Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 484
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Endale tundub, et saan selle ajalise tarbimisega ja tipu ajal vältimisega kenasti hakkama, keset päeva ja õhtupoolikul mil need tipud on üldiselt nagunii tavaliselt ei tarbi suurt midagi. Aga siiski, kui öösel on selle börsipaketiga ütleme et kwh hind 3 senti, palju seda ülejäänu mudru umbes juurde peaks liitma, et kui palju reaalselt maksma peaksin, kui seal nordpooli lehel on 3 senti ,siis minul koos võrgutasudega jms tuleb maksta? Vaevalt seal need juba sisse on arvestatud.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Võrgutasud on sul eraldi lepinguga - vaata lepingus energiapakett 1-4 - ja kenasti kirjas kWh hind. Seal on ka püsiampritasuga kui ilma.
Lisaks tuleb veel elektriaktsiis, taastuvenergiatasu ja käibemaks. Esimesed kaks on sinu jaoks püsihinnaga per kWh (hinna leiad olemasolevalt arvelt) ja käibemaks on siis kõik summa kokku veel omakorda riiklik maks.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

new1 kirjutas: 20 Jaan 2022, 06:16 Endale tundub, et saan selle ajalise tarbimisega ja tipu ajal vältimisega kenasti hakkama, keset päeva ja õhtupoolikul mil need tipud on üldiselt nagunii tavaliselt ei tarbi suurt midagi. Aga siiski, kui öösel on selle börsipaketiga ütleme et kwh hind 3 senti, palju seda ülejäänu mudru umbes juurde peaks liitma, et kui palju reaalselt maksma peaksin, kui seal nordpooli lehel on 3 senti ,siis minul koos võrgutasudega jms tuleb maksta? Vaevalt seal need juba sisse on arvestatud.
Kalvise loetelust jäi välja müüja lisatav börsimarginal, aga kõik lisanduvad leiadki oma kahest lepingust

Kui vaatasid nps öist hinda 9.28 €/mWh , siis koos maksude ja lisadega ei ole see 0.00928 vaid 0.05 €/kWh
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Võin eksida, aga vanasti oli vist 11 000 kWh aastatarbimise juures piir, üle mille tasus üle minna kuutasudega lepingule. Praegune võrgutasude kompenseerimine muudab pilti ilmselt.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

trebla kirjutas: 20 Jaan 2022, 11:30 Võin eksida, aga vanasti oli vist 11 000 kWh aastatarbimise juures piir, üle mille tasus üle minna kuutasudega lepingule. Praegune võrgutasude kompenseerimine muudab pilti ilmselt.
Selle tasuvuse näeb igaüks jah oma tarbimise pealt ja elektrilevi infotelefon ütleb sulle ka milline tuleb kõige soodsam tarbimisajaloo juures.

Kuutasu osas eriti ei muuda pilti kuna kompensatsiooni tase rakendub eelmiste perioodide keskmise laest.

Pilt muutub kõigile neile kes jäävad sinna 100% kompenseeritava mahu juurde ja kellel päevane fixitud kõrgemaks, kui 0.12 €/kWh ja neil on mõttekas võtta kohe börs tagasi, saab madalamast hinnast ka osa ning lisaks kingib riik 50% võrgutasu. Taevamanna ja ilmselt lähevad kulud nii alla eelmise aasta kuludest.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

trebla kirjutas: 20 Jaan 2022, 11:30 Võin eksida, aga vanasti oli vist 11 000 kWh aastatarbimise juures piir, üle mille tasus üle minna kuutasudega lepingule.
Kindlasti juba 8000 kwh (mu enda näitel) ja võibolla natuke väiksemagi tarbimise juures tasub, aga natuke oleneb konkreetsest tarbimisest- palju öösel, palju päeval.
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 484
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Et helistan sinna elektrilevi numbrile 777 1545 ja seal soovitavad ausalt ilma igausugse reklaami ja pähe määrimiseta kõige mõistlikumat paketti mis mul võtta oleks minu tarbimise juures ja saan ka muu vajaliku info sealt?
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Võrguteenuse paketi kohta saad infot, mis muud vajalikku infot veel loodad saada? :D
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 420
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 26 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas elektron »

new1 kirjutas: 20 Jaan 2022, 19:06 Et helistan sinna elektrilevi numbrile 777 1545 ja seal soovitavad ausalt ilma igausugse reklaami ja pähe määrimiseta kõige mõistlikumat paketti mis mul võtta oleks minu tarbimise juures ja saan ka muu vajaliku info sealt?
Elekrilevi kodulehel/iseteeninduses on puust ja punaseks tehtud palju mingi pakett maksab. On vaja teada ainult seda, kui palju sa kuus keskeltläbi tarbid ja kui palju on öö ja päevase tarbimise vahekord. Minul on näiteks pakett VÕRK 4, mis on nn. kuutasuga pakett, aga kui vaadata selle paketi kW/h hinda, siis kaalub see kuutasu kuhjaga üles ja on oluliselt odavam kui näiteks ilma kuutasuta VÕRK 2 pakett, mis oli mul varem valitud. Kusjuures seda paketimuudatust soovitas mulle elektrilevi iseteenindus automaatselt, lähtudes minu tarbimisest.
Loomulikult võid ka helistada klienditoe numnrile, aga milleks aega raisata, kui iseteeninduses on kõik olemas.
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 442
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Prantslased muudavad tariife 2x aastas.
Praegu oleks pidanud loogika järgi tariif kasvama 35% aga valitsus piiras kasvu 4 % peale.
Juba praegused hinnad ei katnud piisavalt EDF (tuumaohutuse) kulude kasvu ...
https://www.kelwatt.fr/prix#evolution

Eraisiku hind mullu (?) keskmiselt 18,9 senti/kWh.
Eesti selles statistikas 12,4 , Soome 17,4.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

trebla kirjutas: 21 Jaan 2022, 13:31
Eraisiku hind mullu (?) keskmiselt 18,9 senti/kWh.
Eesti selles statistikas 12,4 , Soome 17,4.
Ilmselt peaks vaatama seda keskmist otstarbe järgi n: elektriga küttes kütteperiood, tootjal tootmistsükkel jne

Aastane annab pikemas võtmes tulemuse ja on hea lihtsalt võrdlemiseks, aga otstarbe järgi näed hinnamuutust paremini ja mõistad seda paremini. Ja saad planeerida otstarbele vastavaid tegevusi.

2021 detsember ajas asja aasta lõikes kõveraks ja keskmise üles samas kütteperiood alles pooleli. Sisuliselt ei ole ju vahet palju elekter maksab, kui seda ei tarbita ja see ei ole tegevustes peamine või oluline sisend, siis ka see hinna kõikumine nii suurtes vahedes ei aja keskmist üles.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

trebla kirjutas: 21 Jaan 2022, 13:31 Eraisiku hind mullu (?) keskmiselt 18,9 senti/kWh.
Eesti selles statistikas 12,4 , Soome 17,4.
Need numbrid on täiesti mõtetud ja annavad vale signaali kui ei ole kõrval vastava riigi keskmise palga võrdlust. See on umbes sama kui Kallase Kaja kilkas mingil pressikal, et Šveitsis pidi elektri hind meie omast veelgi kõrgem olema. Ta "unustas" meelega mainimata, et šveitslaste keskmine palk on eestlaste omast 4x suurem.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 484
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

elektron kirjutas: 20 Jaan 2022, 22:18
new1 kirjutas: 20 Jaan 2022, 19:06 Et helistan sinna elektrilevi numbrile 777 1545 ja seal soovitavad ausalt ilma igausugse reklaami ja pähe määrimiseta kõige mõistlikumat paketti mis mul võtta oleks minu tarbimise juures ja saan ka muu vajaliku info sealt?
Elekrilevi kodulehel/iseteeninduses on puust ja punaseks tehtud palju mingi pakett maksab. On vaja teada ainult seda, kui palju sa kuus keskeltläbi tarbid ja kui palju on öö ja päevase tarbimise vahekord. Minul on näiteks pakett VÕRK 4, mis on nn. kuutasuga pakett, aga kui vaadata selle paketi kW/h hinda, siis kaalub see kuutasu kuhjaga üles ja on oluliselt odavam kui näiteks ilma kuutasuta VÕRK 2 pakett, mis oli mul varem valitud. Kusjuures seda paketimuudatust soovitas mulle elektrilevi iseteenindus automaatselt, lähtudes minu tarbimisest.
Loomulikult võid ka helistada klienditoe numnrile, aga milleks aega raisata, kui iseteeninduses on kõik olemas.

Vaatasin sealt järgi, et mul hetkel pakett võrk 2, eelmise kuu näitel päevast tarbimist 40.7kWh ja öist 56,4 kWh. Nüüd kui elektriautot laadima hakata, siis pakun, et umbes 120kWh puhast öist tuleks juurde, võibolla ka rohkem, suvel ilmselt vähem, milline pakett sellisel juhul kõige kasulikum oleks?
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

new1 kirjutas: 21 Jaan 2022, 18:49

Vaatasin sealt järgi, et mul hetkel pakett võrk 2, eelmise kuu näitel päevast tarbimist 40.7kWh ja öist 56,4 kWh. Nüüd kui elektriautot laadima hakata, siis pakun, et umbes 120kWh puhast öist tuleks juurde, võibolla ka rohkem, suvel ilmselt vähem, milline pakett sellisel juhul kõige kasulikum oleks?
Sul on olematu tarbimine hetkel. See on liitmistehe 56,4+40.7+120 ja tabelist võrdlemine ehk saad ise hakkama?

Olenevalt valitavast autost 120kwh saad sõita ~500km ja aastane läbisõit sellelt tuletades ~6500km. Elektriauto tahab koduseks normaalseks laadimiseks ühelt faasilt 32A kaitset.

Seega ennem auto ostmist vaata millised laadimisvõimalused konkreetsel mudelil toodud ja kas kodus piisavalt võimalusi laadimisjaama paigaldamiseks.
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 484
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Võrk 2 kuutasuga oleks siis vist parim valik ilmselt? Parkimiskohal 16A 1F pistikupesa ja sealt laengi, tööle ja tagasi käiksin selle elektripunniga pluss linnavahel lisaks vahest lühikesed otsad, üle 30 kildi päevas naljalt ei tule, laadija mis kaasa tuleb nagunii 10A 1F, ent selle 2,3kW-ga 3 tundi öösel laadides peaks täitsa piisama.
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 484
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

kunn24 kirjutas: 21 Jaan 2022, 21:12 Arvutamine on viimane, mida 1 õige roheline viitsib teha.
Arvuta siis ära, punane, ole vahelduseks kasulik ka, kui eelnev kokkupuude nende pakettide taga ajamisel olemas :lol:
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 484
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Ehh, mine ravi närve omal või leia jah mingi asendustegevus siin märatsemisele. Olen uurinud reaalselt samade masinate oamanike kogemusi ja infot, et kui palju umbes salongi talutava temperatuurini üles kütmisele kulub ja sinu pakutud kordades suuremad kulud tugevalt liialdatud. Samas hetkel olen aegajalt diisliga käinud ja kui mina sellega sõitu olen pidanud siit alustama, siis see kuramus läheb nii aeglaselt soojaks, et enne olen seal 10km sihtkohas kohal või pean maja ees pool tundi soojendama(mida loomulikult kunagi teha ei viitsi), et põhimõtteliselt elektrikaga ilma kütteta teeks suht sama välja :D. Ja kui sinu enda ette söödetud numbreid nüüd arvutuses kasutada, siis ikkagi su pessimism kuidagi ei klapi. Selle 10 kiltsa läbin umbes 15 minutiga ja kui isegi oleks küttevõimsus 5kW, siis kuluks 1,25kWh sõidu ajal küttele, kui eelsoojendust ei teeks, kogu sõidu peale siis 2,5kWh. Ainult sõidu peale see vahemaa ilma kütteta ka lumega linnas lisaks veel 5kWh otsa saada nõuaks juba korralikku tallamist. Seega võid piixu pista oma oletuslikud arvud või kui sul on reaalne kogemus mõne vastava masinaga, siis kanna vastavad andmed siia ja alles siis kuku mölisema kui muidu ei suuda end väljendada.
Viimati muutis new1, 21 Jaan 2022, 22:13, muudetud 1 kord kokku.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Eestis elektrihind homme/täna lausa lill - 160 € - samal ajal kui Saksamaal ja Prantsusmaal kisub 400 lähedale...

Kas Putja keerab kraani järjest koomamale ?

KEEGI ikkagi maksab ka seda 400-st hinda....?

Ja MIDA see keegi nüüd lähema aasta jooksul ette võtab...?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Miks mul on tunne, et elektri hind läheb praegusest hetkest ikkagi odavamaks, sest ega muidu müüjad ei tahaks seaduseelnõusse järgnevat muudatust.

Kavandatav seadusemuudatus annab elektrimüüjale võimaluse fikseeritud hinnaga paketi lõpetamise eest leppetrahvi küsida.

Allikas https://rahatarkus.ohtuleht.ee/1054445/ ... moistlikum

Kui muidu kliendilt raha kätte ei saa, siis vääname trahvid kaela selle eest, et tahad kokkuhoida. Jabur! ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kogu aeg on talv ju kallis olnud - päikest ei paista ja tuult puhub ikkagi vähem kui muidu. Aga just talvel on kõige suurem elektritarbimine - pole ju patt küsida 1000€ MWh eest. Muud lahendust pole - tuleb toota soojuselektrijaamdega puuduolev ja tänu valitsuse kallillt maksustatud CO2-le on see elekter väga kallis.
Eks selle klausliga tahetakse vältida olukorda - suvel on saada 50 € MWh, kohati negatiivsete hindadega - muidu tarbijad on talvel fix paketiga ja suvel börsipaketiga...
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Urmas kirjutas: 29 Jaan 2022, 01:44 Miks mul on tunne, et elektri hind läheb praegusest hetkest ikkagi odavamaks, sest ega muidu müüjad ei tahaks seaduseelnõusse järgnevat muudatust.

Kavandatav seadusemuudatus annab elektrimüüjale võimaluse fikseeritud hinnaga paketi lõpetamise eest leppetrahvi küsida.

Allikas https://rahatarkus.ohtuleht.ee/1054445/ ... moistlikum

Kui muidu kliendilt raha kätte ei saa, siis vääname trahvid kaela selle eest, et tahad kokkuhoida. Jabur! ;)
Selle kohta on meil sõna : "ike"

Ma loodan, et nad seda praeguse eufooria toel läbi ei suru. Selline piirang on iga ettevõtte ja ärimehe märg unistus.
valaskalakene
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 199
Liitunud: 10 Nov 2008, 11:22
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas valaskalakene »

tabarabarap, Urmas!

Kas teie arvates on siis OK, kui üks lepingupool võib täiesti karistamatult ja ilma sanktsioonideta lepingu üles ütelda aga teine mitte?
Mis mõte siis teie arvates üldse on lepingute sõlmimisel?
Päriselt.

Hannes
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Miks mitte ka nii, et on võimalik sõlmida kahtesorti lepinguid: mida ei saa kumbki pool enne tähtaaega ilma leppetrahvita lõpetada ja teine variant- mida kumbki pool saab enne tähtaega lõpetada. Nagu mobiilside operaatorite juures.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

valaskalakene kirjutas: 29 Jaan 2022, 11:36 tabarabarap, Urmas!

Kas teie arvates on siis OK, kui üks lepingupool võib täiesti karistamatult ja ilma sanktsioonideta lepingu üles ütelda aga teine mitte?
Mis mõte siis teie arvates üldse on lepingute sõlmimisel?
Päriselt.

Hannes
Tuleb vahet teha teenusel ja elutähtsal teenusel mis on monopoli lähedases olukorras. Kuniks ma ei saa valida 3 elektrilevi ja 3 börsi vahel on see teenus ja toode juba eos teenuspakkuja poole kaldu. Kui selles olukorras lubada tarbija lukustada, siis ka lukustatakse :)

Igal teisel juhul võite ju sms laenu võtta, aga tervet ühiskonda kahvlisse panna on natuke raske. Iga selline leping on nõrgema osapoole poole kaldu, liiga tihti on see osapool juba eos vaesem ja vähemteadlik.
Vasta