Harjadega vs harjavaba mootor

ehitustööriistadega seonduv. Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Silinder
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 05 Okt 2020, 10:48

Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas Silinder »

Umbes 3 aastat tagasi sai ostetud odavama otsa Makita akutrell (14.4v, 30nm, ~100 euri). Nüüd näen, et oleks mõistlik uus ja võimsam võtta. Nii kui nii muid Makita 18V tööriistu ka olemas. Kodukasutuseks, aga samas kasutan võrdlemisi tihti.

Praegu sõelal on need kaks:
https://www.makserv.ee/toode/loogiga-ak ... j-2-akuga/

https://www.makserv.ee/toode/loogiga-ak ... j-2-akuga/

Esimene odavam, gramm võimsam, aga harjadega. Teine kallim, gramm lahjem, aga harjadeta. (Või on seal veel midagi olulist, mida hetkel ei märganud?)

Siit ka küsimus, kumba peaks eelistama?
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas rst »

Akutrellil ei pea löögi funktsiooni olema tavaliselt. Selle jaoks on teised tööriistad.

See komplekt on hetkel hea hinnaga.
https://www.makserv.ee/toode/combokit-m ... j-2-akuga/

Või kui ainult akutrelli tahad, siis
https://www.makserv.ee/toode/akutrell-m ... j-2-akuga/
urmask2
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 09 Okt 2013, 12:08

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas urmask2 »

Kui just Makita peab olema, siis pigem ostaks juba selle:

https://www.amazon.de/-/en/Makita-DDF48 ... mp_s_a_1_1

Sellel on vähemalt korralik padrun.
mkubi
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 350
Liitunud: 14 Nov 2016, 17:38
On tänanud: 26 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas mkubi »

urmask2 kirjutas: 05 Okt 2020, 23:05 Kui just Makita peab olema, siis pigem ostaks juba selle:

https://www.amazon.de/-/en/Makita-DDF48 ... mp_s_a_1_1

Sellel on vähemalt korralik padrun.
Selle kaal on ebamugavalt kõrge.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

urmask2 kirjutas: 05 Okt 2020, 23:05 Kui just Makita peab olema, siis pigem ostaks juba selle:

https://www.amazon.de/-/en/Makita-DDF48 ... mp_s_a_1_1

Sellel on vähemalt korralik padrun.
Mis nende Makita padrunitega on lahti, et ei taha puure korralikult kinni hoida? Juba ammu ja päris mitmel Makital olen täheldanud seda jama.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1185
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 34 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas RaJy »

[/quote]
Mis nende Makita padrunitega on lahti, et ei taha puure korralikult kinni hoida? Juba ammu ja päris mitmel Makital olen täheldanud seda jama.
[/quote]

Ainult mootori jõuga padruni kinni jooksutamisest ei piisa jah - tuleb käega juurde keerata. Mul hiljuti oli abitöölisega häda, kui trelli otsas midagi vahetada oli vaja siis oli poiss minu juures - minu kinni keeratud padrunit ta lahti keerata ei suutnud. Samas ei läinud ükski puur kaduma :)
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Varasematel padrunitel käis lõpuni kinnikeeramisel paar krõksu ja teadsin, et padrun hoiab puuri ja kui hakkaski puur jooksma, siis üks krõks veel juurde. Nüüdsel ajal seda enam ei ole.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4422
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas ping »

RaJy kirjutas: 06 Okt 2020, 07:39
Mis nende Makita padrunitega on lahti, et ei taha puure korralikult kinni hoida? Juba ammu ja päris mitmel Makital olen täheldanud seda jama.
[/quote]

Ainult mootori jõuga padruni kinni jooksutamisest ei piisa jah - tuleb käega juurde keerata. Mul hiljuti oli abitöölisega häda, kui trelli otsas midagi vahetada oli vaja siis oli poiss minu juures - minu kinni keeratud padrunit ta lahti keerata ei suutnud. Samas ei läinud ükski puur kaduma :)
[/quote] :!:

Vanasti sai Meistri käest pikku pead, kui padruni hooga kinni keerasid, sest kiired nihked padruni sisestel tööpindadel kulutavad neid ja padrun ei hakka enam kinni hoidma.
Padrunit tulebki aeglaselt, jõuga kinni keerata.

Mootori hooga padrunit kinni keerates, muutub padrun kuluosaks ja ei maksa nutta, et padrun "ei pea kinni" ning mõne tootja riista eriti maha teha.
Kulunud padruni saab ise väljavahetada ja maksab uus poes praegu 6-10eur.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
urmask2
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 09 Okt 2013, 12:08

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas urmask2 »

Makita DDF 481 on raske jah, aga Makita kergemad versioonid pole just väga suur edasiminek 14,4 V trelli pealt.
Väiksemate tööde jaoks saab külgkäepideme ära võtta ja 2 Ah akut kasutada, see teeb umbes pool kilo kergemaks.
Korralik padrun maksabki rohkem kui 6-10 eurot ja odavamatel mudelitel neid ei kasutata. Kallimad Makita padrunid on head,. Võin eksida, aga minu teada isegi Hilti tippmudelitel on need küljes.

Kerge, väike ja väga mugav on näiteks Dewalt DCD 791. Kahjuks ka mitte väga võimas, aga selle raha eest vist parim. Padrun käib ka nö krõksuga kinni.

https://www.amazon.de/-/en/Screwdriver- ... mp_s_a_1_3
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2066
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Ping räägib täitsa õiget juttu. Olen sama selgitust kuulnud erinevatelt inimestelt. Seppadest-ehitajatest kuni tööriistahooldusega tegelevate inimesteni välja. Kui ei jõua lihtsalt käega padrunit piisavalt tugevasti pingutada siis oleks ehk aeg hakata mõtlema eriala vahetamisele...
Torutööd Tartus 56 932 898
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4422
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas ping »

pikk88 kirjutas: 07 Okt 2020, 08:50 Ping räägib täitsa õiget juttu. Olen sama selgitust kuulnud erinevatelt inimestelt. Seppadest-ehitajatest kuni tööriistahooldusega tegelevate inimesteni välja. Kui ei jõua lihtsalt käega padrunit piisavalt tugevasti pingutada siis oleks ehk aeg hakata mõtlema eriala vahetamisele...
... või vahetada padrun võtmega padruni vastu, kinnitus on ju standartne.
Jõud võib "käe maha jätta" ka vigastuse või haiguse tõttu aga pooleliolev asi vaja lõpetada kasvõi ühe käega.

Kuna padruneid ei tohi õlitada, siis abrasiivne tolm ja liiv kulutavad ka kõige kallimad padrunid ära, kui neid kiiresti mootoriga kruvida. Õlitatud padrun ka ei "hoia kinni".
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2066
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

See kui käsi/käed on ajutiselt vigastatud ei puuduta kuidagimoodi padruni kulumist. Kui vaja, pingutad teise käega. Kui see pole võimalik siis jääbki asi paariks nädalaks venima selle tõttu, et tervis korrast ära. Mitte ei jää remont paariks nädalaks venima seetõttu, et iga natukese aja tagant pead padrunit pingutama.
Torutööd Tartus 56 932 898
mkubi
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 350
Liitunud: 14 Nov 2016, 17:38
On tänanud: 26 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas mkubi »

Ühe käega täitsa ok töötada, peaasi et ei köhi ega nuuska töö juures :lol:
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

mkubi kirjutas: 05 Okt 2020, 23:44
Selle kaal on ebamugavalt kõrge.
See eest on tal jõudu ikka rohkem kui vaja. Kui ilma sidurita ja suure kiirusega pöörlemisel viletsalt käes hoiad siis saad käe ära ka väänata/murda.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4422
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 25 Dets 2020, 11:15 Ping jahus:
Vanasti sai Meistri käest pikku pead, kui padruni hooga kinni keerasid, sest kiired nihked padruni sisestel tööpindadel kulutavad neid ja padrun ei hakka enam kinni hoidma.
Padrunit tulebki aeglaselt, jõuga kinni keerata.
Ühegi padruni kasutusjuhendis ei piirata ta keeramise kiirust. Su jutu põhjenduseks oleks juhtkui, et kiirel keeramisel padruni liikuvad osad kuumenekisd ja sööbiksid omavahel. Mingi tehnilist põhjendust selles jutus ei ole ja selliselt meistrilt tulnuks meistritiitel ära võtta, sest masinaehituslikud teadmised olid sellisel tegelasel nulilähedased. Palun ära propageeri sellist jama.

Kui on tegu kehva padruniga, siis saab probleemi veidi leevendada, kui puuri sabale lasta käiaga 120 kraadi all peale kolm jutti ja kindlasti kasutada tugevamal trellil sidurit, et puuri padrunis ringi ei tõmbaks.
Tänapäeval pole peldikupaberil ka kasutusjuhendit kaasas.

Kai(u)neid jõule!
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Harjadega vs harjavaba mootor

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

ping kirjutas: 07 Okt 2020, 14:21 Kuna padruneid ei tohi õlitada, siis abrasiivne tolm ja liiv kulutavad ka kõige kallimad padrunid ära, kui neid kiiresti mootoriga kruvida. Õlitatud padrun ka ei "hoia kinni".
:hello:
Mul on iga akutrelli kastis väike õlipudel. Alternatiiviks kullinokkadele.
Vasta