
Pesuruumi jaoks on põrandaküttest ökonoomsem kasutada "külmavalvurit" (25eur) ja pesuruumi infrapuna kiirgurit (Bauhof, 20eur) ja muid ehitustehnilisi lahendusi.
jne.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas RaJy »

ping kirjutas: 08 Mär 2022, 23:29 Liitumisel maksab iga amper ja vahe tekkib kas osta 10, 16 või 20A.
Kilp ja muu kaasneva töö maht on samas klassis.
:hello:
Nõus. Aga kui homme avastan. et eile paigaldatud 10x3 jääb väheks ja tahaks 16x3. Kui palju see maksma läheks? Või oleks olnud targem kohe 16x3 võtta?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas ping »

RaJy kirjutas: 08 Mär 2022, 23:39
ping kirjutas: 08 Mär 2022, 23:29 Liitumisel maksab iga amper ja vahe tekkib kas osta 10, 16 või 20A.
Kilp ja muu kaasneva töö maht on samas klassis.
:hello:
Nõus. Aga kui homme avastan. et eile paigaldatud 10x3 jääb väheks ja tahaks 16x3. Kui palju see maksma läheks? Või oleks olnud targem kohe 16x3 võtta?
Kui liin võimaldab (nii väiksel erinevusel tavaliselt võimaldab), siis ainult 6x1A ampritasu + peakaitsme vahetuse tehniku töö.
Hetkel: 156 €/A (10A-1560eur ja 16A- 2496eur, ehk vahe on peaaegu tuhat eur lisa 6A kohta)
https://www.elektrilevi.ee/uhenduse-loomine

Aga kui liitumisel kohe ahneks minna ja küsida liitumist suuremale (25A) peakaitsmele, siis võidakse kasseerida ka liini rek+alajaama tarafo vahetustasu.

Võib teha ka kohe kaks erinevat liitumistaotlust, erineva peakaitsme suurusega (10,16) ja vastavalt pakutud liitumishinnale valida.
(Sugulane ostis hiljuti maja ja seal oli eelmise omaniku poolt ainult 3x6A liitumine mõni aasta tagasi tehtud ning siis ostis ampritasuga 10A juurde.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kaidi87
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 79
Liitunud: 14 Mai 2010, 13:36
Asukoht: Tartu
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas kaidi87 »

Mina soovitan sul samuti kõigepealt selle kinnistu kohta kõik järgi uurida ning sinna enne mitte ühtki senti kulutama, kui see notaris sinu nimele pole tehtud. Kui sa räägid, et isa on asotsiaal siis, kes teab kellele ja mida ta juba võlgu on ja pärast võetakse sinult see korda tehtud elamine lihtsalt käest ära. Tagantjärgi ei saa sa enam kuskilt midagi tagasi, oled raha ja kinnistuta. Selliseid juhtumeid on meie Kuuuurijates jms saadetes liiga palju olnud.
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas võhik »

Hetkel: 156 €/A (10A-1560eur ja 16A- 2496eur, ehk vahe on peaaegu tuhat eur lisa 6A kohta)
tellisin tühjale krundile liitumise..... vist 20 A ...ja Elektrilevi tegi selle ampritasu eest ära.

Et aga majaehituseks kohe raha ei olnud, tuli seda kõigepealt teenima hakata ja selleks panin esimese asjana üles pv-elektritootmise. Selleks aga tuli tellida omakorda tootjaliitumine ja selle eest enam ampritasu täiendavalt juurde ei küsita... ehk siis mul on selle arvestivahetuse 500+ euri eest nüüd liitumiskilbis 63A peakaitse ja leping, et võrku toota võin 63 A, aga tarbida võrgust ainult 20A.

Loomulikult on tänapäeval Elektrilevil põhimõtteliselt kõik 100% online kontrolli all, aga ma siiski ei kujuta ette, et nad pidevalt jälgivad ja jahivad lühiajalisi lepingulist piiri ületavaid tarbimisi iga viimase kui erakliendi juures?
See tarbimisvõimsuse piiramine, arvan, on jäetud sellesama automaadis oleva kõige prostama bimetalliriba ülesandeks...?
Ja lõpuks võimaldab iga peakaitseautomaat ka mitmekordseid lühiajalisi ülekoormusi..

No ja kui keevitamisega tuli takus pole, siis võib ju selleks valida alati päikselise päeva..

Peaasi, et liitumiskaabel oleks juba kohe piisavalt jäme pandud...


PS
Vähemalt oli selline kahes jaos tootjaliitumise tellimine võimalik 2 aastat tagasi..
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas RaJy »

võhik kirjutas: 10 Mär 2022, 00:11
Hetkel: 156 €/A (10A-1560eur ja 16A- 2496eur, ehk vahe on peaaegu tuhat eur lisa 6A kohta)
tellisin tühjale krundile liitumise..... vist 20 A ...ja Elektrilevi tegi selle ampritasu eest ära.

Et aga majaehituseks kohe raha ei olnud, tuli seda kõigepealt teenima hakata ja selleks panin esimese asjana üles pv-elektritootmise. Selleks aga tuli tellida omakorda tootjaliitumine ja selle eest enam ampritasu täiendavalt juurde ei küsita... ehk siis mul on selle arvestivahetuse 500+ euri eest nüüd liitumiskilbis 63A peakaitse ja leping, et võrku toota võin 63 A, aga tarbida võrgust ainult 20A.

Loomulikult on tänapäeval Elektrilevil põhimõtteliselt kõik 100% online kontrolli all, aga ma siiski ei kujuta ette, et nad pidevalt jälgivad ja jahivad lühiajalisi lepingulist piiri ületavaid tarbimisi iga viimase kui erakliendi juures?
See tarbimisvõimsuse piiramine, arvan, on jäetud sellesama automaadis oleva kõige prostama bimetalliriba ülesandeks...?
Ja lõpuks võimaldab iga peakaitseautomaat ka mitmekordseid lühiajalisi ülekoormusi..

No ja kui keevitamisega tuli takus pole, siis võib ju selleks valida alati päikselise päeva..

Peaasi, et liitumiskaabel oleks juba kohe piisavalt jäme pandud...


PS
Vähemalt oli selline kahes jaos tootjaliitumise tellimine võimalik 2 aastat tagasi..
Jutt on tohutult ilus ilukirjandus - lausa propaganda musternäidis.
Millegipärast ei leia tekstist PV soetamise maksumust.
Ja elektrilevi tegi ainult ampritasu eest liitumise ära? Ära sa märgi - suisa muidu said ju!
Krt mõni siin loeb ikka natuke raha ka ja kahepoole tuhandene väljaminek ei ole lihtsalt tagataskust visata
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas võhik »

Millegipärast ei leia tekstist PV soetamise maksumust
sellepärast, et see ei puutu antud juhul asjasse.

Postituse mõte oli, et 500+ euriga vahetati reaalselt 20 A peakaitse 63-se vastu.
Ehk samamoodi võiks siis saada ju 500+ euriga ka 3x6 A kasvatada 3x16 A peale?
PV ehitad välja alles siis, kui sulle kohale jõuab, et kehtivate elektrihindadega on see sulle kasumlik.

Vastuseta jäi küsimus, kas mõningast lepingujärgsest suuremat tarbimist tegelikult reaalselt ka kontrollitakse...?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

võhik kirjutas: 10 Mär 2022, 00:11 ...
Vähemalt oli selline kahes jaos tootjaliitumise tellimine võimalik 2 aastat tagasi..
Enam ei ole. Möödunud aastal sai küsitud - elektrilevi väänas ampritasu kenasti otsa. Enam ei võimaldata, Ja üleülemöödunud aastal sai kenasti...
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1114
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Tere, väikest abi.

Lugemata postitus Postitas Prill »

Tagasi tulles teemaalgataja "äriplaani" juurde, kus plaanis vahetada kallis linna üürikorter 15km kaugusel peaaegu tasuta ent elamiskõlbmatu elamise vastu - kuidas transport ja selle kulud kooliskäimist hakkavad mõjutama.
Kui selleks on vaja eraldi soetada auto, koos kindlustuste, rehvivahetuste, hoolduste, remontide ja juba täna taevasse kippuvate kütusehindadega - võib aasta lõpuks tulla linna üürikorter soodsam, kui linnas saab liigeldud ühistranspordi ja oluliselt väiksemate kulude ja murega.
Vasta