Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

ehituslubadega jms seonduv
Aleks_U
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 22 Dets 2021, 08:31

Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas Aleks_U »

Tere,
Paluks jagada kogemsut või anda nõu eramu puhul kasutusloa saamisel. Nimelt, sattusin olukorda, kus KOV (VIimsi) hakkas nõudma eramu puhul kõikide osade tööprojekti esitamsit kasutusloa menetluse käigus. Vaatsasin huvi pärast kõike naabreid, kes on viimasel kahel aastal kasutusloa saanud, mitte kellegil ei ole ehr.ee-s esitatud tööprojekti. Rääkides amentikega ütelevad, et see on mingi uus nõue neil ning nüüd kõigilt hakkatakse seda nõudma ja ilma selleta ei saa. Viitavad EhS par. 52 lg (3), mis ütleb, et koos kasutusloa taotlusega tuelb esitada ehitamiseks alsueks olnud ehituslprojekt. Ehitsprojektile on kehtestatud nõueded eraldi määruses "Nõuded ehitusprojekti" mille alusel ehitada tohib ainult tööprojekti olemasolul. See ongi põhjus, miks nõuavad tööprojekti esitamsit.
Siin tekkib küsimus, EhS-s ei ole kuskil öeldud, et eelprojekti (ehitusloa aluseks olnud) alusel ei tohi ehitada (vähemal ise ei leidnud), seega ei ole keelatud. Samuti, ei ole kindlaks defineeritud, millise projekti staadiumi peab kasutsloa taotluse juurde panema. Kui eelprojekti alusel ei ole keelatud ehitada, ja selle järgi on tehtud + antud projekt on esitatud, siis tundub, et kõik on koosõlas.
Kui ikkagi peab tööprojekti esitama - siis kuidas kõik teised said ilma ? Kommentaarid ja kogemsued oleksid tere tulnud, eriti VIimsi kohta, kuidas saite endale kasutuloa ilma tööprojektita? Või äkki keegi on juba korra läbi vaielnud KOV-ga sarnase nõue esitamis?
Endal olemas ainult eelprojekt, maja on lihtne, kõik tüüpsõlmed tootjatel olid olemas, ei ole midagi eraldi tellinud ning ei tahaks tellima hakkama...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Aga milles on segadus?

Ehitusseadustik määrab mis on ehitis, mis on ehitamine, mis on ehitusprojekt.
Samuti ehitisele ehitatavad nõuded, ehitamisele esitatavad nõuded ja ehitusprojektile esitatavad nõuded.
Ühtlasi viitab, et eelnevalt mainitud nõudeid määratleb / täpsustab valdkonna ministri määrus.
Ja määruses (Nõuded ehitusprojektile) on selgelt fikseeritud projektide staadiumid ja ka see, milleks mingi staadium on ette nähtud.

Lihtsustatult:
Ilma Tööprojektita pole võimalik adekvaatselt tagada ei ehitisele ehitatavaid nõudeid ega ehitamisele esitatavaid nõudeid.

See, KOV-d siiani pole seadusi jälginud ei tähenda ju seda, et nii peakski jätkuma...
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

Kuigi mõte on õige, puudub tänases seadusandluses tegelikult nõue ehitada TP järgi või keeld ehitada ilma TP-ta. Kuniks seda korda tehtud ei ole, pole ka ametnikel midagi nõuda.
Ma ei ole kindel, et kellelgi oleks üldse huvi see ära teha.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

PlaanA - teavitad KOV -maja ehitati valmis eelprojekti alusel - ehitusseadus ei keela ehitada.
PlaanB - loobud kasutusloa taotlusest. Majas võid viibida, müüa jne.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Palun selgitage kuidas tagada seaduses ehitisele ja ehitamisele esitatud nõudeid ilma Tööprojektita...
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

Ehitaja piiritu asjatundlikkusega.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Äärenurk kirjutas: 18 Jaan 2022, 11:12 Ehitaja piiritu asjatundlikkusega.
Ma nõustun sellega sel juhul, kui ehitaja omab lisaks seaduses nõutud ehitamise pädevusele ka seaduses nõutud projekteerimise pädevust...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

xxx111 kirjutas: 18 Jaan 2022, 10:03 Palun selgitage kuidas tagada seaduses ehitisele ja ehitamisele esitatud nõudeid ilma Tööprojektita...
Omaniku, st. ehitusjärelevalve vastutusega (omanik võib ennast ise ehitusjärelvalveks regada). Samuti ehitaja pädevusega... Eks nad siis vastutuse teemal kaklevad...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kalvis kirjutas: 18 Jaan 2022, 15:04
xxx111 kirjutas: 18 Jaan 2022, 10:03 Palun selgitage kuidas tagada seaduses ehitisele ja ehitamisele esitatud nõudeid ilma Tööprojektita...
Omaniku, st. ehitusjärelevalve vastutusega (omanik võib ennast ise ehitusjärelvalveks regada). Samuti ehitaja pädevusega... Eks nad siis vastutuse teemal kaklevad...
Omanikujärelevalve teostab järelevalvet selle üle ja selles piirides, et ehitamine vastaks projektile.
Omanikujärelevalve ei kontrolli projektis esitatud tehnilisi lahendusi.
Omanikujärelevalvel reeglina projekteerimise pädevus puudub ja talt ka ei nõuta seda pädevust.
Samuti puudub ehitajal projekteerimise pädevus.
Tehnilisi lahenduste väljatöötamise pädevus on projekteerijal.
Projekteerija projekteerib, ehitaja ehitab, järelevalve kontrollib, et ehitataks projekti järgi.

Seni pole vastust sellele kuidas seaduses ehitisele ja ehitamisele esitatud nõudeid täita ilma Tööprojektita...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

On mõned kohtulahendid - ehitaja ehitas ilma tööprojektita oma pädevuse piires, ehitis varises kokku, kohtus jäi süüdi ehitaja. Kui on olnud ehitusjärelevalve järelvalve siis tihti loetakse mõlemad süüdi (muuseas seda taotles ehitaja ja süüdi jäi ka ehitusjärelvalve) - keegi ei keela ehitusjärelvalvelt lisadokumente ehitajalt nõuda.
Kusjuures hiljuti oli juhus - vana maja renoveerimine - ehitaja tahtis lisanduva raskuse koormiseid lisada ilma projektita - ehitusjärelvalve nõudis kohe ehitajalt tugevusarvutust ja tööprojekti. JAH, selgus, kandevõime oli piisav aga näe tänu sekkumisele oli projekt ehitaja kulul olemas.
betoonihuviline
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 18 Mär 2021, 22:22
On tänanud: 2 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas betoonihuviline »

Kalvis kirjutas: 18 Jaan 2022, 06:58 PlaanA - teavitad KOV -maja ehitati valmis eelprojekti alusel - ehitusseadus ei keela ehitada.
PlaanB - loobud kasutusloa taotlusest. Majas võid viibida, müüa jne.
Kahtlen kas see Plaan A reaalselt antud vallas enam toimiks, usun et algne postitaja vist seda plaani prooviski esimesena rakendada.. :)
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Olen sellistes küsimustes KOV suhelnud. KOV meeldib väga nõuda asju mida seaduses pole ja siis tuleb nad JOKK jutuga kenasti kukele saata. Küsijal on alati õigus nõuda seaduse viidet mille alusel nõutakse. Ja seejuures tasub teada, et kui ehitusluba väljastati varasema seaduse alusel ja nõudeid siis polnud siis ei kehti ka hilisemad lisandid. Sellepärast tasub seadust lugedes vaadata ka kuupäeva millal miski lause lisati. Aga jah, see nõuab oskust kirjutada ja vastata, ei pea jurist olema kuid enne kirjutamist tasuks ehitusseadus ja planeerimise seadus ikka läbi lugeda.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kalvis kirjutas: 22 Jaan 2022, 08:20 Olen sellistes küsimustes KOV suhelnud. KOV meeldib väga nõuda asju mida seaduses pole ja siis tuleb nad JOKK jutuga kenasti kukele saata. Küsijal on alati õigus nõuda seaduse viidet mille alusel nõutakse. Ja seejuures tasub teada, et kui ehitusluba väljastati varasema seaduse alusel ja nõudeid siis polnud siis ei kehti ka hilisemad lisandid. Sellepärast tasub seadust lugedes vaadata ka kuupäeva millal miski lause lisati. Aga jah, see nõuab oskust kirjutada ja vastata, ei pea jurist olema kuid enne kirjutamist tasuks ehitusseadus ja planeerimise seadus ikka läbi lugeda.
"Õppige tundma seadusi, et teada kuidas neid õigesti rikkuda".(Dalai-laama) Täiendaks seda mõttetera järgnevalt "... ja kuidas oma arvates kõiketeadjatest kõikvõimsatele ametnikele näidata kui tühised nad on tegelikult". KOV töötajad peaksid olema nende poole pöördujate suhtes abivalmis, mitte oma olemasolu õigustamiseks tegelema tühiste, mõtetute ja seadustega mitte kooskõlas olevate nõudmistega. See viimane lause ei kehti kõigi KOV ametnike kohta, sest olen enda KOV-s kohanud paari abivalmis ametnikku. Kahjuks ainult mõned üksikud kogu kupatuse kohta. Kui tilk tõrva rikub kogu meepoti, siis paar mõistvat ja asjalikku ametnikku kahjuks ei tee tõrvapotist meepotti.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

KOV annab kasutusloa
Kasutusloaga kinnitatakse, et ehitis vastab kõigile nõuetele
Kuidas ilma Tööprojektita selles veenduda mina ei tea
Kui mina oleks KOV-is see kasutusloa andja siis mina ilma Tööprojektita kasutusluba ei annaks (lihtsamalt - ei võtaks vastutust kinnitada, et vastab nõuetele)
Ja ma leian, et mul on selleks kõik õigused...
Vajadusel kohtuni välja ja las siis kohus otsustab
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 22 Jaan 2022, 23:53 KOV annab kasutusloa
Kasutusloaga kinnitatakse, et ehitis vastab kõigile nõuetele
Kuidas ilma Tööprojektita selles veenduda mina ei tea
Kui mina oleks KOV-is see kasutusloa andja siis mina ilma Tööprojektita kasutusluba ei annaks
Ja ma leian, et mul on selleks kõik õigused...
Vajadusel kohtuni välja ja las siis kohus otsustab
Austet foorumi kommentaator xxx111, hüpoteetilise tellija hüpoteetilise juriidilise esindajana ma küsiksin kohtus sinu kui KOV hüpoteetilise esindaja käest, et mille seaduse pügala alusel oli sul õigus anda ehitusluba ilma Tööprojektita? Kelle poolt on seadus? KOV võib ilma Tööprojektita ehitusloa anda, aga kasutusluba ilma ilma Tööprojektita ei saa. Miks? Milleks selline "väljapressimine"? Miskit on mäda seadusandluses või KOV ehitusministri seaduse tõlgendamisel. Jah, see "tõde" selgub kohtus, kui asi nii kaugeleläheb, kuid tulemus sõltub juba paljuski advokaatide pädevusest. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Urmas kirjutas: 23 Jaan 2022, 03:00
xxx111 kirjutas: 22 Jaan 2022, 23:53 KOV annab kasutusloa
Kasutusloaga kinnitatakse, et ehitis vastab kõigile nõuetele
Kuidas ilma Tööprojektita selles veenduda mina ei tea
Kui mina oleks KOV-is see kasutusloa andja siis mina ilma Tööprojektita kasutusluba ei annaks
Ja ma leian, et mul on selleks kõik õigused...
Vajadusel kohtuni välja ja las siis kohus otsustab
Austet foorumi kommentaator xxx111, hüpoteetilise tellija hüpoteetilise juriidilise esindajana ma küsiksin kohtus sinu kui KOV hüpoteetilise esindaja käest, et mille seaduse pügala alusel oli sul õigus anda ehitusluba ilma Tööprojektita? Kelle poolt on seadus? KOV võib ilma Tööprojektita ehitusloa anda, aga kasutusluba ilma ilma Tööprojektita ei saa. Miks? Milleks selline "väljapressimine"? Miskit on mäda seadusandluses või KOV ehitusministri seaduse tõlgendamisel. Jah, see "tõde" selgub kohtus, kui asi nii kaugeleläheb, kuid tulemus sõltub juba paljuski advokaatide pädevusest. ;)
Täpsustasin:
Kui mina oleks KOV-is see kasutusloa andja siis mina ilma Tööprojektita kasutusluba ei annaks (lihtsamalt - ei võtaks vastutust kinnitada, et vastab nõuetele)
Ehitusloa väljastamine ei tähenda seda, et ehitada võib "suvaliselt".
Ehitisele ehitatavad nõuded, ehitamisele esitatavad nõuded ja ehitusprojektile esitatavad nõuded on seadusandluses antud.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 23 Jaan 2022, 03:40 Ehitusloa väljastamine ei tähenda seda, et ehitada võib "suvaliselt".
Ehitisele ehitatavad nõuded, ehitamisele esitatavad nõuded ja ehitusprojektile esitatavad nõuded on seadusandluses antud.
Selge see, et ehitada ei tohi suvaliselt, vaid projekti järgi. Kuid, kas KOV võib anda ehitusloa EP järgi? Jah. Kas EhS on nõutud kasutusloa taotlemisel Tööprojekti olemasolu? Siiani teadsin, et ei. Sellest vist teema algataja probleem? KOV ehitusministri oma arusaamisest EhS paragrahvidest ja nende tõlgendusest? Kui meelde tuleb, siis üldhuvi korras kiikan korra kasutusloa nõudmisi EhS-st.
Millegipärast tuleb ametnike ebapädevusega seoses mulle alati meelde EVS, mis idee järgi ei ole kohustuslik, kuid millele ametnikele meeldib alati viidata. Ka riigiametnikele, kelledele ometi peaks olema teada, et EVS nõuded ei ole kohustuslikud seni, kuni need ei ole tehtud kohustuslikuks vastava valdkonna ministri määrusega ja ei ole avaldatud Riigiteatajas.
OT. Ise küll ei karda ühtegi KOV ametnikku. sest ma olen ka oma KOV ametnikega vaielnud, kuigi tegin nende arvates seaduse rikkumise(seaduse mõistes jah). Ähvardasid mulle politsei kaela saata. Lubasin neil seda teha ja tuligi politsei koju minu "rikkumise" kohta selgitusi küsima. Oma nn "seaduserikkumisega" saavutasin ainult seda, et meie KÜ 4+ kuud kestnud probleem sai lahenduse kahe päevaga. Oma pee kaitseks kaasasin igaks juhuks ka meedia. ;) Üldiselt olen muidu leplik ja mõned korrad kliendi poolt tehtud sigadustele(maksmata arved) lihtsalt sülitanud, küll saatus mängib talle mõne suurema sigaduse. Aga ükskord(ca 15 aastat) tagasi sai küll siiber ja andsin ühe kliendi kohtusse. Õiguse sain. Isegi siinse kasutaja Hange.ee(?) imestas sellise kohtulahendi üle.
Minu jutu mõte on see, et seadus peaks olema ikkagi olema tõlgendatav ühtemoodi kõigi jaoks, mitte, et KOV tegelinskil on üks arusaamine ja valla elanikul teistmoodi. Kusjuures KOV poolt kohtusse minek käib vist sellesama valla elanikult lähitulevikus laekuma hakkavate maksurahade arvelt.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Eramu Kasutusluba, KOV nõuab tööprojekti

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@Urmas

Tööprojekti nõudmist pean ma ametniku pädevuseks mitte ebapädevuseks...

Kasutusloa taotlemisel on nõutud ehitusprojekt mille järgi ehitis ehitati (59 l 3)
Nõuded ehitusprojektile esitab määrus (13 l 3)
Määrus (10 l 1) sätestab:
Tööprojekt on ehitusprojekti staadium, milles esitatakse ehitise arhitektuurilahenduste ja insener-tehniliste lahenduste ning kvaliteedi kirjeldus täpsusega, mis võimaldab nõuetekohaselt ehitada...
Vasta