Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Walterscheid
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 103
Liitunud: 18 Jaan 2019, 09:44
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Walterscheid »

Küülaline kirjutas: 07 Jaan 2022, 09:21
Walterscheid kirjutas: 07 Jaan 2022, 08:27Arvel oli öise ja päevase summaarne maksumus 155 euri +KM, siis minul tuli 145 euri+KM
Mis mõttes arvel oli ja sinul tuli? Mille hind see 155 (või 145) üldse on?
Et asi oleks võrreldav võiks ometi rääkda sellest summast mis tuleb elektri eest kuus maksta arve järgi jagatuna tarbimisega.
No Nordpooli graafikud on ju maksudeta ja ülekandetasudeta ja kui arvel ka makstud Nordpooli hinnad kuvatakse, siis nendega hea opereerida ja võrrelda, mitte makse ja teenuseid juurde ja maha arvestada. Muidugi päeva lõpuks loevad need numbrid, mida sina taga ajad.
Arve.PNG
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

See tähendab, et sinu pakett ei ole tunnihindade järgi vaid keskmise börsihinna järgi ja mingi suurema tarbimise ajatamine (näit öösel pesu pesemine) on mõttetu. Tähendab, et mõtet ikka on, aga mitte konkreetsete tundide järgi.
Minul on reaalsete tunnihindadega pakett:
Screenshot 2022-01-07 at 09.56.59.png
Viimati muutis Küülaline, 07 Jaan 2022, 10:20, muudetud 1 kord kokku.
Walterscheid
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 103
Liitunud: 18 Jaan 2019, 09:44
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Walterscheid »

Tänud, no siit hakkab midagi kooruma, pole lepingut näppinud aastast 2013 ja eile tahtsin vaadata EE lehelt ja lepingu link: "page not found" , seega ei saanud midagi kontrollida.

Mõtlesin välja, kuidas enda tabeli õigsust kontrollida ja sain kinnitust, et tabelis minu tarbimine ja NPS hinnad õiged, seega 10 eurine vahe on õige ja võib öelda, et olen EE-le 10 euri kasumit teeninud.
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas elektron »

Mulle teeb tuska see, et Elektrilevi viivitab tarbimisandmete edastamisega elektrimüüjatele, mis omakorda tähendab seda, et arve jõuab tarbijani suure viivitusega. EE saadab arved hiljemalt 12ndaks kuupäevaks, aga võib esineda ka tõrkeid ja arve tuleb kuu aega hiljem :o
Alexelast tuleb arve 8ndal kuupäeval.

Kas keegi oskab öelda põhjust, miks ei võiks arve saabuda esimesel kuupäeval, kas siis koondarve või kaks arvet eraldi? Mis on see tehniline põhjus viivitamiseks, ega's ometi kuskil laua taga mutikesed neid kilovatte arvelaua peal kokku ei loe.
Minu arvates peaks Elektrilevi monopoolse seisundi kuritarvitamine olema konkurentsiameti huviorbiidis.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Põhjanaabritel siis elektrifirma leidis lahenduse, et mitte "ei lõpetata püsihinnaga lepingut" vaid "lepingu järgne kaup lõppes otsa".

ILTALEHTI:
KKV uurib Oomi lepingumuudatusi: kliendid raevuvad
Oomi kliendid on toibunud ettevõtte otsusest lõpetada hinnalae lepingud, kui elektrienergia on rekordiline.
"- Oomi on selle sõnastanud nii, et tegemist on toote lõpetamisega, mitte lepingu muutmisega. Lepingu lõpetamise tingimustes täpseid mängureegleid ei ole. Minu arvates pole seda varem elektrimüügilepingute sõlmimisel eriti kasutatud ja see pole olnud tavapärane praktika."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/34ac ... 0e2c559048

"Jukka näeb elektrihinna tõusu ette ja sõlmib hinnalae lepingu: siis kukkus ebaviisakas kiri uksest sisse
Elektrifirma Oomi lõpetab hinnalae lepingud. Kliendid on oma ..."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a292 ... 05236a7909

"Elektri hind on tõusnud.
Oulust pärit Jukka Piirainen aimas seda ette ja sõlmis hinnalae kokkuleppe.
Nüüd otsustas elektrifirma, et kogu leping lõpetatakse.
Elektrifirma Oomi otsustas hinnalaega lepingud täielikult lõpetada."
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

elektron kirjutas: 07 Jaan 2022, 11:15 Mulle teeb tuska see, et Elektrilevi viivitab tarbimisandmete edastamisega elektrimüüjatele, mis omakorda tähendab seda, et arve jõuab tarbijani suure viivitusega. EE saadab arved hiljemalt 12ndaks kuupäevaks, aga võib esineda ka tõrkeid ja arve tuleb kuu aega hiljem :o
Alexelast tuleb arve 8ndal kuupäeval.

Kas keegi oskab öelda põhjust, miks ei võiks arve saabuda esimesel kuupäeval, kas siis koondarve või kaks arvet eraldi? Mis on see tehniline põhjus viivitamiseks, ega's ometi kuskil laua taga mutikesed neid kilovatte arvelaua peal kokku ei loe.
Minu arvates peaks Elektrilevi monopoolse seisundi kuritarvitamine olema konkurentsiameti huviorbiidis.
Kliendid saavad arveid erinevatelt müüjatelt ja erineval kujul ja erineval ajal, seepärast ei suudeta saada teiste inimese probleemidest aru, mis tekitab suhtlusel segadust.

Mina näiteks pole veel võrguteenuste arveid saanud ei Detsembri ega Novembri eest, kuigi iseteeninduses neid summasid näen.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

elektron kirjutas: 07 Jaan 2022, 11:15 Kas keegi oskab öelda põhjust, miks ei võiks arve saabuda esimesel kuupäeval, kas siis koondarve või kaks arvet eraldi? Mis on see tehniline põhjus viivitamiseks, ega's ometi kuskil laua taga mutikesed neid kilovatte arvelaua peal kokku ei loe.
Minu arvates peaks Elektrilevi monopoolse seisundi kuritarvitamine olema konkurentsiameti huviorbiidis.
Tehniliselt ei oleks takistust kuvada arvet ka reaalajas. Fix paketis on ju kulu prognoositav ja börsid päev ette teada. Reaalaja andmed saab ka ise hea tahtmise korral välja arvutada. Mulle kasulikum oleks, kui saaks arveldada korra aastas.

Ilmselt siin on tegu suuremate andmevoogudega ja ka sellega, et kõik arvestid ei ole kaugloetavad ja kõik kaugloetavad arvestid ei edasta vist ka andmeid reaalajas. Samuti peavad müüjad need andmed töötlema ja igas süsteemis tekib viivitusi. Klientidel on küsimusi ja neid küsimusi lahendavad inimesed. Lisaks tarbimisele tuuakse kokku ka võlgnevused, ettemaksud jne.
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas elektron »

No minul konkreetselt on kaugloetav arvesti, kust tulevad andmed reaalajas. Ehk siis endiselt jääb segaseks, mis takistab Elektrilevil need andmed saata öösel kell 00:00 vastu esimest kuupäeva automaatselt elektrimüüjale, kes lisab sinna elektrihinna ja väljastab mulle kohe ühisarve. Kui kaua võtab aega paarikümne kilobaidi jagu andmete liigutamine?
Mõistan, et kõigil ei ole kaugloetavat arvestit ja kuskil on mingisugused vaidlused klientidega, aga kuidas need asjasse puutuvad?
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 286
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Alexy »

Walterscheid kirjutas: 06 Jaan 2022, 16:45 Kas EE börsipakettidel on ikka tunnipõhine arvestus või päeva keskmine? Võrdlesime sõpradega kwh keskmiseid hindasid ja kõigil 0,01 sees samad hinnad arvel. Sõbrad ei ajasta mingit tarbimist, ise enda perega olime päris hoolikad aga arvel see nagu ei kajastu. Kõigil on kaugloetavad arvestid ja muutuvad paketid, mis peaks olema tunnipõhised.
Kas Muutuv 2 on ikka tunnipõhine? Põrnitsen oma arvet ja seal kirjas Muutuv, 2 ajatsoon ning arvet jagades(kogusumma/ kilovatid) saan hinnaks 0, 291 senti kilovatt.Kui lepingu aastaid tagasi sõlmisin, ei olnud veel kaugloetavat arvestit. Peab ilmselt paberitesse kaevuma, aga mulle tundub, et minul päeva põhine börsipakett.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

elektron kirjutas: 07 Jaan 2022, 14:00Mõistan, et kõigil ei ole kaugloetavat arvestit
Minuarust on tänaseks küll kõik arvestid kaugloetavad.
Walterscheid
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 103
Liitunud: 18 Jaan 2019, 09:44
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Walterscheid »

Kas Muutuv 2 on ikka tunnipõhine?
Paistab, et ei ole, kuna EE lehel eile leping ei avanenud, ei saanud sotti, plaan on õhtul uus leping teha. Mõned postitused üleval pool on näha kasutaja Küülalise ja minu arve. Küülalisel arvel kirjas, et tunnipõhine.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

elektron kirjutas: 07 Jaan 2022, 14:00 No minul konkreetselt on kaugloetav arvesti, kust tulevad andmed reaalajas. Ehk siis endiselt jääb segaseks, mis takistab Elektrilevil need andmed saata öösel kell 00:00 vastu esimest kuupäeva automaatselt elektrimüüjale, kes lisab sinna elektrihinna ja väljastab mulle kohe ühisarve. Kui kaua võtab aega paarikümne kilobaidi jagu andmete liigutamine?
Mõistan, et kõigil ei ole kaugloetavat arvestit ja kuskil on mingisugused vaidlused klientidega, aga kuidas need asjasse puutuvad?
Kui jälgida pidevalt elektrimüügi andmeladu, siis on seal tavaline, et mingi tundide/perioodi andmed laekuvad kuni nädal hiljem (graafikul on hüüumärgiga kolmnurk, selgitusega et tegu on prognooshinnaga).

Elektriliine mööda toimiv andmeside ei ole püsiva töökindlusega ja piisavalt häirete eest kaitstud, niiet suvaline vigane impulsstoiteplokk võib häirida mitme kortermaja andmesidet (enne toiteka mahapõlemist).

Praegusi oma tunnikulusid uurides avastasin, et ühe eelmise aasta Augustikuu päeva, ühe tunni, tunniandmeid pole praeguseni üles leitud ja sellel tulbal on "kolmnurk".
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

elektron kirjutas: 07 Jaan 2022, 14:00 No minul konkreetselt on kaugloetav arvesti, kust tulevad andmed reaalajas. Ehk siis endiselt jääb segaseks, mis takistab Elektrilevil need andmed saata öösel kell 00:00 vastu esimest kuupäeva automaatselt elektrimüüjale, kes lisab sinna elektrihinna ja väljastab mulle kohe ühisarve. Kui kaua võtab aega paarikümne kilobaidi jagu andmete liigutamine?
Mõistan, et kõigil ei ole kaugloetavat arvestit ja kuskil on mingisugused vaidlused klientidega, aga kuidas need asjasse puutuvad?
Korruta see kilobaidi jagu kõikide tarbimispunktidega, arvesta andmeedastuse ja töötlusele kuluva ajaga jne. Oleme hellitatud ja ootame süsteemidelt liiga palju. Kuidas puutub asjasse maksetähtaeg, saldo jne need on otseselt kokku lepitud ajalised piirid ennem nende kukkumist ja teistest süsteemidest kilobaitide ja millisekundite kulutamist ei selgu sulle seda momendil kehtivat tõde.

Kui vaadelda kasvõi ühe pdf dokumendi jaoks kuluvat protsessori aega, salvestamiseks kuluvat io aega seejärel kirja koostamise , saatmise ja ka allalaadimiseks kuluvat aega, siis kohe 00:00 süsteemis kõikide arvestuspunktide jaoks valmis olla tähendaks ka seda ~12 päeva varem alustamist või teistsugust arhitektuuri ja jõudlust.

Reaalajas andmete ise lugemine ja pelgalt lepingu tingimustel arvutuse tegemine kasvõi kliendi seadme abil (n mobiiliäpis, veebilehel, koduautomaatikas) võib tõesti olla reaalajas, aga see ei pruugi kajastada kogu tõde saldode arvestusvigade jne kohta.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 07 Jaan 2022, 15:36
Praegusi oma tunnikulusid uurides avastasin, et ühe eelmise aasta Augustikuu päeva, ühe tunni, tunniandmeid pole praeguseni üles leitud ja sellel tulbal on "kolmnurk".
Tegelikult on septembris ja suveajalt talveajale üleminek.
Ja nii suvalt äkitsi, keset Augustipäeva?
:roll:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Kõik mis puudu läheb prognoosi järgi :)
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Dets arve lõppeks käes ja 1823kwh ja 0.27 eur keskmine koos saba ja karvadega. Börsiaasta keskmine 0.16 eur. Saab näha mis õudukas lõpuks kütteperioodi keskmine tuleb.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

See "õudukas" kujuneb uueks normaalsuseks
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Mul 1729 kWh ja tarbimisarve 435 €.
Eeldasin väiksemat, asi vajab uurimist. :scratch:

kWh hind siis 25,16 senti.
Energiamüüjalt tulev arve moodustab kogukuludest 87%...

Mõelgem positiivselt !
enam pole põhjust kaevata, et igasugu lisad on 2/3 ;)

Aga sellega sai aasta läbi ja 11 900 kWh peale kulus 1800,23 €.

(toodetu keskmine müügihind oli 7,89 senti, aasta varem 4,82)
Viimati muutis trebla, 08 Jaan 2022, 15:17, muudetud 2 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@trebla

Huvi pärast mõned täpsustavad küsimused

1. Kas tarbisid dets 1729 kWh või lisandus siia tarbimisse ka omatoodangut?
2. Kas aasta kogutarbimine on 11 900 kWh või lisandub siia ka omatoodangut?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Omatoodangut pole siin teemas kommentaarides ei sel ega ka eelmisel aastal kajastatud, sest tootmine ei toimu tarbimisega samas liitumispunktis.
Viimati mõjutas omatootmine tarbimise elektriarveid 2020, kui oli võimalik osta eraisiku (ehk siis iseenese) toodetud elektrienergiat tootmise tunnil võrgust tagasi ilma käibemaksuta.. Näiteks 2020 oktoobris oli see omatoodangu ost kogutarbimisest 18,8%.
Viimati muutis trebla, 08 Jaan 2022, 15:21, muudetud 1 kord kokku.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 30 Nov 2021, 14:25 Ping, mis su jutu mõte oli? :doh: Kas oli keeruline aru saada, et ma kobisesin selle üle, et sa ei andnud infot, et su väljsapandud elektrihind oli koos KM-ga ja seega oli info VÄÄR :confused: . Kui annad info, mis maksud ja viled seal juures on, pane milliseid hindu siia tahad. Ka hetkel su imelikel graafikutel puudub igasugune info, kas seal on maksud otsas ja millised. :banghead:
Ka selle teema 1. lugu algab börsihindadest, mitte elektrimüüja arvetest. Lase oma solvumisest lahti ja joo paar liitrit külma vett enne, kui vastad. :jooma
Kuuga küllalat vett joodud.
Nüüdseks on vist juba päris paljudele isiklikult kohale jõudnud mis toimub, et isegi olenemata maksudest on numbrite tõus nii suur, et hakkab elukvaliteeti piirama ja inflatsioon ühes kuus on 12%.
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Küülaline kirjutas: 07 Jaan 2022, 08:51 Ma ei saa aru kuidas on võimalik rääkida erinevast päeva ja ööhinnast börsipaketi puhul?
Kui arvesti mõõdab nii päevast kui ka öist elektrit siis nii ta ka kirja läheb - arvestil pole sooja ega külma sinu lepingutüübist.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

RaJy kirjutas: 08 Jaan 2022, 10:10arvesti mõõdab nii päevast kui ka öist elektrit siis nii ta ka kirja läheb
Kirja läheb ikka tundide kaupa. Ja nagu siin eelnevalt selgus on börsilepinguid kahte tüüpi - tunnihinnad ööpäev läbi ja keskmised hinnad päev / öö eraldi.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Küülaline kirjutas: 08 Jaan 2022, 13:11
RaJy kirjutas: 08 Jaan 2022, 10:10arvesti mõõdab nii päevast kui ka öist elektrit siis nii ta ka kirja läheb
Kirja läheb ikka tundide kaupa. Ja nagu siin eelnevalt selgus on börsilepinguid kahte tüüpi - tunnihinnad ööpäev läbi ja keskmised hinnad päev / öö eraldi.
Minu lepingus käib arvestus ikka tundide kaupa. Pagan seda teab miks ettevõtja on arvel viitsinud eraldi öö ja päeva keskmise kuu lõikes välja tuua,
Tegelikult hakkas ennastki huvitama - küsin teenusepakkujalt ja annan vastusest siin teada.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Detsember 545kWh 116€
Vasta